Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kimse kimsenin içini bilemez

USAME B ZEYD anlatıyor:
“Resulûllah aleyhisselam bizi bazı kabilelere gönderdi Onlar da bizim gelişimizden haberdâr olarak kaçtılar Biz bu grubun içinden birisine yetiştik Onu yakalayınca, ‘Lâ ilahe illâllah’ deyiverdi Fakat biz kendisini öldürdük Döndüğümüzde bu olayı Peygamber aleyhisselâm’a aynen anlattım
Peygamber aleyhisselâm:
‘Kıyamet gününde o adamın söylediği bu tevhid kelimesinin kıymet ve büyüklüğünden dolayı sana kim yardımcı olacak?’ dedi
Ben:
‘Ey Allah’ın Resûlü, o adam, bunu ölümden korktuğu için söyledi,’ diye cevap verdim
Peygamber Aleyhisselâm:
‘Kalbini yarıp baktın mı ki, bunu başka bir sebepten dolayı söylemiş olduğunu bilesin! Kıyamet gününde ‘Lâ ilâhe illallah’ kelimesinin karşısında kim senin yardımcın olacak?’ buyurdu Bu sözü o kadar çok tekrar etti ki, ‘keşke Müslümanlığa o günden sonra girmiş olsaydım,’ dedim ”
-Ebû Dâvut, Müslüm

Kimse kimsenin içini bilemez

Çok güzel ve etkilenerek okuduğum Mehmet EMRE ağabeyimin,hatıralarım adlı kitabında, yine çok etkilendiğim bir olayı sizlerle paylaşmam gerektiği kanaatine vardım bugün
Büyük bir süper market de yaşadığım bir olay sonrası böyle bir yazı yazma gereği hissetmiştim zaten,bugün ise duygu yoğunluğu olarak tam zamanı olduğu kanısına vardım ve besmele çekip başladım yazmaya
İlk olarak rastladığım o olayı anlatayım sizlere ,yukarıda da söylediğim gibi büyük bir alışveriş merkezinde, reyonların önünde dururken,arkamda ki reyon görevlisi iki bayan ın kendi arasında ki konuşmalarına şahit oldum ,o kadar şaşırdım ki anlatamam,bir bayan diğerine benim namazlarım neden kabul olmazmış diye bir serzenişte bulunuyordu ve hafiften ağlamaya başladı,şaşırdım!! hem de ne şaşırma ,istem dışı arkamı dönüp baktım ve yanlarına gittim sizin ne gibi probleminiz var yardımcı olayım dedim, onlarda bana bir soru sordular bakın ne dediler, altı yıldır beş vakit namaz kılıyorum diyor ama bir arkadaşı açık olduğu için kabul olunmayacağını söylemiş onun için çok üzülmüşler ve beni etkileyen şu sözü söylediler “hocam şimdi ben altı yıldır herkes uyurken bir sabah namazımı dahi kaçırmadım hep kalktım boşuna mı yani” dedi çok şaşırdım !!!
Bir çok muhafazakar kişi tanıyorum ama bu kadar hassas olmadıklarını da biliyorum
Şaşırmıştım ! kendilerini biraz teselli edip yanlarından ayrıldım

Belki haklarında yanlış düşündüğümüz ve hatta kızdığımız bu kardeşlerimizin bu kadar hassas namaz kılıyor olmaları beni çok şaşırtmıştı ,

Tesettürün ne kadar önemli, hatta çok gerekli olduğu biliyoruz, amma kimsenin içini bilemeyeceğimizi bir kez daha hatta hazmettirilerek öğrenmiş olduk.

