Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Namaz kıldırma memurunun (cami hocalarının) arkasında namaz kılınır mı kılınmaz mı?

Şöyle söyliyeyim bizim caminin imamı karşı komşumuz ve sevdiğim bir abi. Sesi müthiş güzel çok güzel Kur'an okuyor. Vaazlarınıda dinledim hep aynı şeyler anlatılıyor ondan önceki imamda aynı şeyi söylüyordu. Her ramazan aynı şeyi dinliyoruz. İslam bu mu yani?? Ben art niyet aramıyorum sadece hakikatı duymak istiyorum. Binlerce kardeşimiz katlediliyor. Irak Filistin Suriye Afganistan hiç bu kardeşlerimizden Cihaddan bahsetmiyorlar. Allah yolunda ölen şehidlerimizden hiç bahsediyorlar mı? Ama İslamla yönetilmeyen bir devlet için ölenleri hemen şehid mertebesine çıkarabiliyorlar onları anlatıyorlar onlara dua edelim diyorlar. Koskoca Kuranı Kerimin hangi ayetini açıklıyor bu cami hocaları? O kadar ayet varken bunlar hala sanki çocuklara masal anlatıyorlar. Hangisi yusuf 40. ayeti açıklayabilir. Hangi hoca? Açıklayabilirler mi? Açıklayamazlar ! Çünkü haklarında soruşturma başlatılır görevlerinden de alınırlar. Benim duymak istediğim hakikat hep aynı şeyi dinlemekten sıkıldım ve sizde aynı şeyleri söylüyorsunuz.

Şimdi kardeşim, burası bir İslam devleti değil. Sen imamlıktan değil, buranın bir İslam devleti olmamasından şikayetçisin. Çünkü bahsettiğin otomatikleşmiş devlet imamları bu devletin ürünü. Benden devletin imamlar hakkındaki işleyişini öven bir şey mi duydun? Elbette bunlardan biz de şikayetciyiz.
Meseleye bir de şöyle bakın: Öğretmenler içinde "salla başını al maaşını" zihniyetinde olanlar yok mu? Belki milyonlarca var. Ama çocuklarla sevecenlik ve içtenlikle ilgilenenler de var. Hem de sayıları az da değil.
Mesele şu ki, imamlıkta da bu işi sadece maaş almak için yapanlar olduğu gibi, Allah korkusuyla Allah rızası için yapanlar da var. Vaazlara ve hutbelere gelince, bazı konularda maalesef ellerine verilenin dışına çıkamıyorlar. Bu biraz da sistem yüzünden.

Aradığınız hakikat ne? Zaten bunlar hepimizin bildiği şeyler. Ha bununla yetinmek istemiyorsanız kendiniz çok çalışacaksınız.
Kendiniz araştıracaksınız ya da sapık olmadığına güvendiğiniz kişilere danışacaksınız. Sağlam Ehl-i sünnet kaynaklarından istifade edeceksiniz.
Din adına size verilen empoze edilen herşeyi almayacaksınız, önce doğruluğunu araştıracaksınız. Ama kendi aklınıza göre değil, Peygamber Efendimiz ve Sahabenin yaşayışına göre. Çünkü İslam'da referans akıl değil, Kuran ve sünnettir. Kuran'ın açılımını algılayabildiğiniz kadarıyla değil, Peygamberimizin ve Sahabenin hayatından bakacaksınız. Peygamberimizin ve sahabenin hayatı Ayn-ı Kuran'dır. Onlara uyarsanız, kurtuluşa kavuşursunuz.
Aklınıza uyarsanız, sadece aciz aklınızın dinini yaşamış olursunuz, gerçek dini değil.

Durum bundan ibaret. Acı ama gerçek.

Din adına size verilen empoze edilen herşeyi almayacaksınız, önce doğruluğunu araştıracaksınız. Ama kendi aklınıza göre değil, Peygamber Efendimiz ve Sahabenin yaşayışına göre. Çünkü İslam'da referans akıl değil, Kuran ve sünnettir. Kuran'ın açılımını algılayabildiğiniz kadarıyla değil, Peygamberimizin ve Sahabenin hayatından bakacaksınız. Peygamberimizin ve sahabenin hayatı Ayn-ı Kuran'dır. Onlara uyarsanız, kurtuluşa kavuşursunuz.
Aklınıza uyarsanız, sadece aciz aklınızın dinini yaşamış olursunuz, gerçek dini değil.

ben bundan şikayetçiyim. İmamdan şikayetçiyim. Tabiki dediğiniz gibi devlettten şikayetçiyim. Çünkü herşeyin başı oluyor. Devlet doğru olursa imamıda olur verdiği bilgilerde olur. Hep birbirileriyle ilişkililer sonuçta.

ben budan şikayetçiyim işte! zaten eskiyi peygamberimizin sahabelerin yaşadığı hayatı düşününce bu sistemin ne kadar yalan yanlış olduğunu görebiliyorum. Aklınıza uyarsanız diyorsunuz ya benim aklımda Peygamberimizin ve Sahabenin hayatından bakacaksınız. Peygamberimizin ve sahabenin hayatı Ayn-ı Kuran'dır. bunu istiyor aklım. Bunun dışındakileri kabul etmiyor reddediyor. Onlara uyarsam biliyorum kurtuluşa ericem ama ben bana verdiklerine ve bu çoğunluğa uyarsam yoldan sapıcam. Saptırıyorlar işte. Ben bundan şikayetçiyim. Mükemmel okudukları gibi anlatmıyorlar ya Kuran'ı ben bundan şikayetçiyim işte..

