Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

müzik dinlemek caiz mi?

kaçsene ilim tahsil yaptı acaba bu kadar rahat fetva verdiğine

müzikle ugrasan ınsanları cehenneme yakıstırmaları bızı daha cok cennete sokar
kardeşimiz işte.... fetvayı beyaz hocadan almış belli.. bence kendi haline bırakmalı bazı insanları dediğim dedik çaldığım düdük diyenlere doğruyu göstersen bile anlamak istemezler .birde ağız dalaşığını çok seviyor onun için polemik yapıyor bence..

tebrık edıyorum senı meymune !!

cok yakısmıs bu yazdıkların sana senıde alllaha havale edıyorum daha solenıcek söz yok !!

solenıcek söz yok !![/b]

umarız..

Arkadaşlar kardeşlerim bu konu üzerine çok yazıldı çizildi, kendi fikrini beyan edenler sahih kaynaklardan elde ettikleri bilgileri bizimle paylaşanlar. Bundan sonrasında herkes iradesi ile hareket etmeli.

Ilim ehli arkadaşlarımız teferruatı ile açıkladı konuyu amel edersiniz yada etmezsiniz nefsinize kalmış. Ama başka birine sen boşver kardeşim bunlara bakma yoluna devam et demek mesuliyetli zira verilen kaynaklar sağlam, hükümler belli... Kimseyi yargılamak yada sen kötüsün sus demek değil kastım ::) Ama bu gibi ince meselelerde biraz daha temkinli olmakta yarar var değilmi güzel kardeşim ::)

Hani bir atasözü varya " bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır" o misal. Bu atasözünün açıklamasını nede güzel yapmışlar ;" Herhangi bir olayı, bir işi, bir nasihatı küçük saymamak, önemle ele almak gerekir. Bir çivi eksikliğinden bir nal düşer; bir naleksikliğinden bir at koşamaz olur; bir atın koşamaması, komutana bir haberin yetişememesi dolayısıyla savaşın kaybedilmesine mal olabilir. Böylece bir çivi yüzünden bir ordu yenilgiye uğrayabilir."

Aman kardeşlerim küçük gibi görünen ama imanımızı zayıflatmaya kadar götürecek şeyler hakkında daha temkinli ve hassas olalım ::)

tebrık edıyorum senı meymune !!

cok yakısmıs bu yazdıkların sana senıde alllaha havale edıyorum daha solenıcek söz yok !!

ben burda Allah rızası için bir şeyler yazıyorum , vede doğru söylemişsin bana yakışıyor yazdıklarım insanları yanlış yönlendirmektende Rabbime sığınırım... dini doğru dürüst bilmeyen bir kişi senin söylediklerini kaleye alıpta müzik haram değilmiş deyipde yoluna devam etse bunun altından kalkabilecekmisin acaba kardeşim buna cesaretin varmı???? senin söylediklerini kimler Allaha havale etsin acaba..Doğru tektir sana göresi ve bana göreside yoktur.Senin şahsına hiç kimse laf söyleyemez zaten kimseninde buna hakkı yoktur.. ama şimdiye kadar senin yazdıklarına bakıyorum, 3 kişi gelin ..5 kişi gelin ...daima külhane bir tavır içersindesin burda ağız dalaşığı değil ,kavga değil ,güzel bir şeyleri için bilmediklerimizi öğrenip bildiklerimizide paylaşmak için buradayız hepimiz.Bence hemen polimiğe gireceğine iyice araştır ondan sonra söyleyeceklerini söyle ,müslüman yumuşak huylu olmalı kavgacı değil.. ;)

Ilim ehli arkadaşlarımız teferruatı ile açıkladı konuyu amel edersiniz yada etmezsiniz nefsinize kalmış. Ama başka birine sen boşver kardeşim bunlara bakma yoluna devam et demek mesuliyetli zira verilen kaynaklar sağlam, hükümler belli... Kimseyi yargılamak yada sen kötüsün sus demek değil kastım ::) Ama bu gibi ince meselelerde biraz daha temkinli olmakta yarar var değilmi güzel kardeşim ::)

