Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

oğluma isim buldum lütfen yorum yapın az vaktim var

Orhan esad ismi sizce hem mana hem birbirine uygunluk açısından sizce nasıl?veya daha güzel fikri olanlar varsa paylaşabilir misiniz?çok az vaktim var ve çevremde kimse güzel fikir vermiyor.lütfen yardımcı olun.

Hoşgeldiniz kardeşim
Aslında Orhan Esad hiç fena değil, manaları bir birini tamamlıyor.
Ahmet Hilmi ismini acizane önerebilim.

hoşbulduk kardeşim .ilk oğlumun adı ahmet :) Allah razı olsun hilmi isminide çok düşündük beğendiğimiz isimlerden. o kadar karasızız ve az vakit var çaresiz kaldık

bir de bir soru olacaktı sonu han ile biten isimlerin tavsiye edildiğini duymuştum ama emin değilim bu konuda bilginiz var mı?orhan türkçe kökenli bir isim ve osmanlı padişahlarından orhan gazinin olması haricinde çok da fazla bir özelliği yok aslında o yüzden biraz tereddütteyim.esad ismini seçme sebebim ise esad b. zürare r.a isimli sahabeninadı olmasından dolayıdır.her türlü fikre açığım.uygun bulmayanlar da açıkça yazsın lütfen..burada güvenilir bilgi sahibi kardeşlerim olduğu için ömrümde ilk kez bir foruma yazı yazıyorum. ::)şimdiden teşekkürler.

bir de bir soru olacaktı sonu han ile biten isimlerin tavsiye edildiğini duymuştum ama emin değilim bu konuda bilginiz var mı?

O konda malümatım yok. Malümatı olan arkadaşlar yanıtlar.

orhan türkçe kökenli bir isim ve osmanlı padişahlarından orhan gazinin olması haricinde çok da fazla bir özelliği yok aslında o yüzden biraz tereddütteyim.

Manası bakımından da güzel, ismi ile müsamma olverir belki ;) Bir şehre vali oluverir :)

burada güvenilir bilgi sahibi kardeşlerim olduğu için ömrümde ilk kez bir foruma yazı yazıyorum. ::)şimdiden teşekkürler.

Bizde teşekkür ederiz, evet doğru yerdesiniz, daim ve kaim olrsnuz inş.

han isminin zararı olmaz sanırım çünkü benim oglumunda ismi oguzhan

ben zararı olmadığını ve bilakis tavsiye edildiğini duymuştum ama o zamanlar çocuğum olmadığı için çok üzerinde durmadım.şimdi de tam bilgi sahibi değilim.o yüzden yanlışım olmasın..

nacizane fikrim kardeşim han lı isimler çok hoş selimhan Alihan birde enes ismi hoşuma giden isimler yanlız kafanız daha çok karışacak hayırlı evlat eylesin mevlam

ALLAH(c.c) anaLı-ßaßaLı ve hayırLı ßir evLat eyLesin...

ßuLduğunuz isimLer gayet hoş.İki isim oLması şart değiLse;Yusuf veya TâLha isimLerini öneririm .Koyduğumuz isimLere iyi karar vermekte yarar var.Sonuçta hep ßeßek oLarak kaLmayacak,sonuna kadar taşıdığında hangisi yakışıyorsa onu deneyin derim...

SeLam ve dua iLe...

talha ve taha isimleri de çok güzel oabilir.birilerinden fikir almak çok güzelmiş.herkese teşekkürler.sanırım orhan isminden vazgeçtim ???sizleri de sıktım artık ama kusura bakmayın.acaba çocuğa ağır gelen isimler hakkında bir bilginiz var mı? yusuf,enes ve furkan gibi bazı isimlerin çocuğa ağır geldiğini bazı hocaefendi kardeşlerimizden sıklıkla duydum.

Hz Allah analı babalı büyütmeyi, hayırlı evlat olarak yetiştireyi nasip etsin kardeşim :)

Buraya bir bakın bakalım, güzel tavsiyeler var :)

http://www.kadinpenceresi.com/isimler-ve-anlamlari/index.html

SevgiLi Anise kardeşime iLave oLarak;

Çocuğa isim ağır gelir mi?