İmamlıktan çıkıp, yıldız savaşlarına varabiliriz :)

İmamın arkasından namaz kılma kısmını zümrüdü anka çok iyi anlatmış. Bunda bir sorun yok sanırım.

Şikayet ettiğiniz konular sadece sizin değil milyonlarca müslümanın da şikayeti. Başlıbaşına başka bir konu ve imamlık bahsi altında tartışılacak birşey değil..

Kanuni sultan süleyman dönemin süper gücüydü. fransadaki bir dansa bile müdahale ediyordu. Şimdi dengeler çok farklı. şimdiki süper güçler o dansı her haneye sokamadınız diye kanuninin torunlarının hükümetine müdahale ediyor..

* * *

cihad, sadece silah ile olmaz. Silah cihadın bir parçasıdır. Eskiden bir ok bir kılıç yetiyordu. şimdi uluslar arası savaşta uzay teknolojisi, nükleer silahlar, robotlar vs. gerekiyor. kendi biglisayarını, kendi telefonunu, kendi arabanı, kendi uçağını üretebilmen gerekiyor. camilerde istediğin kadar cihad feryadı yapalım, sen düşmanının sahip oldugu silahlara güce sahip değilsen onlara köle olmaya mahkumsundur..

cok derin konular bunlar. şu anki müslümanlar islamiyeti dosdogru bir şekilde bir sonraki nesle aktarabilme derdindeler.. bunu başarabilsek ne mutlu bizlere !

Camii hocasi veya mahalle imami diye adlandirilan müftülükler tarafindan tayin edilen sahislar namaz kildirma memuru degildir.
Devletin, O mahallenin camii'sine , ahalinin dini vecibelerinin icrasinin yardimi icin tayin ettigi bir memurdur.
Iclerinde öylesi vardir,
böylesi vardir bunlar tartisilir.
Lakin bunlara namaz kildirdiklari icin memuriyet verilmez.

Evet haklısın sadece Namaz kıldırmakla memuriyet verilmez. Ayrıca milleti uyutmak, bidatları ihya etmek, hakkı eğip büküp saptırmak gibi görevleri de vardır. Adı-Soyadı kardeşin verdiği ile aşağıdaki karikatür meseleyi güzel özetliyor. Tabi görene, köre ne?

Kardesim, sizin verdiginiz örneklerle bu insanlar yinede namaz kildirma memuru olmazlar.
Kimse bu hocalarin kabul edilemez yönlerini savunmuyor.
Lakin yinede namaz kildirdiklari icin memuriyet aldiklarina delalet etmez bu durum....bunlar diyanetin müfredati geregi yapilan hatalardir. Diyaneti teskilat olarakta elestirin lakin olmayan birseyi öyleymis gibi göstermeyin lütfen.

Ayrica bütün hocalarimiz sizin lanse ettiginiz gibi degillerdir.
Allah rahmet eylesin Timurtas Ucar hocamiz gibi alimlerde vardi ve hala var bu memlekette.

Peygamberimiz S.A.V. "Bıyıkları kısaltın, sakalı uzatın" (Tirmizi, 2764). "Biz bıyıkları kısaltmak ve sakalı bırakmakla emrolunduk" (Tirmizi, 2765) ...
buyuruyor. Devletimiz İslam devleti olmamasına rağmen imamların sakalını serbest bırakmış. Fakat imamlar bu kuvvetli sünnete muhalefet ederse, cemaat ne yapmaz. Ayrıca imamlara kıravat mecburiyeti yokken imamlarımız hıristiyanların icadı olan kravata nekadar meraklılar. İmamların arkasında namaz kılıyorum fakat bu beni çok rahatsız ediyor. İmam ki örnek kişidir ve cemaatin önüne geçiyorsa dört mezhebe göre sakal bırakmak haramken bu haramı alenen işlemesi ne kadar acı.

Hocam, kiravat takmanin dinen sakincasi ne olabilirki?
Hristiyanin icat etmis olmasi hiristiyanlik sembolu anlamina gelmezki.
Hristiyanlarin her icatina sirtimizimi donelim?

Ayrica son cumlenizdeki sakal birakmak haramken demissin bunu lutfen duzeltin.

