Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Allahtan korkmak ve sevmek arasindaki denge nasil olmalidir?

ayetler varki benden korkunuz diyor... diger bi yandanda sevmek.. bu denge nasil kurulur....

Peygamber efendimiz (s.a.v) hadisi şerifde ''Mümin korku ile ümid arasında olmalıdır'' Buyurmuşlar yani işlediğimiz günahlardan dolayı korkacağız ya rabbim beni bağışlamazsa diye. ancak Rabbimin merhameti sonsuzdur belki affeder diyerek ümid edeceğiz
Hatta ilmihalde şöyle bir misal verilmiş.Mümin öyle olmalıdır ki Cennete sadece bir kişi girecek denilse acaba benmiyim diye ümid etmesi lazım, Cehenneme sadece bir kişi atılacak dense acaba benmiyim diyerek korkması lazım.
Ayrıca emin olmak ve ye'se düşmek de küfürdür. Yani ben şukadar günah işledim cehennemi boyladım artık bana kurtuluş yok demesi de küfürdür, ben şu kadar hayır yaptım ibadet ettim kesin cenneti kazandım demesi de küfürdür.

MUHTASAR İLMİHAL HASAN ARIKAN

tessekur ederim kardesim sorum daha farkli .....korkmak ve sevmek .

BU DENGE TASAVUF İLMİN DE AÇIKLANMIŞTIR BEN DE KENDİ ANLADIĞIM KADRIYLA CEVAPLIYIM ÖRNEĞİN OKULDA İKİ TANE ÖĞRETMENİN VAR BİRİSİ ÇOK İYİ DİĞERİ İSE ÇOK SERT İKİSİ DE SEN DEN AYNI GÜNDE BİR ÖDEVİ YAPMANI İSTİYORLAR AMA ZAMAN KISITLI YA SINIRLARINI ZORLAYIP İKİSİNE DE GÖTÜRECEKSİN YADA SANA EN YAKIN OLANI SEÇİP ONA GÖTÜRECEKSİN EĞER İYİ OLANI DAHA ÇOK SEVİYOSAN ONA SERT OLANDAN KORKUYOSAN DA O NA SONUÇTA İKİSİ DE SANA BİR YAPTIRIM İÇERİSİNDEDİR ZATEN İÇİNDE ALLAH KELAMININ BULUNDUĞU HİÇ BİRŞEY DE DENGESİZLİK YOKTUR KORKMAN GEREKEN YERLER AÇIK VE SEÇİK BİŞEKİLDE BELİRTİLMİŞTİR SEVMEN GEREKEN YERLER İÇİNDE AYNI ŞEKİL DE ÖRNEĞİN BEN BABAMDAN KORKARIM AMA AYNI ZAMAN DA SEVERİM DAHADADERİNE İNECEK OLURSAK KORKU SEVGİYİ SEVGİ İSE KORKUYU GETİRİR
DEMEK İSTEDİĞİM ALLAHIN HAKKIN DA BİLGİ SAHİBİ OLMAYA BAŞLADIK ÇA İÇİNDE TATLI BİR KORKU BAŞLAR ÇOK SEVMEYE DAHADA DERİNE GİTMEYE BAŞLADIĞIN DA O KORKU BİRAZ DAHA ARTAR ŞAYET BURADA Kİ KORKU BİR EŞKİYADAN KORKARCASINA OLAN BİR KORKU DEĞİL KELİME İLE ANLATILAMIYACAK İNŞALLAH NAİL OLACAĞIMIZ BİR KORKUDUR

tessekur ederim

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com