Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

...Çoğunluğu Ölçü Kabul Edenler!!!

uzun zamandır siteyı misafir olarak takıp ediyordum bu akşam iftardan önceki bu paylaşım insanların ne kadar ilim sahıbı olursa olsun boş bir teneke gibi olduğunu gösterdi bana. Deli ilyas kardeşim Allah sizden defalarca kere razı olsun. Çok güzel davada yer almışsınız.

zümrütü anka kardeşim savunmanızı yaparken dahada batmışsınız.. başta bu kuran anlaşılmaz savunmasındayken ilyas bey bu kuranın anlaşılır olduğunu ayetle delilleyince kırıtıp, yan çizmeye başlamışsınız.

Birde onu okudum bunu okudum diye ilminizle övünürken ayetlerin ne kadar bizlere hitap ettiğini ilyas beyın demesi gibi açık net öğüt verici olduğunu bilememişsiniz. Ben islam ilmini mısır unuversitesinden aldım eğer ilim ile kılıç sallıyacaksanız delilli ve ayetli yazın ki okuyanlar faydqalansın.

Uzun zamandır paylaşımlarınızı okuyorum hepsi de kopyala yapıştır. Bir ilim yazısını hele hele Allah ın ayetini buraya taşıyan insan kopyalayıp yapıştırsa bu nasıl bir suç oluyor? Çok cahili yorumlar yapmışsınız. Arkadaşlarınızdan helallık alın.

Ayrıca burda şahsi kavgam demişsiniz bu insanla bu paylaşımda şahsi saldırı yok. yorumunuza sizin paylaşımınıza cevap var konu ile ilgili.

Bu kuran o kadar açık ve anlaşılır ki , helal olsun kardeşimiz ayetlerle ne kadar güzel cevapları oturtmuş köşelere.

TEBRİKLER ilyas bey her iki cihanda tevhid sancağı altında kalın.

Ayrıca o yazılan hadis peygamberin söylediği söz değil ona yakıştırılan hadistir.

belki bilirsiniz ilminiz çok ya kardeşim,
Peygamber efendimiz O nun ölümünden sonra bazı kişilerin onun demediği sözleri demiş gibi söylüyeceklerini fetvalar verileceğini ve cehenneme doğru yol alacaklarını da ümmete bildirmiştir.

Kur'anı anlamak için ehliyet arıyanlar şeyhlerine, belamlarına veya bir ehliyet kursuna doğru koşsunlar. Allah akıl ve irade vermiş açık kuran vermiş vay cahillere ki hala anlıyamıyorlar.

İlyas kardeşim son yorumunuza koyduğunuz nokta ilminizi ahlakınızı ve islam bilginizi ortaya koymuş bunu anlamayıp hala koşanlar ise payına düşeni alır.

İlyas kardeşim bilir misin bir laf vardır ilim yüklü.... işte bu insanlar az bir ilimle kendilerini alim sanırlar.

Bennde kardeşimin sözü ile ayrılıyorum.

Bu saatten sonraki Olumsuz, saldırı içerikli cevabınızı Mekke müşriklerinin sözü olarak kabul edeceğim için cevaplamıyacağım
Biz cahillere selam der geçeriz.

Selam hidayete tabii olanların üzerine olsun.

[QUOTE=Deli_İlyas;293418]

Siz Allahın bu kuran açık ve anlaşılır bir öğüttür ayetini kabul etmezken ben bu ayeti haykıra haykıra yüzünüze söylüyorum.

