Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

hadisi anlamadim yardimedermisiniz lutfen

"Âhiret ameli ile dünya isteyene âhirette nasîb yoktur."

burda tam olarak ne demek istiyor...

mesala ben iki dunyada mutlu olmak istiyorum

mesela, dünyalık için namaz kılmak gibi. Patron görsün diye. Arkadaşım namaz kılıyor desin diye vs. gibi niyetlerle namaz kılınması gibi..

Ya da insanlar iyi kuran okuyor desin diye kuran okumak gibi..

İnsanlar hayır yapıyor desinler diye hayır yapmak gibi..

ben namaz kilinca iyilesiyorum ve sefkimi artiriyor o acidan sordum dunyada yararlarini goruyorm... belki surune surune gidiyorum namaza ruhsal agirliktan ama kilincada iyilesiyorum

ben namaz kilinca iyilesiyorum ve sefkimi artiriyor o acidan sordum dunyada yararlarini goruyorm... belki surune surune gidiyorum namaza ruhsal agirliktan ama kilincada iyilesiyorum

o farklı birşey. Huzur bulmak ile menfaat beklemek bir değildir. Zaten sizin hissettiğiniz duyguları gerçekten namaz kılan herkes hisseder :)

Hadis-i şerif in ravisi belli mi, sahih olması önemli..Ben bulamadım ama aşağıdaki başka bi hadis yardımcı olur belki sorunuza...selamve dua aile...

İbn-i Ebi'd-Dünya'nm, rivayet ettiğine göre, Enes demiş*tir ki, Resulullah, «Kıyamet günü olunca ümmetim üç fırkaya ayrılacaktır. Birinci fırka, dünya için. Allah'a ibadet edenler*dir*. İkinci fırka, riya ve gösteriş için ibadet edenlerdir. Üçün*cü fırka, Allah'ın Zatı için ve ahireti için ibadet edenlerdir. Allafc Teala, dünya için ibadet edenlere, «İzzetim, Celalim \e kudretim hakkı için, bana ibadetle neyi kasdettiniz?» buyura*cak. Onlar da, «İzzetine, Celaline, Kudretine yemin ederiz ki dünyayı kasdettik» diyeceklerdir. Bunun üzerine Cenab-ı Hak, «bunlardan hiçbirini kabul etmedim, bunları cehenneme götü*rün» buyuracak. Allah Teala, gösteriş ve riya için ibadet eden*lere, «İzzetim, Celalim ve Kudretim hakkı için, bana ibadetle neyi kasdettiniz?» buyuracak. Onlar da «İzzetine, Celaline ve Kudretine yemin ederiz ki, riya ve gösterişi kasdettik» diye*cekler. Bunun üzerine Cenab-ı Hak «Bunlardan birini kabul etmedim, bunları da cehenneme götürün» buyuracak. Cenab-ı Hak, Allah'ın zatı için ve ahireti için ibadet edenlere, «İzze*tim, Celalim ve Kudretim hakkı için bana ibadetle neyi kas*dettiniz?» buyuracak. Onlar da, «İzzetine Celaline yemin ede*riz ki, senin zatın için ve ahiretin için ibadet ettik» diyecekler. Bunun üzerine Allah Teala, «Doğru söylediniz, bunları cenne*te götürün» buyuracak» buyurmuştur. Bu hadis-i şerifin isna*dını araştırmaya ihtiyaç yoktur. Çünkü Kur'an ve sünnet bu*nun doğru olduğuna şahiddirler. Nitekim bu hadis-i şerifin sa*hih olduğuna şu ayet-i kerime, «Kim (sadece) dünya hayatım ve zinetini isterse, biz, öylelerine emellerinin karşılığını bura*da tamamen öderiz» delalet etmekledir. Amelleriyle, Allah'ın rızasını istemeyip, sadece dünya iç/n amel eden kimselerin, amellerinin karşılığım dünyada, Allah onlara eksiksiz verecek*tir. Ahirete gittiklerinde sevap alacakları amelleri bulunmaya*caktır. Ahirete iman eden bir kimse beşer olarak büyük gü*nah işlerse de derhal ondan tevbe ve İstiğfar ederek Allah'a döner. ibn-ül-Enbari demiştir ki, «Bu kavle göre, bu ayet-i ke*rime müslümanlardan bir kavim hakkındadır ki, onlar ahireti ve ahirette varacakları yeri düşünmeksizin dünyaları doğru git*sin diye iyi amel işlerler. Bunların amellerinin karşılığı kendi*lerine dünyada tamamiyîe verilir. Ahirctc gittiklerinde onların amellerinin karşılığı ateştir. Çünkü onlar amelleriyle Allah'ın rızasını, sevabını ve mükafatını istememişlerdir.»

şu var ki, mümin'e her yer cennettir bana göre...Allah emir ve yasakları biz eziyet çekelim diye koymamıştır...Kur'an-a ve sünnete uygun yaşayan bu dünyada da rahat eder ahireti de kazanır inş.
Dünya ve ahiret saadeti mümkündür yeter ki kullanma kılavuzuna uyalım...

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com