Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamber Efendimizin Hanımlara 100 Vasiyeti

(74.Vasiyet) Fazla Gülmeyin.

Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
-“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? Buyurdular.Ben hemen atılıp:
-“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedim.Aleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
-Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
-Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
-Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol.
-Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
-Fazla gülme.Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.” (Tirmizi, Zühd 2)

Harika birsey, söylemeden gecemiyecegim.
Sanirim bende yaninda olsam "ben diye atilirdim, sormadan.
Ve bes sey kolay geliyor , ya uygularken?
Elimdeki nasibim öyleyse niye sikayet edeyim?
Ihsanda bulunan Mu'Min
Baskalari için de istersen MÜslüman
gülmek istersen kabir halini düsünursen oda gider elden , ne kaldi?
Bes, bes, ben bese taktim kafayi bir yerde bes gördüm mu mutlaka uymaya çalisirim ve cok severim niye tavsiyeler hep ondan belkide.
Vardir bir hikmeti.
Selam olsun o en güzel resule.
Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin.
Sevinç içindeyim, Rabbim size de sevinç versin. ;)

[quote=melissa ]
Harika birsey, söylemeden gecemiyecegim.
Sanirim bende yaninda olsam "ben diye atilirdim, sormadan.
Ve bes sey kolay geliyor , ya uygularken?
Elimdeki nasibim öyleyse niye sikayet edeyim?
Ihsanda bulunan Mu'Min
Baskalari için de istersen MÜslüman
gülmek istersen kabir halini düsünursen oda gider elden , ne kaldi?
Bes, bes, ben bese taktim kafayi bir yerde bes gördüm mu mutlaka uymaya çalisirim ve cok severim niye tavsiyeler hep ondan belkide.
Vardir bir hikmeti.
Selam olsun o en güzel resule.

Amin kardeşim.Allah Razı Olsun.Mevlam Öğrendiklerimizle Amel Edebilmeyi Cümlemize Nasip Eylesin İnşaAllah.
Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin.

(75.Vasiyet) Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun.

Hz. Cbir (r.a) anlatıyor: (Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin.” (Müslim, Cennet 81)

(76.Vasiyet) En Hayırlı Kişi Olun.

H.z Ebu Hreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) :
-“Size en hayırlınızın ve en şerlinizin kim olduğunu haber vermiyeyim mi?” buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettiler.Cemaat: “Evet, haber veriniz!” dedi.
-“En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir.” (Tirmizi, Fiten 76)

(77.Vasiyet) Evlenin! Bekar Yaşamayın.

H.z Aişe (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Nikah benim sünnetimdendir.Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir.Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz ile iftar edeceğim.Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin.Kim maddi imkan bulamassa (nafile) oruç tutsun.Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.

İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi.”

İbnu Ebi Necih rahimehullah anlatıyor:
-“Resulullah aleyhissalatu vesselam: “Kadını olmayan erkek miskindir, miskindir!” buyurmuşlardır.Yanındakiler:
-“Çokça malı olsa da mı?” dediler.
-“Evet çokça malı olsa da!” buyurdular.Sözlerine devamla:
-“Kocası olmayan kadın da miskinedir, miskinedir!” buyurdular.Yanındakiler:
-“Çokça malı olsa da mı?” dediler.Aleyhissalatu vesselam:
-“Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdular.

Abdullah İbnu Amr İbni`l-As (r.anhüma) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
“Dünya bir meta`dır.Dünya metaının en hayırlısı Saliha kadındır.”
(Müslim, Rada 64, Nesai, Nikah 15)

(78.Vasiyet) Dindarla Evlenin.

Abdullah İbnu Amr (r.anhüma) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin.Çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur.Onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur.Fakat onlarla diyaneti esas olarak evlenin.Yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadından) efdaldir.”

(79.Vasiyet) Evlenenleri Tebrik Edin.

H.z Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, evlenen bir kimseyi şöyle tebrik ederdi: “Allah sana (evliliği) mübarek kılsın, üzerine bereket indirsin, ikinizin arasını hayırda birleştirsin.” (Ebu Davud, Nikah 37)

(80.Vasiyet) Cima Esnasında Kapalı Olun.

Utbe İbnu Abdi`s-Sülemi (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyrdular ki: “Biriniz hanımına temas edeceği vakit örtünsün, eşekler gibi çırılçıplak soyunmasın.”