Bu ifadeyi hepimiz duymuşuzdur. Huysuz, dengesiz veya spastik özürlü olan çocuklara isimlerinin ağır geldikleri, taşıyamadıkları için böyle oldukları düşünülür. Bu ifade bazı tasavvuf büyükleri tarafından da dile getirilmiştir. Peki bunun bir doğruluk payı var mıdır?Bu sorunun cevabını ilerleyen bilim sayesinde bugün daha iyi verebiliyoruz. Çünkü kelimelerin titreşimlerinin madde üzerinde etki meydana getirdiği artık bugün bilimsel bir gerçek. Mesela geçenlerde okuduğum bir gazete haberinde yeni geliştirilen bir ses makinası tekstilde kullanılıyor ve bu makina kumaş parçalarını dikmeden birbirine yapıştırıyor. Çok ilginç değil mi? Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
Buradan hareketle kelimelerin titreşimleri madde üzerinde tesir ediyorsa insan üzerinde de etkili olması muhakkaktır. Şimdi düşünelim, çocuğa verilen bir ismin verdiği titreşimler ihtimal çocuğun ruh dünyasına ağır gelebilir ve çocuk bu ağırlığı taşıyamayarak ruhsal bir bozukluk yaşayabilir. O yüzden tecrübelerle sabit olan ismin ağır gelmesi meselesini hemen bir çırpıda “böyle bir şey olmaz” deyip silip atmak doğru değildir.
Yeni doğan bir çocuğa nasıl isim verilir?
Dinimizde yeni doğan bir çocuğa aşağıda madde madde vereceğimiz hususların uygulanması müstehap olarak görülmüştür:
• Yeni doğan çocuğa süt vermeden evvel ağzına yumuşatılmış hurma gibi tatlı bir şeyler sürülür.
• Çocuğa doğunca veya doğumu mütakip yedinci günü adı konur.
• Doğduktan sonra hemen ölen çocuğa da ad konur. Yıkanır cenaze namazı kılınır.
• Çocuğun ismini ilmiyle âmil, ehli salih bir zata koydurmak iyidir. Ashab-ı Kiram çocuklarına isimlerini Peygamber Efendimiz’e verdirmeyi tercih etmişlerdir.
• Çocuk isim koyacak kişinin kucağına verilir. Kişi abdestli bir şekilde kıbleye döner, önce sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okur ve üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismini tekrar eder.
• Çocuğa isim koyduktan sora hayır duada bulunulmalıdır. Peygamber Efendimiz: “Ya Rabbi bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onu güzel bir şekilde yetişmesini sağla” diye dua etmiştir.
• Durumu iyi olanlar için Allah’ın vermiş olduğu çocuk nimetine karşı bir şükür olarak çocukların doğumlarının yedinci gününde kurban kesmek sünnettir. Bu kurbana akika kurbanı denilmektedir. Yine bu günler çocuğun başının tıraş edilip, çıkan saçın ağırlığınca veya takdiri bir ağırlık olarak altın alıp sadaka vermek müstehaptır.
İsimleri bozarak kullanmak doğru değil
Halkımız arasında isimler mevzuunda yapılan yanlış bir hareket daha var. İsimleri kısaltacağız diye bozuyor ve anlamsız isimlerle birbirimize sesleniyoruz. Mesela Abdullah’a Apo, İbrahim'e İbo, Zeynep’e Zeyno, Mustafa’ya Musti, Canan’a Cano gibi.. Bu da esasen doğru olmayan bir isimlendirmedir.

Netice itibariyle isim çok önemli. Bu sebeple çocuklarımıza güzel, sevimli ve anlamlı isimler koyarak onların insanlığa faydalı birer fert olması için yetiştirmeliyiz.
Mesela günümüzde kız çocuklarına yaygınca olarak verilen “aleyna” diye bir isim var. Manasına bakılmaksızın kulağa hoş geliyor, ayrıca Kur’an’da da geçiyor diye bu ismi kız çocuklarına veriliyor. Halbuki “aleyna” kelimesi “bizim üzerimize” veya “bizim üzerimize olsun” anlamlarına gelen bir ifadedir.

Bazı erkek isimleri ve anlamları
Alican Cana yakın, kanı sıcak, candan
Alperen Hem din adamı hem komutan olan yiğit.
Aykut Armağan, mükâfat, ödül.
Bahadır Yiğit, cesur, kahraman
Can Ruh, Aziz, sevgili. Gönül.
Cüneyt Küçük asker, askercik
Cevdet Güzel, kusursuz, cömert, olgun.
Cübeyr Küçük kahraman, küçük yiğit
Enes İnsan, yakınlık, dostluk
Enver Çok nurlu, çok ışklı, çok parlak, çok güzel
Ertuğrul Temiz, yürekli, doğru insan.
Emre Aşık, dost, abi. Beylerbeyi.
Eyüp Tövbe eden, hatalarına pişman olan
Fatin Zeki, anlayışlı.
Furkan İyi ile kötü, doğru ile yanlış arasındaki farkı gösteren
Faruk Hak ile batılı ayıran.
Habbab Seven, sevgili, dost.
Halil Dost, sevgili, samimi dost, içten arkadaş.
Hamza Arslan, heybetli, azametli.
Hasan Güzel, iyi, hoş.
Haydar Arslan, cesur, yiğit, kahraman.
Huzeyfe Küçük testici, çömlekçi çırağı.
Hüseyin Küçük güzel.
Mirkelam Kibar konuşan, hoş sohbet, sohbet adamı.
Mustafa Saf hale getirilmiş, süzülmüş, güzide.
Oğuz Doğru, sağlam, güçlü, genç.
Ömer Diri, canlı, yaşayan hayat süren
Ramiz İşaret koyan, işaretle konuşan.
Reha Kurtuluş, halas.
Safa Saf, berrak, temiz, kedersiz, gönlü şen.
Saffan Saf, halis.
Üsame Bir arslan cinsi.
Vecdi İlahi aşka dalan. vecde gelen. kendinden geçen
Yahya Canlı, hayat süren

