Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

gençlerle muhabbet

bu konuşmamı kaydedip yazı ya döktügü için sevğili dostum muzaffere teşekkürler....

...
Ülkemiz hepimizin bildiği gibi çoğunlukla Müslümanların yaşadığı hatta bazılarına göre % 90’nı Müslüman sanılan bir ülke peki neye göre Müslüman bir ülke diyoruz, kimliğinde İslam yazmasına göre mi ? yaşayışına göre mi?
Aklıma takılan soru şu Müslümanlık nedir ? nasıl bir şeydir ki herkes Müslüman’ım diyor,ama herkesin yaşayışı farklı ?
Bu konu hakkında bir çok yazar kitap çıkarmış, emek harcamış,insanlara bilgi vermeye çalışmış ama galiba fazla başarılı olamamış,peki sizce bunun sebebi ne ?
Şimdi düşüne bilirsiniz,sen bu konuşmayı yaparak başarılımı olacaksın !!! yok böyle bir hayalim var ama kanımca bu bir ütopyadan ibaret ,o kadar alim,kitaplar yazmış başarılı olmamış ben burada birkaç saat konuşarak başarılı olacağım diyemem ama aklınıza niye başarılı olamadıklarını düşünecek bir soru işareti bırakırım sanıyorum,çünkü bu alimlerin eksikliğinden değil,cahillerin anlayışsızlığından veya anlamak istemeyişinden kaynaklanıyor.
Şimdi konuşmamın içeriğine girmeden bir konuya açıklık getirmek istiyorum,buraya vaaz dinlemeye gelmediniz,bende size vaaz vermeye gelmedim,bana dediler biraz konuşur musun siz bilirsiniz dedim,çıktım konuşuyorum,gerçi beni buraya çıkardılar konuştuklarımı kaydediyorlar kitaba çıkartacaklar neyse inşallah bir milyon satar da kıyısından köşesinden bize de kalır “kalmaz mı?” aman kalmayı versin
Bakın vaaz deyince aklıma geldi, imam hatip lisesi mezunuyum ben,okul döneminde biz staj olarak müftülüğün tahsis ettiği camilerde Cuma namazları veya cumadan önce vaaz vermeye giderdik,sorumlu öğretmenlerimiz dini bir konuyu bize hazırlarlar,sonra biz onları birkaç gün çalışırdık ,çalıştığımız o mevzu hakkında vaaz verirdik cami cemaatimize,bir gün yani bir mübarek Cuma günü öğretmenim bana sadece namaz kıldırılacak bir cami görevi verdi şaşırdım,genelde ben vaaz verilen camilere gönderilirdim,ama belli de etmedim,baktım bir sonraki haftada aynı,kendi kendime kızıyorum niye beni vaaz veremeye göndermiyor diye en iyisi gideyim sorayım dedim,gittim de,böyle sitem varı bir tavırla
-bir kusur mu işledik hocam dedim ama demez olaydım,
Konuşurken yüzündeki damarları bir anda tek tek sayabildiğimi fark ettim,gülmeyin yüzündeki damarlar okadar belli oluyorki içindeki alyuvarları sayabilirsin yok yok okadar değil,birde konuşmanın hararetine bir anlam veremedim,konuşurken biraz sonra sanki ağzında alev topunu fırlatacak gibi.
-kusur mu hangisini anlatayım sana, verdiğim vaazı bir hafta çalışıyorum aman çocuklar rezil olmasın aman yanlış yapmasınlar diye ama sen kürsüye oturuyorsun ilk 5 dk verdiğim konu,ondan sonra 45 dk kendi açtığın konu,bu nasıl oluyor beyefendi,hadi onu da anladım konu konuyu açıyor dağıtıyorsun toplayayım derken iyice dağılıyor iyide vaaz mı veriyorsun komedi Show mu yapıyorsun onu da anlamıyorum
Ben deki cümle her örgencinin yaptığı haraket ve kullandığı meşhur cümle
-yok hocam olur mu öyle şey isterseniz beraber gidelim bir görün
-bırak bana savunma yapma ,bana söylemişlerdi de inanmamıştım,zaten en son vaazına senin arkandan bende gittim benim verdiğim konu ilk 5 dk sonra …..
Galiba haklıydı,ne zaman vaaz kürsüsüne otursam konu konuyu açıyor bende sonra konuyu dağıtıyordum bırak onu,bir türlü hani nasıl denir ,“hoca ağzı” derler ya hı işte onu yapamıyordum,neyse o gün bu gündür vaaz vermem hani sinemaya küstüm falan derler ya veya anlatırlar,anlatırlar sonra “işte bu olaydan sonra sinemaya küstüm” işte bende bu olaydan sonra vaaz vermeye küstüm,nedense o bana daha önceden küsmüş onu da küsünce anladım, şimdi bunu niye anlattım biliyor musunuz? Eğer,bir hoca ağzı ile bir konuşma bekleyen varsa ki vardır,bence beklemesin,hayal kırıklığı geçirir,baştan şöyleyim,şimdi burada Show da yapmıyoruz onu da söyleyelim,niye,buraya gülmek için gelen var mı ? ki umarım yoktur, çünkü onlarda çıkışta hayal kırıklığı içerisinde olacaklar,baştan söyleyelim,peki ne konuşacağız onu merak ediyorsunuz,onu da kısaca anlatalım bakalım,şimdi günümüz yaşantısında bana garip gelen olayları ben anlatacağım siz düşüneceksiniz,bu kadar,evet sadece bu kadar,bunu şöyle özetleye biliriz,burada ben konuşacağım siz de kendinizden pay biçeceksiniz gerisi size kalmış,olay bu…
Müslümanlık demiştik değimli ?
Müslümanlık nedir?
Şimdi ben,bunu birine konuşma esnasında sordum,cevap harikaydı olayı aynen aktarıyorum bakın sonra Show yapıyor demeyin sizde….
İmam hatip mezunu olduğum için,bunu bilen veya özellikle yeni öğrenen insanların bazıları,hemen bir soru sorma gereği duyarlar,sanki yıllardır bu soruyu merak ediyor veya birine sorması gerekiyor ve işte o an geldi edası ile “bir şey sora bilirmiyim” derler,bazen de bu sorular hani imam hatipliyiz ya çağdaş ve medeni olup olmadığımızı test etmek için gelen sorular ,soru sormanın yanlış bir şey olduğu kanaatine varmayın ,ben bunu ima etmeye çalışmıyorum bazı insanlar diyorum sadece, şimdi olay şu bir arkadaşımın ayakkabı dükkanı var,ziyaret etmek maksadı ile yanına girdim bir gün ,yanında hiç tanımadığım iki kişi var rahatsız etmek de istemedim ama illa otur diye ısrar edilince mecbur oturdum,neyse konuyu dağıtmayayım bizi yanındakiler ile tanıştırdı bu iki arkadaş nişanlılarmış,yani nişanlı sayılırmış bir nevi flört ediyorlar yani, daha nişan falan yok ortada kibar olmak için nişanlanacaklar deniliyor neyse beni de onlara tanıtınca böyle bir iki dakika içerisinde konu hemen zamane dindarlarına geldi,kendileri çok yaşıyorlar ya başkalarını eleştirecekler,bakın bu konuların yegane karakteri,bu tür insanların mahallelerinde bulunan,benim çok nadir karşılaştığım ve yıllardır ölmeyen hacı amcalardır,cümle bizim mahallede bir hacı var diye başlıyorsa bilin ki % 90 yalandır biraz savunmaya başla veya olmaz öyle şey falan de hemen seni inandırma gayretleri ile karşılaşırsın
-“ya benim bir arkadaşım var onun mahallerinde bir amca varmış beş vakit namazında ……” hani bana inanmadıysan arkadaşımda da var,onunda mahallesinde aynı tip biri var ..
