Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bir Ayet Bir Hadis

Gecede ve gündüzde barınan ne varsa O’nundur. Herşeyi hakkıyla işiten de, herşeyi hakkıyla bilen de O’dur.

En’âm Sûresi: 13 / Âyet-i Kerime Meâli

Biriniz iki Müslüman arasında hüküm verme imtihanına tâbi tutulduğunda, öfkeli iken karar vermesin.

Câmiü’s-Sağîr, No: 191 / Hadis-i Şerif Meâli

De ki: Gökleri ve yeri yaratan, rızık veren ve rızka muhtaç olmayan Allah’tan başkasını mı rab edineyim?

En’âm Sûresi: 14 / Âyet-i Kerime Meâli

Üzerimden beni Allah’a yaklaştırmayacak bir gün geçerse o günde benim için bereket yok demektir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 193 / Hadis-i Şerif Meâli

De ki: Rabbime isyan edersem, o büyük günün
azabından korkarım. O gün kimden azap uzaklaştırılırsa, ona Allah rahmet etmiştir. İşte ap açık kurtuluş budur.

En’âm Sûresi: 15-16 / Âyet-i Kerime Meâli

Birinize hizmetçisi yemeğini getirdiğinde o yemeği hazırlama zahmetini ve dumanını o çekmiştir. Öyle ise yanına yemeğe oturtsun. Şayet oturtmayacaksa, hiç olmazsa ondan bir iki lokma versin.

Câmiü’s-Sağîr, No: 194 / Hadis-i Şerif Meâli

Allah sana bir zarar dokunduracak olsa, o zararı O’ndan başka giderecek yoktur. Eğer sana bir hayır eriştirirse buna kimse mani olamaz; O herşeye kadirdir.

En’âm Sûresi: 17 / Âyet-i Kerime Meâli

Biriniz din kardeşini sevdiğinde bunu kendisine bildirsin.

Câmiü’s-Sağîr, No: 204/ Hadis-i Şerif Meâli

Kullarının üzerinde kudret ve tasarruf sahibi O’dur; her işi hikmetle yapan ve herşeyden haberdar olan da O’dur.

En’âm Sûresi: 18 / Âyet-i Kerime Meâli

Biriniz Rabbiyle konuşmak istiyorsa Kur’ân okusun.

Câmiü’s-Sağîr, No: 205/ Hadis-i Şerif Meâli

Allah ile beraber başka ilahların da bulunduğuna siz şahitlik edebilir misiniz?

De ki:
Ben buna şahitlik etmem.

De ki: O ancak bir tek ilâhtır; ben ise sizin O′na ortak koştuklarınızdan uzağım.

En′âm Sûresi: 19 / Âyet-i Kerime Meâli

Kişi namazı güzel kıldığında, rükû ve secdelerini tam olarak yerine getirdiğinde namaz kendisine, “Benim hakkımı gözettiğin gibi Allah da seni korusun” der ve yükseltilir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 208 / Hadis-i Şerif Meâli

Allah adına yalan uyduran veya O’nun âyetlerini yalanlayan kimseden daha zâlim kim vardır? Hiç şüphe yok ki o zalimler kurtuluşa ermezler.

En’âm Sûresi: 21/ Âyet-i Kerime Meâli

Müezzin ezan okumaya başladığında Allah rahmet elini başı üzerine koyar. Bu hâl ezanı bitirinceye kadar devam eder. Günahları sesinin ulaştığı yere kadar doldursa dahi, affedilir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 209 / Hadis-i Şerif Meâli

O gün onların hepsini birden huzurumuzda toplar, sonra da şirk koşanlara, “Hani,” deriz, “Mâbud sandığınız şerikleriniz nerede?”

En’âm Sûresi: 22/ Âyet-i Kerime Meâli

Geceleyin yatağına uzandığında “Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn” sûresini oku. Sonra birşey konuşmadan uyu. Şüphesiz bu şirkten kurtuluştur.

Câmiü’s-Sağîr, No: 210 / Hadis-i Şerif Meâli

..Halbuki onlar, “Bizim hayatımız dünyadan ibarettir;

bir daha diriltilecek değiliz” demişlerdi. Rablerinin

huzurunda durduruldukları zaman onları bir görsen!

En’âm Sûresi: 29-30 / Âyet-i Kerime Meâli

Allah bir kimse hakkında hayır dilerse, onu dinde bilgi sahibi kılar, dünyaya değer verdirmez ve kusurlarını kendisine gösterir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 216 / Hadis-i Şerif Meâli

Allah’ın huzuruna varacaklarını inkâr edenler hüsrana uğramışlardır. Kıyamet vakti ansızın geliverdiğinde, onlar, günahlarını sırtlarına yüklenmiş olarak, “Dünyada imandan mahrum kalışımız yüzünden eyvah bize!” derler.

En’âm Sûresi: 31 / Âyet-i Kerime Meâli

Biriniz yolculuğa çıkmak istediğinde Müslüman kardeşlerine uğrayıp selâm versin. Çünkü onlar duâlarıyla onun yaptığı hayır duâya kuvvet verirler.

Câmiü’s-Sağîr, No: 221 / Hadis-i Şerif Meâli

Dünya hayatı ancak bir oyun ve oyalanmadır. Ahiret yurdu ise, günahtan sakınanlar için daha hayırlıdır. Hiç akıl etmez misiniz?

En’âm Sûresi: 32 / Âyet-i Kerime Meâli

Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber (asm) şöyle duâ ederdi: “Allah’ım, Receb ve Şaban’ı bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Cuma gecesi olduğunda da şöyle derdi: “Bu parlak ve nurlu bir gecedir.”

Câmiü’s-Sağîr, No: 221 / Hadis-i Şerif Meâli

Ancak hakka kulak verenler senin dâvetine uyarlar. Ölüleri de Allah diriltir; sonra O’nun huzuruna döndürülürler.

En’âm Sûresi: 36 / Âyet-i Kerime Meâli

Receb ayına Receb ismi verilmiştir. Çünkü bu ayda Şaban ve Ramazan hürmetine büyük hayır ve hürmet bahşedilmiştir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 2359 / Hadis-i Şerif Meâli

And olsun ki, senden evvelki ümmetlere de Biz peygamber gönderdik ve onları, olur ki tevbe edip bağışlanmaları için yalvarırlar diye, sıkıntılara ve musîbetlere uğrattık.

En’âm Sûresi: 42 / Âyet-i Kerime Meâli

Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.

Câmiü’s-Sağîr, No: 2250 / Hadis-i Şerif Meâli

...Onlara her türlü nimet kapılarını açıp bu defa bollukla imtihan ettik. Kendilerine verilenlerle şımardıkları zaman da onları ansızın yakalayıverdik de bütün umduklarından mahrum kaldılar.

En’âm Sûresi: 44 / Âyet-i Kerime Meâli

Bir işi yapmak istediğinde teennî ile hareket et ki, Allah o işte sana bir çıkış yolu göstersin.

Câmiü’s-Sağîr, No: 244 / Hadis-i Şerif Meâli

De ki: Söyleyin bana, Allah kulağınızı ve gözlerinizi alıp, kalplerinizi mühürlese, Allah’tan başka onu size geri getirecek olan ilâh kimdir?

En’âm Sûresi: 46 / Âyet-i Kerime Meâli

Başkasının kusurlarını anlatmak istediğinde hemen kendi kusurlarını hatırla.

Câmiü’s-Sağîr, No: 245 / Hadis-i Şerif Meâli

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com