Bazı kız isimleri ve anlamları

Amine Korkusuz
Ayfer Ay ışığı.
Afitab Güneş ışığı.
Aişe Bolluk içinde rahat yaşayan.
Asuman Gök, gökkubbe, sema
Banu Ev kadını.
Berire İhsan sahibi, sadık.
Betül Erkeklerden çekinen, ibadete düşkün, namuslu ve çok temiz kadın. Hazreti
Fâtıma ve Hazreti Meryem'in ünvanı.
Büşrâ Müjde, sevinç, hayırlı haber, acele, çabuk.
Beyza Çok beyaz, çok temiz, parlak
Cânân Sevgili, dilber, gönül verilen. Tasavvufta Allah.
Ceyda Yararlı, herkese iyilik yapan.
Dilara Gönül alıcı, sevgili.
Elif Arap alfabesinin ilk harfi, dost, tanıdık.
Fatıma Kendisi ve nesli Cehennem ateşinden kesilmiş
Gülendam Gül gibi ince, uzun güzel vücutlu.
Gülbanu Gül hanım
Hasna Çok güzel kadın.
Hümeyra Küçük kırmızı. Hazreti Aişenin ünvanı.
İclal Saygı ve büyüklük gösteren, ikram eden
Kübra En büyük en azametli.
Mahpeyker Ay yüzlü parlak ve nur yüzlü.
Mehpare Ay parçası.
Meryem Dinine bağlı.
Merve Kâbe yakınındaki küçük bir tepe
Neslihan Padişah soyundan gelen.
Nihal; Fidan, genç. Fidan gibi ince yapılı
Nihan Gizli, sır, örtünmesi gerekli yerleri örten.
Nilüfer Bir su bitgisi.
Nurbanu Işıklı hanım, nurlu hanım.
Nurhayat Mutlu yaşam.
Rana Güzel, hoş görünen.
Rumeysa Büyük yıldız.
Rüveyda Hoş, ince, nazik.
Sena Övme, methetme.
Şeyma Bedeninde ben, alemet olan
Tuba Cennet ağacı
Zehra Yüzü beyaz ve parlak, nurani yüzlü

(Alıntı)

son bir soru bir daha sormayacam söz :-\ sizce tahsin esad ismi mi yoksa orhan esad ismi mi daha güzel veya hiçbiri mi?tahsin ismi için bazı yerlerde kale gibi sağlamlaştırma bazı yerlerde ise iyilik eden anlamı taşıdığı ve arapça kökenli olduğu yazıyor. çok karıştı kafam kusura bakmayın.

Çok kısa ßir zaman sizin yoLunuzdaydık.Çok zor ßir oLay hakikaten sizi iyi anLıyorum.Koyduktan sonra dönüşü neredeyse imkansız :) Siz sormaktan çekinmeyin,moLLacami şimdiden minik ßir üye iLe tanıştı :)

Kura çektiniz mi?Onunda faydası oLacağı kanaatindeyim.

ßeßek dünyaya geLdi ise isimLeri yüzüne ßakarak söyLeyin ßakaLım;sizce hangisi yakıştı?

YanLış anLaşıLmak istemem mutLaka herşey yakışır ama;ßir isim söyLerken sanki ßiraz daha sıcak geLiyor...Denemekte yarar var.

henüz dünyaya gelmedi ama yolculuğunu tamamlamak üzere inşAllah :)gerçekten büyük mesuliyet.birincide böyle zorlanmadım zaten ya ahmet ya mehmet kesindi.muhammed koymayı uygun görmemiştik çünkü.ama bu öyle değil öyle çok seçenek var ki.. sanırım dediğiniz gibi yüzüne bakarak koymak en iyisi .o zaman mecburen bir karara varılacak zaten inşAllah.herkese teşekkür ederim.Hz.Allah hepimizin yavrularına hakiki evlat olabilmeyi nasip etsin..nesillerimizi ve bizleri bu mübarek yoldan ayırmasın da minik minik Kur'an hadimleri yetiştirip islam aleminin hizmetine sunabilelim inşAllah..bizler hayırlı anne babalar olal

bizler de hayırlı anne babalar olalım da aşırı istek ve beklentilerimizle onları yormayalım..hayattan korkutmayalım.üzerlerindeki haklarımızı her fırsatta aleyhlerine kullanıp onları bıktırmayalım..bunlar benim şahsi sorunlarım bu durumda çok fazla anne baba olduğunu sanmıyorum ama temennilerim hep bu yönde ..kendim bu sıkıntıyı yaşadım malesef ve evlatlarıma bu durumu yaşatmak istemiyorum..hepinizden Allah razı olsun..

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com