Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

parali gun

Hanimlarin kendi aralarinda yaptigi parali gun,altin gunu, dolar gunu hatta yakinlarda duydum deterjan gunude yapiliyormus bunlarin hukmunu ogenebilirmiyim?

yani biraz açarmısın o gün ne yapıyorlar

ne yapacaklar değişik değişik icra ediyorlar ..

bir kısmı var Yasini şerif ,hatmi şerif,gibi zikirlerle yapıp ikramlarını yiyip paralarını verip ayrılıyorlar..

bir kısmı sadece muhabbet dostane oturma ikram + parayla kapanış

bir kısmı sadece eylenceden oynamak tülgemek dedikodu lak laktan mütevevllit +ikram+para

ne yapacaklar değişik değişik icra ediyorlar ..

bir kısmı var Yasini şerif ,hatmi şerif,gibi zikirlerle yapıp ikramlarını yiyip paralarını verip ayrılıyorlar..

bir kısmı sadece muhabbet dostane oturma ikram + parayla kapanış

bir kısmı sadece eylenceden oynamak tülgemek dedikodu lak laktan mütevevllit +ikram+para

bir kismida bir araya gelmeyip sadece paralarini topluyorlar

ben bu gunlerin bidat diye biliyorum

altın günü yapmak yahudi adetidir.

cevaplariniz icin tesekkur ederim.fakat kaynakli,detayli bilginiz varsa palasabilirseniz sevinirim.o zaman bizlerde boyle yanlisliklara dusen kimselere daha guzel izah etmis oluruz.

altın günü yapmak yahudi adetidir.

yahidiler altın günümü yapıyorlarmış ??

bende merak ettim dogrusu... ?

malumati olan kardeslerimizin cevabini bekliyorum

faruk aktas ins gorup cevap verir

eminim hocamiz daha net cevap yazacaktir...
ama acizane olarak altin yada para günlerinde kul hakki var diye düsünüyorum...
diyelimki 12 kisi katiliyor gün'e... ilk gidilen kisi pesin aliyor altin'i ve altinin fiyati 50 tl...
lakin, son kisiye tam 1 yil sonra gidiliyor ve altinin fiyati 70 tl olmus...!
yada, ilk alan 12 altini degerlendirip 12yi 20 yapabilir... ya sona kalan...!

ay'da bir yada daha kisa mesafede yasin, salavat gibi Hayr'li icraatlar yapilabilir...!

Herkes razi olduktan sonra neden kul hakki olsun?

evet. eskiden istanbulda ermeniler arasında yaygın olan bir adetmiş. çok eski istanbullular bilir sanırım : ) onların bu adetini yapmak yılbaşı kutlamak gibi olsa gerek. halbuki biz tırnak keserken bile benzememeye dikkat ediyoruz. afaki nin dediği de güzel bir tespit.

cevaplariniz icin tesekkur ederim.fakat kaynakli,detayli bilginiz varsa palasabilirseniz sevinirim.o zaman bizlerde boyle yanlisliklara dusen kimselere daha guzel izah etmis oluruz.

yahudi adeti olduğu için, hadislerde anlatılan yahudiye veya islamın dışındaki herhangi bir topluluğa benzemenin sakıncaları kanıt olabilir diye düşünüyorum. kısaca yılbaşını neden kutlamıyorsak benzer bir durum olduğu şeklinde izah edebilirsiniz.

Vakit ayirip bilgilendirdiginiz icin HzAllah razi olsun..

Paralı günlere katılma taraftarı değilim.
Biriktirmek istedikten sonra yatırımını evdede yapabilirsin yeterki isteyelim.

Bu altın ve dolar, euro konusu biraz haksızlığa giriyor ama Türk parası olarak olucaksa bu paylaşım sorun olmaz sanırım.

Gün adı altında uzaktakileri yakınlaştırmak eş dost ziyaret ,belki bir yasin-i şerif okumak cuma gününe denk getirip daha faydalı bir birliktelik sağlanabilinir bayanlara ait bu özel günü.

Bu saydıklarımız dışında peki sizler hiç ev günü yapanı duydunuzmu?

Evet evet yanlış okumadınız EV günü. :)

Tabi bu her ay belirlenen miktarda toplanan dolarla bir yıl sonunda kurrada çıkan kişiye para veriliyor.Kişi bu toplanan parayla evini alıyor.

Bu ev günü bir kaç yıl sürer.Bu süreçte bir çok kişi ev sahibi olmuştur.

Malum hayat şartları ve ekonomik gidişat doların hızla artmasına sebebiyet verdiği için bu ev günü sistemide arada parasal yönden çok fark olması babından kişiler ödemekte zorlanınca ev günüde haksızlık olmasın diye sona erdiriliyor.

Malum hayat gailesinde toplu para bulupta borçlanılmadan ev almak oldukça zahmetli.

Bu devirde samimi dürüst kişilerce bu sistemi yürütenleri tebrik ediyorum ki bu gerçek bir yaşanmışlıktır.

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com