Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Mübarek Makamlar Hakkında Kırk Hadis

Emeğinize sağlık Kardeşim..

Allah Razı Olsun Kardeşim.Selam Ve Dua İle İnşaAllah..

(25.Hadis) -“H.z Aişe (r.a)`dan rivayet edilmiştir: Resulullah (s.a.v), Irak halkı için Zt-i Irk`ı mikat olarak tayin etti.” (Ebu Davud,c.2,s.143)

(26.Hadis) -“Muhakkak ki Allah, şu beldeyi harem kudsi bir yer kılmıştır.Dikenli bir ağacı bile kesilmez.Av hayvanı ürkütülüp dağıtılmaz.Orada düşürülmüş bir mal, onu tarif eden sahibinden başkası kaldırıp alamaz.” (Buhari,c.2/157)

(27.Hadis)-“Hacer-i Esved, Cennetten inmiştir.O, sütten daha beyazdı da Ademoğlunun hataları onu kararttı.” (et-Tergib ve`t-Terhib,c.2,s.194)

Açıklama:Hacer-i Esved, pırlanta gibi şeffaf ve parlaktı.Kafirlerin ona yüzlerini sürmesi üzerine siyahlaştı.

(28.Hadis) -“Siyah köşe taşı, gökten indi ve Ebu Kubeys dağı üzerine konuldu.O, sanki inci gibi beyazdı.Kırk sene orada kaldı.Sonra, Hz İbrahim`in inşa ettiği duvar üzerine konuldu.” (et-Tergib ve`t-Terhib,c.2,s.195)

(29.Hadis) -“Hz. Ömer (r.a) `den: O, Hacer`i Esved`e gelmiş, onu öpmüş ve şöyle demişti: “Ben biliyorum ki, sen mübarek bir taşsın.Fakat, sen bir zarar da fayda da veremezsin.Şayet Resulullah (s.a.v)`i seni öperken görmüş olmasaydım ben seni öpmezdim.” (Buhari,c.2,s.160)

Açıklama:Hz. Ömer, Hacer`i Esved`e gösterdiği saygıyı, taşa tazim maksadı ile değil, ancak Resul-i Ekrem`in onu öpmüş olması sebebiyle gösterdiğini ifade etmektedir.
Put perest bir kavmin içinden ayrılıp Hak perest bir mümin haline gelen Cenab-ı Faruk, halkın eski alışkınlıklarına set çekmek ve putlara karşı nefretini dile getirmek bakımından zaman zaman böyle konuşmalar yaptığı olurdu.Kendisinin Hacer-, Es`adi öpmesini, halkın yanlış manada değerlendirmesine imkan bırakmamak için böyle konuşmak ihtiyacını duymuştur.

(30.Hadis) -“Hacer`i Esved`e ve rukni Yemaniye el sürmek, hataları noksanlaştırır.” (et-Tergib ve`t-Terhib,c.2,s.191)

(31.Hadis) -“İbni Abbas (r.a)`nın şöyle dediği rivayet edilmiştir: Peygamber (s.a.v), Veda haccında Mihcen adı verilen değnek ile rukn-i Hacer`i istilam ederek, deve üzerinde iken tavaf etti.” (Buhari,c.2,s.162)

(32.Hadis) -“Resulullah (s.a.v), ancak Hacer`i Esved`i ve Ruk-i Yemaniyi istilam etmiştir.” (Müslim,c.4,s.66)

(33.Hadis) -“İbni Ömer (r.a)`ın şöyle dediği rivayet edilmektedir: Resulullah (s.a.v)`i Yemen istikametine düşen iki rukün Rukn-i Yemani ve Rukn-i Hacer den başka, Kabe-i Muazzama`nın bir yerini mesh ederken görmedim.” (Müslim,c.4,s.65; Ebu Davud,c.2,s.176)

(34.Hadis) -“Cabir b. Abdillah (r.a)`den rivayet edilmiştir: Resulullah (s.a.v), Mekke`ye geldiği vakit Hacer-i Es`ad`e gelip onu istilam etti.Sonra sağına doğru giderek tavafın üç devrinde “Remel” yaparak dolaştı.Dört devrinde ise tabii halde yürüdü.” (Müslim,c.4,s.43)

Açıklama:Tavaf sırasında, Hacer-i Evsedi öpmek sünnet olup, halk kalabalık olduğu zaman, kimseye zahmet vermek caiz olmayıp istilam etmekle yetinilir.Sağ tarafında kalan kısma giderek, yani Ka`be-i muazzamayı soluna alarak yedi devirden ibadet olmak üzere tavaf yapılır.

(35.Hadis) -“Abdullah b. Saib (r.a)`den rivayet edilmiştir:Resulullah (s.a.v)`i, iki rukün (Ruk-i Yemani ve Hacer-i Esved) arasında Rabbena Atina ilh. Ayetini (1) okurken işittim.” (Ebu Davud,c.2,s.179)

(36.Hadis) -“Yer yüzündeki suların hayırlısı, ZEMZEM`dir.Onda yiyecek tadı (gıdası) ve hastalığa şifa vardır.” (et-Tergib ve`t-Terhib,c.2,s.200)

(37.Hadis) -“Zemzem suyu içildiği şey için doymak için içilirse gıda, hastalık için içilirse şifa hassasına sahiptir.” (Feyz`ül-kadir,c.5,s.404)

(38.Hadis) -Şabi, İbni Abbas (r.a)`nın şöyle dediğini rivayet etmiştir: Ben Resulullah`a Zemzem ikram ettim.O, ayakta olduğu halde zemzemi içti.” (Buhari,c.2,s.167)

Açıklama:Suyu ayakta içmek mekruh sayılmışsa da Zemzem ile abdestten artan su bunun dışında kalmıştır.Bu iki suyu ayakta ve Kıbleye karşı içmek sünnetir.

Kırk Mevzuda Kırk Hadis

MollaCami.Com