Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kalp Mühürlenmesi İle ilgili soru

Öncelikle Selamın Aleykum

Merhaba Bana Ablam Cuma namazını ückere aksattınmı kalbin mühürlenir dedi bende gencligim (arkadaslar) yüzünden gitmedim kalbim muhurlenmısmıdır ama cok pisman oldum ne yapmalıyım bundan sonrada hiç aksatmıyacagım
lütfen aydınlatırsanız sevınırım ne yapmam gerekir kalbim mühürlenmismidir :saddd:

Ve aleykum selam.

Ablanız doğru söylemiş. Zira Peygamber Efendimiz'in bu yönde şöyle bir hadisi şerifi bulunmaktadır.

Ebû Ca’d Damrî (Radıyallahu Anh)den rivayete göre Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve sellem) Efendimiz:

“Her kim pek önemsemediği için üç cuma namazını terk ederse, ALLAH onun kalbini mühürler.”(1) buyurdu.
(1) Ebû Davûd, Salât:210, No:1052

Cuma namazı, şartlarını bulunduran kimselere farz-ı ayındır. Cuma namazının farziyeti Kitap, Sünnet ve icmâ-i ümmet ile sabittir. İnkârı ise küfürdür.

Dolayısıyla cumanın farz olduğunu inkar etmedikçe, Cuma kılmamayı helal kabul etmedikçe kişinin Cuma namazını bir defa veya peş peşe üç defa kılmamasıyla imanı gitmez. Ama büyük günah işlemiş olur.

Allah’ın bir kimsenin kalbini mühürlemesinden maksat, onun kalbini katılaştırması ve oraya bir hayrın girmemesidir. Kalbin mühürlenmesi, hayrın ulaşmasını zorlaştıran, engelleyen katılıktır.

Bu durumda yapmanız gereken samimi bir tövbe etmektir ve bir daha asla Cuma namazını kaçırmamaya azmetmektir.

"Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır." (Bakara, 2/37)

Selam ve dua ile.

Eğer kalbiniz mühürlenmiş olsa siz bu soruyu soramazdınız. Ablanız böyle dediğinde güler geçerdiniz..

O yüzden bundan sonraki hayatınızda dikkatli olunuz ki kalbiniz mühürlenmesin

Hassasiyetiniz beni çok etkiledi. Bir daha hem cuma hem de diğer farzları geçirmezsiniz inş. Ama önce o cumasız arkadaşlara veda etmelisiniz.

başka bir hadisde sanırım kalbe siyah bir nokta konduğundan bahsediliyordu , hadisi hatırlamıyorum belirteyim mod arkadaş kızmasın yine.

yani kalbe siyah noktalar konuyor bunlar arttıkça kalp kararıyor , en sonunda kalp kap kara oluyor.

işin esası imani bir tehlikeye işaret var burada. çok dikkat etmek lazım.

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com