Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

“Hadi uyu da geçsin”

“Hadi uyu da geçsin”

Çocukluğum da,
tek derdimin oyuncaklarımın, boyama kitaplarımın olduğu, bağda bahçede korkmadan oynadığım yıllarda bir yerimiz acısa, kanasa yada arı bizi öpse babaannem bütün şefkatiyle bizi tedavi eder sonrada;
“hadi uyu da geçsin”
derdi.
Biz içimizi çeke çeke uyurduk. İnanmayacaksınız ama geçerdi…

Şimdi artık ne babaannem var, ne oyuncaklarım, nede dertlerim o kadar basit!

Büyüdüm…

Artık kalp kırıklarım, gönül sızılarım, hicran yaralarım var!
Yine uyusam geçer mi?

İkizlerim yaşasaydı 5 yaşında olacaklardı. Emaneti veren Rabbim, alan Rabbim. İsyan değil hâşâ! Ancak içimde ki korun acısı, kalbimin yanması, zaman zaman gözlerimden akan yaşın yüreğimde bıraktığı izler …
Uyusam geçer mi?

Hastalanınca anlıyorsunuz sağlığınızın kıymetini, layıkıyla yapamadıklarınız geliyor zamanlı zamansız aklınıza…

Meğer hakikaten ne güzelmiş oruçlunun ağız kokusu, tutamayınca alıyorsunuz anca…

Secde!
Mü’minin miracı secde, alelacele yatıp kalktığım secde, şimdi olsa saatlerce kalkmam dediğim secde, varamayınca anlıyorsunuz…

Bu nedametin ağırlığı, mahcubiyeti,
Uyusam geçer mi?

Sırtım acıyor, vurdu da dost bildiğim, sır verdiğim, can dediğim…
Uyusam geçer mi ?

Özlüyorum kaybettiklerimi, sevdiklerimi...
Bir yandan daha fazla sarılsaydım, dualarını alsaydım düşünceleri kemirirken içimi,
bir yandan her gün artan hasretin sıcağı ile dağlanan yaram,
Uyusam geçer mi?

Siz yazdıklarıma aldırmayın, yağmurlu bir günde kalemimin dertleşesi geldi kağıtla…

Gökyüzünden dökülürken rahmet, kalemimden bu satırlar döküldü gözümden akan yaşlara binaen…

Şimdi siz bu satırları okudunuz ya;
Dertlendinizse, boğazınıza bir yumru takıldı hatta belki de gözlerinizde iki damla yaş olduysa kendi sıkıntılarınızı hatırlayıp,

Şükür edin Yaradan’a, kapanın secdeye!

Kapanın ki dinsin acınız…

Uyumayalım acımız dinsin diye, uyanalım!

İsyan etmeyelim, hamd edelim!

Edelim ki;

Geçsin acılarımız, kapansız yaralarımız…

Anise

HeLaL oLsun. ::)

Hakikaten içim acıdı.Hava da tam hüzün havası , hasret ağır ßir yük ßir yandan.

Herkesin muhakkak yaraLarı vardır.Kimi kaßuk ßağLamış , kimi haLa kan revan.ßu yazı ßenim yaraLarıma öyLe dokundu resmen.ßen kaßuk ßağLamış sanarken...

Cesaretinizden doLayı teßrikLer anise.ßende toparLayaßiLirsem cesaretimi 1-2 satır karaLamak isterim.

