Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

dede konuşuyo.

Akşam arabayla çocukları okuldan almaya gidiyorum,İslami bir radyoyu açtım dinliyorum.
Bugünlerde alevi açılımı moda oldu ya,
Dinlerken dj bir alevi DEDE si getirmis konuşturuyo.
Farklılıklarından bahsediyo.alevi İslam anlayışından falan,
Ama bir tek itiraz yok soru sorandan.
Tasdik etmese de susuyor.
Uzatmayayım meseleyi bir yerde şunu dedi Sözde dede,
“muaviyenin sözde İslam ordusu”

Allahuekber, resmen sahabeye hakeret,ama karşısındaki susuyor.
Alevi İslam anlayışı diyor ibadetimiz farklı .(malum cem evinde yapılanlar)
Orucu soruyo,sadece muharrem orucundan bahsediyor.
Sunucuda çıt yok.
Ramazan orucu nedir soramıyor..(yazık)

Uzatmadan kısaca yazıyorum alevi arkadaşlarım var beraber çalışıyoruz,anlaşabildiklerimiz çok az İslami düşüncede.
Lakin karşılarında eğilmeyiz .açıkça söyleriz kardeşim İSLAM sizin anladığınız gibi OLAMAZ.
Kendinize gelin İSLAMI adam gibi yaşayın.
Moda bugünlerde.ALEVİ açılımı
Açın, açın,medeniyeti hallettiniz,sıra mezheplerde.
Tamam bu memleketin insanı bu arkadaşlar,birlikte yaşayacağız elbette
ama
alevinin İSLAM anlayışını kabul etmek mümkin değil.
Benim sahabeme dil uzatacak ,hakaret edecek
Susacaksın.
Sunucu bey mecburmusun kardeşim dede yi konuşturup söylediklerine baş sallamaya.
Sözde inançlarıyla batmışlar .
Namaz sız,ramazan oruç suz İslam olurumu.diyemiyorsan.yanlışlara ortak olma.

ihvan

ah ihvan kardeş aaaaaaaaaaah ah.bu gidişin sonu nereye varır bilmmki.
konu güzel olmuş elinize saglık.çok iş düşüyo yine bizlere.yük omuzlarımızı agırlaştırdıkça agırlaştıryo.Allahım güç kuvvet versin.

evet malesef işimiz var...

evet islamın şartları olmadan islam olmaz,

Ama !

işin aması var ama,

oda şu;Türkiye üzerine oynanan oyunlar var,bu oyunlara alevi kardeşlerimizi alet etmeye çalışıyorlar,

bir alevi-sünni çatışması yaratmaya çalışıyorlar,

namazsız ,oruçsuz ,hacsız islam olmaz,

ve alevilerin sorunları alevi açılımı altında da çözülemez,

çünkü alevi açılımı aslında siyasi bir manevra,

alevileri açalım derken kapatmaya çalışıyorlar aslında,

eskiden alevilik şuydu ; sünnilerin ibadet yerleride alevilerin ibadet yerleride camiiydi,

sünniler için zikir yeri tekkeler, aleviler için cem evleriydi,

ve yapılan ibadetler aynıydı,

namaz,oruç,zikir v.s.,

ama sünnilik nasıl bozulduysa alevilikde bozuldu ve bu hale geldi,

sünnilik nasıl bozuldu diyeceksiniz?

kadınlar örtülerini attı,herkes namazı bıraktı,cenaze namazlarında kadınlarda ön saflarda yer tuttu,oruç açlık,zekat yük,hac gezme yeri oldu,

alevilikde Efendimizden sonra en fazla Hz Ali'yi sevmekten başlayıp ne hale geldi görüyoruz,

diyecek tek şey şu Rabbim bizlerede onlarada akıl-fikir versin,amin......

teşekkürler cepni.aynen katılırım fikirlerine...terslik şu yapılan yanlış törenleri ibadetmiş gibi insanlara yansıtmak....sonu nereye varırı bakalıım.

Yazınızı okuyunca aklıma islami bir kanalda izlediğim haber sunumu geldi...

Hatırlarsınız birkaç zaman önce 2 polisimiz Adana -Hatay karayolunda görev yaprken şehit oldular.Bizim için,güvenlik için -adını ne istersen koyarsın- beklerken arkalarında küçücük çocuklar bırakarak gittiler.Ama kanal haberi şu şekilde verdi,haberi sunan bayan şunu diyordu:

-İki polis karyolunda beklerken öldüler......

Öldüler ama şehit olmadılar yani.Neden acaba? Nedeni belli aslında çünkü şehitliğin yorumunu kendi düşüncelerine göre yorumlayan bu insanlar (haşa) Allah 'in yerine karar veriyorlar.Tamam şehitlik basit bir olgu değil kimsenin nasıl bir inançla nasıl bir mertebede öldüğünü kimse bilemez ama kardeşim ölen bizim insanımız kaldıki bizim için orda beklerken öldüler.Şehitliğine inanmayorsan en azından onore etmek için nezaketen söyle.Aynı insanlar kimlere şehit diyorlar burda söylemiyim şimdi.Sözde islamı yaşayan insanlar,kurulmuş programlanmış insanlar bunlar.tek başına düşünemeyen dinini öğrenmek için peygamberden başka yol gösterici arayan zihniyetin devamı bunlar.

Dediğiniz kanaldaki insanda eminim islamdan bihaber ki cevap veremiyor,vermesin sussun bakalım.Anca mitinglere gidip kahrolsun bilmem kim diye sesini duyuramayacağı ortamlarda konuşurlar.Malesef şimdi o aranan müslümanı bulabilmek zor bile değil galiba...

konu için teşekkürler...

