Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

müzik dinlemek caiz mi?

müzikte birşey yok bence

Ahir zamanın dehşetini yaşadığımız şu dönemde,Kur'an,Hadis,İcma ve Kıyas çerçevesinde hareket edebilmek çok zorlaşmıştır.Hiç olmazsa;itikadımızı bozmayalım...Günahlarla alude olsakta;günahı, günah olarak itiraf edelim...

Allah(cc) korusun! Haramı, helal saymak; çok tehlikeli bir haldir.

Bakınız! :

http://www.mollacami.com/konu/musikinin-dindeki-yeri-10572.html

Müzik dinlemekten vaz geçilemezse,hiç olmaz ise;günahtır diyelim...

''Rasule(a.s.m) düşen yalnız tebliğdir''(bildirmek) sırrınca;bize de düşen yalnız tebliğdir.Gerisi size kalmış...

Fıkhi meseleler hassas meselelerdir. "...bence" diye çözüm üretmeye kalkarsanız sorun o zaman başlar. İslami hususlarda fıkıh alimleri sorulabilecek her soruya cevap vermişler. "..bu zamanda böyle, bence müzik caiz olmalı..." gibi sözler çok manasız ve yakışıksız kalır. Allah muhafaza büyük vebale girersiniz.

İmanın şartlarının yanında imanın son nefese kadar son nefes dahil daim olabilmesi için imanın devamının şartları mevcuttur. Bunlardan bir de helali haram saymak, haramı da helal saymaktır. "Haram" olduğuna dair hükümler verildi ise gerisini incelemek kimin haddine... İlla da müzik dinlenecekse mehter marşları var.

Bir arkadaşımız daha önceleri bu konuda bir söz yazmıştı. "İlahi ise müzikli olmaz, müzikli ise zaten ilahi değildir..."

Hz.Allah itikadımızı ehli sünnet çizgisinden saptırmasın.İçinde bulunduğumuz zamanın dehşetine nazarla az da olsa öz amelle huzuruna çıkmayı nasip etsin...

Hz.Allah itikadımızı ehli sünnet çizgisinden saptırmasın.İçinde bulunduğumuz zamanın dehşetine nazarla az da olsa öz amelle huzuruna çıkmayı nasip etsin...
Amin inşallah.

Faruk kardeşim sağolasın Allah Razı olsun...

Şükredecek o kadar çok şeyimiz var ki;

Bizleri uyaracak büyüklerimiz var elhamdülillah...

BU devrin zorluğu burdan geliyor zaten. Faruk Beyin de anlattığı gibi bencelerle din yaşanmaz.Arkadaşımız kaynaklı açıklama yapmış bazıları inanmak yerine halen bence diyor. Bir şeyin aslını, Ona yakın bir şey türeterek ve onu aşılayarak yok ederler. Müziği bu insanlara kabul ettirmek içim tasavvuf müziği ortaya peydah oldu islamı yok etmek için ılımlı islam peydah oldu uyanık olamak gerçekleri anlamak gerekir

Allah binlerce kez razı olsun paylaşımlarınızdan dolayı...ben başka bir sitede üyeydim ve o sitede (anayasam kurandır) diyen bir arkadaşım dj lik yapıyor halada devm ediyor..ben o siteden ayrıldım ve bu siteyide yine onun sayesinde buldum.. o artık girmiyor..aslında o işi yapmaması konusunda onu binlerce defa uyrdım bilmeden ne güzel yapmışım diyorum şimdi...temennim inşallah oda bu siteye tekrar döner

Allah razı olsun (amin)

Hiç olmazsa;itikadımızı bozmayalım...Günahlarla alude olsakta;günahı, günah olarak itiraf edelim...

Allah(cc) korusun! Haramı, helal saymak; çok tehlikeli bir haldir.

Müzik dinlemekten vaz geçilemezse,hiç olmaz ise;günahtır diyelim...

