Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

helal kesim nasıl olmalı?

helal kesimde çoğu kardeşlerimiz bir çok yorum yapmaktalar. sağlıklı bir şekilde helal kesim nasıl olalı?

http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,6065.msg51198.html#msg51198 cevap burada

Büyükbaş hayvan kesimi mi yoksa iki ayaklı kuş türü kesimmi açıklık getirirsen daha iyi cevap verme şansımız olur. ;)

selemünaleyküm çok değerli kardeşlerim bizim burada bir hocamız var. kendisi bizlere şöyle açıklama yaptı sıralayarak:
1) büyükbaş hayvan kesime hazırlandıktan sonra tekbir ve duası (besmele ile ayeti) okunur. okunmazsa mundar olur.
2) bıçağı vurduktan sonra canı çıkmadan can damarı dediğimiz ilik kesilmez. 10-15 dakika bekleyip canı çıktıktan sonra ilik kesilir. bazı arkadaşlar canı tam cıkmadan iliği kesiyorlar. bu yanlış uygulama olduğu için hayvan mundar oluyor.
3) hayvanın yenmemesi gereken yerlerinden biriside omurliğin içindeki iliğin yenmemesi lazım. malum bazı organlarının yenmiyeceğini harkes biliyordur. ben burada ilik meselesini anlatmak istedim. kesimde ince bir ayrıntı olduğu için. çünkü bu çok önemli. çoğu kişiler bu hatayı yapıyor. kestikten sonra 10-15 dakika bekliyeverelim ne kaybederiz. önemli olan sağlıklı bir şekilde kesip huzur içinde kurbanımızın etine yemek.

Erkan kardeş helal tavuk markası olarak verebileceğiniz güvenilir bir isim var mı?

Erkan kardeş reklam olmasın, isterseniz özel msj atın.Başka bilen arkadaşlar varsa onlardan da cvp bekliyorum.Ben bi marka biliyorum ama bakalım gerçekten doğru mu biliyorum.

yenice kardeşim aslında bu tavuk konusu geniş ve basit kurallar içeriyor. bizim aydından taaa denizliye gidip gelen bir arkadaşımız var. o tavuk olarak bu işin içinde. orada tavuk kesimiyle uğraşan bir arkadaş var. bu aydınlı arkadaş oradan getiriyor. bizlerde ondan temin ediyoruz.

ilik konusunu biliyoruz ama neden yenmiyor onu anlayamadım,

hadiste yenenler ve yenmeyenler yazılmış,ilik yok....

cepni kardeşim ben aslına bakarsan o kadar deruni deyilim. söylediğim gibi burada kalp gözü açık bir derviş (abi) var, o diyor. kaynak sormaya gerek görmüyorum. çünkü şöyle anlatayım kısaca: bu abinin 9 adet talebesi var. bunların tamamı ilginçtir hepside bayan. bu talebelerinin hepsinin kalp gözü açık olduğu gibi tamamen manevi yaçıyorlar. bir keresinde kendisine bir mevzu için gittiğimde fırsat bulursam okurum dedi. niçin diye sorduğumda. talebeleriyle dersi olduğuna söyledi. ben daha iyi ya onlarla ukuyuver dediğimde bana 'nen onlardan bunları isteyemem çünkü birisi Peygamberimizle(sav) beraber, diğerleri değişik evliyalar ile manevi akemdeler' dedi. kendisi böyle manevi yaşıyorki bir şey sorsam cevap verdikten sonra onlar öyle diyor'diyor kendisi. ben bu acizane halimle maneviyatı yaşayan dervişin dediklerini onlar kadar olmasada yapmaya ve yaşamaya gayret ediyorum.