Aman kardeşlerim küçük gibi görünen ama imanımızı zayıflatmaya kadar götürecek şeyler hakkında daha temkinli ve hassas olalım ::)

bence anise kardeşimiz özünü yazmış inşaallah istifade ederiz.

ben kımeye fetva vermedım kardeslerım bu sıtede gezıcek bır ınsansam boyle bırsey yapmıyacagıma yurekten ınanmanız gerek tabıkı asırıya yoldan cıkarıı sasırtıcı derecede muzık dınlemek ve bunu kotuye kullanmanın vebalını bız bılemeyız ben sadece dozunu sozunu bılerek kımseye zarar vermeden asırıya kacmadan dınlemenın kendıncede zaten mantıken bı gunahının olmıcagını dusundugum ıcın kı bu benım dusuncem kımse katılmak zorunda degıl tabıkı kardesıme oyle tavsıyede bulundum yoksa kımse cenabı rabbımın dogrularını degıstıremez

konusmalarıma gelınce ben onu o sekılde espırı nıtelıgınde yazdım yoksa kımseyle ne gıbı bı sorunum olabılır sonundada zaten gulucuk koymusum smdıde koyuyorum :)

musluman kavgacı olmamalı ewet pekı sız daha once yazdıgınız mesajlardakı tavırlarınızı hıç suzgecten gecırdınızmı mesela selmanı pak kardesım hep bır kavga edermıscesıne yazılar yazıyor saygı duyuorum ve meymune kardesım benım agız dalasına yada polemıge gırme gıbı bı nıyetım yok rabbım bılıyor ıcımi ama senın bu sahsıyetıme yaptıgın agır suclama hıc hos degıldı

molla camı sayfası benım ıcın kapandı artık gırmeyecegım (kımse acısındada bı onemı yok zaten bılıyorum )
hakkınızı helal edın umarım rabbım butun dularınızı kabul eyler hepte boyle hak yolunda ınsanlar olursunuz ınsallah son nefesınızde bıle hepınızı cok sevıyorum tanımasamda allaha emanet olun ınsallah selametle...

kimsenin başkasıyla dalga geçmeye hakkı yok, karşıdaki haksız bile olsa

müzikle ugrasan ınsanları cehenneme yakıstırmaları bızı daha cok cennete sokar

begümnur'un bunu söylerken ne demek istediğini bir müslüman olarak nasıl anlamıyorsunuz da dalga geçiyorsunuz
ben müslümanım diyorsanız eğer bir insanın hoşlanmayacağı şekilde yüzüne veya arkasından konuşmanın günah olduğunu bilirsiniz
başkasının günahını almaya bu kadar mı ihtiyacınız var
günahlarını ala ala cennete doğrudan girer zaten bu kardeşlerimiz!!

Münakaşaya gırmekte dogru bırsey degıl sızde bılırsınız sayın herşeyı bılen kardeslerım..[/b]

kimsenin başkasıyla dalga geçmeye hakkı yok, karşıdaki haksız bile olsa
ben müslümanım diyorsanız eğer bir insanın hoşlanmayacağı şekilde yüzüne veya arkasından konuşmanın günah olduğunu bilirsiniz

Doğru söze ne hacet, tam isabet ama uygulayabilsek...

Bu başlık altında düzenleme yapılacaktır...

Basta Ankebut-57 olmak üzere kaynak belirterek cevap veren arkadaslardan Allah razi olsun. Tebrik de ederim.
Cevaplar çok yerinde ve güzel. :)

