Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bir Ayet Bir Hadis

Âyetlerimizi yalanlayan topluluğun misâli ne kötüdür! Onlar ancak kendilerine zulmetmişlerdir.

A’raf Sûresi: 177 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

Ya âlim, ya ilim öğrenen, ya dinleyen, ya da bunları seven kimse ol. Sakın beşincisi olma! Yoksa helâk olursun.

Câmiü’s-Sağîr, No: 701 / Hadis-i Şerif Meâli

Allah kime hidayet etmişse, işte doğru yolu bulan odur. Allah’ın saptırdıkları ise hüsrana düşenlerin ta kendileridir.

A’raf Sûresi: 178 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

İlim öğrenmek için sabah erken çıkın. Çünkü bunda bereket ve başarı vardır.

Câmiü’s-Sağîr, No: 702 / Hadis-i Şerif Meâli

Onların kalpleri vardır, onunla anlamazlar. Gözleri vardır, onunla görmezler. Kulakları vardır, onunla işitmezler. Onlar hayvan gibi, hatta hayvandan da aşağıdırlar. Onlar gafillerin ta kendisidir.

A’raf Sûresi: 179 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

İnsanların en zengini Kur’ân’ın
hükümlerini yaşayan hafızlardır.

Câmiü’s-Sağîr, No: 705 / Hadis-i Şerif Meâli

En güzel isimler Allah′ındır; o isimlerle Ona duâ edin. Onun isimleri hakkında haktan ayrılanları ise bırakın. Onlar işlediklerinin cezasını göreceklerdir.

A’raf Sûresi: 180 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

Selâmı yay, bolca yemek ver. Kabilenden heybetli ve saygı duyulur bir adamdan utandığın kadar olsun Allah’tan haya et. Ahlâkın güzel olsun. Kötülük yaptığında hemen ardından iyilik yap. Çünkü iyilikler kötülükleri giderirler.

Câmiü’s-Sağîr, No: 708 / Hadis-i Şerif Meâli

Yarattıklarımız arasından bir topluluk da vardır ki, insanlara hakkı gösterirler ve hak olan hükümlerle adalet ederler.

A’raf Sûresi: 181 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

Selâmı yayınız ki, selâmette kalasınız.

Câmiü’s-Sağîr, No: 709 / Hadis-i Şerif Meâli

Âyetlerimizi yalanlayanları ise, bilmedikleri bir yönden, yavaş yavaş helâke yaklaştıracağız.
Onlara ben mühlet veririm. Fakat onları ummadıkları bir anda yakalayışım da pek şiddetlidir.

A’raf Sûresi: 182-83 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

* Selâmı yayınız. Çünkü o, Allah′ı razı eden bir ameldir.

* Selâmı yayınız ki, düşmanlarınıza üstün gelesiniz.

Câmiü’s-Sağîr, No: 711-712 / Hadis-i Şerif Meâli

..Onlar, kendilerini ikaz eden dostlarında bir delilik eseri bulunmadığını hiç düşünmezler mi?

O, Allah′ın azabından apaçık bir sakındırıcıdır.

A’raf Sûresi: 184 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

Amellerin en üstünü vaktinde kılınan namaz, anne babaya yapılan iyilik ve Allah yolunda cihad etmektir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 714 / Hadis-i Şerif Meâli

Onlar, göklerin ve yerin ifade ettiği manalara bakmazlar mı? Onlar Allah′ın yarattıklarından hiçbir şeye de mi bakmazlar?

Onlar ecellerinin yaklaşmış olabileceğine de mi bakmazlar? Bu Kur′ân′dan sonra onlar artık hangi söze inanacaklar?

A’raf Sûresi: 185 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

Amellerin en faziletlisi, mü′min kardeşini sevindirmen, borcunu ödemen,
ekmek de olsa yemek yedirmendir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 715 / Hadis-i Şerif Meâli

Kıyamet, gökler ve yer için çok büyük bir hadisedir; size de ansızın geliverir. Sanki onun vaktini biliyormuşsun gibi sana soruyorlar.
De ki: Ona dair bilgi ancak Allah katındadır;
lâkin insanların çoğu bunu bilmez.

A’raf Sûresi: 186 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

Amellerin en üstünü Allah için sevmek
ve Allah için buğzetmektir.
Câmiü’s-Saðîr, No: 719 / Hadis-i Şerif Meâli

De ki: Allah′ın dilediğinden başka, benim kendime ne bir faydam dokunur, ne de bir zararım. Eğer ben gaybı bilseydim pek çok menfaatim olurdu; hiçbir kötülük de bana dokunmazdı...

A’raf Sûresi: 188 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

İmanın en üstünü, nerede olursan ol, Allah′ın senin yanında bulunduğunu bilmendir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 721 / Hadis-i Şerif Meâli

De ki: (...) Ben ancak iman eden bir topluluk için Allah’ın azabından sakındırıcı ve O′nun rahmetiyle müjdeleyiciyim.

A’raf Sûresi: 188 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

İmanın en üstünü, Allah için sevmen, Allah için düşmanlık beslemen, dilini Allah′ın zikri ile meşgul etmen, kendin için istediğin şeyi başkaları için de istemen, kendin için istemediğini onlar için de
istememen, ya hayır söylemen veya susmandır.

Câmiü’s-Sağîr, No: 723 / Hadis-i Şerif Meâli

Sizi tek bir insandan yaratan, o insandan da, ülfet edeceği eşini yaratan O’dur.

A’raf Sûresi: 189 / Â*ye*t-i Ke*ri*me Me*â*li

* * *

En üstün cihad, zâlim idarecinin suratına karşı söylenen hak söz*dür.

Câ*mi*ü’s-Sa*ðîr, No: 724 / Ha*di*s-i Şe*rif Me*â*li

..Onlar kendilerine verilen nimetlerde Allah’a ortaklar koştular. Allah ise onların ortak
koştukları şeylerden münezzeh ve yücedir.

A’raf Sûresi: 190 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

En faziletli cihad, kişinin nefsi ve gayr-i meşrû istekleriyle cihad etmesidir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 725 / Hadis-i Şerif Meâli

Onlar, hiçbir şey yaratamayan ve kendileri yaratılmış olan şeyleri mi Allah’a ortak
koşuyorlar?

A’raf Sûresi: 191 / Â*ye*t-i Ke*ri*me Me*â*li

* * *

İyiliklerin en üstünü, kişinin beraber oturup kalktığı kimselere karşı kerim olmasıdır.

Câ*mi*ü’s-Sa*ðîr, No: 726 / Ha*di*s-i Þe*rif Me*â*li

Ortak koştukları şeylerin, ne onlara bir yardımda bulunmaya gücü yeter, ne de kendi kendilerine bir yardımı dokunur.

A’raf Sûresi: 192 / Âyet-i Kerime Meâli

* * *

En üstün duâ, Rabbinden dünya ve âhirette af ve afiyet dilemendir. Çünkü bunlar dünyada ve âhirette sana verilirse kurtuldun demektir.

Câmiü’s-Sağîr, No: 728 / Hadis-i Şerif Meâli

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com