Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

sms'le boşanma olurmu?????(acilen cevap bekliyorum?))

sevgili arkadaşlar,
bir arkadaşım 1,5 aylık nişanlıydı.nişan bozuldu.aileler fes ettiler.
dini nikahlarıda kıyılmıştı.nişanlısı ona sms le 3defa boş ol benden demiş.
böyle bir boşama olurmu..karşılıklı olmasımı gerek...
cevap verebilirseniz sevinirim...
tşkkrlr...

kardeşim kusura bakma ama çok komik bi olay.. :D
Allah Allah enteresan..
bende merak ettim şimdi..

malesef böle şeylerde oluyo....

kardeşim ben sorduğunuz soruyo şu açıdan bakılacak olursa bu boşama işinde kocanın ısrarlı olduğu gözüküyo ve şeriatta bunun hükmü kesin boşamadır.yinede en iyisini ALLAH bilir.buna benzer bir olay mısırda gerçekleşiyor.mısırlı mühendis bir kadına kocası sms yoluyla 3 defa boş ol diye mesaj gönderiyor ama kadın bir umutla bu işi şeriat hükmü dışında mahkemeye taşıyor.rabbim eşler arasında saygı ve sevgiye dayalı bir hayat yaşamayı nasib etsin

arama yapmamışta sms atmış pes valla..
ne hale geldik böyle..

evet sayın prof evlilik müessesesi çok hassas bu konuda efendimiz örnek alınacak en ideal insan

Böyle bir insanla evli kalsa ne olurki... >:(Saygısız)
Bir yaşanmışlık yokken herkes kendi yoluna...
Hiç hoş bir durum dill.Evlilik kutsal bir müessese...Ayrılıklar olsa dahi bunuda karşı tarafla anlaşmalı olarak yapmak en güzeli.

kardeşim ben sorduğunuz soruyo şu açıdan bakılacak olursa bu boşama işinde kocanın ısrarlı olduğu gözüküyo ve şeriatta bunun hükmü kesin boşamadır.yinede en iyisini ALLAH bilir.buna benzer bir olay mısırda gerçekleşiyor.mısırlı mühendis bir kadına kocası sms yoluyla 3 defa boş ol diye mesaj gönderiyor ama kadın bir umutla bu işi şeriat hükmü dışında mahkemeye taşıyor.rabbim eşler arasında saygı ve sevgiye dayalı bir hayat yaşamayı nasib etsin
ben aynen katılıyoum denizce kardeşime.çünlü adam niyet etmiş ,söz söylememiş ama yazmış.Talak lafizları ikidir.Ya sarih olur ya kinaye.Kinaye değil.Çünkü açık açık yazmiş.Peki sarihe giriyor mu?lyazı olarak kesin giriyorda burda lafız yok...
???

devir kötü işte...
inşllh istedgm gibi cevap alabilirm.
yorumlarınız için ayriyeten tşkkr edrim...

''...ŞAKA YAPAYIM DERKEN

EŞLERİN BİRBİRİNDEN BOŞANMALARINA NEDEN OLAN PEK ÇOK SEBEP VARDIR ANCAK,BELKİ EN ÖNEMLİSİ VE HAYATTA EN SIK KARŞILAŞILANI
SÖZLE YAPILAN BOŞAMADIR.SÖZLÜ BOŞAMA BAZEN KASITLI YANİ BİLEREK OLDUĞU GİBİ
BAZEN DE ŞAKA NİYETİNE,KORKUTMAK İÇİN VEYA ALIŞKANLIK HALİNE GELDİĞİNDEN ,''DEDEM NİNEME KIZDIĞINDA BÖYLE DERDİ '' GİBİ SÖZLERDEN KAYNAKLANMAKTADIR.BU TÜR HATALARA KESİNLİKLE DÜŞÜLMEMELİDİR,ÇÜNKÜ BOŞANMANIN ŞAKASI DA CİDDİSİ DE BİRDİR.

