Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hadislerle yaşamak

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina muhammed

-Allah,mü'min kulunu ancak ummadığı yerden rızıklandırmayı diledi.Hz.Ali(r.a)

-Allah'ın hiç sevmediği helal şey talak'tır.(yani boşanmadır.)Hz.İbni Ömer(r.a)

-Bilirmisin,nimetin tamamı nedir?Nimetin tamamı Cennete girmek ve Cehennemden kurtulmaktır.Hz.Muaz(r.a)

-Allah'ım!Şüphesiz ben senden hidayet,takva,iffet ve gönül zenginliği dilerim diye dua buyururlardı. Müslim,takva,71

-(Ticarette yalan)yemin,(tüccarın zannınca)mala rağbeti artırır.(Halbuki gerçekte)kazancı giderir. Müslim,1607

-Sadaka Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölümü bertaraf eder.Tirmizi,zekat,28

-Kim çocuğuyla annesi arasını ayırırsa kıyamet günü Allah(c.c)sevdikleriyle onun arasını ayırır. Tirmizi,1283

-Cennette yüz derece vardır.Her iki derece arasında yüz yıllık yürüme mesafesi vardır.Tirmizi,2534

emeğine sağlık... :D

-"Ya Erhamerrahimin"niyazına memur melek vardır.Kim bunu üç kere derse o melek der ki;"Allah sana teveccüh etti.İste isteyeceğini"(Her mü'min için her vakit mevcut.)Hz.Ebu Umame(r.a)

-Semadan inen ve semaya çıkan hiç bir melek yoktur ki,"Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh"demesin.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Vallahi,senin hidayetinle bir tek kişiye hidayet verilmesi senin için kıymetli develerden müteşekkil sürülerden daha hayırlıdır.Müslim,2046

-Edepsizlik ve çirkin söz,girdiği şeyi çirkinleştirir.Hayâ ise girdiği şeyi güzelleştirir.Tirmizi,1975

-Kişi hayır yapsa,halk da bu sebeple onu övse,bu mü'mine(Allah'ın razı olduğuna dair)peşin bir müjdedir.Müslim,2642

-Bir kul namaza kalktımı,günahları getirilerek başının ve omuzlarının üzerine konur da;her rüku ve secde ettikçe üzerinden dökülürler.Müslim,4,313

-Kapını besmele ile kapadınmı şeytandan korunursun.Kandilinide(lamba,ateş gibi)besmele ile ört.Bir çubukla da olsa. Hz.Cabir(r.a)

-Sana günah olarak husumeti devam ettirmen yeterlidir.(Çünkü bu,gıybete kapı açar.) Tirmizi,1995

-Ey Allah'ım!Gaflet halinde canımı almandan veya beni gaflet içersinde bırakmandan ya da beni gafillerin biri yapmandan sana sığınırım.Hz.Ömer(r.a)

-Ademoğlu sabaha erdi mi,bütün azaları dile gelip:"Bizim hakkımızda Allah'tan kork.Zira biz sana tabiyiz.Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz.Sen sapıtırsan biz ed sapıtırız"der.TİRMİZİ,2409

-Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir;Sadaka-i cariye(bırakan),veya istifade edilen bir ilim(bırakan),veya kendine dua edecek salih evlat(bırakan) MÜSLİM,1631

-"Bismillahirrahmanirrahim"her kitabın anantarıdır.Hz.Cafer(r.a)

-Biriniz ayakta iken öfkelenirse hemen otursun.Öfkesi geçmezse yatsın.EBU DAVUD,4782

-Kardeşinin derdine sevinip gülme sonra Allah merhamet ederde,seni onun sahip olduğu dertle müptela kılar.TİRMİZİ,KIYAME,54

-Sıdk insanı birr'e(Allah'ı razı edecek iyiliğe)götürür,birr'de cennete götürür.Kişi doğru söyler ve doğruyu ararda sonunda Allah'ın indinde sıddık(doğru sözlü)diye kaydedilir...MÜSLİM,BİRR,102

hepsi çok güzel hadisler emeğine ve yüreğine sağlık kardeşim

üyeliğinde hayırlı ve daim olur inş... :)
değerli paylaşımlarını bekliyoruz

-Allah'ım recep ve şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle ve bizi ramazan ayına ulaştır.Hz.Enes(r.a)

-Allah'a en sevimli kelâm kulun"Sübhanellahi ve bihamdihi"demesidir.Hz.Ebu Zer(r.a)

-Allah'ın hiç sevmediği kişiler,düşmanlıklarında şedid olanlardır.Hz.Aişe(r.a)

-"Elhamdülillah"ı çok söyleyiniz.Zira o iki gözü ve kanadı havi olarak kıyamete kadar cennette uçar ve sahibine istiğfar eder.Hz.Ömer(r.a)

-Kul amelde noksanlık yaptığında Allah onu"hem"le(üzüntü-kuruntu)mübtela eder.Hz.Hakem(R.A)

Allah c.c razı olsun kardeşim,emeğine sağlık..

