Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamber Efendimizin Hanımlara 100 Vasiyeti

(87.Vasiyet) Komşuluk Hakkını Koruyun.

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:
Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki:
-VAllahi iman etmiş sayılmaz, billahi iman etmiş sayılmaz, vAllahi iman etmiş sayılmaz!
-Kim, ey Allah`ın Resulü! Diye soruldu.
Peygamberimiz aleyhisselam:
-Şerrinden, komşusunun emin olmadığı kimse, buyurdu.(Buhari)

Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
“Komşusu, zararlarından emin olmayan kimse cennete giremez.”
(Buhari, Edeb 29)

(88.Vasiyet) Müsafire İkram Edin.

Yine Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa misafirine ikram etsin.Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa komşusuna ihsanda (iyilikte) bulunsun.Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa hayır söylesin veya sükut etsin.” (Buhari, Edep 31)

(89.Vasiyet) Dargın Olmayın.

Hz. Ebu Eyyub (r.a) anlatıyor:
“Resululah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-Bir müslümana, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir.Yani, bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir.Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selam verendir.(Buhari, Edep 62, Müslim, Birr 25)

Ebu Hureyre anlatıyor:
-Bir mü`minin diğer mü`mine üç günden fazla küsmesi helal olmaz.Üzerinden üç gün geçince, oan kavuşup selam versin.Eğer o selama mukabele ederse ecirde her ikisi de ortaktır.Mukabele etmese günah onda kalmıştır.”

Bir diğer rivayette şöyle buyurulmuştur:
-“Kim üç günden fazla küs kalır ve ölürse cehenneme girer.” (Ebu Davud, Edeb 55)

(90.Vasiyet) İnsanların Arasını Düzeltin.

Ebu`d-derda (r.a) anlatıyor:
-Size oruç, namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi?”
-“Evet (Ey Allah`ın Resulü, söyleyin!)” dediler.
-“İnsanların arasını düzeltmektir.Çünkü insanların arasındaki bozukluk(dini) kazır.” (Ebu Davud, Edeb 58)

(91.Vasiyet) İnsanların Kusurlarını Araştırmayın.

Hz. Abdullah İbnu Ömer (r.a)üma anlatıyor: “(Birgün) Resulullah aleyhissalatu vesselam minbere çıkıp yüksek sesle şöyle nida etti:
-“Ey diliyle Müslüman olup da kalbine nüfuz etmemiş olan (münafıklar!) Müslümanlara eza vermeyin, onları kınamayın, kusurlarını araştırmayın.Zira kim, Müslüman kardeşinin kusurunu araştırırsa, Allah da kendisinin kusurlarını araştırır.Allah kimin kusurunu araştırırsa, onu evinin içinde (insalardan gizli) bile olsa rüsvay eder.”

Ukbe İbnu Amir (r.a) anlatıyor:
-“Kim bir ayıp görür ve onu örterse, diri diri gömülmüş bir kızı ihya etmiş gibi olur.” (Ebu Davud, Edep 45)

Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor:
-“Bir kul dünyada bir kusuru örterse, Allah Kıyamet günü onu mutlaka örter.” (Müslim, Birr 72)

(92.Vasiyet) Körün Yanında Bile Örtünün.

Ümmü Seleme (r.anha) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın yanında idim.Yanında Meymune Bintu`l-Haris (r.anha) da vardı.(Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyordu.Yanımıza girdi.Resullulllah aleyhissalatu vesselam bize:
-“Ona karşı örtünün!” emretti.Biz:
-“Ey Allah`ın Resulü! O, ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedik.Bunun üzerine:
-“Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz?” buyurdu.
(Ebu Davud, Libas 37)

(93.Vasiyet) Erkeklerden Ayrı Durun.