-ya iyide ben sana inanmadım ki,arkadaşına niye inanayım
Şimdi bu tür insanların yani müslümanım elhamdülillah demekten başka hiçbir şey bilmeyen ve bilmek istemeyen hatta bilmeyi ve uygulamayı gericilik olarak nitelendiren insanların geneli,bu olmayan hacı amcaların arkalarına sığınırlar,hı şimdi aklıma geldi bak birde kalp temizliği var.Gülmeyin gerçek bu “bizim kalbimiz temiz “bu cümleye oldum olası gülmüşümdür ya, nasıl gülmeyeyim ki,sonra bana komiklik yapıyorsun,diyorlar ben yapmıyorum ki onlar yapıyor, şimdi karşında birkaç dakika önce tanıştığımız beyefendi ve hanım efendi ki hanım efendi konuşmaya başladı ilk, beyefendi flörtüme pardon nişanlanacağım kişi ye katılıyorum edasıyla başını sallayarak konuşmaya katılıyor,bana yıllardır içinde sakladığı ama bir türlü soramadığı o soruya başlarken mahalledeki hacısı namaz kılıyormuş ama falan filan….. kendisi namaz kılmıyormuş ama kalbi temizmiş bunu anlatıyor,bence namaz kılmasa daha iyiymiş,bence değil yani onun ağzıyla konuşuyorum, kendisi o kadar temizmiş ki asla kimsenin malına göz koymaz kimseye kötülük düşünmez falan filan,bakın bunların söyleyen hanımefendi tam karşımda bacak,bacak üstüne atmış kısacık eteğini eliyle uzatabileceğini düşünen,yüzünde minimum 100 gr boyası olan ,üzerinde askılı bir Tişört vücudunun tüm hatları belli olan,hatta belli olan demek belki yanlış olur ama. Şimdi sende hanımefendiyi iyi incelemişsin ha demeyin,kıyafet çok önemli biz insanların zahirine göre hüküm veririz değil mi (hş...) ? bu tür eleştirileri yapana acaba buna hakkı var mı diye şöyle bir bakmak gerekmez mi?
Genelde bu tür durumlarda münakaşaya girmem fakat,konu dağılmasın diye fazla anlatamadım,kalbinin temizliğini o kadar anlattı ki,dayanamadım konuşmasını hiç kesmeden sessizce dinledim,bittiyse müsaadenizle bende konuşayım dedim ve başladım.aynen anlatıyorum…
-şimdi hanımefendi,kalbinizin temi olduğu kanaatine varmışsınız ve bu kanaati alırken de her mahallede olduğu varsayılan ve sizin mahallenizde de olduğunu söylediğiniz önce namaz kılıp,sonra bir Müslüman’ın yapmaması gerektiği şeyleri yapan bir insanı kendinize kıyas aldınız,bu durumda da kendinizin namaz kılmadığınızı ama kalbinizin temiz olduğunu söylediniz,bu kıyasla belki haklısınız fakat kalbinizin temiz olduğunu ispat eden amcanın yanlış biri olduğunu sizde belirtiyorsunuz değimli ? namaz kılıp ta gerçektende Müslüman’ca yaşayan bir insanı size kıyas edersek bence kalbiniz pek de temiz sayılmaz,sonra bu kalp temizliği nedir? yani ben nerden bileyim sizin kalbinizin temiz olduğunu ben bizim mahallenin hırsızına göre (ki her mahallede kanımca vardır bazen fark edilmese de ) çok temizim iyide bu benim kalbimin temiz olduğunu göstermez ki,sonra kime göre temiz ,siz hiç benim kalbim pis diyen birine rastladınız mı?.Diyorsunuz ki ben kimsenin malına mülküne göz koymam,iyide bu bir lüks mü ?yani şimdi ben sizin cebinizden veya malınızdan herhangi bir şeyi çalmadığım için gururlana bilirmiyim “bakın sizin cebinizden 10 TL çalmadım onun için kalbim temiz “desem komik olmaz mı? zaten çalmamam gerekiyor . Ben kimsenin karısına kızına bakmam,iyide zaten bakmaman gerekiyor,ben kimsenin hakkını yemem,iyi işte zaten olması gereken bu,birde bunun için gururlanılır mı? bu aptalca değimli? sonra “fakir fukaraya yardım ediyorum” ee “karşılık beklemeden insanları seviyorum” ee bumudur kalp temizliği,eğer bu ise bizim mahallenin köpekleri ,eşekleri inekleri ,arıları vb tüm hayvanların kalpleri bizden daha temiz niyemi ? inek o sıcakta dolaşıyor,yemyeşil otları bin bir zahmetle bazen dikenlerin arasından geçerek yiyip bize süt veriyor,”sütü para ile alıyoruz bir karşılık var” diye bilirsiniz iyide o parayı ineğe mi veriyorsun,sonra arıyı düşün ömrü o kadar kısa ki ,ama zamanını hiç boş geçirmeden bize bal yapıyor hem de karşılıksız,ben bu tür örnekleri sabaha kadar sıralarım,han fendi görüyoruz ki bütün canlılar sadece fakir fukara değil her kez için çalışıyor ama hiç onlar benim kalbim temiz demiyor,her şeyi bir kenara bırakalım şimdi siz aklınız sıra namaz kılan insanları eleştirdiniz değimli? peki size sorsam dininizi müslümanım diyorsunuz peki en son ne zaman namaz kıldınız ? bakın sizin kalbiniz temizmiş birde namaz kılsanız uçup gidebilirsiniz “müslüman olmak için sadece namazmı kılmak lazım” sadece namaz değil isterseniz bana Müslüman oldugunuzu ispat edecek bir şey söyleyin veya merak ediyorum bana İslam’ın şartını sayar mısınız ? hadi onu da bırakın sadece Müslüman olduğunuzu ispat etmek için hani kalbinizin temiz olduğunu aklınız sıra ispata yeltendiniz ya sadece Müslümanlığınızı ispat etmek için yanlışsız kelime-i şahadet getirir misiniz ….
Konuşmamız devam etti böyle şimdi merak ediyorsunuz değimli okuyabildi mi diye ?