''Rasule(a.s.m) düşen yalnız tebliğdir''(bildirmek) sırrınca;bize de düşen yalnız tebliğdir.Gerisi size kalmış...

aradan zaman geçmiş ama bu konuyla ilgili sorum olcak.Ben bir müzisyen müzik benim için sanattır bir yaşam biçimidir.Buna göre ben günahkar mı oluyorum ya da nasıl oluyorda mozart ın Moonlight Sonatası insanı şirke ,zinaya ve şevhete itebiliyor bir anlam veremedim :S

kadabra kardesım bızım dınımız bu derece zorlastırıcı uzaklastırıcı bır dın degıl lutfen kendı ılmınız ve aklınızla bu ısın dogru olup olmadıgını ayrıstırın zaten dusununce anlarsınız :) kımsenın ne dedıgıne bakmayın bole dınımıze kıstaslar getıre getıre mıllet muzık dınlemekten vs kultur sanat etkınlıklerınden korkar oldu mılletımız bızım dınımız gonul dınıdır allahu teala basta gonullere nıyetlere bakar sen duanı okursun kuranı kerımını okursun namazını kılarsın rabbıne karsı gorevlerını yap guzel kardesım muzıgnıde kımseye bı zararın dokunmadan dınle :) ben cıdden anlam veremıyorum veremıcemde ınsanlar dısarıda nelerle ugrasıyor bız hala muzık dınlemeyı tartısıyoruz bende muzıgı cok sevıyorum muzıklede ugrastım gunahkarmıyım?? kım hukum verebılır veremezler senı rabbın bılır kımın ne oluagı hıc bellı olmaz muzık dınlıyenlerı vs muzıkle ugrasan ınsanları cehenneme yakıstırmaları bızı daha cok cennete sokar guzel kardesım selametle :)

kadabra kardesım bızım dınımız bu derece zorlastırıcı uzaklastırıcı bır dın degıl lutfen kendı ılmınız ve aklınızla bu ısın dogru olup olmadıgını ayrıstırın zaten dusununce anlarsınız :) kımsenın ne dedıgıne bakmayın bole dınımıze kıstaslar getıre getıre mıllet muzık dınlemekten vs kultur sanat etkınlıklerınden korkar oldu mılletımız bızım dınımız gonul dınıdır allahu teala basta gonullere nıyetlere bakar sen duanı okursun kuranı kerımını okursun namazını kılarsın rabbıne karsı gorevlerını yap guzel kardesım muzıgnıde kımseye bı zararın dokunmadan dınle :) ben cıdden anlam veremıyorum veremıcemde ınsanlar dısarıda nelerle ugrasıyor bız hala muzık dınlemeyı tartısıyoruz bende muzıgı cok sevıyorum muzıklede ugrastım gunahkarmıyım?? kım hukum verebılır veremezler senı rabbın bılır kımın ne oluagı hıc bellı olmaz muzık dınlıyenlerı vs muzıkle ugrasan ınsanları cehenneme yakıstırmaları bızı daha cok cennete sokar guzel kardesım selametle :)

"kim hüküm verebilir" demişsiniz ama kendi kendinize hüküm verip hatta başkasına da fetva vermişsiniz. :) Bu nasıl oluyor anlamadım? müziğin ve çalgı aletlerinin haram olduğuna dair kaynak O kadar çok ki... Bunları bilen bunlara dayanan arkadaşları da küçümsemişsiniz.. ne hakla anlayamadım. Bilmiyorsanız susmanız daha doğru olurdu.

allahu teala basta gonullere nıyetlere bakar..

Bu "Ameller niyete göredir" kaidesi de olmasa acaba kendi kafasına göre hüküm verenler neyi kanıt göstereceklerdi çok merak ediyorum..

duanı okursun kuranı kerımını okursun namazını kılarsın rabbıne karsı gorevlerını yap guzel kardesım muzıgnıde kımseye bı zararın dokunmadan dınle

"Hmm. Allah'a olan ibadetleri yerine getirdin ya artık gerisi sorun değil. Kimseye bi zararın olmadığı sürece istediğini yap. Kat-i delillerle sabit yasakları mantıksız bulup, hepsini işle ve kafana göre hüküm ver.. Nasılsa ibadetini yaptın gönlün rahat ve niyetin sahih.." (Ne düşünce bee..)