cepni kardeşim ben aslına bakarsan o kadar deruni deyilim. söylediğim gibi burada kalp gözü açık bir derviş (abi) var, o diyor. kaynak sormaya gerek görmüyorum. çünkü şöyle anlatayım kısaca: bu abinin 9 adet talebesi var. bunların tamamı ilginçtir hepside bayan. bu talebelerinin hepsinin kalp gözü açık olduğu gibi tamamen manevi yaçıyorlar. bir keresinde kendisine bir mevzu için gittiğimde fırsat bulursam okurum dedi. niçin diye sorduğumda. talebeleriyle dersi olduğuna söyledi. ben daha iyi ya onlarla ukuyuver dediğimde bana 'nen onlardan bunları isteyemem çünkü birisi Peygamberimizle(sav) beraber, diğerleri değişik evliyalar ile manevi akemdeler' dedi. kendisi böyle manevi yaşıyorki bir şey sorsam cevap verdikten sonra onlar öyle diyor'diyor kendisi. ben bu acizane halimle maneviyatı yaşayan dervişin dediklerini onlar kadar olmasada yapmaya ve yaşamaya gayret ediyorum.

dervis abinin 9 tane hanim talebesi var ve siz bu kisinin söylediklerini kale aliyorsunuz, hayret dogrusu...

şimdi ben bu cevaba ne yazayım! ???

Allah'ın ne olduğu gönülle bulunur,

ne olmadığını anlamak ise aklın işidir,

Rabbim kalben ve aklen doğruyu göstersin hepimize ,amin

aladin kardeşim; insan kale alıp almamakta serbesttir. keşke bu kişi size yakın olsada onunla görüşseniz diyorum. çünkü kendisi tamamıyla manevi. bir şey sorun, cevaben 'bana öyle söyledi' diyor. kim diye sorunca, kim hakkında sorarsanız. mesela imamı azam gibi. imamı azam demişken kağıt peçete konusuna kısıtlama getirmiş arkadaşlar ama uzatmak için deyil, yeni görüştüm kendisiyle bu konu hakkında şöyle dedi. 'ben deyil imamı azam diyor-kendi evinin yakınında kağıt fabrikası alduğunu. kağıda hürmeten hayatında bir kere olsun ayağını uzatmamış. ki bugün bütün insanlar, özellikle bayanlar kağıda hürmet etmeyip sair zamanlarda dahi kullandıklarını söyleyip özellikle müslümanların bu ve bunun gibi konularda uyanık olması gerektiğini söyledi. daha neler ya. bunlar bir kaçı sadece.

arkadasim, ayikmisiniz ???

yeni okudum sok oldum nasil oluyor biri kalkip kiz talebelerini okutuyor aklim ermedi yok sa hanimlarinimi i benmi yanlis anladim aciklarsaniz iyi olur.bizim kurani´kerim e gecen talebeleri erkek okutmaz caiz deyil yani kurani´kerime gecen bir kiz bizim burada 6 yasinda.

tavuga gelince derisini yüzmek veya suya batirmadan tüyünü tek tek ayitlamak baska türlüsü yenmez.

bende sizler gibi şok oldum en başta ama kendisiyle görüştüm. durumu anladıkça kendisini hak verdim. bir tek ben deyil çok kişi yanına ziyarete gidiyor. bu konuyu buradaki idareciye anlattım. kendilerinin durumdan haberdar olduklarını ve izinli olduğunu söylediler. daha sonra kendisiyle daha sık görüşmeye başladım. hakikaten çok manevi bir kişi. talebelerine gelince hiç bir sakıncası olmadığını ilmi olarak ve örneklerle açıkladı. biraz anlaması zor bir durum ama bunlar gerçek.

bende sizler gibi şok oldum en başta ama kendisiyle görüştüm. durumu anladıkça kendisini hak verdim. bir tek ben deyil çok kişi yanına ziyarete gidiyor. bu konuyu buradaki idareciye anlattım. kendilerinin durumdan haberdar olduklarını ve izinli olduğunu söylediler. daha sonra kendisiyle daha sık görüşmeye başladım. hakikaten çok manevi bir kişi. talebelerine gelince hiç bir sakıncası olmadığını ilmi olarak ve örneklerle açıkladı. biraz anlaması zor bir durum ama bunlar gerçek.

kardeşim ya bütün yazdıklarını okudum ve hayretler içinde kaldım hatta haddim olmayarak üzüldüm sana ...lütfen: bırak kalp gözünü ,önce gözünü aç...uyuma uyutulma...

Cemaat ve Düsünceler

MollaCami.Com