Efsun kardeşim yüreklendirdin sağolasın, okuyan gözlere sağlık, yorum yazan ellere kuvvet olsun ::)

Bazen içim taşıyor, kalemim de elinden geldiğince tercüman oluyor bana, nacizene siz kardeşlerimle paylaşıveriyorum ::)

Sizinde yazılarınızı zevkle okuyacağımız günleri bekliyoruz öyleyse :) ::)

Sırtım acıyor, vurdu da dost bildiğim, sır verdiğim, can dediğim…
Uyusam geçer mi ?

emeğine sağlık kardeşim çok güzel uyusam geçermi

Sağolasın ahirim, okuyan gözlere sağlık olsun, dert gam uğramasın :) ::)

duygu yüklü çok güzel bir yazıydı.

elimizde olmadan geçmişi düşünüyoruz o da acı veriyor. çünkü genelde aklımızda kalan, güzellikler değil de uyusak da geçmeyen acılardır. o yüzden fazla mı takılıyoruz geçmişe? geçmişi arkada bırakamıyoruz da, "o" zamanla büyüyen daha büyük acı, korku ve ümitsizliğe mi dönüşüyor? bu da geleceğimizi mi etkiliyor? olabilir...

sevgili anise kardeşim,
Duygu yüklü satırların bize maziyi hatırlattı.Bugün gerçekten fırtınalı ve kasvetli bir gündü.Neden kaybettiğimiz değerlerin kıymetini kaybettikten sonra anlarız.22 şubat yaklaşıyor.Dinimize hizmet eden çok değerli büyüklerimiz artık aramızda yoklar,ama sevgileri ve hatıraları taze ve capcanlı.Mevladan dileğim onlar gibi dinimize hizmet edebilmek

ellerine , yüreğine , kalemine sağlık...
çok derinden, içten ve duygu yüklü olmuş...
teşekkürler bizimle paylaştığın için:)

eline emeğine yüreğine sağlık bir yerde hepimizin

dertlerine tercüman olmuşsun diyeceğim ama

sürekli kendime şunu empoze ediyorum ne büyük derdim var değil ne büyük ne yüce yaradanım var deyip RABBİMİZE sığınıyoruz..

RABBİM hepimizi sıkıntıdan selamete delaletten hidayete eriştirsin..

Yüreğine bereket kalemine kuvvet sevgili Anise...Mollamız' da kalemi yüreğine tercüman kardeşlerimizi okudukça hem imreniyor , hem de gururlanıyorum... ;)

Evet zaman eskitiyor belki; yüzleri, elleri, bedenleri, evleri, eşyaları...Ve her geçen gün biraz daha olgunlaşıyoruz.Hayat işe önce sivri yanlarımızı törpülemekle başlıyor ki, fani olana gönül bağlamayalım.

Rahmetli anneannem derdi ki; "yavrum unutma insanın kemiklerinin olgunluk yaşı 23, aklın 33, ruhun ise 40' dır." Basiret ehli bir başka işte. Şimdilerde bunun üzerine uzun uzun düşünüyor teoriler geliştiriyorum kendimce... Vardığım sonuç ise, bu olgunlaşma sürecinde bir taraftan yara alırken, diğer taraftan pek çok şey öğreniyoruz hayata dair... Şükür ki, her yeni gün beraberinde taze bir umudu muştulayarak başlıyor...

Ve evet hamdedecek ne çok şeye sahibiz...

Bu manidar paylaşım için teşekkürler kardeşim, yüreğine sağlık... ;)

Biriktirdiğiniz samimi ve içten duygularınızı bizlerle paylaştığınız için, daha doğrusu yüreğinizi bize açtığınız için teşekkür ederiz sevgili anise kardeşim.

Daha önceki yazılarınızda olduğu gibi yine bizleri duygulandırdınız.

Yazılarınız herzaman bizler için bir nasihat niteliği taşıyor; bu yazınız benim için sahip olduklarımızın kıymetini bilmek adına önemli bir hatırlatma oldu. Çok haklısınız Mevla'ya ne kadar şükretsek az...

Ellerinize, yüreğinize sağlık... Mevla gözlerinizden dökülen yaşları yüreğinizde gül bahçeleri yeşertmesine vesile kılsın.
Allah şükrünüzü arttırsın, sıkıntılarınıza olan sabrınız içinse mükafatınızı bol eylesin.

Yüreğine sağlık güzel kardeşim.Ne kadar güzeldi :'( Neler neler geçmediki gözümün önünden...