ben cıdden anlam veremıyorum veremıcemde ınsanlar dısarıda nelerle ugrasıyor bız hala muzık dınlemeyı tartısıyoruz

Doğru o kadar sabit hükümler varken siz böyle nelerle uğraşıyorsunuz. Size mi kaldı müzik için yeni bir hüküm vermek.. Siz de dışarıda millet nelerle uğraşıyorsa onlarla uğraşın.. Hem kimin ne dediğine bakmayın diye söyleyin, hemde eliniz de bir tane bile kaynak olmadan verilmedik fetva bırakmayın.. Doğru ya müzik de dinlesen ameller niyete göre, ne kötülüğü olabilir ki?

kım hukum verebılır veremezler senı rabbın bılır kımın ne oluagı hıc bellı olmaz muzık dınlıyenlerı vs muzıkle ugrasan ınsanları cehenneme yakıstırmaları bızı daha cok cennete sokar guzel kardesım selametle

Bu kadar tezat, Bir cümleye bu kadar güzel yerleştirilir. "Kim hüküm verebilir? Allah Bilir" dedikten sonra;
yakıstırmaları bızı daha cok cennete sokar
Mübarek şimdiden cennete girdi..

Tebrik ediyorum.. Çok güzel hüküm veriyorsunuz..

Aslında önemli bir konu bu. Herkesin çala kalem fikir beyan edeceği bir konu değil, uzmanlık istiyen .... hassas bir konu. Daha önemlisi de uzman bile olsa kişilerin art niyetli olmaması gerekir
demiş ne kadarda doğru.
Siz ne dersiniz yav 21. yüzyıldayız. Sözde hocalar çoğaldı. Zamana ve mekana göre fetva verilir oldu ;) :)
Ne diyebilirim ki, ne söyleyebilirim ki. Ne söylesem boş, nafile. Ama tekrarlamakta fayda var.
Kim ne derse desin, kim ne söylerse söylesin İslamın emirleri kat'ı delillerle sabittir. Kitaplarımızda mevcuttur.
Sözüm ona istediğin kadar değiştir, kafana göre yorumla, kafana göre uydur.
O islamın kanunu değişmez. Çünkü sizler veya bizler koymadık. Ancak koyan kimse o değiştirir.
(Koyan kişiyide elbette bilirsiniz)
Tıpkı ne gibi. Bizim medeniyet kanunlarımız gibi. sen o kununu istediğim kadar değiştirdim de
Değişirmi değişmez, imkansızdır veya benim ismim bu de ben seni biliyorum zaten...

fıkrıme karsı bırlesebılırsınız ıster 2 kısı ıster 3 ıstersenız 5 olun :) :)

benım yazımı okumussunuz bellı ama benden tavsıye ıyıce okuyun yargılarınızı bı kenara bırakarak gorus acınızı genısleterek yuregınızıde su serperek okuyun lutfen kardeslerım hukummu vermısım acaba tovbe ne haddıme ben zaten orda belırtmısım rabbın bılır kımse bılemez dıye soledıklerım fetva degıl sız hıcmı goruslerınızı beyan etmıyorsunuz bu sekılde sızde edıyorsunuz bu fetvamı vermek oluyor ınsanlları kalıblara sokarak yargılayanda sızsınız benı neyle sucladıgınızın farkındamısınız kardeslerım

ben kendımı cennete yaksıtırmadım ne haddıme sadece sız gunah dersınız rabbım affeder yada gunah yazmaz bılemeyız ama sız dogruyu en ıyı sekılde yasadıgınızı dusunerek kendı basınıza taç takıyorsunuz zaten ..

selmanı pak kardesımın bu konuya cevap yazıcagını tahmın edıyodum zaten hatta cevap yazarken kaslarını catıcagınıda umarım degmıştır

ıcımden bır ses begüm artık yazma diyor münakaşaya gırmekte dogru bırsey degıl sızde bılırsınız sayın herşeyı bılen kardeslerım..

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com