Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamber Efendimizin Hanımlara 100 Vasiyeti

(61.Vasiyet) Nasihatlerinizi Önce Kendiniz Tutun.

Üsame (r.a)`dan:
Peygamberimiz Aleyhisselam`ın şöyle buyurduğunu duydum:
-“Kıyamet gününde kişi götürülüp cehenneme atılır, bağırsakları dışarıya fırlar, merkebin değirmende dönüp dolaştığı gibi o da dönüp dolaşır.Cehennem ehli, onun yanında toplanıp şöyle derler: “Neyin var? Bize iyiyi emredip kötüden nehyeden sen değil miydin? Nedir bu halin? Şu cevabı verir: `Evet ben size eiyiliği emrederim fakat ben yapmazdım.Kötülükten alıkordum, ancak onu ben yapardım.`

(62.Vasiyet) Asla Yalan Söylemeyin.

Safhan bin Süleym (r.a)`dan: dedi ki:
-“Ey Allah`ın Resulü! Mü`min korkak olur mu?”
-“Evet olabilir” buyurdu.Şöyle denildi:
-“Peki mü`min cimri olur mu?”
-“Evet olabilir” buyurdu.
-“Mü`min yalancı olabilir mi?”
-“Hayır asla!” buyurdu. (Malik)

İnb Ömer (r.a)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“Kul yalan söylediği zaman, yaptığı şeyin kötü kokusundan melek ondan tam bir mil uzaklaşır.” (Tirmizi)

huda razı olsun hocam.bizim bazen fazlada önemsemediğimiz,ne kadar önemli.hal ve adetler var...teşekkür ederiz emeğinize

huda razı olsun hocam.bizim bazen fazlada önemsemediğimiz,ne kadar önemli.hal ve adetler var...teşekkür ederiz emeğinize

Mevlam Cümlemizden Razı Olsun Kardeşim.Selam Ve Dua İle İnşaAllah.

(63.Vasiyet) Kuràn Öğrenin Ve Kuràn Öğretin.

Mus`ab İbnu Sad`ın babası anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“En hayırlılarınız Kur`anı öğrenen ve öğretenlerdir.”

(64.Vasiyet) Dini Bozmak İsteyenler Dikkat Edin.

Mikdam İbnu Ma`dikerib (r.a) anlatıyor: Resululah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
-“Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: “Bizimle sizin aranızda Allah`ın kitabı vardır.Onda neler denmişse onları helal biliriz.Nelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındır.Bilin ki, Resulullah`ın haram kıldıkları da tıpkı Allah`ın haram ettikleri gibidir”. (Tirmizi, İlim 16)

(65.Vasiyet) Çok Salevat Okuyun.

Ubeyy İbnu Ka`b (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam gecenin üçte ikisi geçince kalkar ve:
-“Ey insanlar! Allah`ı zikredin! Allah`ı zikredin! “zelzele” kesinlikle gelecektir. “takipçi” de onun arkasından gelecektir.Ölüm, içindeki (şiddet ve sıkıntı) lerle gelecek, (öyleyse ahirete hazırlanın!)” derdi.Übey devamla dedi ki:
-“Ey Allah`ın Resulü dedim, ben sana çok salat okuyorum.Duamda ne miktarını sana salat-u selam yapayım?”
-“Dilediğin kadar!” buyurdular.
-“Dörtte bir?” dedim.
-“Dilediğin kadar”! buyurdular, “Eğer artıtırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler.
-“Yarı?” dedim.
-“Dilediğin kadar!” buyurdular. “Eğer artırırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler.
-“Üçte iki?” dedim.
-“Dilediğin kadar!” buyurdular, “Eğer artırırsan, bu senin için daha iyi!” dediler.
-“Duamın tamamını size salat-u selam okumaya ayırayım mı?” dedim.
-“Bu takdirde, dileğin kabul edilir, günahın affedilir!” buyurdular.” (Tirmizi, Kıyamet 24. (2459)

(66.Vasiyet) Münakaşa Etmeyin.

H.z Enes İbnu Malik (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Batıl ve haksız yolda iken (münakaşa ve) yalanı bırakana cennetin kenarında bir köşk bina inşa edilir.Haklı olduğu halde münakaşayı bırakan kimse için cennetin ortasında bir köşk bina edilir.Kim de ahlakını güzelleştirse ona cennetin en ala yerinde bir köşk bina edilir.”

(67.Vasiyet) Zenginliğin En Güzelini Seçin.

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam dediler ki:
“Allahü Teala hazretleri şöyle buyurdular:
-“Ey ademoğlu! Kendini ibadetime ver, gönlünü zenginlikle doldurayım, fakirliğini kapayayım.Böyle yapmasan ellerini meşguliyetle doldururum, fakrını da kapamam.” (Tirmizi, Kıyamet 31)

(68.Vasiyet) Dilinize Ve Şehvetinize Sahip Olun.

Sehl İbnu Sa`d (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse, ben de ona cennet hususunda garanti veririm.” (Tirmizi, iman 11. (2627)

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resullulah aleyhisselam buyurdular ki:
-“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi asılı durur.Zinadan çıkınca iman adama geri döner.”

(69.Vasiyet) Müslümanların Kusurlarını Araştırmayın.

Cündüb (r.a) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki
-“Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa, Allah da (onun kusurlarını) duyurur,Kim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır.” (Buhari, Rikak 36)

(70.Vasiyet) Alçak Gönüllü Olun, İsraf Etmeyin.

İyaz İbnu Hımar (r.a) anlatıyor: “ Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Allah Teala Hazretleri, bana “Mütevazi olun, öyle ki, kimse kimseye zulmetmesin, kimse kimseye karşı böbürlenmesin” diye vahyetti.”
(Ebu Davu, Edep 48)

İbnu Amr İbni`l As (r.anhüma) anlatyor: “Resullulah aleyhissaltu vesselam buyurdular ki:
-“Yiyiniz, tasadduk einiz, giyiniz.Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız.” (Buhari, Nesai)

(71.Vasiyet) İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin.

Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (r.a) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-Kim, bile bile, yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidir.Kim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilir.Kişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildir.Mü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidir.Bir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidir.Kim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilir.Kim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursa,Allah onun azlığını artırır.” (Buhari, Müslim)

(72.Vasiyet) Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin.

İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
-“Bir kavimde gulül (devlet malından hırsızlık) zuhur ederse, Allah o kavmin kalblerine korku atar.Bir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artar.Bir kavim, ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keser.Bir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan yaygınlaşır.Bir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse, Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder.” (Muvatta, Cihad 26)

(73.Vasiyet) Edepli Olun.

İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idim.Bana şu nasihatte bulundu:
-“Yavrun! Allahà karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru, Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki, darlıkta da O, seni tanısın.(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan iste.Yardım talep edeceksen Allah`tan yardım dile.Zira kullar, Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlar.Allah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler, buna da muktedir olamazlar.Kalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldü.Sen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabırda çok hayır var.Şunu da bil ki Nusret sabırla birlikte gelir, kurtuluşta sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır.”

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com