Gülmeyin,evet gerçektende okuyamadı,kendimden utandım bu soruyu sorduğuma, keşke sormasaydım,ben her müslümanım diyeni en azından şahadet getirebilir zannederdim ama konuşmamın başında belirttiğim gibi o an bende hayal kırıklığı yaşadım.
Arkadaşlar milletimiz gerçektende dinden uzaklaştırılıyor,bence bunu yapan insanlar başarılı olmuş,belki bana kızabilirsiniz ama bu gerçek değişmiyor, değişmez mi? değişir bizlerin uyanması lazım,bizim dinimize gerçekten sıkıca bağlanmamız lazım,hayatınızda hiç müslümanım elhamdülillah deyip de Sevgili peygamberimizin ismini bilmeyen biri ile karşılaştınız mı ? ne hissedersiniz peki?
Karşımızdaki insanı yadırgamak çok kolay ama birazda kendimize düşen payı alalım bence bunda bizimde payımız yok mu ? en son kime namaz kılmayı öğrettiniz veya fazla uzağa gitmiyelim en son kılamadığınız namazın üzerinden hatırlayamayacak kadar zaman geçti mi?
Bu konuya bir misal olsun diye anlatıyorum özel bir şirkette çalışıyordum 2005 yılında mesleğimle ilgili iş bulamayınca her iş arayanın yaptığı gibi ne iş olsa yaparım moduna girdim,hatta hiç unutmam ,memur olarak kurumsal bir şirkete iş başvurusunda bulundum, koordinatör bey yanına çağırdı, bana birkaç soru falan sordu sonra c.v elinde “ya sen imam hatip mezunusun” dedi bende istem dışı “e” dedim çünkü cümle burada kaldı,beyefendi ne dese iyi “bizim imama ihtiyacımız yok” aklın sıra komiklik yapacak,arkasından gelen cümle daha süperdi,”mal indirme işini yapmak istersen seni alayım” bak,bak aklın sıra beni rencide etmek istiyor bende olmaz öyle şey dedim ama kendi içimden,gülmeyin işe ihtiyacım var o dönem askerden gelmişim yeni evliyim başka çarem yok olur yaparım dedim pis bir gülüşün ardından yarın başla o zaman dedi bu işi üç ay boyunca yaptım sonra tanımadığım bir müdür ki sonradan örgendin sevkiyat müdürü imiş benim çalışma mı çok beğenmiş orada benim gibi namaz niyaz kılan bir arkadaş daha vardı ona sormuş bu genç kim diye oda yeni başladığımı söylemiş bu genç yarın odama gelsin demiş beni çağırdı ve yarın üzerini değiştirmeden yanına gitmemi söyledi ilk namaz kıldığım için işime son verileceğini düşündüm hatta bunu gururuma yediremem belki diye yarın işe gitmemeyi bile düşünmüştüm ama arkadaş müdür öyle bir insan değil tamam namaz kılınmasına karşı ama hakkıyla çalışan insanı çok sever dedi.bir gün sonra işe gittiğimde işçi elbiselerini giymeden yanına çıktım inanın ayaklarım tir,tir titriyor işten çıkarılma korkusu da var tabi işe çok ihtiyacım var ama belli etmemeye de çalışıyorum odasının önünde bekliyorum zaman sanki hiç geçmiyor bir ara bana baktı ve içeri girmemi işaret etti bende girdin o sırda telefonla görüşüyordu telefonu kapatınca bana otursana oğlum dedi oturdum kıpkırmızıyım bana seni takip ediyorum birkaç haftadır dedi ben saniyede binlerce şey düşünüyorum takip ettirmiş demek ki namaz kıldığımı örgenmiş diye ama hiç alakası yok muş çalışmamı beğenmiş dedi ki fazla konuşmayacağım sence de uygunsa bugünden itibaren sevkiyatta memur olarak işe başla dedi maaşımda %20 arttırılacak dedi aman yarabbi dedim kendi kendime nasılda ihtiyacım vardı anlatamam siz nasıl uygun gördüyseniz dedim aferin dedi bir çocukmuşum gibi basımı sıvazladı ki yaşça babam olacak yaşta hadi beni utandırma bakalım dedi ve beni gönderdi bir gün önce han bal olarak çalıştığım yere şimdi memur olarak girmiştim koordinatör bu olayı biliyor muydu acaba diye çok düşündüm ama kanımca bilmiyordu neyse fazla uzatmayayım konu esasında benim nasıl iş bulduğum değil iş yerinde bazı yaşadığım olaylar birini hemen anlatmak isterim şimdi aynı yazıhanede altı kişi çalışıyoruz bilgisayarında yazıcısı bir gün sık,sık arıza yapmaya başladı arkadaşlardan biri yazıcının yanında duran diğer arkadaşa şaka olsun diye bir espri yapmak istedi “abdestsiz mi geldiniz ya bu yazıcı bu gün bu kadar arıza yapıyor” diye diğerleri de gülümsedi tabi enteresan olan bu değil arkadaşlardan biri yarım saat sonra benim yanıma geldi 24 yaşında filinta gibi delikanlı hayatımın tokatlarından birini attı bana nasıl mı? bana dedi ki -siz her gün işe gelirken abdest mi alırsınız
-yok o şaka olsun diye yaptı namaz abdestinden bahsetmiyor gusülsüz var mı demek istedi dedim genç bana gusül nerde alınıyor demez mi bu kadarı olmaz demeyin ben yaşadım işte dedim sen gusül un nerede ne zamanlar da alındığını bilmiyor musun yok dedi iyide nasıl olur bu ya hani Müslüman’ız ya gusül’ü bilmeyen Müslüman olur mu sonra bu olay yazıhanede konuşuldu ya arkadaşlardan biri tarif etti nasıl olacağını şu durumlarda banyo yapacaksın diye ama sadece banyo bu kadar ben nasıl alınacağını güzelce tarif ettim en sonunda bir kişi hariç diğerleri de doğru bilmiyormuş zaten ya nasıl anne babalar var tamam dindarlık gericilik anladık ama bari bu konularda evlatlarınıza yeterince bilgi verin bunları biz mi öğreteceğiz hı bize anamız babamız öğretmedi niye e bizim zamanımızda okullarda da öğretiliyordu bu konular artık tamamen gericilik olarak görünüyor işte halimiz bu şimdi bu komik değimli bence halimiz hem komik gülünecek bir hal hem de ağlanacak bir hal şimdi bu genç arkadaşa kızmayalım öğretmemişler ki diyeceğim anasına babasına veya öğretmenlerine kızalım ama biraz da el insaf Müslüman bir ülkede yaşıyorsun ben müslümanım diyorsun peki hiç sormuyor musun ben niye müslümanım veya neden müslümanım veya nasıl müslümanım….
