Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

çay lekesi ve çocuk

-Anne(...) şey,ça..çay döküldü :-[

-Nereye döktün !

-Halıya.özür dilerim :-[

-Ne kadar salaksın çocuğum yaa.Çekil şöyle >:(

-Ama an...

-Kes cevap verme bana.Zaten canım sıkkın !

-Peki...

Mahçup bir şekilde çöküverdi dizlerinin üzerine.Eli çarpmıştı bardağa ve dökülmüştü işte.Çayın yanında artık damla damla gözyaşlarıda halıdaydı artık.Belki temizlenirdi çay lekesi ama gözyaşlarını asla temizleyemeyeceklerdi...Oysa iki gün önce misafirin çocuğu elindeki bardağı vitirine atmış ve vitrin tuzla buz olmuştu.Annesi ; ''Olsun canı sağolsun,çocuk işte'' demişti.Hatta başını okşamış ''Olur üzülme'' demişti....Peki şimdi o aynı anne değilmiydi? Hemde kendi annesiydi.O zaman neden böyle oluyordu.

İnsanlar sevdiklerini kendilerini sevdiği için mi bu kadar kolay kırmaya meyilliler.Başkalarına gösterdiğimiz özeni kendi sevdiklerimize gösteremiyoruz.Bir arkadaşınızın evine gittiğinizi düşünün.Yediğiniz yemekten sonra sofrayı toplar,annesine ellerinize sağlık dersiniz.Adına nezaket deriz belki.Evet hep yabancıların hakkı olan bir nezaket...Oysa bunu kendi evinizde,size hergün yemek hazırlayan annenize yapmıyorsunuzdur.Okulda kimbilir kaç öğrencinin başını okşuyor,kaçının derdini dinliyorsunuz,kaçının ödevlerinde yardımcı oluyorsunuz.Eve geldiğinizde kendi çocuğunuza aynı özeni göstermiyorsunuz.Adına yorgunluk diyorlar.Komik,çünkü o çocuk başkasının çocuğu olsaydı mutlaka zamanınız olurdu.

Doğru,belki de sevdiğiniz için değil mecburiyetten yapıyorsunuz bunları.Komşu kırılmasın diye çocuğunu azarlamadınız,arkadaşınızın annesi size ne iyi çocuk maşşallah desin diye yaptınız,velilerden şikayet gelmesin diye ilgilendiniz öğrencilerinizle.Ya sevdikleriniz.Onlar nasılsa sizinle değil mi.Ne yapsanız veya yapmasanız sizinleler.Onlara yardım etmesenizde olur,affetmesenizde.Başkalarının gözyaşı sevdiklerinizden hep daha kıymetli oldu.Elalem neder korkusuyla incittik sevdiklerimizi...Neden aramak neden ki sevdiğini söylemek için sevdiklerine,özel gün beklemek niye.Hiçkimse sizi gerçekten sevenlerden önde olmasın...

O halı el yapımıydı ve temizlendi,çay lekesinden eser kalmadı.Ama o halının üzerinde çocuğun gözyaşları hala duruyor....

selam ve dua ile
fuad

Cok haklisiniz.....Asil kirmamamiz gerekenleri, ilgilenememiz gerekenleri ihmal ediyor, disaridaki insanlar icin ise elimizden geleni yapiyoruz.
Hz.Omer bu konuda bizim icin ne guzel ornek. Bir cok kimse kendisinden cekinen,sert bir insan ama"kisi evde hanimi ile cocuk gibi olmali" diyor.
Biz ise tam tersi.Tatli dilimizi, guler yuzumuzu ancak arkadaslar,komsular goruyor.

Allah razı olsun kardeşim yine çok önemli bir konuya değinmişsiniz.

O küçük çocuğun sadece gözyaşları kalmadı halıda, belki yüreğinde de bir sızı kaldı... Kimbilir? İleride büyüdüğü zaman artacak sızısı yüreğinin, sevilmediğini düşünecek en sevdikleri tarafından!.. Hangi anne yavrusunun küçük dünyasında telafisi olmayan bir tahribat oluşturmak ister ki?

