Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

KADIN OKUMALI DEĞİL Mİ?

kimseye okusun yada çalışsın diye fetva vermedim öyle bir niyetim yada haddimde yok zaten..helede duygusal hiç yaklaşmadım..polemik falanda değil amacım..ben kadınların özelliklede inanan kadınların kesinlikle okuması ve çalışması tarafındayım hala..evet üni. ortamınıda görüyorum..siz üni. okuyan yada okuyacak olan bütün kızların başına kötü şeyler geldiğine yada geleceğine inanıyor olabilirsiniz..ama şükür öyle olmuyor...feryatta etmiyorum..bakın sadece yazıyorum..

Sizin okusun sözünü ben artık şöyle anlıyorum. Diploma sahibi olsun kendi ayaklarının üzerine basabilsin bana bunu anlatabildiniz. Ya ben ne anlattım kardeşim okudunuz mu? bizlerde okusun diyoruz okula gitsin demiyoruz ilmihal bilgisini öğrensin dini konularda kendini yetiştirsin siz İslam Hanımlarının hayatını okumadınız galiba onların ilim dereceleri yazarken öğretmen mühendis hemşire yazmıyor.Hz Aişe Annemiz hadis ilmin de çok iyiydi ilmi fıkıhta ondan öğrenilirdi derin konular. Aman çucuğumuz öğretmen olsun doktor olsun ama kapanmayı namaz kılmayı sonra da yapar lütfen bir söyleyin iki duyun bunu yapamıyorsanız iki dudağınızla bir dilinizi tutunuz...

sizde bende olaya farklı pencerelerden bakıyoruz ben sizi anladım ama siz beni anlamamakta ısrarlısınız..olsun..belki sizin kadar bilgili olmadığımdandır dini konularda yada anlatamadım belki .allah razı olsun...

insanları diplomalarıyla yada kart vizitleriyle değerlendirirsek kadın okumalı değerli olabilmesi için .ama öte yandan okurken kendinden gidenler asıl tartışma konusu burda bence .çünkü üniversite ortamında taviz tavizi gerektiriyor okuyayım derken manevi çöküntüye uğruyor insan .bu noktada herkesin tercihi kendine maddiyat yada maneviyat karar hanımların

insanları diplomalarıyla yada kart vizitleriyle değerlendirirsek kadın okumalı değerli olabilmesi için .ama öte yandan okurken kendinden gidenler asıl tartışma konusu burda bence .çünkü üniversite ortamında taviz tavizi gerektiriyor okuyayım derken manevi çöküntüye uğruyor insan .bu noktada herkesin tercihi kendine maddiyat yada maneviyat karar hanımların

kardeşim yarama tuz bastınız :'(
ama haklısınız da..dinimiz kesin ne olursa olsun :'(

kardeşim sendemi okumak isyeyipte okuyamayanlardansın

hayır kardeşim tam tersi okuyupta okumak istemeyenlerdenim :'(

okuyanda dertli okuyamayanda :'( :'( :'( herşey nasip meselesi

Zambak kardeşim sizi anlıyorum. Çünkü ben de aynı durumdayım. 1 sene sonra mezun olucam ama hala bir yanım bırak şu okulu diyor. :( :(

herkesten dua bekliyorum :'(

insan zorlada okuyamaz ki demekki bir yanınız sürekli okumanızı istiyor

Evet okumak isteyen yanım ailemin bu okulu kazanmam için ve beni okutmak için harcadığı emekler. Tek düşündüğüm o. Benim istediğim hayırlı ilim ve üniversitelerimiz bunu ne yazık ki veremiyor. Bunun bilincindeyim. Okumanın maddiyat yönünü ise hiç düşünmedim. Gülfem kardeşim ne deseniz haklısınız bu konuda. Dualarınıza ihtiyacımız var.

Ya Rabbi! Doğruyu doğru olarak bize göster ve ona uymak için kuvvet ve kudret ver. (Hz. Ebû Bekir)

aciz,günakhar,dua ya muhtaç biriyim.esirgemezseniz sevinirim.

İnşallah dualarımda sizi ve bu durumda olan diğer kardeşlerimizi de unutmayacağım. Sizler de dualarınızı eksik etmeyin.

OKUMAK. bazen insanların gözünde çok şey ifade edebiliyor. özellikle de günümüzün dünyevi şartlarına yenik düşmüş ailelerimiz için. ama bu ifade kısmı genelde kültürlü omak değil üniversite mezunu olmak. peki her üniversite eğitimi insanı ziyade kültürlü mü yapıyor. insanların siyasi ve dini yada dinsizliğini empoze etmeye çalştığı bu yerlerde insanlar hep doğruya mı yöneliyor. aman hoca beni başı kapalı görürse nolur diye korkulan bu yerlerde acaba ayaklarımız islami değerlere ne kadar güçlü basabiliyor. evet kadınlar eğitimli olmalı. OKUMALI. ama önce dinini okumalı. sonra ilgilendiği alanlarda kendini yetiştirmeli. ama bu illa üniversite eğitimi amak değildir. değerleri ölçülemeyecek güzel ilimler öğreten hocalarımıza hörmet etmek varken zoraki saygı ve korku. değermi bilmiyorum. insan ne kadar bataklıklarda gül olarak kalmaya çalışsa da o gülün görüğü sadece çamurdur. gül bahçesindekiler gibi güzel kokabilir mi...

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com