Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Her güne bir Hadis-i Şerif Ziyafeti...

Sizden kim nefsinden emin, bedeni sıhhatli ve günlük yiyeceği de mevcut ise sanki dünyalar onun olmuştur.
(Tirmizi, Zühd 34)

Kim kabristana ugrar ve orada on bir ihlas-i Serif okuyup
sevabini ölülere hediye ederse kendine ölüler adedince sevap verilir".

(Hadis-i Serif.Kenzü l Ümmäl)
fazlet takvimi

Resûlullah ((SallALLAHu aleyhi vesselem)) ashabına bir defasında,
-Mahlûkatlar içerisinde imanı en tuhaf ve şaşırtıcı kim olduğunu bilir misiniz?diye sormuştu. Ashab:
-Meleklerin imanıdır, diye cevap verdiler. Nebî ((SallALLAHu aleyhi vesselem)):
-Melekler nasıl iman etmesinler ki! Zira onlar ALLAH 'ı bizzat görebilirler, diye karşılık verdi. Ashab:
-Ey ALLAH 'ın Resulü, o zaman peygamberlerdir, dediler. Nebî ((SallALLAHu aleyhi vesselem)):
-Peygamberlerde değil; çünkü onlara Cebrail her zaman gelerek ALLAH 'ın emirlerini indirir, dedi. Ashab:
-Senin ashabındır, dediler. Nebî ((SallALLAHu aleyhi vesselem)):
-Ashabım nasıl iman etmesin ki; zira onlar bana gelen mucizeleri görebiliyorlar ve ben de ALLAH 'ın bana indirdiklerini onlara tebliğ ediyorum. Gerçek şudur ki, İnsanlardan en hayret edilecek imana sahip olanlar; benden sonra gelip beni görmedikleri hâlde bana iman edenler ve yine beni görmedikleri hâlde (sözlerimi) tasdik edenlerdir. İşte onlar benim kardeşlerimdir." buyurdular....

Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "Ben oruçluyum!" desin (ve ona bulaşmasın). (Müslim, Sıyam 164)

Enes (r:a) den Resul-i Ekrem (s.a.v) in söyle buyurdugu riayet edildi:
-Cenaze kabre konulup dostlari mezarin basindan dönerken onlarin ayak seslerini isitir onlar-mezardan -uzaklasinca iki melek gelir onu oturtup söyle sorarlae:
-Allah´in Resulü Muhammed(s.a.v) hakkinda ne diyorsun?eger inanmis -ve müslümanca yasamis-bir kimse ise
-Eshedü ennehu Abdullahi ve Resuluhu-sehadet ederim ki,Allah´in kulu ve Resulüdur -cevabini verince kendisine;
-Su cehennemdeki yerine bak fakat Allah onun yerini sana cennetten bir yer lutfetti,oradan kurtuldun-denelir-hem cennette ki hemde cehennemdeki yerini görür o kimse kafir veya münafik ise meleklerin sorusuna:
-Bilmiyorum onun hakkinda insanlarin dediklerini diyordum.diye cevap verir onada:
Onun Allah´in Resulü oldugunu tanimadim dilinle söylemedin denilir ve demirden bir tokmakla basina öyle bir vurus vurulur ki feryadini insanlar ve cinlerin disindaki hersey isitir:

alinti hadislerle islam.

inşllh inanmış ve müslümanca yaşamış kimselerden oluruz.tşkkrlr... :'( :'( :'( :'(

''İNSANOĞLU MALIM MALIM DER.HALBUKİ ADEMOĞLUNUN YİYİP TÜKETTİĞİ,GİYİP ESKİTTİĞİ VE SAĞLIĞINDA TASADDUK EDİP GÖNDERDİĞİNDEN BAŞKA KENDİSİNİN OLAN NEYİ VAR. (GERİSİNİ ÖLÜMLE TERKEDER VE İNSANLARA BIRAKIR)''-(hadis-i şerif)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sadaka Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölümü bertaraf eder."

Tirmizi, Zekat 28, (664)

Enes'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayetde demiştir ki, Resulüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu işittim: "Allah
Tealâ buyurdu: Ey insanoğlu! Sen bana duâ ettiğin ve benden umduğun müddet, senden olan günahları sana bağışlarım; ve ey insanoğlu, senin günahların gökteki bulutlara kadar olsa bile beis görmem. Sonra benden mağfiret dilesen, seni bağışlarım. Ey insanoğlu! Eğer yer dolusu günahlarla bana karşı çıkıpda sonra hiç bir şeyi bana ortak koşmayarak (küfür üzerinde olmayarak ölüp) bana gelirsen, ben de sana yer dolusu mağfiret ihsan ederim." [19]

Müslüman müslümanin kardesidir. Ona zulmetmez, onu (düsmanina) teslim etmez. Kim, (mümin) kardesinin bir ihtiyacini giderirse Allah da onun bir ihtiyacini giderir. Kim müslümani bir sikintidan kurtarirsa, bu sebeple Allah da onu kiyamet günü sikintilarinin birinden kurtarir. Kim bir müslümani(n kusurunu) örterse, Allah da Kiyamet günü onu(n kusurunu) örter.

Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

Bizi aldatan bizden değildir.

Müslim, Îmân, 164.

RASULULLAH S.A.V BUURDULAR Kİ
ZİKRİN HAYIRLISI HAFİ(GİZLİ)RIZKIN HAYIRLISI KAFİ OLANDIR.
(RAMUZ)

[color=blueS.A.V BUYURDULAR Kİ;
EMANETE RİAYETİ OLMAYANIN İMANI ,TEMİZLİGİ OLMAYANIN NAMAZI,NAMZI OLMAYANIN DİNİ YOKTUR.NAMZIN DİNDEKİ YERİ BAŞIN CESETTEKİ YERİ GİBİDİR.[/color](Tebarani)

Eshâb-ı Suffa’dan olan Hz. Sevbân, Resûl-i ekremden sonraki ilim, fazîlet ve fetvâ sahibi kimseler arasında sayılmaktadır. Geniş bir ders halkası ve talebeleri vardı. Hz. Sevbân, Resûl-i ekreme, hizmet ve ta’zîmde öyle bir derecede idi ki, Müslümanlar bunu kelimelerle izâh etmekte âciz kalırlardı.
Resûl-i ekreme olan bu sevgi ve bağlılığından dolayı defalarca zarar görmüş, hattâ yaralanmıştı. Nitekim bir gün, bir Yahûdî gelerek, Resûl-i ekreme, “Esselâmü aleyke yâ Muhammed!” demişti. Orada bulunan Hz. Sevbân, “Niçin, yâ Resûlallah, demedi” diye Yahûdîyle dövüşmüş ve yaralanmıştı.
Hz. Sevbân, “Peygamberimizin ismini, yalnız başına söylemeyi günâh kabûl ederim” derdi.

ey gidi mübarekler hey Allah şfatlarından mahrum etmesin....

Ebu Hüreyre(ra):Peygamber Efendimiz buyurdular ki:Allah ü Tealä hicbir gölgenin olmadigi bir günde, yedi sinif insan(arsin)gölgelerinde gölgelendirir bunlardan bir zümre de Allah icin birbirini seven iki adamdir.Yani Allah.in rizasini elde etmek icin toplanan yine ayni sebeple birbirinden ayrilan ve dostlarina dünya menfaati karismayn kimselerdir.

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com