Toplumumuz günden güne eriyor şaşırdığım şu ki ülkemizde insanlar inançsızlaşmaya koşuyor komik olan yabancı ülkelerde yani bize göre inancı olmayan toplumlarda yavaş,yavaş bizi geçiyor aman yeter ki geçsinler de bize neler oluyor biz bunu düşünelim.bizim ağzımıza bir çağdaşlık bir medeniyet türküsü verilmiş biz işlediğimiz her günahın adına çağdaşlık demeye başlamışız klişeleşmiş sözler var ”böyle davranmak çağdaş bir toplum olmanın gereği “yanlış anlamayın çağdaş olmaya karşı biri değilim ama çağdaş olmak beni insani değerlerimden uzaklaştırmak olamaz bunun adı çağdaşlık olamaz ben gerçektende kendimce çok çağdaş biriyim yani bana sorarsanız tabi hı birde medenileşiyoruz deniliyor ya ben zaten medeni idim ki bunu söyleyince dört kadınla evlenmek mi medenilik deniliyor ya tabi değil bunda hem fikiriz ama iyide bir erkeğin bir kadınla evlenip üç kadınla yeni adıyla hovardalık yapması da medenilik olamaz bence adam bir kadınla evleniyor sonra evlendiği kadını on dört kadınla atlatıyor sonra bunu adına da hovardalık deniliyor bumu medenilik yani bırakın erkekleri kadınlar çağdaş ve medeni olmanın gereği diyor bir erkekle evleniyor ama evlenmeden on dört erkekle çıkıyor bunun adına da kibarca flört deniliyor dedem ne güzel söylemiş kız dediğin İstanbul gibi olmalı diye fethi zor ama fatihi tek bu babamın sözü bir yerlerden çalıntı olsa gerek ama bence doğrusu bu değimli bakın sabah programlarını izleyin bence laf aramızda hiçbir din adamı bunu söylemezsize ben söylüyorum izleyin ibret alasınız diye ama bir kadın yeni evlendiği eşini öldürüyor sonra programa katılıyor öldürenin eski flört olabileceğini söylüyor bu arada bütün gözler eski flört ünde tabi polis o adamı yakalıyor ama bizim emniyetimizden bir şey kaçmaz ki bir araştırıyorlar öldüren yeni flörtü imiş 17 yaşlarında bir genç bayanın planına bakın bir taşla iki üç kuş niye üç evli olduğu merhum kocasından düğünde takılanlar ve diğer miras bu arada onu terk eden eski flörtünden güzel bir intikam yeni flörtüne de kıyak oh ne güzel hayat bumudur yani medeniyet şimdi gülmeyin gerçek bunlar iş yemeğindeyim kendini medeni ve çağdaş zanneden bir dolu insan var yanımda evli olanlar eşleri ile birlikte gelmişler tabi bayanlar sanki yemeğe değil de podyuma çıkacakmış dibi gelmişler nedense adam gözümün önünde hem de kendi eşinin yanında diğer arkadaşına “valla eşiniz çok güzelmiş ne yalan söyleyeyim “diyor kulak misafiri olayım dedim bir anda şaşırdım ya diğeri de pişmiş kelle gibi sırıtıyor “övünmek gibi olmasın güzeldir benim eşim “diyor yanağına da bir öpücük konduruyor herkesin içinde kadın ise daha enteresan beğenildi ya bir kasılıyor sormayın gitsin Allahtan bu tür yemeklere nedense hiç eşimle gidemedim ya biraz rahatsız ya annesine gitti gerçi bahanelerimiz çok ta hepsini söylemeyeyim şimdi ya bumudur çağdaşlık özür dilerim ben lise mezunuyum hani buraya çıktı konuşuyor bir şeyler söylüyor diye beni prof zannetmeyin gerçi yaşımda müsait değil ama aklım fazla almaz benim zaten eğitimim de buna müsait değil ama benim bildiğim bu adamlar aleni asılıyorlar bizim oralarda buna asılma derler ya ben Karşıyaka çocuğuyum bunun adı bu, şimdi bunu ben bu zekamla anlıyorum siz buna çağdaşlık mı diyorsunuz o zaman özür dilerim ben sizin bildiğiniz bu çağdaşlığı yapamam yaptıramam da yanlış anlamayın genetik olarak da buna uygun değilim biri benim eşime bunu diyecek hem de benim yanımda hemen kişiliğimi elimle şöyle bir kenara koyarım gülmeyin işte aklınıza gelen o ilk şeyi yaparım bunun kaçarı yok
Neyse hani işe ilk girişimi anlatmıştım ya bitireyim isterseniz beş yıl burada kurumsal bir şirkette sevkiyat memuru olarak görev yaptım sonra kendi mesleğime uygum bir iş buldum istifa ettim istifa dilekçemi sunduğumda koordinatör beyefendi beni çağırdı zaten bir işe girerken karşılaştık birde işten ayrılırken çalıştığım süre içerisinde hiç karşılaşmadık desem yeridir neyse odasında oturuyoruz maaş konusunda bir problemden dolayı ise konu değil sizinle çalışmak daha önemli dedi bana müdürlerimden gerekli bilgileri aldığını beni kaybetmek istemediğini söyledi benim beş yıldır sabır la söylemeyi beklediğim söz dudaklarımın arasında büyük bir zevkle çıktı tabi “sizin imama ihtiyacınız yok ki “
Bilmiyorum hatırlar mısınız eskiden ,çocuklara anneleri ve babaları ilk Allah demeyi öğretirlerdi hatırlıyorsunuzdur “çocugum söyle bakalım Allah kaç” hatırladınız değimli peki şimdi bir düşünün bakalım çocuklara ilk ne öğretiyoruz cevabı sizde …..
Yine eskiden benim okul yıllarımda hatırlıyorum ben orta öğrenimimi düz lisede başlamıştım kızların okul üniformaları diz altında idi hatta bazı kızlar etekleri bellerinden kısaltırlardı ama her gün okul kapısında bir bayan öğretmen bunları takip eder ve hemen uyarırlardı erkek öğretmenler de kapının önünde saç kontrolü yaparlardı ya uzun anlatmayayım eskiden berbere şimdiki adıyla kuaföre gittiğimizde bizim saç şeklimizin adı vardı hatırlayın okul tıraşı hatırladınız mı?gelelim şimdiye mübalağa yapmayayım ama kız örgencilerin etekleri çok nadiren diz altında hatta ben uzun bir zamandır görmedim bana inanmak zorunda değilsiniz okul saatinde bir otobüse binin kendiniz görün erkek örgenciler aman ya rabbi bu saç stili nasıl sacının biri bir tarafta biri bir tarafta kirpi gibi yani şaşırıyorum bazen hele otobüslerdeki haller içler acısı kız oğlanın kucağına oturayım mı oturmayım mı tereddüdü içerisinde yani öyle bir halde erkek o kadar laubali bir konuşma yapıyor ki sanki otobüs onlara tahsis edilmiş, diyeceksiniz ki hepsimi böyle yok ama sizde bilirsiniz ki istisnalar kaideyi bozmazlar
Şimdi bir otobüs macerası anlatayım size olayı daha iyi kavrayın Bey amcanın biri rahatsız olmuş ki
-oğlum sizde utanma yok mu biraz rahat durum bakayım dedi
Hani büyüklüğün verdiği bir izin var ya ama ne yazık ki genç arkadaşlar bunun farkında değil amcada dediğine demişine pişman oldu da ne yapsın otobüs tıklım,tıklım dolu hepimiz balık istifi gibiyiz ben olay mahallinden biraz uzaktayım araba büyük körüklülerden ama konuşmaları duya biliyorum genç hemen savunma mekanizmasına geçti ama ne geçiş
-“utanmayı senden mi öğreneceğiz bey amca? bizi senin gibi geri kafalı mı sandın ?azcık insan olda topluma ayak uydur,burada bir rahatsız olan sensin istersen bas düğmeye in. Bırakmışsın bir tomar sakal pis,pis dolaşıyorsun sonra bana hakaret etmeye kalkıyorsun ayıp ya …..
