Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Seferiye niyet nasıl edilir ?

selamün aleyküm, öncelikle tüm islam aleminin bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.Ve bu arada molla camiyi çok özledim benim bir sorum olacaktı allah rızası için cevaplayabilirmisiniz? biz bayramının ikinci günü Rabbim izin verirse eğer yaklaşık 600km uzaklıktaki memleketimize gitmeyi düşünüyoruz inşallah fakat kaç gün kalacağımız belli değil 15günde olabilir daha az veya bir kaç gün daha fazlada olabilir bu durumda seferi sayılırmıyız namazlarımızın kaç gününü seferi olarak kılmalıyız ve seferiye niyet varmıdır varsa nasıl niyet etmeliyiz.?

15 gün kalacaginiz belli degil ise kisaltmaniz gerekiyor.velvki bu hal günlerce devam etsin.hatta bu hal bir sene ve senelerce devam etse ve sizin hala on bes gün bir yerde kalacaginiz keisn degil ise, kisaltirsiniz.kesin ve net olarak tam on bes gün ayni yerde kalacaginiz belli ise o zaman tam kilacaksiniz.
sefere niyet evin reisi niyet eder, ve kadin da otomatik olarak ona tabidir, kadinin niyet etmesine gerek kalmaz.

hayirli bayramlar

cevapladığınız için çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun.

benim dogdugum yer istanbul memleketim kastamonu memleketime gittigimde seferi sayılıyormuyum kaç gün kalacagımız belli değil...

ne kadar kalacaginiz belli degil ve 90 km yi de geciyor ise, kisaltirsiniz.Tam kilmak icin ikamete niyet sart, buda 15 gün ve üzeri.

benim dogdugum yer istanbul memleketim kastamonu memleketime gittigimde seferi sayılıyormuyum kaç gün kalacagımız belli değil...

Eşiniz kastamonuda seferilik şartlarını taşıyorsa sizde seferi sayılırsınız. Sizin memeleketiniz olması, anne-babanızın orda olması birşeyi değiştirmez.

Ama eğer kadının memleketinde kendine ait evi, bahçesi, tarlası duruyorsa orada hiçbir zaman seferi sayılmaz.

Yazlık ve kışlık olarak iki evi olan kimse her iki yerde mukim olacağını İbn-i Nuceym el-Bahru’r-Raik adlı eserinde beyan etmiştir.

Selam ve dua ile.

Eşiniz kastamonuda seferilik şartlarını taşıyorsa sizde seferi sayılırsınız. Sizin memeleketiniz olması, anne-babanızın orda olması birşeyi değiştirmez.

Ama eğer kadının memleketinde kendine ait evi, bahçesi, tarlası duruyorsa orada hiçbir zaman seferi sayılmaz.

Yazlık ve kışlık olarak iki evi olan kimse her iki yerde mukim olacağını İbn-i Nuceym el-Bahru’r-Raik adlı eserinde beyan etmiştir

Selam ve dua ile.

cevaplarınız için teşekkür ederim alllah razı olsun ben bekarım istanbulda doğmusum babam kastamonulu orda evimiz var babam suan rahatsız memleketini görmek istiyor bana kendi evinde seferi sayılmazsın dediler kesin bilgi edinemedigim için sizlere sormak istemiştim

cevaplarınız için teşekkür ederim alllah razı olsun ben bekarım istanbulda doğmusum babam kastamonulu orda evimiz var babam suan rahatsız memleketini görmek istiyor bana kendi evinde seferi sayılmazsın dediler kesin bilgi edinemedigim için sizlere sormak istemiştim

Siz evlenene kadar babanıza tabiisiniz. Yani babanızın Kastamonu'da evi olduğu için hiçbir zaman seferi olmayacağı için sizde seferi olmazsınız.

Selam ve dua ile.

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com