Ebu Üseyd (r.a) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam, mescidden çıkıyordu.Yolda kadınlarla erkeklerin karışmış vaziyette olduklarını görünce, kadınlara:
-“Sizler geride kalın,Yolun ortasından gitmeyin, kenarlarından gidin!” ferman buyurdu.Bundan sonra, kadınlar nerdeyse duvara değecek şekilde yürürdğ.Bazen bu değmeler sebebiyle, elbisesinin duvara takıldığı olurdu.” (Ebu Davud, Edep 180)

(94.Vasiyet) Cennetin Tam Ortasına Girmek İsteyenler Dikkat Etsin.

İbnu Ömer (r.anhüma) anlatıyor: “Hz. Ömer (r.a), el-Cabiye`de bize hitaben:
-“Ey insanlar, dedi.Ben, (şu hutbeyi okumak üzere) aranızdan kalkıyorum, tıpkı Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın bizim aramızda kalktığı gibi.(O kalkıp) şöyle demişti:
-“Size Ashabımı, sonra da onların peşinden gelecekleri (sonra da bunların peşinden gelecekleri) tavsiye ediyorum.Daha sonra (gelenler arasında) yalan, öylesine yayılacak ki, kişi kendisinden yemin talep edilmediği halde yemin edecek, şahitliği istenmediği halde şehadette bulunacak.Haberiniz olsun, bir erkek bir kadınla baş başa kaldı mı onların üçüncüsü mutlaka şeytandır.Size cemaati tavsiye ederim.Ayrılıktan sakının.Zira şeytan, tek kalanla birlikte olur.İki kişiden uzak durur.Kim cennetin ortasını dilerse, cemaatten ayrılmasın.Kimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü de üzerse, işte o mü`mindir.”

(95.Vasiyet) Evinden Çıktığında Ve Çarşı-Pazarda Okunacak Duayı İhmal Etme.

Muhammed Bin Vasi`den rivayet edilmiştir: Dedi ki; Mekkeye gelmiştim.Kardeşim Salim bin Abdullah bin Öer ile karşılaşmıştım.Salim babası Abdullah tariyki ile dedesi Ömer (r.a)`dan Peygamber aleyhisselamın şöyle buyurduğunu bana anlattı:
-Her kimse çarşıya girer de; La ilahe illlahü vahdehü la şeriykeleh, lehülmülkü velehül hamdü yuhyi ve yümiyt vehüve hayyün la yemüt, biyedihil hayr vehüve ala külli şey`in kadiyr duasını okursa, Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını siler ve derecesini bir milyon yükseltir.” (Tirmizi dua babı.3650 numaralı hadis)

(96.Vasiyet) Ekmeğe Hürmet Edin.

Resulullah (s.a.v) buyurdular:
-“Ekmeğe hürmet edin,Çünkü ekmek semavat ve arzın bereketlerindendir.Kim yere düşen ekmek kırığını yerse affolunur.” (Ramuz)

(97.Vasiyet) Dedikodu Yapmayın, İdrar Temizliğine Dikkat Edin.

İbnu Abbas radıyAllahü anhüma anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
-“(Bunlarda yatanlar) azap çekiyorlar.Azapları da büyük bir günahtan değil” buyurdular.Sonra sözlerine şöyle devam ettiler:
-“Evet! Biri, nemimede (laf getirip götürmede) bulunurdu.Diğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı.” Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı istedi, ikiye böldü,Birini birinin üzerine dikti, birini de öbürünün üzerine dikti.Sonra da:
-“Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler buyurdular.”
(Buhari, Vudu 55)

(98.Vasiyet) İsraf Etmeyin, Kibirlenmeyin.

İbnu Amr İbni`l-As radıyAllahü anhüma anlatıyor:”Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Yiyiniz , tasadduk ediniz, giyiniz.Fakat bunları yaparken israfa ve kibirlenmye kaçmayınız.” (Nesai, Zekat 66)

(99.Vasiyet) Hasta İçin Sadaka Verin.

Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
-Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz.Sadaka sizden hastalıkları ve belaları defeder. (Rumuz)

(100.Vasiyet) İnsanların Hayır Yapmalarına Sebep Olun.

Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
-“Hayra dalalet eden hayrı yapan gibidir.” (Rumuz)

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com