Bu ayetlere savaş açıyor dıyorsunuz ki bu kuran anlaşılmaz Alın buyurun sizi yaratan Rabbiniz size nasıl seslenıyor,

O (Kur'an), alemlere bir 'öğüt ve hatırlatmadan' başkası değildir." (En'am Suresi, 90)

Andolsun, size açıklayıcı ayetler, sizden önce gelip geçenlerden bir örnek ve takva sahipleri için bir öğüt indirdik. (Nur Suresi, 34)

"O (Kur'an), alemler için yalnızca bir zikir (öğüt ve hatırlatma)dir." (Sad Suresi, 87)

O, size ayetlerini gösteriyor ve sizin için gökten rızık indiriyor. İçten (Allah'a) yönelenden başkası öğüt alıp-düşünmez. (Mü'min Suresi, 13)
Andolsun Biz Kur'an'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı? (Kamer Suresi, 22)
Çünkü o (Kur'an, Allah'tan sakınan) muttakiler için bir öğüttür. (Hakka Suresi, 48)
Şüphesiz, bu bir öğüttür. Artık dileyen Rabbine bir yol bulabilir. (Müzzemmil Suresi, 19)

Gerçek (şu ki), o (Kur'an,) elbette bir öğüttür. (Müddesir Suresi, 54)

Bu ayetlere karşı siz bu ayetler anlaşılmaz dıyorsanız söylenecek size söz yok.
Allahı ayetim açık derken siz kapatıyorsanız oturup düşünün.

ağzınıza dolamışsınız alıp yapıştırıyonuz kopyalıyonuz diye bilmediğiniz hayatınıza almadığınızkonu ile ilgili bir ayeti tak diye ne kuranda bulabilirsiniz nede yazabilirsiniz buda aramızdaki farklardan biri..

Bu saatlten sonra sizin cehili yazınıza cevaba gerek yok çünkü ayet bize bu konuda yol gösteriyor.

'Boş ve yararsız olan sözü' işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: "Bizim yapıp-ettiklerimiz bizim, sizin yapıp-ettikleriniz sizindir; size selam olsun, biz cahilleri benimsemeyiz" derler. (Kasas Suresi, 55)

(Sözde) Allah'ı ve iman edenleri aldatırlar. Oysa onlar, yalnızca kendilerini aldatıyorlar ve şuurunda değiller. (Bakara Suresi, 9)

Kalplerinde hastalık vardır. Allah da hastalıklarını arttırmıştır. Yalan söylemekte olduklarından dolayı, onlar için acı bir azap vardır. (Bakara Suresi, 10)

allah size hidayet versin. Anlaşılmaz dediğiniz kuranın hıdayeti rahmeti üzerinize olsun.

[COLOR="#0000CD"]Bu saatten sonraki Olumsuz, saldırı içerikli cevabınızı Mekke müşriklerinin sözü olarak kabul edeceğim için cevaplamıyacağım

Rabbim onun ayetlerini ve kuranının açık ve anlaşılır olduğunu ayakta tutan deli ilyas ve sahranur adlı uyelerden razı olsun.
Bu kuranın anlaşılmaz olduğunu savunanlar kardeşlerimizinde dediği gibi belamlardır. ilmini kendi menfaat çıkarları için satanlardır. benim nenem yetmiş yaşında kuranın mealini okuyup anlayabiliyor yaşayabiliyor evlatlarına ve torunlarına nasihat verebiliyorsa anlamıyanlar için söylenecek tek söz var o da hakkı batılla örtüyorsunuz.

Kuranı kerim bedevilere ,kölelere ,en cahil insana bile rehber olup elinden dilinden düşürmezken ,bu Kuranla ahiretini hazırlarken bu kadar ilim almış cahiller nasıl oluyorda anlayamıyorlar aklım ermiyor. bence anlayıpta anlamamazlıktan geliyorlar ve böylece kendi çıkarları için "kuran anlaşılmaz " diye cahilce konuşuyorlar.

bu gün ülkemizde herkesin farklı ilmi vardır. benim ilmim şu şudur diye ortaya çıkıp hava atanlar cahil bayrağı sallayanlardır unutmayın ki günümüzde nice ilim yüklü eşşekler belam karakterli köpeklerdir. o yüzden aldımız ilimle hakkı örtmek yerine hakkı anlatalım.

kitabimiz ben anlaşılırım diye bizlere seslenirken birileri çıkıpta ayetleri anlamazsın kafana göre aktaramazsın, ayetlerle öğüt veremezsin diyorsa cehenneme kendilerini hazırlasınlar bu kuran sadece alimlere ilim sahiplerine gelmedi uyanın ve sirkelenin bu kuran Ümmeti Muhammede geldi . Herkese hitap ediyor alimine ilim sahibine çobanına herkese..

