Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

icki

ickinin haram olusu ile ilgili ayet ve hadislerden ornekler rica ediyorum tesekkurler.:):)

Allahu Teala şu ayeti inzal buyurdu;"Ey inananlar,içki,kumar,putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir,bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister.Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?(Maide suresi..90-91)

Peygamber (s.a.v) efendimiz,bir hadis-i şeriflerinde,'bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa onun azıda haramdır'..bu hükme göre az miktarlarda da olsa,etil alkol bulunan her madde dinen haram demektir'''

Kur-an'i kerim de apacik haram olmus birseyi sorarlar 1431 sene sonra hala!
Hiç kitap okunmamis, hiç niye diye merak edilmemis ; Oysaki bugun bir doktora sorsan zararlarini bir bir sayar, hiçmi etrafini seyretmemis.
Oysaki Peygamberimiz gibi diyorum Yaradani sorun, Yaradani ögrenme zamani gelmedimi hala?
Bu evrenin sahibini merak eden yok mu hala?
Yazik! 1431 sene önce bir bilinc onu buldu siz hangi zamandasiniz?
Oysa daha güzel incelikleri açiklamanin, sirlara ulasilmanin zamani saniyordum.
Bir adim atinda kendinizi taniyin, bir adim atin Yaradani sorun!
Bu ne yahu!
Bakmiyayim su sorulara diyorum, belki bir ince konu yakalarim umuduyla tiklarim
Bu ne yahu!

belki arkadaşta ince konu yakalamak için açıp arkadaşlardan fikir almak istemiş olamaz mı kardeşim

belki kardeşimizin bir ödevi fiilan vardır bu konuyla ilgili

degerli kardesimiz ne kadar güzel bir soru sormus.
Haram olan bir nesne ile alakali kaynak sormasi kadar dogal baska ne olabilirki.

Unutmayalimki bildigimizin alimi, bilmedigimizin talibiyiz...bilmemek degil ögrenmemek ayiptir.
Herkesin ilmi seviyesi sizinki kadar yüksek olmiyabilir.

degerli kardesimiz ne kadar güzel bir soru sormus.
Haram olan bir nesne ile alakali kaynak sormasi kadar dogal baska ne olabilirki.

Unutmayalimki bildigimizin alimi, bilmedigimizin talibiyiz...bilmemek degil ögrenmemek ayiptir.
Herkesin ilmi seviyesi sizinki kadar yüksek olmiyabilir.

katılıyorum .güzel açmışınız.islamiyet bu.

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com