Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hacamattan alına para harammi

Açıkcası bu konu hakkında birçok H.Ş. Var bunlarda biri Alına paranin haram olduğu ..bir digeri Alınan paranin kölelere veya hayvanlarına vermesi gerektiği..bir digeri ise P.E.hacamat yaptırıp ücretini odedegi..bu h.ş. Hepsi birbirine zıt gibi geldi bana hangisinin sahih olduğunu bilemedim..
Eğer Haramsa P.E. Neden köleye veya bineğe verilmesini söylesin..yada Haramsa neden kendisi ücretini ödesin..
Bunalar benim icin çok önemli .çünkü annem hacamat yapıyor sadece masrafını alıyor..fakat bunun karşılığında 1 kisiye en az 1 saatini ayırıyor evini acıyor hacamat yaptıgı günler haftalık programı olmasına rağmen gidemiyor..eğer para Haramsa hacamat yapmayı bırakması gerek çünkü hayli yüklü masrafı oluyor hem maddi hem manevi bunu kaldıramayabilir..sahih H.Ş.lere ve sahih yorumlara ihtiyacı var..istanbulda bulunupta sahih cevap alabilecekler varsa lütfen yardımcı olsun..

elbette para alması caizdir, iş yapıyor sanat icra ediyor ve helal bir iştir ancak diğer helallar karşısında aşağı sırada kalır, en helal mal ganimetttir, sonra ticaret sonra ziraat sonra sanatlar...

Kaynak: muceddidvakfi.org/fetva-meclisi/hacamattan-al%C4%B1na-para-harammi

Açıkcası benim icin helal olması önemli olan çünkü bu hadis-i şerifleri okuduktan sonra şüpheye düştük şüpheli seylerden kaçınmak gerektiği icin helal olması benim icin çok önemliydi ..

elbette para alması caizdir, iş yapıyor sanat icra ediyor ve helal bir iştir ancak diğer helallar karşısında aşağı sırada kalır, en helal mal ganimetttir, sonra ticaret sonra ziraat sonra sanatlar...

Açıkcası benim icin helal olması önemli olan çünkü bu hadis-i şerifleri okuduktan sonra şüpheye düştük şüpheli seylerden kaçınmak gerektiği icin helal olması benim icin çok önemliydi ..

İçiniz rahat olsun kardeşim.

Allah razı olsun..

İçiniz rahat olsun kardeşim.

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com