adamcağız sizin ananız babanız yok mu diye bildi sadece hı bu arada amca ayakta gençler oturuyorlar ,biri daha katılıyor konuşmaya ama tarafı yanlış
-ne karışıyorsun bey amca sen gençlere ayıp ya ne yaptılar sana da hemen analarını babalarını karıştırıyorsun
Uzaktan insan kalabalığından konuşan kadını net göremiyorum ama elli yaşlarda belli elli yaşındayım ama hala çağdaşım diyor görünüşü
-gençler suç mu işledi şimdi genç onlar ne var birbirlerini sevemezler mi sevmişler yan yana oturuyorlar ne olmuş yani biraz medeni olun canım geri kafalı hareketleri bırakın artık burası Arabistan değil bir tomar sakalla burada ahkam kesemezsiniz Türkiye burası yaşından başından utan terbiyesizlik yapma
Amcanın rengi attı,ben dedim şimdi düşüp bayılacak,yakınlarında duranlarda hiç destek vermiyor amcaya, ben uzağındayım bir şey söylesem sen oradan ne gördün diyecekler garip bir durum olacak ama amca son çırpınışlarını yapıyor gibi belli
-ya otursunlar ona lafım yok ama toplum içerisinde olduklarını unutmasınlar ne öyle herkesin gözü önünde bu laubali hareketler….
Amca hayatının hatasını yapıyor işte bu sözleri ile,bu kendilerini çağdaş gören insanlar kelime oyunlarını çok severler çünkü kadında bir anda öyle bir ayağa kalkıyor ki zannedersin İstanbul yeniden feth edilecek
-biri yer biri bakar demek istiyorsun yazıklar olsun tüh yaşından başından utan bir tomar sakal var konuştuğuna bak Allah cezasını versin sizin gibilerin sizin gibiler bu memleketi bu hale getirdi tüh…
Arabada meydan muharebesi vardı sanki ama amca bu lafa çok sinirlendi dudakları titriyordu konuşurken
-ne alakası var milletin gözünün önünde çoluk var çocuk var demeye çalışıyorum nasıl art niyetli insansınız benim bu sözümden sizin söylediğiniz mana mı çıkar asıl size tüh asıl size yazıklar olsun
-emekli öğretmenim ben beyefendi bana tüküremezsiniz haddinizi bilin
Amca bir anda kendini aştı
-ne yapayım emekli öğretmen olunca senden yaşça büyük insanlara tükürme hakkını mı veriyorlar bunu mu öğrettin çocuklara sonra kız çocuklarını okula göndermeyenlere kızıyorsunuz bunu otobüste gören bir veli birde bunu hoş karşılayan bir öğretmemi görünce kızını okula nasıl versin Allah bilir sizde kız çocuklarına her türlü fedakarlığı yapın diye telkin edenlerden sinizdir,belli milletin kızlarını burs bahanesi ile alın millete peşkeş çekin iyi de bu toprağın üzeri varda birde altı var han fendi sakın bir daha bana hakaret etmeye kalkma beni daha da ağır şeyler söyletmeye mecbur bırakma
Kadın bir şey daha söylemeye kalktı ama amca aşmış kendini söyletir mi
-hiç bir şey söyleme senin gibi mezhebi bozuk biri ile münakaşaya giremem biz terbiyeli olmayı terbiyesiz insanlardan örgendik eğer terbiyesizlik yapılacaksa en alasını yaparız
Bu ihtiyar amca inanın gözlerimi yaşarttı etrafındakilerde ise tık yok bir an sessizlik hakim oldu bu tartışmadan inecek insanlar sinyal düğmesine basmayı bile unuttu
gençler kendi aralarında konuşuyorlar ama erkek olan bildiğin küfür ediyor ve emin olun herkes duyuyor amcanın ne şerefi kaldı ne namusu amcada taşmak üzere tabi son anda şoför yetişti helal süt emmiş biri imiş valla arabayı durdurdu
-“gençler arabadan inermisiniz hemen “ herkes şaşkın bir anda onları savunan kadına da döndü “sende onlarla birlikte iniver de onlara gözcülük yaparsın hadi “
körüklü bir otobüste bu sessizliği bir daha asla bulamazdık inanın çıt yok gençler bu defa utandılar galiba ayağa kalktılar gözcü kadın ise ben “inmem” dedi “siz beni otobüsten indiremezsiniz” şoför gayet rahat bir tavırla arabayı stop ettirdi aracımız bozuldu o zaman sizin yüzünüzden bu kadar insan diğer aracı beklemek zorunda kalacak bir anda sessizlik bozuldu orada sessizlik içerisinde olayları izleyen insanlar nedense hemen kadına çıkışmaya başları yok bizimde evlatlarımız var falan kadında şaşırdı ayağa kalktı kapıya doğru yöneldi ve size çağdaşlığı öğretememişiz dedi amca gene aman eksik kalsın dedi sadece onlar aşağı indiğinde araç tekrardan hareket etti boşalan yerlere amcayı oturtmaya çalıştılar ama amca oturmadı önce sofora teşekkür etti bu yaşta az kalsın namusumuza da leke getirecektik dedi
Şimdi bizi bu adamın hikayelerini dinlemek için mi topladınız diye düşünenleriniz olabilir esasında bu tür olayla etrafımızda bir çoğunuzun başına gelebilir önemli olan bunlardan ders çıkartmak şimdi ben bunu bir arkadaş toplantısında da anlattım sonra dedim ki en önde oturan bir genç arkadaşa ne alladın bu olaydan cevap süper bu tür işler arabadayken yapılmaz …..gülmeyin ya, şimdi bu kadar anlattım bundan bumu çıktı yaşlılara yer vermemiz lazım dedi
Bizim kendimizi toplamamız lazım şimdi beni şaşırtan ilk olarak bu gençlerdi ,nasıl bir terbiye verilmiş bunlara hayvanlar gibi sokakta toplumun içinde iken bu tür davranışlar seğriliyorlar bunda birazda bizlerin suçu var birazda onlarda haklı anadan babadan görmemişler okuldan görmemişler e dini terbiye almamışlar zaten dini olarak söylenilen her söz onlara yobazlık ve çağ dışılık olarak öğretilmiş ikinci şaşırtan şey aracın ön tarafında bunlar yaşanırken sadece bey amca laf söyledi bunun yanında kadın amcaya hakaret ettiğinde kimse laf söylemedi bana ne canım denildi ama şoför bence herkese ders verdi ve bence herkes bir ders almalı değimli ?
