Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yümni Sezen - Dinlerarası Diyalog İhaneti

Prof. Dr. Yümni Sezen'in de "Dinlerarası Diyalog İhaneti" isimli bir kitabı var. Güzel araştırmalar yapılmış bu konuda...

Bu adamın da kitapları da öneriliyorya daha diyeyim

ne demek dinler arası diyalog ihaneti..

saçma sapan bilgilerle ve bir kaç adamın belgeleriyle konuşan ,sözde akademisyen..

hiç bir zaman tarafsız olmamıştır ve hep kendi doğruları üzerine giden bir insan

bunun kitaplarını değil okumak el bile sürülmez ..

O kitabı okumak zorunda değilsin. Ama üsttekileri yazabilmek için bir şeyler okumak zorundasın.

ne demek dinler arası diyalog ihaneti..

Sen daha orada mısın?

Ölüm Manifestosu-Tolstoy

:-X

atıye keskın kubanlı

bir nükte bir ışık

ben şu anda Hayatı Aşkla yaşamak adı kitabı okuyorum.Yazarı Yavuz Bahadıroğlu. okumadıysanız okuyun tavsiye ediyorum.tüşekkürler.

*Çok ilginç bir tespit...zira müslüman taraflıdır...imanın şartlarından taraftır,islamın şartlarından taraftır,ahlaki hamideden taraftır,Kuran'dan taraftır.sünnetten taraftır....v.s.
taraf değilse yolu yanlıştır...Dinler arası diyalog BOP PROJESİNİN bir parçasıdır....
*diyalog için 2 tarafın eşit koşullarda birbirini tanıması lazımdır önce..ADAMLAR AÇIK AÇIK SİZİ TANIMIYORUZ DİYORLAR
*Biz H.z İsa'yı zaten peygamberimiz olarak kabul ediyoruz..Peki onlar bizim Peygamberimizi tanıyorlarmı,
evet H.Z MUHAMMET BİR PEYGAMBERDİR DİYORLARMI...KABUL EDİYORLARMI....
*DİYALOG DİNLER ARASINDA OLMAZ,TAHRİF EDİLMİŞ bir DİNE MAALESEF İNANAN DİN MENSUPLARI İLE BİZİM GİBİ MÜSLÜMANLAR ARASINDA ŞAHIS BAZINDA OLABİLİR.... bu kişilerle şahıs bazında görüşebilirsiniz,alış-veriş yaparsınız,komşuluk yaparsınız ama O KADAR.....yüzyıllar boyu din ve devlet büyüklerimizde böyle yapmıştır.....
*AKLI SELİM İLE DÜŞÜNÜYORSAK SADECE BU BİLE DİNLERARASI DİYALOGUN NASIL BİR İHANET VE DİNİMİZE VE PEYGAMBERİMİZE NASIL BİR YANLIŞ OLDUĞUNU anlamak açısından yeterli olmalıdır....

Ben şahsen o kitabı 3 kere okudum sizinde bu din kardeşinizin ricasıyla okumanız ve muhakkak birşeylerden taraf olmanız temennisiyle....

Allah razı olsun kardeş. herşeyi net bir şekilde açıklamışsın fazla söze ne hacet...

Tarih boyunca dinlerarası diyalog

Bütün savaşlar, taraflar arasındaki köprüler atıldıktan sonra başlar. Aynı odada yaşasalar da birbiriyle konuşmayan iki kişinin dost olması beklenemez.

İnsanlar birbirlerinin duygu ve düşüncelerini anladıkları ölçüde aralarında köprüler kurulur. Allah Rasulü’nün “Size Ehl-i Kitabı, yani Hıristiyanları ve Yahudileri emanet ediyorum.” hadisi şerifinin ve Mevlana’nın, “Bir ayağım merkezde dini esaslara bağlı, diğer ayağım da yetmiş küsûr milletle beraber.” düstûrunda hareketle ‘Tarih Boyunca Dinlerarası Diyalog’ kitabını kaleme alan Prof. Dr. Davut Aydüz’le dinlerarası diyaloğu konuştuk.

-Dinlerarası diyalog nedir?

Hem bir dine mensup farklı grupların, hem de farklı dinlere mensup insanların, inanç ve düşüncelerini birbirlerine zorla kabul ettirmeye çalışmadan, ortak meseleler etrafında hoşgörü içinde konuşabilmesi, tartışabilmesi ve işbirliği yapabilmesi demektir.

-Peki gayesi nedir?

İnsanlığın geleceği için el birliği yapmak inanan herkesin ortak yükümlülüğüdür. Bu bağlamdan yola çıkarsak, eğer dinler iyiliği, güzel ahlâkı, huzuru, adaleti tavsiye ediyorsa, aynı gayede bir araya gelip güç birliği yapmalarından, sorunlara birlikte çözüm yolları aramalarından daha tabiî ne olabilir? Tarih tablosuna baktığımızda, dinler ve inançlar arası kavgaların insanlığa felaket ve acı dışında bir şey getirmediği şuuru her geçen gün biraz daha güçleniyor.

-Dinlerarası diyalog Kur’an-ı Kerim’e zıt mıdır?

Tam aksine bunu Kur’an emrediyor diyebiliriz. Kur’an’a bütüncül bakan bir kimse, Kur’an için “âdeta diyalog kitabı” diyebilir. Ama aradan bazı âyetleri cımbızla çeker gibi alır ve Kur’an’ın diğer âyetlerini -ya bilgisizlikten ya da kasıtlı olarak- görmezden gelirseniz, dinlerarası diyalog Kur’an’a zıt [color=brown]diyebilirsiniz.

-Kur’an’da kâfirleri, Hıristiyan ve Yahudileri dost edinmeyin âyetlerine ne diyeceksiniz?

