Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Her güne bir Hadis-i Şerif Ziyafeti...

"Muhakkak ki yiyip şükreden kimse için nâfile oruç tutup sabredeninki gibi ecir ve sevâb vardır."

(Tirmizi, Sünen)

H.Ş:"Kimin malı varsa malından,kimin ılmi varsa ilmınden,kimin kuvvvet ve kudreti varsa (bedenen çalışmak suretiyle)kuvvetinden sadaka versin"

(Dürretül Vaizin S:119)

S.A buyurdular ki:büyügüze saygı göstermeyen,küçügümüze merhamet etmeyen ve alimlerimizi tanımayan benim ümmetimden degildir
(buhari,ebu davud)

Resûl-i Ekrem Aleyhisselatü Vesselam buyurdu ki:

"Allah’ın en sevdiği dua, kulun şöyle demesidir:

– Allahım!
Ümmet-i Muhammedin hepsine, merhametinle muamele eyle."

(Râmuzu’l-Ehadîs)

Rabbimiz, sadece kendini düşünen, kendi iyiliğini isteyen bencil insanlardan hoşlanmaz.

Yani, kendi nefsine başkasını tercih ahlâkı asıldır. Diğergâmlığı telkin eder.

"Nefsî, nefsî" değil, "Ümmetî, ümmetî" diyen, yani kendinden önce ümmetini düşünen bir Peygamberin yoludur.Müslüman, İslâm’ın bu ümmetçi, toplumcu ve bütüncü ruhunu idrak ettiği, ferdiyetçilik ve bencillikten, şahsî çıkarcılıktan sıyrıldığı nisbette, Allah’ın rızasına nail olur. Rabbini kendinden hoşnud eder. .

"Sevgili Peygamberimiz gecenin evvelinde uyur, âhirini (ibâdetle) ihyâ ederdi."

(Müttefekun aleyh)

Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise (secdede) duayı çok yapın.

Müslim, Salat 215

Dua sema ile arz arasında durur. Bana salat okunmadıkça, Allah'a yükselmez. Beni hayvanına binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve salat okuyun.
Tirmizi, Salat 532

İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan Allah'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü ona şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder.
Buhari, Cenaiz 43 - Müslim, Cenaiz 14

"Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sadır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey Ademoğlu! Bana arz doluşu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz doluşu mağfiretimle karşılarım.
Tirmizi, Da'avat 106, (3534)

-Siz ne haldeyseniz,başınıza o halde insanlar getirilir.(Hadis-i Şerif)

-Kişi dostunun yolundadır.O halde sizden her biriniz dost edineceği kimseye iyi dikkat etsin.(Hadis-i Şerif)

-Beş günah vardır ki,keffâreti yoktur.Bunlar; Allâh'a şerik koşmak,bi-gayri hakkın adam öldürmak,mü2mine bühtan ve iftira etmek, muharebe günü kaçmak ve yalan yere yemin ile hakkı iptal etmek.(Hadis-i Şerif)

-Mazlumun bedduâsından sakın.Çünkü,onun duâsıyla Allah arasında (kabûlünde mani) bir perde yoktur.(Hadis-i Şerif)

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a biri âbid diğeri alim iki kişiden bahsedilmişti:

"Alimin âbide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir" buyurdu.

Tirmizi, İlim 19, (2686).

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Bir müslüman bir ağaç diker veya bir tohum eker de bunların mahsülatından bir kuş veya insan veya hayvan yiyecek olsa, bu onun için bir sadaka olur."

Buhari, Hars 1, Edeb 27; Müslim, Müsakat 12, (1553); Tirmizi, Ahkâm 40,. (1382).

Ebu Hüreyre (r.a) rivayet ile

Hz.Peygamber şöyle buyurmuşlar.

Kim Allah ın rıza için talep edilen bir ilmi sırf dünyalık bir menfaate erişmek için
ögrenirse kıyamet gününde cennetin kokusunu dahi duyamaz

Osman bin Ebi’l-As’tan (Radiyallahu Anh):

– Vücudumda, beni öldürecek şiddette bir ağrı vardı.

Resûlüllah’a (Aleyhisselatü Vesselam) durumu haber verdim.

Kendisi bana:
– Sağ elinle ağrıyan yeri 7 kere meshet (sığazla) ve her defasında da "bismillah (Allahın ismiyle)! Duyduğum acıdan Allah’ın izzet ve kudretine sığınıyorum" de... buyurdu.

Allah Resûlünün dediklerini yapınca, Allah bendeki ağrıyı giderdi.

(Beyhakî)

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com