Hocam, kiravat takmanin dinen sakincasi ne olabilirki?
Hristiyanin icat etmis olmasi hiristiyanlik sembolu anlamina gelmezki.
Hristiyanlarin her icatina sirtimizimi donelim?

Ayrica son cumlenizdeki sakal birakmak haramken demissin bunu lutfen duzeltin.

özür dilerim düzeltiyorum "sakalı kazımak haram" uzatmak değil. Sarığın ,Cübbenin altında kravat; altı kaval üstü şişhane oluyor. İslam dini sadeliği öngörüyor. Kemer pantolonu tutuyorda, kravat ne işe yarar biraz israf olmuyor mu. İmam cemaatin önüne geçiyor, ne giydiği önemli değil mi ?
Hani diyanet şart koşsa tamam da, kravat takma mecburiyeti yokken takmak özenti değil mi ?

Ayrica bütün hocalarimiz sizin lanse ettiginiz gibi degillerdir.
Allah rahmet eylesin Timurtas Ucar hocamiz gibi alimlerde vardi ve hala var bu memlekette.

ya siz muhatabınızın yazısını okumuyor musunuz? ya da nasıl okuyorsunuz? veyahutta okuyor yazana kadar unutup aklınızda kalanları mı yazıyorsunuz?

bakın ne demişiz;

Hepsinin böyle olduğunu iddia edecek değiliz, ama kahir ekserisi maalesef böyle. Muvahhid, Allah'ın dinini üç beş kuruşa satmamış, bidatleri ihya etmeyen, hakkı eğip bükmeden anlatan, resmi ideolojinin okumakla mecbur bıraktığı hutbeleri çöpe atan imamlarımız elbette vardır onları tenzih ediyoruz.

özür dilerim düzeltiyorum "sakalı kazımak haram" uzatmak değil. Sarığın ,Cübbenin altında kravat; altı kaval üstü şişhane oluyor. İslam dini sadeliği öngörüyor. Kemer pantolonu tutuyorda, kravat ne işe yarar biraz israf olmuyor mu. İmam cemaatin önüne geçiyor, ne giydiği önemli değil mi ?
Hani diyanet şart koşsa tamam da, kravat takma mecburiyeti yokken takmak özenti değil mi ?

Estgfrl.
lakin sizin kiravati israf gibi düsünmenize katilmiyorum.
Kravat takim elbisesinde tamamlayici unsur olarak bir nevi süs mahiyetindedir.
Islam dini süs esyasini yasaklamis olsaydi basta hanimlarin taki takmasi yasak olmaliydi.
Yakistiramiyor olabilirsiniz elbette fakat siz begenmiyorsunuz diye baskalarida buna uyacak diye bir kaide olmasa gerek.

ya siz muhatabınızın yazısını okumuyor musunuz? ya da nasıl okuyorsunuz? veyahutta okuyor yazana kadar unutup aklınızda kalanları mı yazıyorsunuz?

bakın ne demişiz;

Hocam,
sizin bu siteye ilk katildiginiz günlerde yazdiklarinizla ayri düssemde, sizi ilgiyle takip eder yazilarinizi itinayla okumaya calisirdim.
Fakat sonraki sürecte takindiginiz tavir ve alayci paylasimlarinizdan ötürü bana itici geldiniz.
Uslub cok önemlidir....
Okyanuslar kadar ilminiz olsa fakat bu ilmi münazarada degilde münakasada kullansaniz maksat hasil olmaz. Ben bunu yalnizca sizin icinde demiyorum....genel anlamda bu böyledir.

Simdi,
sizin o mesajinizi görmedim,
cünkü yukaridada belirttigim sebepten her yazdiginizi okumuyorum.
Ayrica, forumlarda her yazilani okumak gibi bir durumda söz konusu olmaz.
Atladigim birseyi " bak kardesim burda yazmistim " dersiniz olur biter....
Lakin bir önceki mesajdaki tutumunuzda , sanki adeta firca ceker gibi tavriniz yine göze batmakta.

Biraz daha relax ve usluba dikkat hocam...emin olunki o vakit daha verimli olacak yazdiklariniz.

Seyyah Kardeşim kravat eğer bir süs ise; süs hoş gözükmek hiçin vardır; Süslü (kravatlı) imamlarınızın süslerine rağmen hoş durmadığını ima ettim. Kravat bir yana pantolon paçalarına bir bakın; ekseri topuk kemiğinden aşşağıda. İmamlarımızın kıyafeti ve görüntüsüdine uygun olmazsa, cemaat ne yapmaz demek istedim.

kesinlikle katılıyorum malesef şu dönemde imamlarımız bu işi para kaygısı ile yapıyorlar ve medyaya ya da çevreye ayak uydurarak yapıyorlar üzerlerinde olumsuz etki kalmasın diye.Ancak burada önemli olan bizim niyetimiz değil mi yani cemaat ile namaz kılmak istiyorsak sevabı için imamın kaygısı ona zarar verir.Bizim namazımızı etkiler mi
?

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com