Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Mübarek Makamlar Hakkında Kırk Hadis

(1.Hadis)-“Şam halkı için ne saadettir.Zira Rahman olan Allah`ın melekleri, onun üzerine kanatlarını gererler.” (Feyz`ül-kadir, c.4,s.274)

Kaynak:Osmanlı Yayınevi

(2.Hadis) -“Şam halkı için ne saadet! Rahman olan Allah onun üzerine rahmetini yaymış bulunmaktadır.” (Feyz`ül-kadir,c4,s.274)

(3.Hadis) -“Yüce Allah, Medine`ye “Taabe” adını vermiştir.” (Feyz`ül-kadir. C2/238)

(4.Hadis) -“Medine, yücelen İslam`ın kubbesi, imanın yurdu, hicret mahalli ve haramın açıkladındığı makamdır.” (et-tergib ve`t-Terhib, c.2,s.228)

teşekkürler her gün takip ediyorum rahman razı olsun okumamıza sebep olduğunuz için

teşekkürler her gün takip ediyorum rahman razı olsun okumamıza sebep olduğunuz için

Mevlam Cümlemizden Razı Olsun İnşaAllah Kardeşim.Selam Ve Dua İle..

(5.Hadis) -“Medine körük gibidir.Oraya layık olmayanı sürer çıkarır.Temiz olanı ayırıp bırakır.” (Feyz`ülkadir, c.2,s.562)

(6.Hadis) -“İman ehli, yılanın kovuğuna sokulduğu gibi, Medine`ye sığınır.” (Feyz`ül-kadir,c.2,s.324)

(7.Hadis) -“Ya Allah, Mekke`ye verdiğin bereketten iki katını da Medine`ye veriver.” (et-Tergib ve`t-Terhib,c.2,s.227)

(8.Hadis) -“Kimin Medine`de ölmeye gücü yeterse orada vefat etmeye baksın.Çünkü ben, orada vefat edene şefaat edeceğim.” (et-Tergib ve`t Terhib,c.2,s.223)

(9.Hadis) -“Kim harameyn Mekke ve Medine`den birinde vefat ederse, kıyamet günü azaptan emin olanlar zümresin`den haşrolunur.” (Tergib,c.2,s.224)

(8.Hadis) -“Kimin Medine`de ölmeye gücü yeterse orada vefat etmeye baksın.Çünkü ben, orada vefat edene şefaat edeceğim.” (et-Tergib ve`t Terhib,c.2,s.223)

Ölmek kimsenin elinde değil ki!
Bunu yanlış anlayanlar, orada ölmek için en kalabalıgın içine dalıyor ki ezilip ölsün!
Peki bu intihar değilmi?
Sabreder orda yaşarsan veya iyi niyetle gittin ecel geldi tamam.
Bilemiyorum hep yanlış anlayıp yanlış yaşıyoruz, Rabbim affetsin, dogru yaşamayı ögretsin.

Ölmek kimsenin elinde değil ki!
Bunu yanlış anlayanlar, orada ölmek için en kalabalıgın içine dalıyor ki ezilip ölsün!
Peki bu intihar değilmi?
Sabreder orda yaşarsan veya iyi niyetle gittin ecel geldi tamam.
Bilemiyorum hep yanlış anlayıp yanlış yaşıyoruz, Rabbim affetsin, dogru yaşamayı ögretsin.

Selamün Aleyküm Melisa kardeşim.Sizinde belirtmiş oldugunuz üzere ölüm Mevlamızın taktirine bağlıdır.İnsanın Rızkı kesilmedikçe ölüm o kişiye gelmeyecektir. Bu yüzden kişi her ne kadar oralarda ezilme tehlikesine bilerek ya da bilmeyerek atılsada bunun sonucunda olacak olanlar tamamen Mevlamızın taktirine bağlıdır.O yüzden kişinin böyle bir çabası sonuç vermeyecektir.Burada belirtilmek istenen mana şu yöndedir:Kişinin imkan nispetinde,elindeki fırsatlar dahilinde ve mümkün mertebe yapabiliyorsa hayatını o kutsal topraklarda geçirmesi;eğer olmuyorsa hayatının son kalan kısmında o mübarek topraklarda vefatını gönülden isteyip, Mevlaya yakarıp son nefesini orda vermek istercesine dua ve niyazda bulunup,bu yönde Mevlamız`a bir fazla dua edip bunu canı gönülden istemesidir.
Mevlam cümlemize kutsal topraklara yüz sürüp,son nefesimizde oralarda vermeyi nasip eylesin İnşaAllah.Selam ve dua ile kardeşim.

(10.Hadis) -“Kim Medine Halkını korkutur ise Allah da onu korkutur.” (et-Tergib,c.2/232)

ölüm kime nerde nasıl gelir bilinmez bir kardeşimiz türkiyeye gelmek üzere uçağa binerken ruhunu teslim etti ve oranın kuralları dahilinde orada kaldı 15 dakika sonra olsa uçak kalkmış olacaktı ve türkiyeye gelecekti .
kim hak ediyorsa o kalıyor vesselam

teşekkürler azad14

ölüm kime nerde nasıl gelir bilinmez bir kardeşimiz türkiyeye gelmek üzere uçağa binerken ruhunu teslim etti ve oranın kuralları dahilinde orada kaldı 15 dakika sonra olsa uçak kalkmış olacaktı ve türkiyeye gelecekti .
kim hak ediyorsa o kalıyor vesselam

teşekkürler azad14

Rica Ederim Kardeşim.Selam Ve Dua İle İnşaAllah..

Kırk Mevzuda Kırk Hadis

MollaCami.Com