Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamber Efendimizin Hanımlara 100 Vasiyeti

(39.Vasiyet) Şeytanın Düşman Olduğu 20 Kişiyi Bilin.

İbni Abbas radıyallalhü anhümanın bildirdiğine göre, Peygamber efendimiz sAllahü aleyhi ve sellem:
Peygamber efendimiz sallalahü aleyhi ve sellem, Şeytana sordu:
-Ümmetimden düşmanların kaç tanedir, dedi.Şeytan:
-Yirmi tanedir diye cevap verdi.
.Birincisi sensin ya Muhammed! Hiç şüphesiz ben, sana buğzederim.
.İlmiyle amel eden alim.
.İçindekilerle amel eden Kuràn hafızı.
.Allah rızası için günde beş vakit namaza ezan okuyan.
.Fakirlerin, miskinlerin ve yetimlerin dostu olan.
.Merhametli bir kalbe sahip olan kimse.
.Hak için tevazu eden.
.Allahü Tealaya ibadet ederek büyüyen genç.
.Helal yiyen kimse.
.Allah rızası için birbirini seven iki genç.
.Namaza ve cemaate düşkün olan kimse.
.İnsanlar uyurken gece kalkıp namaz kılan kimse.
.Kendini haramdan koruyan.
.Nasihat eden veya kalbi temiz olduğu halde kardeşlerine dua eden.
.Daima abdestli duran.
.Cömert olan.
.Ahlakı güzel olan.
.Allah`ın kendisi için kefil olduğu şeyde Allah`ı tasdik eden.
.Mesture olan dul kadınlara iyilik eden.
.Ölüme hazırlık yapan kişi.

(40.Vasiyet) Ailecek Birlikte Yemek Yiyin.

Vahşi bin Harb bin Vahşi`den, o da babasından, o da dedesinden:
Peygamberimiz aleyhisselamın ashabı dediler ki:
-“Ey Allah`ın Resulü! Yemek yiyoruz ama doymuyoruz.” Şöyle buyurdu:
-“Herhalde siz ayrı ayrı yiyorsunuz.”
-“Evet dediler.
-Birlikte yiyin ve Allah`ın adını anın (besmele çekin ki) yemeğeniz bereketlensin.” (Ebu Davud)

37. vasiyette ki garipleri anlamadim .Canli ile cansizlarda kiyaslaniyor
insan ve mescit, Fasik ve kur-an ???

38- okumadan tek basina namaz kilan? Bundan da hiç birsey anlamadim. ???

37. vasiyette ki garipleri anlamadim .Canli ile cansizlarda kiyaslaniyor
insan ve mescit, Fasik ve kur-an Ney

Canlı Olarak bizler yani insanlar ifade edilmektedir.Cansız olarak nitelenen varlıklar ise yarın bize huzur-u mahşerde Mevlamızın izniyle dile gelerek bize şahitlik yapacak olan yerlerdir.Düşünün ki bir camii var ama içinde namaz kılan cemaat yok,işte burası burada namaz kılınmayıp ibadet edilmediği için garip kalmıştır.Her şey böyle değilmidir.Görevi ve amacı içinde yapılır ama gelin görün ki bu hizmeti ifa edemez ve mazlum kalır.Burada anlatılmak istenin bu olduğunu düşünüyorum.

38- okumadan tek basina namaz kilan? Bundan da hiç birsey anlamadim

Buradaki okuma ile söylenmek istenen Kıraat ile alakalıdır.Tek başına kılınan namazda bir şeyler okumak muhakkaktır.Sözlükte "okumak" anlamına gelen kıraat, "Kur'an okumak" demektir. Namazda bir miktar Kur'an okumak gerekir. Namazda Kur'an, kıyam ha¬linde iken yani ayakta dururken okunur. Namazda okunması gereken asgari miktar, kısa üç âyet veya buna denk bir uzun âyettir. Namazın asıl iskeletini oluşturan ve biçimini veren kıyam, rükû ve secde gibi rükünlere nisbetle kıraat, namazın zâit rüknü olarak kabul edilir. Bu yüzden, kıyam, rükû, secde ve son oturuş, gerek cemaatle namaz kılarken gerekse tek başına namaz kılarken terkedilmediği halde, kıraat, imama uyan kişiden düşer.

Allah razi olsun.
Rabbim ilminizi artirsin ve ilmiyle amel edenlerden eylesin.

Amin Kardeşim.Mevlam Cümlemizden Razı Olsun İnşaAllah.

(41.Vasiyet) Az Veya Çok; Asla İçki İçmeyin.

Aişe (r.anha)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu):
-“Sarhoşluk veren her içecek haramdır.” Bir küpü sarhoş eden şeyin bir küpü de bir avuç dolusu da haramdır.” “Onun tek bir yudumu bile haramdır.” (Altı hadis imamı)
İbn Ömer (r.a)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu):
-“Kim içki içerse Allah Onun kırk gün namazını kabul etmez.Tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder.Tekrar içerse Allah onun kır gün (tekrar) namazını kabul etmez.Tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder.Dördüncü kez tekrar içerse, Allah onun tam kırk gün namazını kabul etmez.Ondan sonra tevbe ederse Allah artık onun tevbesini de kabul etmez ve ona Habal nehrinden içirir.Denildi ki: “Ey Ebu Abdurrahman (yani ey İbn Ömer) Habal nehri nedir?
“Cehennemliklerin irinlerinden akıp akarsuya dönüşen irin nehridir” dedi.(Tirmizi)

(42.Vasiyet) Elbiseyi Giyerken Sağdan Başlayın.