Çoğu yerde müzik dinlemenin insana haz verdiği bu sebeple caiz olmadığı yazılıyor çiziliyor. Aynı zamanda enstrumanların haram olduğu söyleniyor ve uzak durulması gerektiği öğüt veriliyor.
Öncelikle yazıcağım bu yazı kimseye saldırı veya görüşünü çürütmek için veya kimseye öğüt vermek için yazmıyorum. Sadece kendi mantığımın yorumladığı şekliyle yazıyorum ve kimseyede doğru olan bu demiyorum sadece kendi görüşlerimi yazıyorum.
Ben rock müzikle uğraşan ve elektro gitar çalan bir gencim. Müzik dinlemek evet bana haz veriyor. Ama aynı zamanda sabah güzel bir kahvaltı yapmak yada temiz bir havada yürüyüşe çıkmakta bana haz veriyor. O zaman ben sabah kahvaltısı etmemeli ve yürüyüşe çıkmamalıyım!
Benim kendi hür irademle yorumladığım müziğin haram veya günah olmadığıdır. Fakat dinlenilen müzik kötülüğü veya yanlışı övüyorsa o zaman tabiki günah olmalıdır. Eğer dinlenilen müzik küfür içeriyorsa veya islamda haram olarak nitelendirelen şeyleri övüyorsa tabiki dinlenilmemeli ve dinlenilmeside günahtır. Günümüzde yüzbinlerce kişi müzik piyasasından para kazanıyor, bağışlar yapılıyor, ülkeler arası ilişkiler kuvvetlendiriliyor hatta kimi insanlar yaşadıkları zulümleri müzikle anlatıyorlar. Peki böyle birşey neden günah?
Genel olarak medyada göz önünde bulunan kişiler (müzisyenler) ünlü olmanın ve para kazanmanın vermiş olduğu şehvetle hatalar yapabiliyor. Hatta bunu halkın karşısında yapıp yanlış örnekte oluyorlar. Ama sadece bunlara bakarak müzik insanı kötüye yönlendirir demek yanlıştır.
Bilen arkadaşlara sorum : içerisinde kötü bir niyet veya kötü bir söz barındırmayan müziğin dinlenmesi insanı kötüyemi yönlendirir? Neden ? Eğer müzik günahsa neden Çağrı filminde bile müzik var ??

bu konuyla alakalı aşağı yukarı herkesin mesajlarını okudum.ilk sayfalarda müzik dinlemenin caiz olup olmadığı hakkında konuşulurken sonradan herkes konuyu saptırmış ve senin görüşün şöyle yanlış,böyle doğru ve alaycı bi tavır hakim olmuş.konu müzik dinlemenin cevazı hakkında.bununla alakalı bilgi verenler de eksik bilgiler vermiş.imamı rabbani h.z görüşlerini kimse paylaşmamış.mevlana h.z görüşleri var ama yeterli mi? yeterli değil demekki bazı arkadaşlarımız,müziğin sözleri hakkında caiziyyet sözkonusu olur ya da olmaz olursa ve ilahi dinlemekte mi haram şeklinde beyanlarda bulunmuş. hem müzik ve ilahi konusu hakkında günümüzün ulemalarının da görüşü alınmalıdır.mehmet yetkin hocamızın bile birsürü ilahisi vardır ve kendisi halen görevini tekamül kurslarımızda ifa ediyor.saygılarımla

Teşekkür ederim

bende turku ve turk sanat muzigi dinleyen biri olarak cokta sehvani arzulari one surulmedigi sarkilar dinliyorum haram mi bilmiyorum bu beni oldukca dinlendiriyo

::)niye okadar sert yaklaşıyorsunuz müziğe anlamıyorum.günümüz ilahileride resmen popmizik ritminde söyleniyor.bence müzik dinlemek haram degil haram olan şarkının içindeki kelimelerde aranmalıdır.isyan ettirmeyen nefsi kötüye tetiklemeyen şarkılar mağsum şarkılar dinlenilebilir bence.o kadar türkülerimiz var türk kültürünü yansıtan vatan evladı oldugumuzu hatırlatan onlardamı haram yani.basma kalıp düşünmeyelim bence.ve ayrıca ayetleri oldugu gibi yazmak yeterlimi kuran hemen anlaşılabilir olsaydı risaleler yada herhengi kuran açıklama kitapları çıkarmıydı.anlatmak istedigim herkez anlamaz siz ayeti yazdıktan sonra birde açıklamasını yapıp yorum ekleseneiz daha iyi aydınlatılmış olacagız! saygılarımla

Bence sözcugunu kullanman icin belirli bir bilgi birikimine sahip olman gerekiyor bu yuzden haram helal mevzularinda yeterince bilgi sahibi olmadan konusmamani oneririm aksi takdirde yanlis seyler soyleyebilirsin

Bilgi birikimin yeterli degilse haram helal mevzularinda dikkatli ol yoksa yanlis seyler soyleyebilirsin

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com