Şimdi sayın anka kardeşim aldığınız ilimlerden bahsetmışsınız bende hafızım ve islam konusıunda araştırmacı yetkılıyım. Sizi
n bu boş savunma sözlerinize gülüp geçerdim fakat Rabbim Hakkı bilipte susanların halını yine birilerinin anlamadığı Kuranda bana anlatıyor o yüzden burdayım.

Soruyorum size, orucu size kuran anlatıyor mu? ayetlerde neyı anlamıyorsunuz?
Cehennem cennet gaybı anlatıyor mıu ?
anlatıyor hemde en güzel şekilde bu güne kadar okuttuğum tüm talebelerim anlıyor ama anlamak inkarda direnenler anlamıyoruz dıye dıretir.

Eşinizle nasıl ilişkiye gireceğinizi size kim anlatıyor?

ya sakınmanız gereken ateşi?

peki ya kadınlaarın tüm hakkını? miras boşanma ? ve daha pek çok şey..
bu Kuranı okuyup anlamayan aklını kullanamıyanlar olduğunu yine Kuranın ayetleri bize diyor.

Gelin inat etmeyin bu insanlardaan helallık alıp din kardeşliğinde ilerleyin. Çünkü sizde biliyorsunuz ki bu kuran anlaşılırdır!

Hiçbir ehliyete gerek yoktur!!!
Hiçbir alime yapışmayada gerek yoktur!!
Evet belki derin ilim almak isterseniz bu kuranın özüne inmek isterseniz farklı alimlerden ilim alırsınız sahra kardeşimiz gibi farklı unuversiteye gıdersiniz fakat derin ilim için ama bu kurana ehliyet diye bir şey asla olamaz.

Bu çok çirkin kurandan uzaklaştırmak, saltanat kurmak isteyenlerin lafıdır.

İlyas sahra rümeysaa ve redve kabul kardeşim davanız Haktır yolunuz açık olsun.Allah sizlerden razı olsun.

O, size ayetlerini gösteriyor ve sizin için gökten rızık indiriyor. İçten (Allah'a) yönelenden başkası öğüt alıp-düşünmez. (Mü'min Suresi, 13)
Andolsun Biz Kur'an'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı? (Kamer Suresi, 22)

Ayrıca ilyas beyin son notu ve kararlığı bir mümine yakışır bir davranıştır. Mümin insan savunmasını yapar hakkı yazar, gereksiz tartışma ile vakıt kaybetmez olayın farklı yöne aktığı yerde iman mührünü basar bu yenilgi değil islam edebi, tebliğ metodu, müminin ahlakıdır.

Ben bu insanlarda kişisel saldırı göremıyorum acaba bilinç altınıza bunu nasıl aldınız. İnsanlar Ayeti kuranı savunuyor siz kendinize çekmişsiniz. neden konuyu saptırıyorsunuz ki, ehliyet diyensizsiniz anlaşılamıyor dıyen siz!!! Biraz adil olun eğer kurana ve resüle saygınız varsa helalıkta yarışın üzerinizde ağır bir vebal kalıyor kardeşim.

Allah yardımcınız olsun.Sahra hanım bende sizin kullandığınız kopyala yapıştır yoluyla açıklamama son veriyorum.

Bu saatten sonraki Olumsuz, saldırı içerikli cevabınızı Mekke müşriklerinin sözü olarak kabul edeceğim için cevaplamıyacağım
Biz cahillere selam der geçeriz.

Hepiniz aynı tezgahın kumaşısınız belli oldu. Ben de burayı arkadaşlarımı toplamayı bilirim. Ama sizin gibi tenezzül etmem.
Sizlerin benimle toplu halde uğraşmanız zaten doğru yolda olduğumu gösterir. Rabbime şükürler olsun.
Hakaret içeren cümlelerinizi zaten umursamıyorum. Onlar sizin aynanız. Kendi çirkinliğinizi yansıtıyorsunuz.

