Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

sms'le boşanma olurmu?????(acilen cevap bekliyorum?))

Hakikaten ilginç bir mesele, bir o kadar da ciddiyetsiz yapılan bir iş. Piri Reis'in yazdıkları da göz önünde bulundurulmalı. Şayet uzakta olan kocası ile daha önce boşanmalarını gerektirecek huzursuzluk/tartışma yaşamadıysa gelen mesajın kocasına ait olup olmadığı araştırılıp ona göre hareket edilmeli. Velev ki önceden boşanma düşünceleri olsun, yine de araştırıp emin olmak gerekir.

"Bir kimse; filan oğlu filanın kızı olan karısını boşaması için zorlanır ve hapsedilir ve o da, bu zor karşısında, karısına mektup ya­zıp «Filân oğlu filanın kızı filan, boştur.» derse; bu durumda karısı, boş olmaz." (Fetva-yi Hindiyye)

Karısına yazılı olarak boşadığını bildiren kimse, boşama (talak) sözünü yazı ile yazmış olduğu halde dili ile söylemeyi müstesna kılmışsa (yazdım; ama dil ile söylemiyorum gibilerinden) bunun hakkında bir rivayet olmayıp bu talakın da sahih olduğu söylenmiştir.

"Talâk da mükâtsbe, muhatebe mesabesindedir. Binaenaleyh bir kimse, zevcesine muanven ve mersum bir mektub yazarak kendisini boşadığını bildirse mektubu yazdığı andan itibaren ta­lâk vaki olur. Meğer ki «işbu mektubu aldığın zaman» veya «işbu mektu­bum vâsıl oldükda seni boşadım» diye yazmış olsun. O takdirde mektub zevceye vâsıl olmadıkça talâk vaki olmaz. (Bedayi, Hindiyye, Dürri Muh­tar) (Bilmen, Ömer Nasuhi; Hukuki İslamiye ve Islahatı Fıkhiyye Kamusu)

yani netice boş oluyor ne cihetle olursa olsun kadın boş çünkü şakası yok.karşılıklımı demişsiniz sorunuzda hayır değil,nikah erkeğim elinde,tabiki anlaşma yapıp kadının eline vermediyse

Hakikaten ilginç bir mesele, bir o kadar da ciddiyetsiz yapılan bir iş. Piri Reis'in yazdıkları da göz önünde bulundurulmalı. Şayet uzakta olan kocası ile daha önce boşanmalarını gerektirecek huzursuzluk/tartışma yaşamadıysa gelen mesajın kocasına ait olup olmadığı araştırılıp ona göre hareket edilmeli. Velev ki önceden boşanma düşünceleri olsun, yine de araştırıp emin olmak gerekir.

"Bir kimse; filan oğlu filanın kızı olan karısını boşaması için zorlanır ve hapsedilir ve o da, bu zor karşısında, karısına mektup ya­zıp «Filân oğlu filanın kızı filan, boştur.» derse; bu durumda karısı, boş olmaz." (Fetva-yi Hindiyye)

Karısına yazılı olarak boşadığını bildiren kimse, boşama (talak) sözünü yazı ile yazmış olduğu halde dili ile söylemeyi müstesna kılmışsa (yazdım; ama dil ile söylemiyorum gibilerinden) bunun hakkında bir rivayet olmayıp bu talakın da sahih olduğu söylenmiştir.

"Talâk da mükâtsbe, muhatebe mesabesindedir. Binaenaleyh bir kimse, zevcesine muanven ve mersum bir mektub yazarak kendisini boşadığını bildirse mektubu yazdığı andan itibaren ta­lâk vaki olur. Meğer ki «işbu mektubu aldığın zaman» veya «işbu mektu­bum vâsıl oldükda seni boşadım» diye yazmış olsun. O takdirde mektub zevceye vâsıl olmadıkça talâk vaki olmaz. (Bedayi, Hindiyye, Dürri Muh­tar) (Bilmen, Ömer Nasuhi; Hukuki İslamiye ve Islahatı Fıkhiyye Kamusu)

Çok şukur rabbime şu mesele açığa kavuştu.tam anlamı ile hemde.allah razı olsun .....

bu ta­lâkla bosanmalar moda oldu bunun manasini bilen biri olsa varya dünyada hic agzina almaz anlasamiyorsan bosan ama ta­lâkla deme bir hocamiz anlatiyor biri tel. msn yazmis
ta­lâkla bosuyorum diye hocamiz varmis 2 tanede cocuklari varmis kücük cagirmis cocuklari annesini babasini nasil evladini baskasina teslim edeceksin tavuk dahi civcivlerini kiskaniyor sen bu evlatlarini nasil baskasina baba detirdeceksin demis ve baslamis baba anne aglamaya caresi yok bunun .varda hic bir erkek ve kadin kabül etmez onun icin sakince konusalim insanca ayrilalim

arkadaşlar çok hoş cevaplar vermişiniz ama
1,5aylık nişanlı....ve nijkahları kıyılmış dedigim kişinn.
aileler görüşmüyo.
oglan kıza tlfde smsle 3talakla boşadım yazmış.
evli degiller yani henüz...
tşkkrlr...

İşte erken nikahın (nikahla düğün arasını uzun tutmanın) zararları...

