Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

SORUM VAR ?????????????????????? ORUÇLA İLGİLİ

SA kardeşlerim size bir acizane sorum olacak
Güneş batmayan bir mekanda(mesela kutuplarda) oruç vakti bitmiyor oralarda yaşayan bir zat nasıl oruç ibadetini ifa edecek veya tutmayacaksa sonradan kazasını yapması icap eder mi?
ilginiz içün şimdiden şükranlarımı arz ediyorum

Ben bunu kitaplarımda yazım baksana oraya kardeşim

kitaplarınızı büyük bir alaka ile takip ediyorum lakin bunu bulamıyorum abi

sorunu daha açık yazarmısın ? mesela neresi ?

mesela kutuplarda

tamam kardeşlerim cevabını öğrendim
shur vakti ve iftar vakti olmayan (oluşmayan ) yerlerde farz değilmiş oruç,aynı şekilde namazın vakti de oluşmuyorsa o vaktin namzıda farz olmazmış ve kazasıda icap etmez miş

Ramazani Serifi kutuplarda gecirirsek bir gun lazim olur bu bilgi.
Fakat kaynagini yazmamissiniz. O halde amel edemem bu bilgi ile :-X.

Ramazani Serifi kutuplarda gecirirsek bir gun lazim olur bu bilgi.
Fakat kaynagini yazmamissiniz. O halde amel edemem bu bilgi ile Sustum.

Kardeşim kaynağını siz daha iyi bilirsiniz ve hep okuduğunuz şeylerdir.

tamam kardeşlerim cevabını öğrendim
shur vakti ve iftar vakti olmayan (oluşmayan ) yerlerde farz değilmiş oruç,aynı şekilde namazın vakti de oluşmuyorsa o vaktin namzıda farz olmazmış ve kazasıda icap etmez miş

sevgili karaoğlan, yanlışsın abim...
size bu bilgiyi her kim verdi ise, yanlış bilgi vermiş... büyük vebal altına girersiniz sora...
daha önce bu sualinizi görmüştüm. lakin size medineli abim muhatap olunca, saygısızlık olmasın, had bilmezlik diye telakki edilmesin diye cevap vermek istemedim. nasıl olsa kitaplar yazmış bir abimiz var diye düşündüm böyle...
lakin, cevap yazmak zorunda kaldığım için değerli abimizin hoşgörüsüne sığınırım...

değerli kardeşim aslında bu basit bir konuydu... bunun cevabı hemen bütün ilmihal kitaplarında mevcut olan bir mevzudur...

evet, elbette kutuplarda hayat altı ay gündüz, altı ay gece olarak geçer... ve elbette burada altı ay oruç tutulamayacağına göre, bunun bir yolu olsa gerektir... bunun yolu kestirmeden, insanları farz olan ibadetlerinden muaf tutmak olamaz... böyle bir fetva veren kişi şayet art niyetli biri değilse muhtemelen cehaletinden dolayı, işkembe-i kübradan sallayan bir kişi olsa gerektir...

şimdi bu işin çözümü nedir?
kutuplara en yakın, "günü 24 saat olarak yaşayan" belde neresi ise, oranın ibadet saatleri dikkate alınarak namaz kılınır ve oruç tutulur...

saygı ve muhabbetler...

bu konuda sahih bir hadis-i şerif zikretmeyi uygun buldum... Efendimiz (as)'ın sözünün olduğu yerde zaten başka bir delile gerek kalmaksızın riayet etme zorunluluğu vardır...

Kutuplara doğru yaklaşıldıkça iyice uzayan gün ve gecelerde namaz ve oruç vakitleri (takdir edilir). İşte bu (Takdir), mes'eleyi karışıklıktan çıkarır, sıhhate kavuşturur.

— Takdir, hadîsten geliyor. Peygamberimizin ifadesidir bu. Resûlüllah Aleyhisselam günleri iyice uzun olmayan yerden çıkacak olan Deccalı haber verirken, "Deccalın bir günü sizin bir seneniz kadar uzun olacaktır. Sonraki günleri de beri geldikçe kısalacaktır", buyurduğunda sormuşlar:

— Ya Resûlâllah, bir günü bizim bir senemiz kadar uzun olacağını bildirdiğiniz o günde namazlar nasıl kılınacaktır?

Şöyle cevap vermiştir:

— Takdir olunarak! Yani uzun günün saatleri takdir edilerek. Hesaplanarak.

— Nasıl takdir edilip, nasıl hesaplanacak?

— En yakın normal vakitli ülkenin takvimi ve saatıyla takdir olunup, hesap edilerek.(Müslim, Kitabu’l-Fiten ve Eşrâtu’s-Sâat, 20)

Demek ki, Resûlüllah'ın haber verdiği (takdir olunarak) kelimesi bize mes'eleyi hallettirmektedir. Böylece beş vakit namazını en yakın normal vakitli ülkenin saatına ayarlayarak kılan kimse huzura kavuşur, yanılmaktan kurtulmuş olur.

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com