Israrla anlamak istemediğiniz mesele şu:
Kuran'da Sünnet'te çözülmemiş tek bir mesele dahi kalmadı. Asırlar öncesinden hepsi çözüldü ve hükme bağlandı.
Bu çerçevede amelde hak mezhepler oluştu. İtikatta Ehl-i sünnet ise hepsinin üstündedir yani ameldeki mezhepler sadece furuattır.
Tek hak mezhep var, o da Ehl-i sünnet vel-cemaat.

Sizler de verilmiş hükümler üzerinden yaşamıyor musunuz dininizi? Namazın rekatlarını size kim öğretti? Rasulullah öğretmedi mi?
Bugün gelip de Kuran'dan sil baştan hüküm çıkarmayı gerektirecek, onu akla göre yorumlayacak hiçbir gereklilik yok.
Zaten bunu yapabilmek için de belli şartlar taşımak gerekiyor ki, o şartların zerresi sizde yok.
KURAN SİZİN OYUN ALANINIZ DEĞİL. KURAN-I KERİM'LE OYNAMAKTAN VAZGEÇİN.
ONU OYUNCAK HALİNE GETRDİĞİNİZ İÇİN ALLAH'A TEVBE EDİN.

Kurani Kerim madem herkesin bu kadar kolayca anlayabilecegi bir mukkades kitap, o halde neden yüzlerce meal ve tefsir var.?

Öncelikle konuya katkı sağlayan kardeşlerden Allah razı olsun.

Meseleyi cedel ve hakarete getirmeden tartıştığımı tek bir konu yok maalesef. Birileri sıkıştığında ısrarla konuyu şahsileştirip sözü değil muhatabı hedefe oturtunca işin içinden çıkamıyoruz. İşte burada da gördüğümüz gibi
Zümrüd-ü Anka gibilere biz "ezberci" diyoruz yani "mekanik otomat", bildiğinin dışında sözlerle karşılaşınca panik yapıyor, kilitleniyor hatta kısa devre dahi yapabiliyorlar. Biz ezbercileri, ezbere konuşanları çok iyi tanıyoruz siz de tanımak istiyorsanız şu hususlara dikkat edin; öfkelenirler, soruyu soranı azarlarlar, sen gelirken biz gidiyorduk havasındadırlar, aslında bildikleri basma kalıp ezberlerdir, hamakat dinleri olmuş ve ahmaklığın zirvesindedirler vs.

Yeri geldiğinde diğer ipuçlarını da veririm inş.

Evet kimileri bu üslubu yadırgayacaktır ama foruma üye olduğum andan beri bana yapılan iftira ve ithamların haddi hesabı yoktur.

Konumuza dönecek olursak.

Aslında sorun zincirleme sorunudur, küçükken bize ne öğrettiler; aman evladım kenarını kırıştırma, kapağını dikkatli aç, sakın abdestsiz elini sürme, aman elleme çarpılırsın, aman dikkat düşürürsün, aman alçak yere koyma, aman üç kere öpmeden eline alma...vs.

Evet bizi resmen korkuttular. Şimdi hala bu zihniyeti muhafaza edenlere siz ne anlatacaksınız? Adam abdestsiz kapağına dahi dokunmaktan korkuyor. Kurana saygıyı böyle algılamış ne anlatacaksın şimdi?

"Kuran yetersizdir, Kuran anlaşılmazdır" diyenlere sormak gerek; anlamayacaksak, yaşamayacaksak, öğüt almayacaksak neden inmiş Kitap? Sadece benim şeyhim anlar, bu anlar, biz anlayamayız diyenler, kardeşlerin yukarıda verdiği Allah'ın sayısız ayetlerini nereye koyuyorlar?