Aynı insanlar kimlere şehit diyorlar burda söylemiyim şimdi.Sözde islamı yaşayan insanlar,kurulmuş programlanmış insanlar bunlar.

demişsiniz ya sayın fuadesra,

bence söyleyin vebal altında kalmayın,

müsadenizle ben söyleyeyim;

bu insanlar birinci dünya savaşında ölen hristiyan askerlerine de şehit diyorlar,

ve şu an maalesef Türkiye'de müslümanların neredeyse % 30 unu oluşturuyorlar,

ve akıllarıyla daha ne kadar gidebileceklerini zannediyorlar bilmiyorum!

Vebal altında kalmam kardeşim.benim söylemek istemediğim şeyi herkesin az çok tahmin ettiğini biliyorum.o yüzden böyle olması daha iyi...

vebal altında kalmam derken ne demek istediniz kardeşim anlayamadım......

Ben konuya farklı bir yönden yaklaşayım mı? (severim farklılıkları bilirsiniz :))

Medya ve medyacılar...
Öyle zannediyorum bunlar da ileriki, çok çok ileriki zamana göre programlıyorlar kendilerini.
Hani bu gün bir işe yaramayacak gibi görünen hatta ters olarak kabul edilen mevzuları öyle tatlı işliyorlar ki! Zaman geliyor "A evet ya haklılık payı var" "tabi tabi bu adamı kaç kez dinledim hiç yalan söylemez" " şu kanal varya şu kanal bir numara" deniliyor. Tabi, tabi öylelerdir.

Geçmiş zamanlarda tartışılan mevzulardan biri bilirsiniz 'kadınların cenaze namazına gitmeleri'. Önce tartışıldı. Doğruluğu, yanlışlığı eleştirildi. Kavga edenler oldu vs. Sonra bir baktık haberlerde cenaze namazına gidenler oldu. Hoş ben tesadüfen gittiklerine inanmıyorum, birileri onlara "hadi hazırlan, siyahlarını giy, kocaman güneş gözlüğünü tak (kış da olsa farketmez) he bu arada yanına soğan almayı unutma ola ki ağlayamazsın sür gözlerine, sür sürüştür, tak takıştır, ön saflarda olmaya dikkat et, (utanmasalar kameraya el sallayacaklar da olmaz işte) git cenaze namazına" emrini verdi. Sonra kimileri duydu sinir küpüne döndü, kimileri gördü içine sığdıramadı, kimileri bildi ama doğruyu bildiremedi derkeeeen vakit doldu. İnsanlar alıştı. Ve artık bir çok ölüm haberlerinde ön safları hanımlar oluşturuyor. Birileri ellerini ovuşturup kazanmanın sevincini yaşıyor, diğerleri artık farkında bile değil.

He şimdi bu sadece bir misal. Ve bunun gibi hazmettirilmeye çalışılan bir çok mevzu!
Haberdar olmak için haber izlemeyin, dinlemeyin. Şu zamanda -bence- sadece kimi zaman ağlamak, kimi zaman gülmek için haber izlenir, dinlenir.

Ve biz hala yerimizde sayıyoruz gibi gibi...

Konuyu açan ve değerli cümleleriyle konuyu yorumlayan kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. Farklı bir açıdan geldim konuya ama sanırım aranızda yer var bana :)

Saygı ile...

her ne kadar konum biraz dağılmışsada,herkese teşekkür ederim.

sevgili kardelen çok güzel ifade etmişsin.
ihvan kardeş konuyuda dagıtıyoruz ama...
gördümki,şu davos krizinden sonra,medya ikiye ayrıldı,hem netten hemde tvden çok fazla isitifade eden biri olarak,yahudiyi savunan,yahudi gibi konuşan beli 3-5kanalı artık izlemiyorum.çünki psikolojik baskı uyguluyolar adeta,ülkeyi yaşanmaz bir yermiş gibi gösteriyorlar adeta.her şeyin hemen kötü taraflarını anlatıyorlar.kendi yuvarlak kafalarında kurdukları hesaba göre kendi çaplarında bişiyler yaptıklarını sanıp,milleti de ahmak yerine koyuyorlar.zaten dogru dürüst programlarıda yok,yok yemekti,yok izdivaçtı.tv aklıma gelince adeta midem bulanıyor.ama keşfettimki,çok güzel belgeseller koyan,içerigi yaşamımıza uygun konular işleyen kanallar keşfettim.cuma günleri akşam,tv5te ahmet akgündüzle saklı tarih var takipçisi oldugumuz,perşembe akşamları kontvde16dan sonra degrler okulu var,ebeveynler için çok faydalı ve çocuklarını geliştirici,dini yönden tamamlayıcı çok güzel bir program.bide her gün saat 10da kontvde tahir büyükkörükçünün konuşmaları,asu tv de çıkan belgeseller müthiş.vb.yeni yeni şeyler keşfettim anlayacagınız.

amaan nebilem işte kendi çapımızda kendi kendimize bişiyler yapıyoruz. :)

>:( >:( Ihvan kardesim yokmuydu telefon hatlari, mail adresleri felan !

Insani en çok celallendiren taraflari ise daha kendileri bile neyi savunduklarini bilmeden ezberledikleri ile tartismaya girmeleri ! Anlatiyorsun, anlatiyorsun karsindaki anliyacak zannederek ama .. .. ..

Deneme Yazılarınız

MollaCami.Com