Ebu Hureyre (r.a)`dan:
(Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu)
“Giyindiğiniz ya da abdest aldığınız zaman, sağınızdan başlayın!” (Tirmizi)

(43.Vasiyet) Eşinize Karşı Süslenin; Başkası İçin Süslenmeyin.

Aişe (r.anha)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“(Kocasına karşı ) Boyasız, kınasız kadını görmekten hoşlanmam.”
Enes (r.a)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“Kına ile boyanın! Çünkü onun kokusu güzeldir, sinirleri yatıştırır.”
Meymune bint Sa`d (r.anha)`dan:
(Peygamberimiz aleyisselam buyurdu) :
-“Kendi ailesinden başkası için süslenen gururlu kadın, kıyamet gününde karanlık gibi nursuz olacaktır.” (İkisi de Tirmiziye aittir)

(44.Vasiyet) Şu Sekiz Yasağa Uyun.

Ebu Rayhane (r.a)`dan: “Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem, şu sekiz şeyi yasaklamıştır:
1.Dişleri inceltmek,
2.Tüyleri yolmak,
3.Bir erkeğin başka bir erkekle aralarında elbise olmadan bir arada yatması,
4.Arada perde (örtü) olmaksızın bir kadının başka bir kadınla çıplak olarak yatması,
5.Kişinin acemlerin yaptığı gibi elbisesinin eteğine ve omuzlarına ipek süs yapması,
6.Haksız yere mal kapmak (yağmacılık),
7.Kaplan derisi üzerine binmek (oturmak),
8.Saltanat sahibi (yetkili) olmayan kimselerin yüzük takmasını yasaklamıştır. (Ebu Davud Ve Nesai)

(45.Vasiyet) Hepiniz Çobansınız Ve Mesülsünüz.

İbn Ömer (r.a)`dan: (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
-“Hepiniz çobansınız.Hepiniz güttüğünden (idare ettiğinden) sorumludur.İmam(lider) bir çobandır, sürüsünden (yönetimdeki insanlardan) sorumludur.Kişi ailesinin çobanıdır, ehlinden mesuldür.Kadın kocasının evinde bir çobandır, görevli olduğu işten sorumludur.Hizmetçi efendisinin malının çobanıdır, onun idaresinden sorumludur.” Bunları Peygamber Efendimizden duydum; şunu da söylediğini zannediyorum: “Kişi babasının malının çobanıdır; onun idaresinden sourmludur. (Hulasa) hepiniz çobansınız, hepiniz uhdesinde bulunan işinden sorumludur.(Buhari, Müslim)

(46.Vasiyet) Allah Yolunda Harcama Yapın.

Huzeym bin (r.a)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
-“Kim Allah yolunda bir harcama yaparsa, karşılığında yedi yüz kat alır.” (Tirmizi ve Nesai)
Sehl bin Huneyf (r.a)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
-“Kim Allah`dan hulus-i kalp ile şehitlik ederse, yatağında ölse bile, Allah onu şehitlerin mertebesine ulaştırır.” (Müslim ve sünen ashabı)
Ebu Hureyre (r.a)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“Beş şehit vardır: Vebadan ölmüş kimse, karın ağrısından öle, boğularak ölen, üzerine duvar yıkılarak ölen, Allah yolunda ölüp şehit düşen.” (Müslim, Tirmizi)

(47.Vasiyet) Beytülmale El Sürmeyin.

Ebu Rafı (r.a)`dan:
Peygamberimiz aleyhisselam Baki mezarlığına uğradı;
-Yazık sana! Yazık sana!, dedi.
Bu söz bana ağır geldi, beni kastettiğini sandım ve biraz geri durdum.Bunun üzerine bana:
--Ne`n var, yürü! Diye sordu.Dedim ki:
-Bir şey mi oldu?
Hayır bişr şey olmadı.Yoksa bir şey mi oldu?
-Bana doğru “Yazık sana!” dedin de…
-Hayır sana demedim.Lakin şurada yatan adam var ya, onu bir zamanlar, falan oğullarına zekat toplamaya göndermiştim de, kimsenin haberi olmadan hile ile kendi zimmetine bir çizgili kaftan geçirmişti, şimdi aynı o kaftan kadar ateş onu sarmış yakıyor. (Nesai)

(48.Vasiyet) Selam Verin.

Ebu Hureyre (r.a)`dan:
(Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“Biriniz bir meclise girdiği zaman selam versin.Oturmak isterse otursun.Sonra kalkarken (yine) selam versin.Çünkü birinci selam ikincisinden daha evla değildir.(yani her iki selam da aynı değerdedir).”
(Ebu Davud ve Tirmizi)

Ebu Umame (r.a)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
“Allah katında en kıymetli ve en ileri olan, selamı ilk verendir.”(Tirmizi)

Ebu Hureyre (r.a)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-“Binekte olan yürüyene, yürüyen oturana az olanlar çok olanlara (öncelikle) selam verir.”

(49.Vasiyet) Kimseye Hakaret Etmeyin.

Cabir bin Süleym (r.a)`dan : (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
-Kimseye hakaret etme! Yapılan iyiliği sakın küçümseme! Kardeşinle konuşurken daima güler yüzlü ol! Bu bile iyiliktir.Entarini baldırının yarısına kadar kaldır, yerde sürünmesin.Buna razı olmasan topuklarına kadar uzat! Sakın entarini yere kadar salıverme! Çünkü bu, kibirdendir.Allah kibri sevmez.Eğer biri sendeki kusuru bilerek sana hakaret eder veya seni ayıplarsa, sen onda bildiğin bir kusurdan dolayı onu ayıplama ki, onun vebali kendi üzerinde olsun. (Ebu Davud)

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com