Madem bu kadar dikkatli olduklarını düşünerek nikah kıydılar, bir araya gelip anlaşarak ayrılmayı düşünemiyorlar mı ki yalnızca bir mesajla bitiriyorlar... Aileler arasında bir sorun oldu ise bu mesele zaten görüşülmüştür. Yoksa uzaktan biri birilerine küsüyor ve yalnızca bir taraf boşanma kararı alıyor, bir sms kafi görülüyor...

Neticede erkek, kızı bir şekilde istemiyor ve niyeti boşanmak! Nikah yapılıp zifaf yapılmadan yapılan boşamalar da "bain talak" olur. 3 talak ile boşama kastedilmiş ise üç bain talakla karısı boş olur.

bu hafta ben bu sorunun aynisini bir hocamizdan dinledim msn bosanma olur 3 talakla bosanma hocamizin dedigi ilk ve ikinci niyet. niyetler cok mühim bir de hocaminizin Allah muhafiza eylesin 1 sefer dedin kizdin 10 sene sonra yine dedin olurya birdaha dediysen yandin 3 oluyor hükmet bossun bunu ben ilk defa duydum benim bildigim pes pese 3 sefer denirse biliyordum yok ömrün boyunca 3 sefer dersen yandin onun icin cok dikkat etmek lazim insan kizdimi kalksin bir abdest alsin dahada olmadi koltuga az uzansin Peygamberimizin söze

ARKADAŞLAR BU KONUYA İLİŞKİN OLARAK YAPMIŞ OLDUGUM ARASTIRMA NETICESINDE SU BILGILERE ULASTIM,
YAZI ILE TALAKIN VAKİ OLACAGINDA ISLAM ALIMLERI ITTIFAK ETMISLERDIR.
HANEFILERE GORE YAZI IKI TURLUDUR. YA KAGIT UZERINE , DUVARA. TOPRAGA YAZMAK GIBI ESERI KALICI OLUP GOZLE GORULUR
VEYA SU VE HAVAYA YAZMAK GIBI ESERI KALICI OLMAYIP GOZLE GORULMEZ. BU IKINCI SEKLIYLE NIYET ETSEDE TALAK YANI BOSAMA OLMAZ.
ESERI GORULUP KALICI OLAN DA YINE IKI TURLUDUR. BIRINCISI BILINEN MEKTUPLAR GIBI HANIMININ ISMINI ADRESINI YAZAR BIZZAT ONA HITAPLA HANIMIM FILANCAYA DEDIKTEN SONRA SEN BOSSUN DERSE BUNUN HUKMU SARIH LAFIZLA VERILEN TALAKIN HUKMU GIBIDIR. NIYET ETMEMİŞ OLSA BILE TALAK (BOSAMA) OLUR.
IKINCISI ISE BILINEN MEKTUPLAR GIBI OLMAYIP HANIMININ ISMINI ADRESINI YAZMADAN SADAECE BIR KAGIT PARCASINA HANIMIM FILANCA BOSTUR YAZSA, BU SOZ TALAK KONUSUN DA ACIK OLSA DAHI BUNUNN HUKMU KINAYELI SOZLERLE VERILEN TALAKIN HUKMU(NIYETIN ŞART OLDUGU) GIBI OLUP NIYETINDE YOKSA TALAK OLMAZ.
(SONUÇ OLARAK SMS ILE HANIMINA GONDERILEN MESAJ YOLU ILE DE TALAK MUMKUN VE GECERLI OLUP TALAK VAKI OLMUSTUR , BOŞAMA GERÇEKLESMİŞTİR, ARTIK DÖNUSU YOKTUR )
KAYNAK: İSLAM FIKHI ANSIKLOPEDISI PROF DR. VEHBE ZUHAYLI CILT 9. SAYFA 303

evet böyle şuursuz insanlar öncedende çok varmış çok yakınımı eşi mektupla boşamış bundan 30sene önce
ozamanda böyle bilgiler nerdee.. veya bu bilgilere ulaşmak nerde...tabi ayrılmışlar. şimdi bu yazıları okuyunca şüphede kaldım.sorayım bakim ne şekil bir mektup yollamış,hatırlıyorsa tabi >:(rabbim imanlı, aklı başında,allahtan korkan kulundan utanan gençlik, insanlık versin...

soruyu dün gördüm ve araştırmaya başladım ve çok şükür cevabı buldum.NİMET-İ İSLAM TALAK BAHSİ SF:686 İKİ LİSANDAN BİRİ KALEMDİR,FETVASINCA YAZMAK DAHİ SÖYLEMEK GİBİDİR.Aynen bu şekilde geçiyo yani yazmakla söylemek aynı olduğundan talak vaki olur.

Selamün aleyküm.Soruyu dün gördüm ve araştırdım.çok şükür cevabı buldum.NİMET-İ İSLAM TALAK BAHSİ SF:686 İKİ LİSANDAN BİRİ KALEMDİR,FETVASINCA YAZMAK DAHİ SÖYLEMEK GİBİDİR.Aynen böyle yazıyor.yazmakla söylemek aynı olduğuna göre msj lada talak vaki olur.

arama yapmamışta sms atmış pes valla..
ne hale geldik böyle..

katkılarınız için tşkkrlr.

Alternatif Bakışlar

MollaCami.Com