Muhterem Mehmet EMRE ağabeyimizin merhum Hasan Basri ÇANTAY ile ilgili yazmış olduğu bir hatırayı hatırladım ve bunu bu vesile ile sizlerle paylaşmak istedim.
Merhum, kadınların açık saçık gezmelerine çok üzülür, hatta öfke duyarmış,bir gece rüyasında Resul u Ekrem (s.a.v)’i görmüş ve kendisine ,bu kadar üzülmemesi gerektiğini hatta” onların içerisinde benim HAS ümmetlerim den olanlar var “ buyurmuş ,zaman sonra evine bir bayan gelmiş ,genelde zaten kendisine soru sormak isteyen çok olur hatta eğer eve gelen açık saçık bir kişi ise ,eşine bir bayan geldi bakıver dermiş, ama kapalı bir kişi gelirse bir kadın geldi ilgileni ver dermiş,neyse işte bu bayana da aynı bu şekilde eşine havale ettikten sonra, eşi tekrar yanına gelmiş ve gelen bayanın kendisi ile görüşmek istediğini hatta ” onların içerisinde benim HAS ümmetlerim den olanlar var “ diyenin selamını getirdiğini söylemiş, merhum şaşırmış tabi açık bir bayan ama Rasulullah s.a.v min aleni selamını getiriyor ,kendiside bu sözü hatırladığı için hemen kabul etmiş ve derdini anlatmasını istemiş
Kadın evladının verem hastalığından öldüğünü ,bundan sonra kendisinin intihara kalktığını hatta tam intihar ederken oğlunun sesinin geldiğini “Anne sakın yapma! yoksa ahiretde beni göremezsin” dediğini ,kendisinin vazgeçtiğini ,hatta sonra rüyasında Resul u Ekrem (s.a.v)’i gördüğünü anlatmış, Resul u Ekrem (s.a.v)’ kendisini buraya gitmesini ama merhum Hasan Basri nin kendisin açık olduğu için görüşmeyeceğini bildiği için ona deki “onların içerisinde benim HAS ümmetlerim den olanlar var” diyenin selamını getirdim, ancak seni o zaman alır demiş ve gerçektende aynen öyle olmuş ,merhum yine dayanamamış ta peki niye açıksınız sorusunu sormuş, oda eşinin icbar ve israr etmesinden dolayı böyle olduğunu , kapanmak istediğini hatta eşini ikna edip emekli olunca mutlaka kapanacağını söylemiş , merhum da sabrın faziletini anlatan bir konuşma yapıp onu teselli etmiş ,bu kadın bir süre sonra kapanmış sabrın ve kader inancının tesiri ile işte böyle olgunlaşmış

Son olarak alışveriş merkezinde tanışmış olduğumuz bu iki kardeşimiz gibi olan ve tüm mümine kadınlarının da yukarıda ki kıssada geçen ve Resul u Ekrem (s.a.v) in de yol göstermesine mazhar olmuş o faziletli mümine Annemiz gibi sabrın ve kader inancının tesiri ile olgunlaşmasını cenabı Allah dan niyaz ederim

Vahit koç
05-04-2012

evet bencede vahit koc ... yazinizi tebrik ediyorum....hos olmus gonlunuze saglik ...

evet bencede vahit koc ... yazinizi tebrik ediyorum....hos olmus gonlunuze saglik ...

bu saate kadar uğraştım kaç defa sildim tekrar yazdım aman bir yanlış anlaşılma olmasın diye inşaallah güzel olmuştur beğenilere yorumlara bakacağız artık

emeğinize sağlık çok güzel anlatmışsınız .benim çok yakınım var böyle ergenlikten sonraki namazlarını kaza yapıyor ve kapanmayı çok istediği halde çalıştığı ve çevresindeki baskılardan dolayı kapanamıyor ama bir gün mutlaka olacağına inanıyorum

yüreğinize sağlık güzel. ve çok anlamlı...

Öncelikle Vahid kardeşim sizi ve eşinizi bu kardeşimize ilginizden dolayı tebrik ederim.

"Kimse kimsenin içini bilemez" Hakikaten öyle kardeşim, insan duygularıyla zanlarıyla önyargılı olur, yanılır.

Evet malesef genç kızlarımız tesettürün ehemmiyeti konusunda yetersiz kalıyorlar...

Ellerinize sağlık kardeşim, çok güzel yazmışsın, Teşekkür ederim...

ben istanbulda yolda sigara iciyordum kadinin teki geldi kollarimdan beni sarsmaya basladi bagirmaya basladi biz kapalillar sigara icersek vs diyediyerek... halbu ki kackere sigarayi birakmaya calistim doktorlara gittim hic bi ilac uygun olmadi..ve doktorlarda psikolojim bozulur diye tavsiye etmedi....kimse icimi bilemez :(

Çok faydalı bir paylaşım olmuş emeğinize değmiş :)
Teşekkür ederim, paylaştığınız için

Sizin Makaleleriniz

MollaCami.Com