Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Gizli Kıyılan İmam Nikahı Makbul müdür?

teşekkürler degerli kardeşim

firdevs27 ye gelen sorunun aynısı şuan bana yöneltildi soğul iğnelenecek kadar güzel anlatılmış yalnız bende ek bir soru ek bir sorun daha var
soran arkadaş kendince hoca gördüğü bir insandan duymuş doğrumudur değilmidir diye sizlere danışmak istedim
dini nikahı kıydıktan sonra cima şartmıdır ?
arkadaşın konuştuğu kişi buna şart demiş
ben bugüne kadar böyle birşey duymadım ama tabi bu yok manasına gelmiyor
durum nedir acaba ?

Ben kadınla erkek nihahlansalar birlikte olmadığı sürece yani zifaktan önce ayrılırlarsa boş sayılır diye duymuştum .Ayrıca erkeğin onu boşamasına gerek olmadıgını söylemiştişlerdi bir kaç hoca ama tam bilgim yok

öyle bişey yok ama şu var

zifaf olmadıysa boşarsa erkek mehrin yarısını öder
zifaf olduysa boşarsa mehri tam öder
ve o kadının annesi ve kızı o erkeğe ebedi haram olur.

merhaba ben erkek arkadaşımla 2 yıldır beraberim. ikimizinde ailesi biliyor. önümüzdeki sene kısmetse evleneceğiz.
resmi nikah olmadan önce Allah katında evlenmek istiyoruz. ama bilmediğimiz bir şey var. imam nikahında yaş sınırı varmı?

bir sorun olacak . dini nikah kıymak istiyoruz ama zina amaçlı değil sadece beraberken daha rahat olmak ve allah katında yanımdakinin helalim olduğunu bimek için .kesinlikle zina düşüncemiz yok . ailelerden gizli kıymamız günah olurmu ..iki türlüde günaha girmekten korkuyorum .lütfen yardım ediniz. teşekkürler

Maalesef günümüzde imam nikahından çok resmi nikah daha bağlayıcı oluyor. Her ne kadar birlikteyken rahta olmak için nikah kıyılsada; bu rehavetle ateşle barutun yanyana gelmesinden doğacak tepkime kaçınılmazdır. Kız tarafı bu olayda mağdur olan taraf oluyor (örnekler çok). Bu yüzden resmi nikala beraber dini nikah yapılırsa daha güzel olur.

nikahın gizlisi olmaz.nikahın amacı iki kişinin biraraya gelipbir yuva kurması ve bunu herkese ilan etmesidir.böylece onları tanıyanlar bu birlikteliğe şahit olur .toplumdaki saygınlıklarını koruyup yanlış anlamaların önüne geçilmiş olur.gizli yapılan nikahlarda kızlar çok mağdur duruma düşüyor.yaptıkları şey o an için onlara makul gibi gözükse de maalesef çok yanlış.yaşlarının vermiş olduğu tecrübesizlik pahalıya patlıyor.resmi ni,kah olmadığı için olumsuz durumlardaacıyı kız tarafı çekiyor.okul bitince evleneceğiz gibi masum gözüken bu davranışyanlış.bunlar şeytanın aldatmacalarıdır.siz arkadaşınıza onun kızı böyle bir şey yaparsa ne düşünür diye sorun.inşallah doğru yolu bulur.

ya ben de aynen böyle biliyorum nikahın amacı eğer kızla erkeğin birbirinin hayat eşi olduğunu çevresindekilere anlatmaksa gizli nikah direk nikahın gereğiyle ters düşmüş olmuyor mu?bu konuda tam bir açıklama bekliyorum sizden çünkü çok sevdiğim bir arkadaşım bu akşam mesajla bana sevgilisiyle imam nikahı yapabileceklerini haber verdi. bence yanlış bir yolda olduğunu söyledim ona ama o bunun gayet dine uygun bir davranış olduğunu düşünüyor

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com