-Dua ile Allah-u teala arasında perde vardır.Bunu ancak Hz.Muhammed(s.a.v)ve aile selât-ü selâm kaldırır.Hz.Ali(r.a)

-Yalan yeminden sakınınız.Zira ülkeleri harab eder.Yalanın hepsi günahtır.Hz.Ali(r.a)

-Dinin afeti üçtür;Fasık alim,cahil ve zalim reisler,cahil sofular.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Olgun kimse;affetmeyi borç,iyilik etmeyi farz olarak kabul eder.Hz.Ebu Bekr(r.a)

-İman kalb ile bilmek lisan ile söylemek ve erkan ile amel etmektir.Hz.Ali(r.a)

-Allah'a en sevimli kelamı kulun"Sübhanallah ve bi-hamdihi"demesidir.Hz.Ebu Zer(r.a)

-Allah'ın hiç sevmediği kişiler,düşmanlıklarında çok şedid olanlardır.Hz.Aişe(r.a)

-Büyüklerinizle başlayın.Zira bereket büyüklerinizle beraberdir.Hzİbni Abbas(r.a)

-Sen istemeksizin ve uğraşmaksızın Allah sana bir rızık gönderirse onu al.Zira Allah Teâlâ onu sana ikram etmiştir.Hz.Ömer(r.a)

-İki kişi gizli konuşurlarken aralarına girmeyin.Hz.Ömer(r.a)

Cenab-ı Hak razı vememnun olsun Hz Allah bildikleri ile amel edenlerden eylesin inşalah,
selam ve dua ile

Cenab-ı Hak razı vememnun olsun Hz Allah bildikleri ile amel edenlerden eylesin inşalah,
selam ve dua ile

aminn inşallah...

Allah razı olsun..
iyiki böölr bi paylaşım hazırladın
ne güzel olmuş...
teşekkürler..

-Meclislerin(oturuşun)hayırlısı kıbleye karşı oturulan meclistir.Hz.İbni Abbas(r.a)

-Duanın hayırlısı istiğfardır.İbadetin hayırlısı"La ilahe illallah"sözüdür.Hz.Ali(r.a)

-Ya Rabbi!Arzularıma muvafakat ile samimi dostluk arzeden bugün sevinmeme yardım edip,yarın ahirette perişan olacağımı düşünmeyen dostlardan asana sığınırım.Hz.Ebu Hüreyre(r.a)

-Kim bir bela uğrayanı görünce şu duayı okursa;"Seni imtihan ettiği şeyde bana afiyet veren ve bir çok yarattığından beni üstün kılan Allah'a hamdolsun!"Artık yaşadığı müddetçe bu bela ona isabet etmez.Tirmizi,3427

-Resûlüllah(s.a.v)gök gürleyip,şimşek çakınca şu duayı okurdu;"Allahım bizi gadabınla öldürme,azabınlada helak etme,bu (azabı)ndan önce bize afiyet(içinde ölüm)ver.Tirmizi,3446

-Sizden biri dua edince"Ya Rabb!Dilersen beni affet!"Ya Rabb!Dilersen bana rahmet et"demesin.Bilakis,azimle(kesin bir üslubla)istesin,zira Allah Teala Hazretleri'ni kimse zorlayamaz.Müslim,2678

-imam,namazı tamamlayıp cemaate doğru dönünceye kadar onunla bulunan,gece kaim sevaabını alır.Hz.Ebu Zer(r.a)

-Yer ile gök arasında hiç bir şey yoktur ki,benim Resûlüllah(s.a.v)olduğumu bilmesin.Yalnız ins ve cinnin kafiri tanımaz.Hz.Cabir(r.a)

-Kimse rızkını tamamlamadan lömez.Sabırsızlık etmeyin.Allah'tan korkun.Ey insanlar,rızkı aramakta güzel davranın.Helal olanı alın,haram olanı bırakın.Hz.Cabir(r.a)

-Bu para,pul sizden evvelkileri mahvettiği gibi sizleride mahvedebilir.Hz.İbni Mes'ud(r.a)

-Ümmetim hıyanet etmezse düşman onun karşısında ebediyyen duramaz.Hz.Ebu Zer(r.a)

-"La havle vela kuvvete illa billah"ile istiane ediniz.Zira bu yetmiş nevi naçarlığı devadır.En aşağısı hem(tasa)dır.Hz.Cabir(r.a)

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com