Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Aşık olmak caiz mi? Aşkını gizlemek şehit sevabı verir mi?

Özellikte gençlerde olan; bir erkeğin bir kıza duyduğu hoşlanma yada genellikle aşk olarak tabir edilen duygularla ilgili bir ayet ya da peygamber efendimiz (sav) 'in söylediği herhangi bir hadis var mı? Aşkını gizlemek şehit sevabı verir mi ?

bu mevzu iddi araştırma gerektiren bir konu aslında.ama dediginiz gibi şeyler hiç duymadım ben.diger arkadaşalr nasıl düşünyor bu konuda açıkçası çok merak ettim.

kardeşim aşık olmak tabi caizdir keşke her kes samimi bir şekilde aşık olsa ne güzel olur. en iyisi hemen aşık olunuz.

Evet sevgili kardeşim aşkını gizleme ile ilgili bir hadis var.Hadiste buyurulur.Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir.(Kenzul umman h. No: 6999-7000; Hakim, Hatib) Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek sabredenin günahlarını Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar." (İbni Asakir)

İslam dininde iffeti koruyarak sevgi neticesinde günahlardan kaçınmak ve günah işlememeye sabretmek büyük bir kemel örneğidir.Yine bir hadiste şöyle der.
'Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir.' (Deylemi)

Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir mealindeki hadis, Hz. Aişe ve İbn Abbas’tan gelen rivayetlere dayanmaktadır.Bu konudaki rivayetleri zayıf gören alimlerin yanında sahih kabul eden alimler de vardır(bk. El-Makasıdu’l-hasene, 1/658).Rivayetlerde “iffeti koruma” kaydı vardır. Bu da gösteriyor ki, aşkın en belirgin özelliği, nefsânî değil, kalbî olmasıdır.

Pek çok âşık, maşukunun üzerindeki fanilik damgasını gördükten sonra, Hz. İbrahim gibi “Ben biraz görünüp, arkasından kaybolan fani maşukları sevmem” demiş, mecazî sevgililer yerine hakîkî sevgili olan Allah’a yönelmiştir. İnsanın gönlünü fanî sevdalardan alıp, bakî bir yâre sevdalı yapan aşk gibi nuranî bir iksir, içinde şahadet şerbetini barındırmaya namzettir.

Aşk, genellikle, muhatabın güzelliğine bakmaksızın ve insanın iradesi dışında gönülde meydana gelen coşkun bir sevgi potansiyelidir ki, bir açıdan –imtihan için verilen- bir musibettir. Böyle bir sevgi potansiyelini hazmederek, onu nefsin kötü emellerine alet etmeden sabreden bir kimsenin bu tavrı Allah’a olan saygısının bir yansımasıdır.

Evet eğer aşk cismani bir anlamda deyilde ilahi bir aşk olursa hz.İbrahim gibi ben batanları sevmem sırrı anlaşılırsa mesele daha iyi anlaşılmış olacaktır. Selametle kardeşim.

"Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir"
.(Kenzul umman h. No: 6999-7000; Hakim, Hatib)
"Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek sabredenin günahlarını Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar."
(İbni Asakir)

İslam dininde iffeti koruyarak sevgi neticesinde günahlardan kaçınmak ve günah işlememeye sabretmek büyük bir kemel örneğidir.
Yine bir hadiste şöyle der.
"Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir".
(Deylemi)

Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir mealindeki hadis, Hz. Aişe ve İbn Abbas’tan gelen rivayetlere dayanmaktadır.
Bu konudaki rivayetleri zayıf gören alimlerin yanında, sahih kabul eden alimler de vardır.
(bk. El-Makasıdu’l-hasene, 1/658)

Rivayetlerde “iffeti koruma” kaydı vardır. Bu da gösteriyor ki, aşkın en belirgin özelliği, nefsânî değil, kalbî olmasıdır.

ellerin dert görmesin denizce kardesim...
Rabbimiz bizleri de uyanlardan eylesin...

Her ne kadar "Dini Soru ve Cevaplar" kategorisinde "kaynak hususu çok nemlidir" desek de bir şeyleri anlatamamış olmanın farkına vardım. denizce'ye her cevabında kaynak göstermesini istiyorum; fakat yine aynı şeyi yapmakta ısrar ediyor. Bir başkasına ait olan yazıyı "kendimizinmiş" gibi gösteremeyiz.

Defalarca anlatıyoruz; anlatamayınca yazıyı kaldırmak durumund kalıyoruz ve sonuç ne oluyor biliyor musunuz? Sonuç: "Mollacami yöneticisi olan fülan şahıs benim cevabımı kasıtlı olarak sildi." ve devam ediliyor; "Silsin bakalım, ben de ona eksi vereyim de anlasın millet..." :)

Dini Soru ve Cevaplar bölümünde "sorunun cevabını biliyor isek", "kaynaklarıyla ifade edebiliyor isek", bir başkasına ait cümleleri bir başka sitelerden kopyalamadan yazmaya gayret edelim. Ne bir başkasını yanlış yönlendirip yanlış öğrenmesine vesile olalım, ne de bir başkasına ait yazıyı "kendimize aitmiş" gibi göstererek kul hakkına girelim...