Bakın cahilliğini savunan insanlara çok kızarım,bunu kendimi beğenmek için söylemiyorum benim de bilmediklerim var ama ben bilmediğim bir şeyi bilmiş gibi göstermiyorum,bilmiyorsan bilmiyorsundur. ya dinle veya oku öğren.Bilmiyorlar ama bilmiş gibi yapıyorlar misal….
Bir arkadaş diger arkadaşına söylüyor
-“içki niye haram olmuş biliyor musun-bilmem
- biri içince kendini kaybetmiş diğerlerine zarar vermiş ondan
- hıı
-yani ben içiyorum ama kimseye zararım yok ki
-içkinin azıda haram çoğu da haram bunu Allah cc yasaklamış
-bu yobazların lafı ben içerim kimseye zararım dokunmaz bundan kime ne kitapta sarhoş olup da birilerine zarar verirsen ,kalp kırarsan diyor.”
¬birde
-“kuranda kadınların kapanması yazmıyor ki yobazlar işte ayetleri kendilerine göre değiştiriyor“
Sonra hacca gitmeyip fakir fukara sevindirilse bence daha iyi… esas sevap bu
İyide ben dokuz yaşından beri yanlış kitabımı okuyorum gülmeyin…. neresinde yazıyor bunlar ben bunları hiç okumadım ya bu soruların devamı çok adamlar işi gücü bırakmış kendilerini alim yapıyorlar şimdi azıcık mantıklı azıcıkta hani müslümanım diyecek kadar Müslüman biri bu soruların cevabını verir ya şimdi ben alim değilim ama mantık kullanarak cevabı bulurum bir de lise mezunuyum hani o kadar zeki de değilim yani şimdi kötü ise veya bir şey yasak ise misal hırsızlık yasak yani haram şimdi ben aranızdan birinin cebinde 1 TL çalsam ona bir zararı olur mu olmaz değimli 1 TL sana bir zarar vermez iyide ben diyeyim ki
-benim kimseye zararım yok ki 1 TL çalıyorum hı ben 100 TL çalsam tamam o zaman haram bu mantıklımı 1 TL çalsam da 1000 TL çalsam da bunun adı hırsızlık ister karşısındakine zararı dokunsun ister dokunmasın bu hırsızlık…
kapanma mevzusuna gelelim,ya yüzlerce yıldır,tüm Müslüman kadınları kapanıyor da şimdimi yazmıyor oldu,şimdi bazı alimler “yıllarca milletimiz kandırıldı” diyor dikkat edin nice alimleri hiçe sayan bir adam bence sadece özürlü olabilir,yanlış anlamayın biraz araştıralım veya düşünelim dikkat edersek diğer dinlerde de bu var,Hıristiyanlık da var, Musevilikte var,ya bu konuda bir çok kitap var,açın okuyun hiç filmlerde rahibe görmediniz mi? sonra ayette de var.
Hacılık mevzusuna gelelim fakir fukara sevindir iyide bu İslam’ın şartı şimdi birileri diyebilir İslam'ın şartı hangi kitapta yazıyor geçenlerde bir TV programında dinledim İslam’ın şartı diye bir şey yok varsa gösterin şimdi kurnaz burada haklı ama hasan kel diyor kel hasanı kabul etmiyor cümlesinin devamında İslam’ın alameti beş tir diyor iyide bu hasan kel işte niye kelime oyunu yapıyorsun İslam’ın alameti yani göstergesi birilerine İslam dinine mensup demek için gerekli alametler doğrumu e hani buna ister hasan kel de istersen kel hasan kelime oyununa gerek yok hemen ilave edeyim bu konuda arkasından bir kitap çıkarılmış bunu söyleyen tabi sanki kitap hazırmış bu sözün söylenmesi bekleniyormuş gibi geldi yabana neyse konumuza dönelim hacca gidilmese de olurmuş hatta bazı noksan diyelim noksan insanlar Araplara para kaptırmayın diye söylüyorlar yine neyse bide ne diyorlar bana göre fakire verilse hac sevabından daha fazlası olur yapma ya sana göre yani iyide sen kimsin hayırdır dini sen mi kurdun veya din senin tekelinde mi? sonra hac sevabının ne kadar olduğunu biliyor musun ki daha fazlası diyorsun şimdi bence bu komik işte ben bunu söyleyen birini görünce ister istemez gülüyorum “namaz kılmak dan daha önemli kalbin temiz olacak “ hacca gitme bir fakir sevindir daha sevap “vallamı ?
Şimdi bir arkadaşımla bu konuda konuştuk ben kibarca anlatmaya çalıştım ama olmadı kafa almıyor yapacak bir şey yok aradan birkaç ay geçti bu arkadaş izne çıkacak tatil yapacakmış nerede Atina da turlar varmış da oraya gidecekmiş iyide bir fakire fukaraya versen daha iyi değimli dedim, “tatilde mi yapmayacağız ya” parayı elin yunanına kaptırıyorsun bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dindar birinin umresine laf söylüyorsunuz bir kere hacıya gitmiş bir daha umreye ne gerek var iyide parasını sen mi veriyorsun da dert ediyorsun senin Atina tatiline diğerlerinin Antalya tatiline laf söyleyen var mı?
Birileri çağdaş yaşayalım derken dini ortadan kaldırıyor milletimizin çoğu dinsiz kalmış kimse söylemiyor şimdi neye dayanarak bunu söylüyorum anlatayım İslam’ın şartı beş değimli hani bazılarına göre alameti diyelim fark etmez benim için yani bir insanı İslam dinine mensubum demesi için bunlar gerekiyor
1)kelime-i şahadet
2)namaz kılmak
3)oruç tutmak (ramazan ayında)
4)zekat vermek
5)hacca gitmek
Doğrumu ? doğru
Şimdi bunların içeriğini anlatmaya kalksak bir ben bu kadar bilgiye sahip değilim iki kanımca 10 kütüphane yetmeye bilir
Biri ben İslam dinine mensubum demesi için ilk önce bunları bilmesi ve uygulaması gerekir değimli? şimdi ben size desem ki ben falan şirketin bünyesinde çalışıyorum siz inanırsınız ama ben sabah işe gitmezsem kısacası bana verilen görevleri yerine getirmezsem ne olur,gülmeyin işten kovulurum sonra ben diyeyim ki ben elhamdülillah şu şirkette çalışıyorum ne kadar doğru olur sonra biri oğlum sen işsiz kalmışsın haberin yok dese benim ona kızmaya hakkım olur mu ?
