Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

başkasının arsası

bilmediğim ve banada devamlı sorulan bi soruyu sorucam. herkesinin evinin yanında karşısında boş arsa vardır ve sahbinide tanımıyoruzdur. bu arsalardan hanımlar kendiliğinden yetişen bitki yeşillik topluyorlar (ebegümeci gibi) ve bunlarıda yiyorlar. başkasının arsası olduğundan vede otlar ekmeden kendiğilinden bittiğinden helalleşmek gerekiyomu.ve evlerinin yanında sahibini dahi bilmedikleri toprakları kullanıp bişiler ekiyolar ve kullanıyolar bu caizmi?? bilgili hocalarımdan cevap bekliyorum...

Sizi tebrik etmeli ve ediyorum kendi adıma,
bu konuda kafamızda hemen herkesin oluşacağı düşünceler
vardır ama, size katılıyor ve konunun ehli olan bilgi sahibi
konuyu açıklamalrı daha isabetli olacağından, yorumlarını
bekleyeceğim.
Tekrar teşekkür ediyorum, sorunuzu sorduğunuz için.....

Sizi tebrik etmeli ve ediyorum kendi adıma,
bu konuda kafamızda hemen herkesin oluşacağı düşünceler
vardır ama, size katılıyor ve konunun ehli olan bilgi sahibi
konuyu açıklamalrı daha isabetli olacağından, yorumlarını
bekleyeceğim.
Tekrar teşekkür ediyorum, sorunuzu sorduğunuz için.....

ben tşk ederim bu soru karşısında kesin şöyle yapın diyemiyorum bende. eminim bir çok kişininde merak ettiği bi sorudur beraber bekleyelim yorumları...

Arsanın sahibi buna müsade ediyorsa herhangi bir sorun yok. Mesela köylerde senenin belirli bir zamanından sonra tüm arsalar hayvanlar için otlak alanı olarak kullanılır. Arsa sahibi müsade etmeyeceği arsaya işaret koyar. Bahsettiğiniz yiyecekleri toplamak için de arsa sahibi ayrıca bir şart koymuş ise, yani "arsamda biten yiyecek türü otlar benimdir" diyorsa toplamamak gerekir.

Büyük İslam İlmihali'nde bu hususla ilgili olarak "Ekin ve bostan tarlalarında ekinler ve bostanlar alındıktan sonra, başkalarının toplamasına adet olarak izin verilmişse, arta kalan ekin veya kavun, karpuz, hıyar gibi döküntü şeyleri, başkalarının toplaması caizdir" ibaresi yer alıyor.

Netice olarak boş araziler sahipli olsa da orada biten ebegümeci, kazayağı, gelincik gibi otların toplanmasına adeten izin verilmiş ise, yani toplanmaması için herhangi bir şey belirtilmemiş ise toplanabilir.

Arazinin sahibine sorularak hareket edilmesi en doğrusudur. Köylerde bu tür arazi sahipleri başka memleketlerde olabiliyor, yılda bir defa ya geliyor, ya gelmiyor. Bu durumda bahsedilen otlardan faydalanması söz konusu değil, kendi emeği ile de ekip suladığı bir şey değil. Toplanmasında herhangi bir beis yok.

Konuyu güzel cevabınızla aydınlattınız, Allah c.c hu razı olsun,

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com