Ahh diyor insan..Geçen sadece zaman oysa..Ne can kırıkları,ne keşkeler,ne pişmanlıklar.. geçmiyor...Adına ''Geçmiş''diyorsun,arkada kaldı bitti diyorsun,ama o arkana attığın koca bir yaşanmışlığı belkide içimize sığdırmaya çalıştığımız için zaman zaman ağır geliyor.Şunu çok iyi anladım ki..Çekilen sıkıntılar olgunlaştırıyor belki seni,belki artık daha çok şükredip yöneliyorsun O Merhameti sonsuz olana..Ama mahcup ama mahzun bir şekilde.Gözyaşlarını biriktiriyosun gözlerinde,yanaklarında,sonra yüreğinde sabırla tevbeyle dua dua büyüyünce,Rahman veriyor mükafatını,en güzel dua eyliyor belkide hayatımızı,bilemiyoruz...

Herşey bizler için,imtihan dünyası..Bir söz okumuştum ''Bu can bile bize emanetken bu dünyada kaybedecek neyimiz olabilir ki?'' ..... Rabbim her günümüze bahar güzelliği versin,o aşkla başlayıp bitirmeyi nasip eylesin.Rabbim hepimizin Yâr ve Yardımcısı olsun..

Nacizane karaladığım bu yazıya o kadar güzel yorumlarda bulunmuşsunuz ki; :-[

Dostluk, kardeşlik, samimiyet, seviye, içtenlik, edep harmanlanmışta kardeşlerimin kalplerinden klavyelerine, oradan da Molla satırlarına saçılmış. Sanki hep bir ağızdan tek bir yürekle yazılmış her kelime. ::) Hz Allah razı ve memnun olsun kardeşlerim :) ::)

Yapılan her duaya en içten amin amin... ::)

Elhamdülilah böyle kardeşlerim var, Elhamdülillah Molladayım ::) :)

Ellerinize saglik :-X

"(Bunlar), O tevbekâr olanlar, o ibadet edenler, o hamd edenler, o oruçlular, o rükua varanlar, o secdeye kapananlar, iyiliği emredip, kötülükten vazgeçirenler, Allah'ın hududunu koruyanlar (emirleriyle yasaklarının ölçülerine riayet edenler)dır. Müjde ver o müminlere, müjde!" (Tevbe 112)

Rabbim çektiğiniz sıkıntıların ecrini kat ve kat versin size inşallah.
Belki artık uyuyunca geçmez sıkıntılarımız ama artık uykudan başka sığınacağımız daha büyük bir dostumuz var. Birbirimiz için yaptığımız dualarımız. Rabbimin izniyle inşallah o dualar da vesile olacaktır dertlerimizden sıyrılmaya acılarımızı dindirmeye.

"Allah teâlâ ile arasında perde bulunmayan iki dua vardır. Biri mazlumun duası, diğeri de kişinin din kardeşinin gıyabında yaptığı duadır" (hadis-i şerif)

Eserinizin edebi yönüne gelince kaleminiz size öyle bir yaren olmuş ki gönlünüzdekileri kağıda en güzel biçimde döküvermiş. Kaleminize yüreğinize sağlık anise kardeşim.

yüreğine kalemine sağlık kardeşimm..

kardeşlerim okadar güzel yorumlarda bulunmuşlarki aynen katılıyorum.

Herşey bizler için,imtihan dünyası..Bir söz okumuştum ''Bu can bile bize emanetken bu dünyada kaybedecek neyimiz olabilir ki?'' ..... Rabbim her günümüze bahar güzelliği versin,o aşkla başlayıp bitirmeyi nasip eylesin.Rabbim hepimizin Yâr ve Yardımcısı olsun..

sadrından kalemine dökülen bu değerli yazılarınla bizi her daim buluşturmanı temenni ediyorum ;)

Deneme Yazılarınız

MollaCami.Com