1)kelime-i şahadet; ağzı ve inancı olan herkesin rahatlıkla söyleyebileceği bir şey değimli ? ama günümüzde inanın elhamdülillah bizde Müslüman’ız diyenlerin bir kısmı bunu bilmiyor isterseniz deneyin bilenlerde okurken yanlış okuyor ben yanlış oldu deyince Allah benim içimdekini biliyor diyor ,ya tamam amenna biliyor da sende şu kısacık cümleyi ezberleme ama son çıkan şarkıların melodilerini ezbere bil sonra Allah benim içimdekini biliyor Allah seni her şeyini biliyor sadece bunu değil ki gerçi böyle düşünenlerin düşüncesi genelde aman önemli olan kalp temizliği değimli zamane hocaları da(bazıları tabiî ki ) hemen tastik tabi canı mmm
3)oruç tutmak (ramazan ayında);buda kolay zaten sahurda yiyiyorsun sadece bir öğün yemek yimemiş oluyorsun ama bizim kilerin bahaneleri hazır ya bahaneye bakarmısın birine abi niye oruç tutmuyorsun dedim bana
Ben oruçluyken çok asabi oluyorum insanları kırmaktansa oruç tutmuyorum Ya böyle bahane oluırmu
-bu daha sevap mış “kim dedi”
-bizim köyün imamı
ya hiçbir köyüm imamı bunu demez sana bunu ancak söylese söylese zamanımızın çagdaş hocaları der .Bir de bizim köyün imamı meşhurdur behane bulamazsanız hemen ama bizim köyün imamı olur dedi o köyün imamı hiçbir zaman böyle bir şey dememiştir esasında ya zaten bunu söyleyen kişilerin genel itibari ile hocalık ile işi de olmaz ki ,ne yapacak bizim köyüm imamı olur dedi köyün imamının ismini bilmez neyse
4)zekat vermek (yılda bir oda nisap miktarı oluyorsa ) demiştim fazla bilgim yok ama kuranı kerimde çok gecen şeylerden biri bu olsa gerek dikkat ediyorum akurken zekat gerçekten çok geçiyor demekki önemli gerçi önemli olması çok geçmesine baglı olamazdaa benimki de bir misal yani ne dedik yılda bir 40 da bir yani malının kırk ta birini zekat maksadı ile vereceksin ihtiyacı olan birine peki elhamdülillah müslümanım diyen kaçkişi acaba malının zaekatını hesaplamayı biliyordur… elinizi vicdanınıza koyun bu kadar hassas bir konu uygulansa hangi müslüman toplum sefalet çeker …birde eger nisap miktarı malın veya paran yok sa onuda vermiyorsun zaten
5)hacca gitmek biraz önce anlatmıştım bu islamın alameti yani şartı eger gidebilecek malın sıhhatin varsa farz yok sa oda değil geriye ne kaldı
2)evet namaz namaz günümüzde insanlatın yaşlandıklarında yapılacagı bir şey olarak bilinsede namaz her müslümana farz (akılbaliğ olmuş)
Peki bunları sıraladık orucu sıhhatin uygunsa tutuyorsun zekatı nisap miktarı malın veya paran varsa veriyorsun haccı da paran ve sıhhatin varsa yapıyorsun ama namanz namazı her ne durumda olursan kılmak gerekiyor değilmi yani vaktim yok bahanesi yok kişinin namaz kılması çok vaktini almıyor zaten gün içerisinde boşa harcadıgımız okadar vakit varki anlatmak ile bitmez sıhhatin yoksa onunda çözümleri fıkıh kitaplarında açıklanmış hatta kötürüm birisinin dahi nasıl namaz lılacagı yazıyor iyi de peki kendimize sormıyacakmıyız biz nasıl müslümanız ?
Hemen karamsarlığa düşmeyin ben bunları karamsarlığa düşesiniz diye anlatmıyorum durumumuz bu demeye çalışıyorum sadece rabbim affeder ama o affeder diye asli olan görevlerimizi yapmamamız bağışlanmamamıza bir sebep oluşturmaz mı ?

Aile çok önemli bizler gerçekten şükür edelimde müslüman bir aileden geldik hele birde ehli sünnet bir aileye mensup oldugumuz için ne kadar şükretsek azdır. Bunun şükrünü nasıl vereceğiz rabbim bilir.
Günümüzde bazı insanlar müslümanlığı sadece namaz kılmak olarak da görebiliyor bir bakımdan namazın önemine binaen doğruda sayılabilir ama en öenmlisi bence müslüman gibi yaşamak peki bu nasıl olacak zaten müslüman gibi yaşayan biri namazını kılan oarucunu tutan zekatını veren kısacası islamın ve imanın şartlarını üzerinde tutmaya çalışan insan olmalı bu durumda etrafımızada iyi bir örnek teşkil etmiş oluruz ilk iş olarak gençlerimize örnek olmalıyız şimdiki gençler bakıyorki camiye giden cemaat genelde yaşlı kesim yani bir ayağı çukurda dediğimiz gülmeyin bu biraz gerçek e tabi gençlerde bunu örnek alıyor
Misal
- biz yaşlımıyız ki namaz kılalım
İyide namaz sadece yaşlılaramı farz ?ama örnek alınan bu biz gençler cami cemaatinin ortalamasını yükseltebiliriz bu durumdada gençlerimizede iyi bir örnek oluruz
Bizler öyle bir hale gelmişizki dinden uzaklaştıkca birbirimizdende uzaklaşmışız toplumumuz dinden uzaklaştıkca bozulmuşuz şimdi nasıl uzaklaşmışız diye bilirsiniz misal birileri kız arkadaşını kıskandığı için rahatlıkla öldürebiliyor hatta bu okadar çok oluyorki haberlerde dinlerken önceleri içimizde bir şaşkınlık oluyordu ama şimdi ne oluyor yeni bir haber duyduğumuzda yine birileri kıskançlık yüzünden ölmüş ya deyip geçiyoruz yani basitleşiyor yavaş yavaş hala şaşıran varmı bilmiyorum ama bu sözüme katılmayan lar olabiliyor bir yerde bu konuşmayı yaptığımda bir bayan
- benim hala içim sızlıyor sizin kini bilmem bu işin din ile bir alakası olsaydı sizinde sızlardı bence dedi .
Aklı sıra milletin içerisinde bizim nazarımızda bizim ğibi düşünen insanları rencide edecek iyide ben içimiz sızlamıyor demedim ki bu insani bir duyğu her insanım diyenin içi sızlar nasıl sızlamasın 15 yaşında bir genç kız ölmüş diğeri mahpusaneye düşmüş buna üzülmemek olmaz ama artık bu şaşırtıcı bir olay olmuyor çünkü bu tur olaylarla daha sık karşılaşıyoruz bizim anlatmak istediğimiz bu sanki hiç böyle bir olay duymamış biri gibi davranamayız bu şaşırmamamızda korkutucu esasında yani bu hale gelmişiz artık peki bunların esas sebeb ine …?
