Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İmam Rabbani (k.s.) düşmanları zehir zemberek

Ooo maşaallah redvekabul efendi imam rabbani bombardımanına geçmişsin : ) Yoksa panikledin mi hamsilerim kaçacak diye ; )

Ya Aciz belli ki bu zamana kadar forumda istediğin gibi at koşturmuşsun,

geçmiş mesajlaırmı okuyabilirsin. ben bu tür mevzularda yazan olmadıkça yazmam : )

bir yerlerde at koşturuyorum ama burası değil.. Atımın kamçısı ise senin elinde. vur vurabildiğin kadar : )

Kopyala-yapıştır yapıp kenara çekildiğini biliyoruz. Bari muhatabının yazılarını da oku da adam gibi cevap ver.

hay bin yaşa tam da ağzımdan aldın. Ben de sana bunu diyecektim. Erken davrandın bak .)

Yazdıklarımı googlede bir yokla zahmetinde bulun istersen. kesinlikle bulamazsın. Ancak senin imam rabbani hakkında yazdıkların tamamen kopyala yapıştır. Bunları sen kendin akletmedin. Kendin imam rabbani kitaplarını okuyup sorgulamadın. Direk balıklama dalıp oldugu gibi kabul ettin!!

Şimdi diyorsun sürekli, alimlere yani aktaranlara güvenme git kaynağından bak. Kurana sünnete bak. İmam azamı imam şafiyi boşver. onlar yanıltıyor olabilir. Bunları demiyor musun? Evet diyorsun..

Peki böyle bir kriterde olan birisi nasıl olur da imam rabbani gibi başka insanları eleştirirken kaynağına gidip onun eserlerini okuyup buraya yazmak yerine, başkalarının aklı ile hareket ediyorsun?

Sen değil misin? hadislerin güvenilirliğini sorgulayan? sen değil misin, hadisleri aktaranlar yanlış aktarmış olabilir. uydurmuş olabilir diyen? Peki imam rabbani hakkında bu kadar kopyaladıklarını sana aktaranlara ayet gbi nasıl da iman edip böyle can simidi gibi sarılıyorsun :)

Bu senin kendi içinde ne kadar çelişkili oldugunun belgesidir. Gerçi "ayet hadislere bakarım başkasının sözüne güvenmem" ifadesi de sana ait değil. Bunu da sana başkası öğrettiği için sen ezbere onlardan okuduklarını aktarıyorsun :) tıpku bu imam rabbani mevzusunda aktarmaların gibi..

* * *

Sen bir şiir paylaştın altına zekanın anlayabileceği seviyede bir şerh yazdık.. kopya yapıştır dedin :)

* * *

Cennet mevzusuna gelince, Verdiğin hadis ve ayetlere kesinlikle katılıyorum. Kimsenin itirazı yok. Kimin cennete gidip kimin gitmeyeceğini ancak Allah bilir. Bunu da ayetlerde açıklamıştır. İman etmiş herkes cennete gidecek. Bu da son nefesinde müslüman olarak ölmüş herkes demek oluyor.

bu bizim itikadımızdır. Hadisi şeriflerdeki keskin ve netlik olmak zorunda. Ve Allah rasulü ne demişse o bizim kabulümüzdür. İmam rabbani hazretlerinin de aksine birşey söylemesi ASLA mümkün değildir. Yeni bir din kök salıyor, ve allah rasülünün her sözü stratejik ve bin yıl 200bin yıl sonra gelecek insanlara bile kapsayacak kadar da evrenseldir. Ashabı ile her an her olay her hadise gelecekte ümmetine bir haber bir mesaj içermektedir.

Bunda hem fikir oldugumuza inanıyorum. Bir itirazının olmayacağına düşünüyorum.