NİTEKİM İMAM AZAM İLE İMAM ŞAFİ YE GÖRE,BİR ŞAHIS ŞAKA YOLUYLA KARISINI BOŞASA,BOŞANMA GERÇEKLEŞMİŞ OLUR,ÇÜNKÜ AİLE OCAĞI ŞAKAYLA OYNANACAK BASİTLİKTE BİR KURUM DEĞİLDİR,ALİMLER EFENDİMİZ'İN ''ÜÇ ŞEYİN ŞAKASI YOKTUR,ŞAKASI DA CİDDİDİR...'' HADİSİNDEN BOŞANMANINDA ŞAKASI OLMAYACAĞI HÜKMÜNÜ ÇIKARMIŞTIR.

BOŞANMADA,SÖYLENİŞLERİ BAKIMINDAN İKİ TÜRLÜ İFADE KULLANILIR.BUNLARDAN BİRİ SARİH DEDİĞİMİZ AÇIK ANLAMLI SÖZLE BOŞAMA,DİĞERİDE KİNAYELİ SÖZLERLE BOŞAMADIR.''SARİH (AÇIK) ANLAMLI SÖZLERLE BOŞAMA''ANLAMI AÇIK OLARAK ANLAŞILAN VE İNSANLAR ARASINDA ÖRFEN ÇOĞUNLUKLA KARI KOCANIN BOŞANMASINDA KULLANILAN SÖZCÜKLERLE YAPILAN BOŞANMADIR.BU TÜR KELİMELER ,GAYET AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE BOŞANMA ANLAMI İÇERDİĞİ İÇİN ,NİYET VE BERABERİNDE BAŞKA BİR SÖZE GEREK KALMAZ...

NİKAHTA ÜÇ BAĞ VARDIR

NİKAHTA EŞLER BİRBİRİNE SEVGİ ,SAYGI VE SORUMLULUKTAN OLUŞAN ÜÇ KATLI NİKAH BAĞI İLE BAĞLANMIŞTIR.BİRİNCİ BOŞAMADA SEVGİ BAĞI KOPARILMIŞ OLUR,EVLİLİK GERİDE KALAN SAYGI VE SORUMLULUK BAĞIYLA YİNE DEVAM EDEBİLİR.İKİNCİ BOŞAMADA İSE SAYGI BAĞI KOPARILMIŞ OLUR,KADIN İSTERSE DEVAM EDİLİR,ÜÇÜNCÜ BOŞAMADA İSE SORUMLUK BAĞIDA KOPARILMIŞ OLDUĞUNDAN ARTIK TARAFLARI TUTACAK BİR BAĞ KALMAMIŞ,EVLİLİK BİTMİŞ,AYRILIK KESİNLEŞMİŞ OLUR,BOŞANMIŞ OLAN KADIN BAŞKA BİRİYLE YAPTIĞI EVLİLİKTEN BOŞANMADIKÇA ARTIK GERİYE DÖNEMEZ...(SÜYUTİ,CAMİÜ'S-SAĞİR)''

KAYNAK:semerkand aile dergisi;sayı:30:2008,

??? hmm ebva kardeşim güzel bilgi vermişsiniz teşekkürler.Fakat burda lafız yok..zaten yazdığını sözle öylese anında talak vaki olur..yani aradığımız cewap bu..yazı ile talak vaki olup olmadığı....

hmm evet doğru sölüorsun,elimde bu bilgi vardı,belki faydası olur die,paylaşmak istedim ama not düşmeyi unutmuşum.

Faidesi olduğuna eminimm...emeğine sağlik kardeşim..

inşlh olur,rica edrm.

??? hmm ebva kardeşim güzel bilgi vermişsiniz teşekkürler.Fakat burda lafız yok..zaten yazdığını sözle öylese anında talak vaki olur..yani aradığımız cewap bu..yazı ile talak vaki olup olmadığı....

pes dicem başka de bişey demicem >:(

Alternatif Bakışlar

MollaCami.Com