Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kur'an okumak hk.

Ben acizane her gün 1 cüz Kur'an dinliyor ve takip ediyorum.(Ünlü bir hocadan)
Kendim yalnız okuduğumda tecvit konusunda tereddütüm oluyor.
sorum şu ; Kendim mi okuyayım,dinleyerek takip mi yapayım hangisi daha iyi olur?

Kuranı Kerimi Dinlemek, Dinleyerek okumak çok güzel bir ibadettir. Nitekim Peygamber efendimizin sünnetidir. Şöyle ki;

"Ashab-ı Kiram içinde Ebû Mûse'l-Eşarî hazretleri, Kur'an'ı en güzel bir sesle, hoş bir edâ ile okuyanlardandı. Peygamberimiz (s.a.s.) O'nu seve seve dinler ve O'na iltifat ederek:
— Seni Kur'an okurken dinlediğim zaman, Davud Peygamber'in Mizmarı sanki sana verilmiş gibi gelir bana, derdi. Ebû Mûse'l-Eşari de bundan çok memnun kalır:
— Yâ Resulallah! Vallahi senin dinlediğini bilsem, daha özenir, daha güzel okumaya çalışırdım, derdi."

Yine başka bir hadisede;

"Hazret-i Aişe validemiz, bir akşam Hazreti Peygamberin yanına biraz geç geldi, Hazreti Peygamber O'na:
— Neden böyle geç kaldın, seni alıkoyan nedir? diye sordu. O da:
— Bir kişinin Kur'an okuyuşunu dinledim, ondan daha güzel seslisini işitmiş değilim, onu dinlerken geciktim, diye cevap verdi.
Hazreti Peygamber kalkıp gitti, O da bir müddet dinlemeye daldı, sonra Hazreti Aişe'ye:
— Bu, Ebu Huzeyfe'nin kölesi Sâlim, dedi. Allah'a şükürler olsun ki, üm-metimin içinde onun gibileri var."

Peygamberimiz ve Ashabı Kiram da Kuranı kerim Dinlerlerdi. Ama kendi okduğumuz Kuranı kerim ayrı. Çünkü O'nu iyi öğrenmek ve okumak farz olan bir ibadettir. Dolayısıyla bu ibadeti terk etmemeli hatalarımız varsa düzeltmeye çalışmalıyız. Bir hocadan yardım alarak eksiklerimizi tamamlamaya çalışmalıız. Hadisi Şeriflerde de Kuranı Kerimi Okumanın Fazileti şöyle ifade edilmiştir;

Kur'an okuyun, zira O, kıyamet günü sahibine şefaatçi olacaktır."
(Müslim).
"İnsanların ibadette en ileri olanı, Kur'an'ı en çok okuyanıdır." (hadis-i şerif)

"Deva'nın hayırlısı Kur'an okumaktır." (hadis-i şerif)

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com