Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Her güne bir Hadis-i Şerif Ziyafeti...

H.Ş: İyilik eksilmez , günah unutulmaz.Dilediğini yap,ettiğini bulursun...

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Bizimle münafıklar arasında yatsı ve sabah namazlarında hazır bulunma farkı vardır. Onlar bu iki namaza muktedir olamazlar."

Muvatta, Salâtu'l-Cemâ'a 5, (1, 130).

لاَ يُؤْمِنُ اَحَدُكُمْ حَتَّى اَكُونَ اَحَبَّ اٍلَيْهِ مِنْ نَفْسِهِ وَ مَالِهِ وَ وَلَدِهِ وَ وَالِدهِ وَالنَّاسِ اَجْمَعِينَ

Manası:Sizden hiç biriniz Beni canından, malından,evladından,ana babasından ve bütün insanlardan daha ziyade sevmedikçe (kemaliyle ) iman etmiş olamaz..

Bu din garip olarak başladı tekrar bir garipliğe dönecektir.
Gariplere ne mutlu!
O garipler ki bazı insanların fesat çıkarmalarına karşılık onlar sürekli ıslahta bulunurlar. (Tirmizi,İman,13)

Huzeyfe

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsimi kudret elinde tutan Zat`a kasem olsun, ya ma`rufu emreder ve münkerden de yasaklarsınız veya Allah`ın katından umumi bir bela göndermesi yakındır. O zaman yalvar yakar olursunuz da duanız kabul edilmez."

:عن العرباض بن سارية رضي الله عنه قال

İrbad bin sariyeden (Allah ondan razı olsun) (rivayetle) şöyle dedi:

وعظنا رسول الله صلى الله عليه وسلم موعظة وجِلت منها القلوب وذرفت منها العيون فقلنا يا رسول الله
Allahın elçisi bize kalplerin heyecan duyduğu gözlerin yaşla dolduğu bir vaaz etti bizde dedik ki Ey Allahın Resûlü:

:كأنها موعظة مودع فأوصنا قال
Sanki bu vaaz veda vaazı idi, bize tavsiyede bulun.(Resulullah s.a.v.) Buyurdu:

" أوصيكم بتقوى الله والسمع والطاعة وإن تأمر عليكم عبد وإنه من يعش منكم فسيرى اختلافا كثيرا

Size Allahtan c.c. korkmayı, size emreden kişi bir köle bile olsa işitip (ona) itaat etmeyi tavsiye ediyorum.Sizden yaşayanlar muhakkak ki birçok anlaşmazlıklar görecektir.

فعليكم بسنتي وسنة الخلفاء الراشدين المهديين عضوا عليها بالنواجذ وإياكم ومحدثات الأمور فإن كل بدعة ضلالة

(işte o zaman) sizin üzerinize olan (yapmanız gereken) benim ve hidayet üzere olan hulefâi raşidinin sünnetine (yoluna) uymaktır. Bunlara iyice sarılın.(din adına)Yeni ortaya çıkan şeylerden kaçının zira sonradan (din adına) ortaya çıkan her şey dalalettir (sapıklıktır).

İbn-i Mes’ud’dan (Radiyallahu Anh):

Denildi ki:
– Ey Allah’ın Resûlü! Bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu bilerek söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten atılmayı tercih eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)

Peygamberimiz Aleyhisselatü Vesselam cevaben:

– Hayır, bu (korkunuz) gerçek imanın kendisidir... buyurdu.

(Müslim)

"Şükrü eda edilen az mal, teşekküründen aciz kalınan çok maldan hayırlıdır." Ankara Fazilet Yayınevi Dünya Risalesinden alınmıştır.

Şüphesiz bu Kur'an tesirli olarak nazil olmuştur. Öyle ise onu okuduğunuz zaman ağlayınız.
Ağlamasanız da ağlamaklı okuyunuz.
Kur'an okurken makamla okumaya çalışınız.
Kim Kur'an'ı makamla ve güzel sesle okumaya çalışmazsa bizden değildir.
(İbni Mace, İkame 176)

"Size en kuvvetlinizin kim olduğunu söyleyeyim mi? Öfke esnasında kendine en fazla hakim olandır." (Hadis-i Şerif, Feyzü'l-Kadir)

Selam ve dua ile...kardeşler :)

"Cennette yüksek bir mertebe vardır ki, ailesinin nafakasını temin için her güçlüğe göğüs gerenlerindir"
(ramuz 371/4)

Ravi:Enes

Hadis:
Resulullah (sav) yere bir çizgi çizdi ve: "Bu insanı temsil eder" buyurdu. Sonra bunun yanına ikinci bir çizgi daha çizerek: "Bu da ecelini temsil eder" buyurdu. Ondan daha uzağa bir çizgi daha çizdikten sonra "Bu da emeldir" dedi ve ilave etti: "İşte insan daha böyle iken (yani emeline kavuşmadan) ona daha yakın olan (eceli) ansızın geliverir

Hz. Ömer’den (Radiyallahu Anh):

"Bir gün Resûlüllah’ın '(Aleyhisselatü Vesselam) yanına girmek için müsaade istedim. Hücre-i saadetine kabûl buyruldum. Kaba bir kilim üzerine yatmışlardı. Kilim küçük olduğu için, mübarek vücutlarının bir kısmı toprak üstünde kalıyordu. Başlarının altında, hurma lifi ile doldurulmuş bir yastık vardı.

Selâm verip yanlarına oturdum. Daha sonra dayanamayıp sordum.

– Ya Resûlâllah, sen Allah’ın Peygamberi ve Habîbi (en sevdiği varlık) olduğun halde, niye bu vaziyettesin? Halbuki Kisrâ ve Kayser, altından divanlarda, ipek ve atlastan yataklarda yatıyorlar.

Bunun üzerine Resûlüllah buyurdu ki:Onlar bütün nimetleri bu dünyada tadıyorlar. Halbuki bu dünya nimetleri çok çabuk biter. Biz ise öyle bir kavimiz ki, bütün sevap ve mükâfatımız âhirete kaldı.
(Hâkim)

Aleyhüsselatü Vesselam Efendimiz buyurdular ki:

"Bir gün bana Cenab-ı Hakk'ın dört büyük meleği geldi. Bunlar Cebrail, Mikail, israfil ve Azrail aleyhisselam idiler.

Cebrail Aleyhisselam bana dedi ki: Ya Resulullah ! Senin ümmetinden bir kimse size günde on defa selavat ederse yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm.

Mikail aleyhisselam'da dedi ki: Ben o kula senin kevser havuzundan kana kana içiririm.

İsrafil aleyhisselam dedi ki: Ya Resullullah o kulun affı için başımı secdeye koyarım Allahu Teala onu affetmedikce başımı secdeden kaldırmam.

Azrail aleyhisselam da: Ya Nebiyallah sana günde on dafa selavat edenin ruhunu Peygamberler gibi kabzederim. dediler "

Bunun üzerine Nebiler Nebisi Efendimiz :"Bu ne büyük Lütuf Ya Rabbi, Bu ne büyük ihsan Allah'ım buyurdu..

"Hayır(lı işler) çok; fakat işleyeni azdır."

(Beyhakî, Şuabu'l-Îmân)

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com