* * *

Gelelim bizim inancımıza:

Ayetleri yukarıda aktardım. iman eden herkes cennete gidecektir. Bütün müslümanlar mutlaka cennete gidecektir. Bu bizim itikadımızdır. hanefi hambeli şafii olması fark etmiyor. Eğer bir alevi bile imanı ile öldü ise cennete mutlaka gidecektir. bir şii, bir vahhabi ya da diğerleri eğer son nefeslerinde imanları ile öldülerse mutlaka cennete gideceklerdir.

bu bizim en temel itikadımızdır. sen şunu diyebilirsin. benim itikadım böyle değil. cennete asla gidemezler diyebilirsin. bu da senin itikadın olur.

* * *

Fakat yahudi, hristiyan vs. gibilerin cennete gitmesi asla mümkün değildir. Bu bizim temel inancımızıdr. Bir kişi bir ömür boyunca Allah yolunda savaşsa fakat son nefesini verirken kelimei şahadet getiremese yani imansız gitse o kişi bizim inancımıza göre KAFİR olarak ölmüştür. ve asla cennete giremez.

* * *

bunlar bizim temel inancımız. Bu noktadan sonra x tarikatına girmiş, y tarikatına girmiş fark etmiyor. Eğer son nefesinde müslüman olarak ölürse cennetlik. Bu sözlerimiz ASLA cehennem görmiyecekler anlamına gelmesin. Zaten böyle bir iddiamız da yok. Herkes yaptıklarının hesabını verecek. cezası neyse cehhennemde çekecek sonra cennete öyle geçecek.. biz böyle inanıyoruz. Sen bunlardan birine itiraz ediyorsan imam rabbaniye değil imam maturidiye itiraz ediyorsun demektir :) Çünkü o da ona tabi..

* * *

İmam rabbani hazretlerinin sözü bu çerçevededir. Fakat bir müjdeyi de içinde barındırmaktadır. Bu yol kurtuluş yoludur. Bir alevi bile son nefesinde müslüman olarak öldü ise cennete girebiliyorsa bu yolda olanlar son nefesinde imanı ile giderse hayli hayli girecektir diyor. Tarikata girmek, nakşibendi olmak kişiye son nefes garantisi asla vermez.

Günümüz hayatından bir örnek. üniversite sınavına hazırlanan bir genç ya da kpss çalışan bir genç düşünün, tarikata girmek bir dersaneye gidip orada sınava hazırlanmaksa diğeri kendi imkanlarınla hazırlanmak gibi olsa gerek. Dersanenin imkanları daha cok olması diğer senin gibi sınavlara hazırlanan insanlarla beraber hazırlanıyor olmaları, başlarında bir rehberin olması onları yönlendirmesi, çalışma sürecinde dersanede tv internet gibi engelleyici faktörlerin olmaması vs. gibi imkanlar dersaneye giden kişiye kendi imkanları ile çalışandan bir adım öne çıkartır..

Dersanedeki bir hoca çıkıp "buraya gelenler kesin kazanır" dese sen bu sözden "yan gelip yatanlar da kazanır", "biz sınav sorularını bulduk cevapları vereceğiz kandıracağız" dediğini mi anlarsın? Ya da tam tersi "bu imkanlardan yararlanıp ciddi olarak çalışan bütün öğrenciler Allahın izni ile sınavlarında başarılı olacaktır" dediğini mi anlarsın..

ORadaki görevli verdiği emeğin farkındadır. ve oraya gelipte hiç kazanamayanlarda vardır olacaktır da. ancak kendi imkanları ile çalışanlara oranla cok daha öndedirler.

Umarım sizin için anlaşılır olmuştur )

cennete gitme mevzusu bu kadar.. Ben hiç bir kardeşimden biz cennet bileti aldık garantiledik dediğini ben bugüne kadar ASLA duymadım. Hatta bütün temiz kalpliklerine rağmen, ömürlerini tamamen Allah yolunda harcamalarına rağmen ve imam rabbaninin bu müjdesine rağmen ümit ile korku arasında olduklarını gördüm. Bu söz onlara rahatlığa tembelliğe değil daha çok çalışmaya ve gayrete teşvik ettiğini gördüm. Bu da görülen tarafı.

anlayana.. arif olana

Alternatif Bakışlar

MollaCami.Com