Soruyu soran kardeşimin bahsettiği "aşk" olmamakta; nefsani bir duygu olmaktadır. Zira aşk bambaşka bir meseledir. :)

kusura bakmayın faruk kardeşim ama,ceza konusunda kimse beni geçemez.o şeref bana aittir efenim. ;D ;D

:o :o Hakikaten yeni fark ettim. :-X

:o :o Hakikaten yeni fark ettim. :-X

gizli bi cezacım varda,günde 2-3tane sagolsun verip çıkıyo.bende yakında ceeza rekorunu kırmaya hazırlanıyorum.allah razı olsun kimse bu bana ceza veren.sevgili yagmuru bile geçtim. ;D ;D ;D 8) 8) 8) 8) ::) ::) ::).

ne cezasıı yaaa ben cezadan korkarım bak ceza mezaa varsa hmm arabii lügatte cezaa bi mukaabeleti mükafat yani meselaa cezaaauhum inde rabbihim cennaaaati adnin onların ahirette cezası altlarından ırmaklar akan cennetlerdir

aşık olmak caizmi.değilmi bilemiyorumda. lakin kalbimizi karartacağına adım gibi eminim.

yapma be ihvan kardeş neden kalbimizi karartsın amanın yapma ne olur

Rabbim 18 bin alemi aşk üstüne yaratmışken bu soru ilginç olmuş,

Sadi'nin Bostan adlı bir kitabı var,

kadın-erkek üzerine okuduğum en önemli dizeler galiba o kitaptaydı,

bir elmanın iki yarısına benzetiyordu galiba ve aralarındaki ilişkinin nasıl alması gerektiğini anlatıyordu,

okuyun tavsiye ederim,

Teşekkür ederiz. Allah razı olsun.

Her ne kadar "Dini Soru ve Cevaplar" kategorisinde "kaynak hususu çok nemlidir" desek de bir şeyleri anlatamamış olmanın farkına vardım. denizce'ye her cevabında kaynak göstermesini istiyorum; fakat yine aynı şeyi yapmakta ısrar ediyor. Bir başkasına ait olan yazıyı "kendimizinmiş" gibi gösteremeyiz.

Defalarca anlatıyoruz; anlatamayınca yazıyı kaldırmak durumund kalıyoruz ve sonuç ne oluyor biliyor musunuz? Sonuç: "Mollacami yöneticisi olan fülan şahıs benim cevabımı kasıtlı olarak sildi." ve devam ediliyor; "Silsin bakalım, ben de ona eksi vereyim de anlasın millet..." :)

Dini Soru ve Cevaplar bölümünde "sorunun cevabını biliyor isek", "kaynaklarıyla ifade edebiliyor isek", bir başkasına ait cümleleri bir başka sitelerden kopyalamadan yazmaya gayret edelim. Ne bir başkasını yanlış yönlendirip yanlış öğrenmesine vesile olalım, ne de bir başkasına ait yazıyı "kendimize aitmiş" gibi göstererek kul hakkına girelim...

Bu konuda "mukallid" kardeşime teşekkür ediyorum.

Soruyu soran kardeşimin bahsettiği "aşk" olmamakta; nefsani bir duygu olmaktadır. Zira aşk bambaşka bir meseledir. :)

Sayın faruk aktaş beni yinede eleştirdiniz kaynak diyorsunuz bir yönden haklı olabilirsiniz siz eğer adaletli bir yönetici iseniz kaynak göstermeden sildiğiniz yazılardan özellikle soru cevab bölümü ile ilgili yazılar ki bu yazılardan cüzi irade ile ilgili soruya verdiğim cevab örneği başta olmak üzere bir çoğu kendi fikirlerim düşüncelerim ama siz yöneticisiniz ya hemende eleştiriyorsunuz siliyorsunuz ortada cüzi irade ilgili yanlış açıklamalar yapılıyor herkes cevab yazıyor ama denizce cevab yazınca faruk aktaş kardeşim aaaaa bak denizce yorum yapmış acaba hangi yerden çalmış kopyalamış bahanemi yok kopyala yapıştır.

Evet ceza konusuna gelince zaten ceza verecek gurub belli ben bunlarında adaletli olmasını temenni ediyorum.
İnanıyorumki bu forumda bize sahip çıkan ve bizim fikirlerimizi paylaşan insanlarda vardır.
Şunuda ifade edeyim ben kimsenin yazılarını kopyala yapıştır tarzında bu da sizin iltifatınız tabi çalmıyorum paylaşıma sunduğum bazı konularda bazı kaynaklardan aldığımız yazıları okur elekten geçirir ehli sünnet anlayışına uygun ise paylaşırız.Her halde bunu yapmaktada bir sakınca olmasa gerek.

Ama yinede Allah sizden razı olsun sayenizde eksiklerimizide görüyoruz.ve özgür bir şekilde paylaşımlarımızı sunabiliyoruz.Selametle kardeşim

yapma be ihvan kardeş neden kalbimizi karartsın amanın yapma ne olur
. istisnalar hariç. :. :)seni torpilliler sınıfına aldık. :D

hmmm yeşekkürler de torpili pek sevmem torpillileri de ama sırf senin için sadece bu gün sevecem

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com