Esas sebeb islamı iyi tanıyamamak ahiredi idrak edememek hatta yaratıcımızı tanımamak dan ibaret
Islamı iyi tanımamak için önce yaradanı iyi tanımamız lazım yani insanın ilk önce rabbini bilmesi gerekiyor bu bilmeye marifet deniliyor marifetullah ….!
İnsanlar yağmurun neden yağdığını bilmezlerse, herkes onları ayıplar: "Ne kadar cahil adam yâhu!.. Yağmurun buluttan yağdığını bilmiyor, nasıl yağdığını bilmiyor." derler. Tohumun yerden nasıl bittiğini bilmiyorsa, ağacın nasıl meydana geldiğinden haberi yoksa, ayıplarlar: "Bu ağaç buraya nasıl dikilmiş, kim dikmiş bunu?.. Küçükten büyür, böyle olur; bu kadar basit... Bunu bilmiyor musun, cahil misin?" derler.
Allah nasıl bir şeydir, nasıl sıfatlara sahiptir?.. İşi nasıldır?.. Kulları ne yaparsa sever, ne yaparsa sevmez?.. Nelere râzı gelir, nelere râzı gelmez?.. Neleri ister, neleri istemez?.. Bizden ne istiyor?.. Mâdem biz onun kuluymuşuz, mâdem bizi o yaratmış; bize sıhhati, gözü, kulağı, aklı, nimetleri o vermiş; bizim ona karşı görevlerimiz ne?.. Ben kulluğumu nasıl yapmalıyım, Allah'a karşı?.. mâdem hayata getirilişimin ana gayesi, ona güzel kulluk etmekmiş, kulluktan gàfil olmamakmış... Başka meselelerin peşine düşüp de, asıl görevi unutmamakmış... Acaba bu asıl görevi nasıl güzel yapabilirim?.." diye bunu öğrenmek ilk iş...
İşte bu iş, Kur'an-ı Kerim'e göre, akla göre, mantığa göre en önemli iş!.. Akıl var, mantık var ortada... Sana nimetler geliyor bir yerden... Etrafın türlü nimetlerle donanmış, dallarda meyvalar, sofranda yiyecekler; her türlü imkân... Ay, güneş, yıldızlar, denizler, pınarlar, sular, ağaçlar, yapraklar, çiçekler, hayvanlar; hepsi senin emrine verilmiş. Vereni bilmek gerekmezmi ,verene karşı teşekkür etmemiz gerekmezmi ?
Işte bu Allahı tanıma ilmini anlatan ilmede tasavvuf deniliyor .tasavvuf ilminin konusu Allahı bilmek kullara marifetullahı ögretmek tir yani kulları allahının bilen bir insan yapmak cahilikten kurtatmak gafil bir insan olmaktan kurtarmak kişi yaradanını bildimi ahiret hayatı inancı tam olur ... Bu dünyadan sonra, ikinci bir hayat var... Allah'ın huzuruna gidecek insanoğlu... Orada, bu dünyada yaptıklarından bir sorgu sual var!.. Hem de çok ince, çok detaylı... Tam bir değerlendirme var... Bu dünyada ne yaptı?.. Haram mı, günah mı, sevap mı işledi?.. Haram mı yedi, helâl mi?.. Doğru yoldan mı, meşrû yoldan mı kazandı, gayrimeşrû yoldan mı kazandı?.. Görevlerini yaptı mı, yapmadı mı?.. Bu hesabın olduğunu idrak edecek . Ahiret gününe imanımız var... Ölümden sonra diriliş haktır. Ama ona göre niye yaşamıyoruz demekki yaradanımızı tam olarak bilmiyoruz bilseydik bize sıkıntılı zamanlarımızda ki zengin fakir her insanin hayatında bazı sıkıntılı zamanları olmuştur işte o anlarda bize bir iyilik yapan birine nasıl saygı gösteririz nasıl teşekkür ederiz değilmi rabimizin bize verdiklerini kişi idrak etse bunun karşılığını fazlasıyla vermeye çalışır demekki rabbimizi tam manası ile idrak edemiyoruz
Ahireti de iyi bilmek gerek Çok iyi biyiliyoruz ki, dünya bir imtihan yeridir. Buraya kulluk yapmağa geldik. İmtihanı kazanmak vazifemizdir. Burası fânîdir, geçicidir, çok kısadır. Bir göz yumup açıncaya kadar zaman birden geçiverir. Asıl yurdumuz, asıl yerimiz ahirettir. Zâten oradan geldik, Burada bir müddet yaşayacağız. Bu yetmiş sene, seksen sene bir ömür... Bize göre uzunca bir zaman gibi geliyor ama, çok kısa bir zamandır. Ahiretin ebedî hayatına göre de, sıfırdır.niye ebedi de ondan kişinin eger nüslümansa buna inanması şart ahiret gününe iman imanın şartlarından değilmi peki ona göre yaşamak gerekmiyormu bunu idrak eden ben müslümanım diyen birisi ahiretini düşünerek yaşaması gerekiyor dünyayı isteyip hep dünya için çalışıyorsan sen öldügün an herşey biter hepsi burada kalır şimdiden ahiret için bavulunu hazırlaman gerek yok sa çok zarardasın demektir ama bu demek değilki çalışmayın tabiki çalışacagız niye e paraya ihtiyacımız var evimizin olması gerek çoluğumuza cocuğumuza bakmamız gerek yani asalak olmamak gerek ama bunları bile yaradanımızın ön gördüğü ölçüler içerisinde yapmalıyız yani sırf dünya için çalışmamalıyız yok sa hüsran oluruz gençliğimiz okuyacak bilği sahibi olacak ama onlara bu bilğiyi sadece 60 veya 70 vey80 yıllık bir ömür için gerekli oldugunu anlatalım idrak ettirelim ki sadece budunya için hayatlatını heba etmesinler okusunlar doktor olsunlar mühendis olsunlar işçi olsunlar ne olurlarsa olsunlar ama Allahın kulu olmaktan yüz çevir mesinler sonra bir karikatürde görmüştüm bir genç doktor olmuş evde kitap karıştırıyor bir şeyler arıyor babası ve annesi ne araştırıyorsun okulun bitti artık dokyorsun deyince birkaç hasta ölürken eşedü falan dedi bunu merak ettim nedemek acaba onu araştırıyorum diyor işte bu halde olmayalım
Bakın hep arkadaşlarıma söylerim kişi öldüğünde ister doktor olsun ister mühendis olsun ister reisi cumhur olsun isterse ne olursa olsun öldüğünde kul olur dünyada kulluğunu hatırlamaz isen ölünce hatırlarsın inşallah ölmeden hatırlarız .
ben idinleme zahmetine katlandıgınız için hepinize teşekkür ederim sagolun sağlıcakla kalın Allaha emanet olun

Deneme Yazılarınız

MollaCami.Com