"Biz onu, anlayasınız diye, Arapça bir Kuran olarak indirdik." Yusuf 2

"Ta Sîn. Bunlar Kur'an'ın, apaçık bir Kitab'ın ayetleridir." Neml 1

"Biz ona şiir öğretmedik, zaten ona gerekmezdi. Bu bir öğüt ve apaçık Kuran'dır." Yasin 69

Siz "Kuranı biz anlamazuk" diyerek Allah'a tekzip mi ediyorsunuz? Allah açık ve anlaşılır dediği halde hayır haşa sen yalan söylüyorsun "biz anlamazuk" mu demek istiyorsunuz? Siz haşa Allah'a Allahlık mı taslıyorsunuz ?

SubhanAllah! Allah'ın sözlerini veriyoruz Zümrüd-ü Anka çıkmış adeta Allah'ı yalancı çıkarmak adına birilerinin sözlerini ve sözde hadisleri delil getirip Allah'ın sözlerinin karşısına dikiveriyor. Biz diyoruz ki aha bak Allah'ın ayetleri o diyor ki "ben ayet falan anlamam, bak imam Rabbani şunu demiş yok hadis bunu demiş". Bir tarafta Kuran ayeti diğer tarafta Alimlerin iddiası ve Peygamber böyle dedi iddiası. Allah'tan korkun diyecem ama...

Bu konu İslamın Kurana rağmen nasıl bozulduğuna mükemmel bir örnektir, alenen ve açıkça alimler şöyle dedi diyerek ayet inkarı sözkonusudur işte bu açıkça Yahudileşmedir.
Kuranı Kerim açıkça Yahudiliğin nasıl bozulduğunu anlatmıştır ve bunun Alimler eliyle yapıldığını söylemektedir.

Kuranı Kerimin açıkça belirttiği bir konuda dahi böyleyse siz varın diğer meselelerde neler yapıldığını düşünün...

Alimler şöyle dedi, benim şeyhim bunu dedi, şöyle yaptı iddiası ile Din yozlaştırılır, itiraz edeni de Alim düşmanı ilan ederler...

Allah, "Kuran anlaşılmaz" diyen zındıkların şerrinden bu ümmeti korusun. Zira şer ve fitneleri İsrail'inkinden çok daha tehlikeli ve daha pistir.

SEN VE SENİN GİBİLERİN DİNDE SÖZÜ GEÇMEZ. O YÜZDEN NE YAZI DÖŞERSENİZ DÖŞEYİN, BU KAFAYLA CİLTLERCE KİTAP DA YAZSANIZ, SADECE MÜSVEDDEDEN İBARETTİR.
SADECE SİZE SİZİN GİBİ SAPIKLAR İTİBAR EDER. KENDİ ARANIZDA BİRBİRİNİZİ ÖVER DURURSUNUZ, KENDİNİZ GİBİ OLMAYANLARI DA TEKFİR EDERSİNİZ.
BU DA CEHALETİNİZİN BİZZAT AYNASIDIR ZATEN.

GELELİM DİNDE KİMİN SÖZÜ İTİBAR GÖRÜR? DİNİ BİLGİLER NEREYE DAYANDIRILIRSA BİR GEÇERLİLİĞİ VARDIR?

İlk Müslüman âlimleri (selef-i salihin) din öğrenme konusunda kendilerinden öncekilere dayanmış, onlardan faydalanmışlardır.

Yani Tâbiîyn Ashab’a dayanarak ve danışarak, Tebe-a Tabiîyn ise Tâbiîyn’e dayanıp danışarak dini öğrenmişlerdir.

Böylece her devrin âlimleri daha öncekilere başvurup onlardan istifade etmişlerdir.

Asr-ı saadetten bu yana asırlar geçtiği, imanların ateşi söndüğü ve emanetlere riayet edilmediği devrimizde; nefislerine uyan müftüler ve günahkâr kötü âlimlerin sözlerine dayanarak amel etmek câiz değildir.

Bunlar söylediklerini; seleften dindarlığı ve güvenilirliği meşhur olan kişilerin görüşlerine, açıkça veya delâlet yoluyla dayandırmadıkça kendilerine güvenilmez.