(81.Vasiyet) En Faziletli Kadınlardan Olun.

Ebu Ümame (r.a)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
-“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görür.Böylesi bir kadına emretse itaat eder.Ona baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur.

(82.Vasiyet) Kabir Azabı Haktır.

Hani Mevla Osman İbnu Affan (r.a) anlatıyor: “Hz. Osman (r.a), bir kabrin üzerinde durunca sakalı ıslanıncaya kadar ağlardı.Kendisine: “Cenneti ve cehennemi hatırladığın vakit ağlamıyorsun, fakat kabri hatırlayınca ağlıyorsun!” dediler.Bunun üzerine: “”Çünkü Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şöyle dediğini işittim:
-“Kabir, ahiret menzillerinin birinci menzilidir.Kişi ondan kurtulabilirse, ondan sonrakiler daha kolaydır.Ondan kurtulamasa ondan sonrakiler bundan daha zordur, daha şediddir.”
Hz. Osman devamla Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şu sözünü de nakletti:
-(Ahiret aleminden gördüğüm) manzaraların hiçbiri kabir kadar korkutucu ve ürkütücü değildi!”
-Eğer ondan necat buldunsa, büyük musibetten kurtuldun, Aksi halde senin kurtulacağını hayal etmem. (Tirmizi, Zühd 5)

(83.Vasiyet) Dedikodu Yapmayın.

İbnu Abbas (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
“(Bunlarda yatanlar ) azap çekiyorlar.Azapları da büyük bir günahtan değil” buyurdular.Sonra sözlerine şöyle devam ettiler:
“Evet! Biri, nemimede (laf getirip götürmede) bulunurdu.Diğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı. “Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı isredi, ikiye böldü.Birini birinin üzerine dikti, birini de öbürünün üzerine dikti.Sonra da:
“Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler!” buyurdular.”
(Buhari,Müslim,Tirmizi,Taharet)

(84.Vasiyet) Ölünce En Az Pişman Olanlardan Olun.

Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Ölüp de pişman olmayan yoktur, mutlaka herkes nedamet duyar: İyi yolda olan hayrın daha çok artırmadığı için pişman olur, nedamet duyar.Kötü yolda olan da nefsini kötülükten çekip almadığına pişman olur, nedamet duyar.” (Tirmizi, Zühd 59)

(85.Vasiyet) Hasta Ziyareti Sevabını Kaçırmayın.

Hz. Ali (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim bir hastayı akşam vakti ziyaret ederse onunla mutlaka yetmiş bin melek çıkar ve sabaha kadar onun için istiğfarda bulunur.Ona cennete bir bahçe hazırlanır.Kim de hastaya sabahleyin giderse, onunla birlikte yetmiş bin melek çıkar, akşam oluncaya kadar ona istiğfarda bulunur.Ona cennete bir bahçe hazırlanır.” (Ebu Davud, Cenaiz 7)

Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim Allah rızası için bir arkadaşını ziyaret eder veya bir hastaya geçmiş olsun ziyaretinde bulunursa, bir münadi ona şöyle nida eder: “Dünya ve ahrette hoş yaşayışa eresin.Bu gidişin de hoş oldu.Kendine cennete bir yer hazırladın.” (Tirmizi, Birr 67)

Hasta ziyaretinde okunacak dua:
İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Kim eceli gelmeyen bir hastayı ziyaret eder ve yanında şu duayı yedi kere okursa, Allah ona bu hastalığından mutlaka şifa verir: Es`elullahe`l azime Rabbe`l-Arşi`l-azimi en yeşfike. (Büyük Arş`ın Rabbi olan Allah`tan senin için şifa talep ediyoru.)” (Ebu Davud, Cenaiz 12)

(86.Vasiyet) Komşuyu Himaye Edin.

Amr İbni Şu`ayb an ceddihi (r.anhüma) anlatıyor: “İbnu Ömer (r.anhüma) için bir koç kesildi.İbnu Ömer, ailesine: “Ondan Yahudi komşunuza hediye ettiniz mi?” diye sordu.Hayır! cevabını alınca:
-“Bundan ona da gönderin.Zira ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın: “Cebrail bana komşu hakkında o kadar aralıksız tavsiyede bulundu ki, komşuyu varis kılacağını zannetim” dediğini işittim” buyurdu. (Ebu Davud, Edeb 132)

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com