Böyle âyetler elbette var. Ancak, Ehl-i kitabın hepsinin bir olmadığını, onların içinde gece kalkıp gözyaşlarıyla Allah’ın âyetlerini okuyanların da bulunduğunu ifade eden ve onları diyaloğa çağıran âyetler de var. Sadece Ehl-i kitap değil, Allah’a ve âhiret gününe inanmayan kâfirlere bile iyilik yapmanın bir sakıncasının olmadığını bildiren âyetler var. Kur’an’a bir bütün olarak bakarak hüküm vermek gerekir.

-Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) diğer din mensuplarına karşı tavrı nasıl olmuştur?

Dinlerarası diyaloğu Kur’an-ı Kerim emretmiş ve ilk uygulayıcısı da Allah Rasûlü olmuştur. O’nun hayatını inceleyen herkes görecektir ki Mekke döneminde müşriklerle iç içe yaşamış ve devamlı onlarla diyalog içinde olmuştur. İşkenceye maruz kalan ashabını Hıristiyan bir kral olan Habeşistan’daki Necâşî’ye göndermiştir. Medine’ye hicret edince, Yahudilerle “Medine Vesikası” diye tarihe geçen bir antlaşma yapmış ve devamlı diyalog içinde bulunmuştur. O’nu (s.a.v) örnek alan dört halife ve arkadan gelen nesiller diğer din mensuplarına hoşgörülü yaklaşmış ve onlarla diyalog kurmuşlardır.

- “Dinlerarası diyalog faaliyetleri, Türkiye’de misyonerliğin yayılmasına sebep oluyor” deniyor, ne dersiniz?

Aslında böyle söyleyenler, ne misyonerliği ne de misyonerliğin tarihini biliyor. Ya da dinlerarası diyalog yapılacaksa onu biz yapmalıyız, ayrıca gizlice, bu işte bir menfaat varsa bundan biz istifade etmeliyiz diyorlar. Zira misyonerlik dinlerarası diyalog görüşmelerinin neticesi olamaz. Çünkü asrımızdaki diyalog görüşmeleri bundan sadece birkaç sene önce başlamış olmasına rağmen, misyonerliğin tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Dinlerarası veya din mensupları arası diyalog, bu asırda ortaya çıkmış yeni bir şey değildir. İslâm dini, hoşgörüyü ve diğer din mensuplarıyla diyaloğu müntesiplerinin omuzlarına bir vecibe olarak yüklemiştir. Dolayısıyla bu süreci hiç kimse reddedemez veya kendine mal edemez.[/color]

belki üzerime vazife değil ama birşeyi hatırlatmak istiyorum;
burada kitap tavsiye ediyoruz...
eleştirmelerin buradan yapılması doğru değil bence...
eleştirmek istediğiniz kitabı bir başlık altında haklı bulduğunuz yönlerini yazarak izah eder açıklarsınız...
yanlış düşünüyorsam sizler de beni uyarın ;)

Sürç-ü lisan ettiysem affola...

kimseye faydasi olmiyacak konularda tartismaya gerek yok.

www.zehirliok.com sitemizde uzun uzun tartistilar ne oldu elde var sifir?

kimsenin düsüncesini degistiremeyiz. negatif ya da pozitif olsun..

zamaninda sahsiminda cok yazilari oldu bu alanda.. harcadigim zamana yazik..

:-X

kimseye faydasi olmiyacak konularda tartismaya gerek yok.

asıl söylenecek söz bu ;)

benim gücüm yetmedi böyle yazmaya...ağzınıza sağlık ;)

sevgili kadiri açıklamalarınızda ne denli haklı olduğunuzu söylememe gerek yok sanırım. hele ki yaşanılmış bir olay üzerine hiç söylenecek söz yok...
dediğiniz gibi duamızı edelim, ibadetlerimizi yapalım ya da yapmaya çalışalım, Allah'a, RABBimize sığınalım, uyanık olalım ve dahası akıllı olalım...

RABBim yar ve yardımcımız olsun...

...Amentüde ittifak edelim diyen biriyle,başörtüsü teferruattır diyenle ne alakanız olabilir,bir müslüman olarak....HAVADA UÇTUĞUNU GÖRSEM,FARZINI,SÜNNETİNİ HATTA NAFİLESİNİ GÖRMEDEN İNANMAM.....
en yakın ihaneti geçende tv de izledim...bir zatı muhterem!!!! şöyle dedi...çalın bir kilisenin ,bir havranın kapısını sarılın din kardeşinize...?????

kesinlikle haklısın kardeş. Yüce Allah imanımızı muhafaza buyursun inşallah.

kardeş senin ne dediğin önemli.senin aklın yokmu,kalbinde bir nokta atmıyormu..asıl gönlün ne diyor......prof olsun doç olsun ben yaşadığımı bilirim...sen bu zatların yaşadıkları imana bak...Amentüde ittifak edelim diyen biriyle,başörtüsü teferruattır diyenle ne alakanız olabilir,bir müslüman olarak....HAVADA UÇTUĞUNU GÖRSEM,FARZINI,SÜNNETİNİ HATTA NAFİLESİNİ GÖRMEDEN İNANMAM.....

Görmeden inanmam diyorsunuz .söylermisiniz başörtü teferruattır kim demiş bunu belgelerle ispatlayabilirmisin?
artık kendi vicdanına bırakıyorum ..

savunduğun şeyleri kendince haklı olabilirsin ama genelleme yapmanız yanlış..

kulaktan dolma bilgilere takılıp genelleme yapılmaz ..

Neyse, bir şey yazmaya değmez.

Cemaat ve Düsünceler

MollaCami.Com