Eğer selef alimlerinin sözleri korunup bilgiler onlara dayandırılırsa geçerlidir.

İctihad (ayet ve hadisten hüküm çıkarma) şartlarını kendisinde toplamadığı belli olan kişilerin sözlerine dayandırarak bilgi veriliyorsa, o bilgiye itibar edilmez.

Selefin görüşlerine bağlı olan âlimlerin izah ve görüşlerini; selef âlimlerinin kitap ve sünnetten elde ettikleri sözlere uygun bulursak alırız, değilse asla.

Hz. Ömer r.a.’ın şu sözü işte bu manayı ifade eder:
"Münafık’ın kitapla uğraşması (mücadelesi) bu dini yıkar."

Birileri sıkıştığında ısrarla konuyu şahsileştirip sözü değil muhatabı hedefe oturtunca işin içinden çıkamıyoruz. İşte burada da gördüğümüz gibi
Zümrüd-ü Anka gibilere biz "ezberci" diyoruz yani "mekanik otomat", bildiğinin dışında sözlerle karşılaşınca panik yapıyor, kilitleniyor hatta kısa devre dahi yapabiliyorlar. Biz ezbercileri, ezbere konuşanları çok iyi tanıyoruz siz de tanımak istiyorsanız şu hususlara dikkat edin; öfkelenirler, soruyu soranı azarlarlar, sen gelirken biz gidiyorduk havasındadırlar, aslında bildikleri basma kalıp ezberlerdir, hamakat dinleri olmuş ve ahmaklığın zirvesindedirler vs.

demiştim demekten nefret ediyorum ama sazan bir "ezberci" den hemen cevap geldi :;DD:

bu sefer bayağı bir sinirlenmiş olacak ki yazı karakteri değişmiş :;-D:

Şimdi sakin olun ve nefes alın... verin....alın...verin. Efendim biz buna diyafram ekzersizi diyoruz.

Siz çok alışmışsınız forumlarda manalı gülücükler koyup evcilik oynar gibi müctehidcilik oynamaya.
Burada onay görmemek zorunuza gitti tabi, normal karşılıyorum oyuncağı elinden alınmış hırçın çocuk tavırlarınızı.

Allah şifa versin.

Siz çok alışmışsınız forumlarda manalı gülücükler koyup evcilik oynar gibi müctehidcilik oynamaya.
Burada onay görmemek zorunuza gitti tabi, normal karşılıyorum oyuncağı elinden alınmış hırçın çocuk tavırlarınızı.

Allah şifa versin.

tamam bundan sonra üslubuma dikkat edeceğim ama aynı tutumu senden de bekliyorum. Burada birbirimizle didişmenin anlamı yok hele hele rahmet ayında, hiç yakışmıyor. Sen başlattın ben de karşılık verdim ama artık durulma zamanı.

Ben birşey başlatmadım. Ehli sünnete aykırı gördüğüm her konuya cevap vermek benim boynumun borcu.
Siz ister kabul edin, ister etmeyin. Bir konu ehli sünnete göre sapıklıksa yani dalaletse, bunu söylemekten asla çekinmem.
Ama sapıklık dediğim şey fikirler ve söylemlerdir, şahıslar değil. Siz direk şahsınıza alınıp saldırıya geçiyorsunuz.
Sizin şahsınızla benim ne derdim olacak? Tanımıyorum bile.

Yine de dediğiniz gibi mübarek aydayız, siz şahsınıza alındıklarınız varsa helal edin, ben ettim.

Yine de dediğiniz gibi mübarek aydayız, siz şahsınıza alındıklarınız varsa helal edin, ben ettim.

estğ. tamam meseleyi tatlıya bağladı isek sorun yok. Uyuşmamız mümkün değil, zaten şeker oğlan olalım da demiyoruz, elbette karşı karşıya geleceğiz : )) ama her iki taraf azami dikkati gösterirse sorunsuz atlatırız inş.

Alternatif Bakışlar

MollaCami.Com