Yaşamımıza biraz daha özen göstermeliyiz, sevgimizi yaşatabilmeliyiz sevdiklerimize!..

Konu harika, anlatım güzel yorumlarla daha da bir güzel olmuş :)

Ben de şöyle ufak bir ilave yapayım;
Genelde çocukların yaptıkları hata azarlanma ve cezalarla sonuçlanır, aynı hatayı büyükler yaptığında ise "tüh ya iş çıktı başıma" deyip hata telafi edilir olay bitirilir. Bu durumu farkeden çocuk büyüğüne; "Geçenlerde aynısını ben yapmıştım bana çok kızmıştınız şimdi hiç ses çıkmadı" diye dile getirdiğinde artı bir azarlama ile karşılaşır. :-\

Miniklerimiz her ne kadar cismen küçük görünselerde, haddizatında küçük değiller; Geleceğin Büyükleri onlar...
Karıncayı dahi incitmememiz gerekirken şu alemde, serçe yürekleri yaralamamalıyız.

Bilmukabil dualarımızla...

Ne kadar güzel yazmışsınız.Ellerinize sağlık.

Hz Allah razı olsun kardeşim..Yine önemli bir konu,yine çok güzel bir anlatım.Bizimle paylaştığınız için teşekkürler..

Çevremde gözlemliyorum anne ve babalar o kadar fazla başkaları için yaşıyorlar ki maalesef ev halkına özellikle çocuklarına tahammülleri kalmıyor.Oysa O yavrular Rabbmizn emanetleri.Bize ne oluyor ki emanete hıyanet etme gafletinde bulunuyoruz.Rabbim bu gibi hallerden muhafaza buyursun..

İki şey cözümsüz görünen problemleri bile cözer:
- Bakış açısını değiştirmek.
- Karşındakinin yerine kendini koyabilmek.

Yine bu güzel sözü söylemeden geçemiycem.

İzâ gadibte fe’skut: Öfkelendiğinde SUS!!!

Güzel bir konuya değinmişiniz.Saolasın fuad kardeşim yüreğine sağlık.

Yusuf Furkan,Yağmur,kardelen54,verd-iebyaz,anise ve Asude kardeşlerimin gözlerine sağlık.Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler...dualarınıza yürek dolusu amin...

''İnsanlar sevdiklerini kendilerini sevdiği için mi bu kadar kolay kırmaya meyilliler.Başkalarına gösterdiğimiz özeni kendi sevdiklerimize gösteremiyoruz''

İLLe de dost güL'ü yaraLıyor.Acaßa hayatımızdan hangisi ßiraz uzaklaşsa daha çok acı verir? Komşu çocuğu mu?

Her insan değerLidir Muhakkak.Her anne,ßaßa,evLat vs... Ama hiç ßirisi kendi yakınLarımız kadar değiL.OLay ßunu idrak edeßiLmekte.Çok kızdığım anne çeşidi.Kaç haLı ßir çocuk edeßiLiyor?O çocuğun dünyasın da nasıL ßiz iz kaLdı?Sonra da ßaşLarLar: çocuk pısırık,kendine güvenmiyor ßiLmem ne.Sen KaLeyi içten kuvvetLendir ki Dışardan geLen hiç ßir kuvvet yıkamasın koLay koLay.

Yine şahane ßir payLaşım oLmuş fuadesra...Durmak yok!YoLa devam ... :D :D

:) teşekkürler kardeşim güzel yorumun için...

fuadesra
Güzel bir paylaşımdı,başkalarına gösterilen,özeni kendi sevdiklerimizede ,göstermeliyiz,elimizden geldiği kadarıyla..

Ne kadar güzel yazmışsınız.Ellerinize sağlık.

fuadesra
Güzel bir paylaşımdı,başkalarına gösterilen,özeni kendi sevdiklerimizede ,göstermeliyiz,elimizden geldiği kadarıyla..

haklısınız kardeşim,ilginize teşekkür ederim.deli_prof kardeşimede teşekkür ettim...

Deneme Yazılarınız

MollaCami.Com