Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

filmlerin diğer yüzü....

[left][b]''- ...Ezberledinizmi size verdiğim şiiri?

- Evet hocam!...

-İyi gel bakalım sen oku.

Öğrenci tahtaya gelir ve okur :

-Ey Türk gençilği! Birinci vazifen....

Hoca birden sinirlenir:

-Napıyorsun sen evladım.Ben size bunumu verdim.Ziya Paşanın Terkib-i Bendini vermiştim.

-Hayır hocam bunu verdiniz.

-Ben ne verdiğimi bilmezmiyim.Gerçi siz o dediğinizi bile okuyamazsınız eminim...''

der ve malum sahne,öğrenciler çaktıkları yazıyı kopya çekip okuyorlarmış gibi yaparlar.öğretmen bunu anlar müdür çağrılır(Mahmut hoca),öğrencilerin hepsi ayağa kalkar.Az evvel tekleyip kopya çektikleri yazı teklemeden ezbere (!) okunur ve Zühtü hoca rezil edilir.bide bahçede türkü söylenir.samanlıktan kaldıramadım samanıda Zühtü.........''

Şimdi herkesin duygulandığı,izlediğinde işte bu denilen bu sahneye uzun zamandır itirazım var benim.Nedeni şu; Şimdi kardeşim çok güzel okuyorsun ezbere ama sen okuduğunu hiç anlamışsın,ne demek istediğini idrak edememişsin,gençliğe verilen öğütten bihabersin bikere.

Ya kardeşim hepinizin yaşı en az 25 olmuş hala lise-3 e gidiyorsunuz.Ders çalışma yok,ilimle ilgili çalışma yok,hocaya saygı yok,her türlü kötü alışkanlık sende ama gençliğe hitabe ezberinde...Peki neye yarar bu durum?Hiçbirşeye.sadece düşünmeyenleri sömürürsün o kadar...

Asıl geleceğim yer,filmdeki Zühtü hocayı hatılrlarsınız.Eski dili kullanan ve bu yüzden dalga geçilen ''gericilik' damgası yiyen birisi...Aslında işin özü birazda muhafazakar olması,İslamcı kimliği çok yansıtılmasada siz onu anlıyorsunuz.kısaca dinci yaftası yemiş Atatürk düşmanı olarak gösterilen bir öğretmen.Ama gelgelelim diliyle dalga geçtikleri Zühtü hocanın dili ile yazılan hitabeyi ezberliyorlar.Hitabede ahval,şerait,bedbaht v.s birçok kelime eski dil zaten.kimi neye inandırmaya çalışıyorlar acaba?....

Hababam sınıfı ne ilk nede son bu şekilde yapılan filmlerin içinde.Örneğin sadri alışığın bi imam filmi vardı hatırlarmısınız bilmiyorum.çok ''modern!'' bir imam tablosu çizilmiş filmde.piyano çalan,kızları erkekler ile birlikte okutan v.s birçokşey işlenmiş filmde.tipi düzgün,takım giyen,traşlı karizmasdı yerinde bir imam...Diğer tarafta kim var sizce? :) ali şen.tipi kayık cübbesiz dolaşmayan çirkin görünümlü etrafını ayaklandıran imam rolünde.yani ilkinin yaptığı modernlik gerçek islam ikincininki yobazlık ve islamı kendince yorumlamak isteyenlerin bir beyin yıkama operasyonu daha...

Daha sayarız,kemal sunal filmindeki bütüm imamların üçkağıtçı olduklarını tipsiz olduklarını konuşmayı bilmeyen cahil cühela tipler olduklarını izler dururuz hep...şimdi durum nedir biliyormusunuz:
Bu devirde hacıdan hocadan korkacaksın.....peki yokmu böyleleri tabiki var hemde çok.İslam adına kendi saltanatını süren,insanları sömüren,insanları tabakalara bölen,krallık süren birçok alimimiz !! mevcut.ama bu islamın sorunu değildir bu kişiseldir...

selam ve dua ile
[b][color=red]fuad[/left]

Bu ilk denemeniz mi? Öncesi var mı?
Gayet akıcı ve konuya hakim bir yazı olmuş. Çoktandır ertelediğim, yazmayı arzu ettiğim birkaç konu için harekete geçesim geldi :)

Konuya gelince; hep içimi kemiren, canımı sıkan bir konuydu. Belkide bu yüzden bende etkisi çok oldu.
Bu konuya muadil bir yazı okumuştum Salahattin Duman'dan; asalet merakının kökenini anlatıyordu. Asaletin bizlere tanıtılması aşamasında kaybettiklerimizi. Ve sonunda asaletin koskaca bir hiç olduğunu...

Bizler gerçek olan gerçekleri öğrenelim. Bu yalanlara, dayatmalara kanmayalım.
Ve mümkün mertebe anlatmaya çalışalım insanlara, kanmasınlar için...

Yazı için teşekkürler, emeğinize sağlık, kaleminize kuvvet.

TeşekkürLer kardeşim..
Hakikaten ''Saman ALtından su yürüten''Lerin,SamanLarı HavaLanmaLıydı ßiraz .. Gepegenç ßeyinLeri Küf tutturmamaLarı için..Aynı türden Muhaßßeti ßir kaç gün evveL yaptık..O da ßaşka yoLdan örgü misaLi 'ßeyin sökme' işLemi..ßir çocuk kanaLı ve ßu kanaLda yayınLanan ßir çizgi fiLmde 3 veLed 1 cadıya karşı..ßuraya kadar normaL(diyeLim)..
Dediğiniz gißi her fiLmde imamLarı oLaßiLdiğine itici yaptıkLarı gißi,cadıya öyLe ßir suret yapmışLar ki;
ßaş kapaLı(taßikide Görev 1:örtüLüden korkacaksın!) YaşLı ßir tip ve o kadar sıradan ki..ßaktığınız zaman 'ya ßu fiLanca nineye , fiLanca teyzeye ne kadar ßenziyor' dememek için ßırakın çocukLarı kendinizi ßiLe zor tutarsınız..Kasti yapıLan ßir oLay..ßu kanaLın Lanet hayvanLı çizgi diziLeri yayınLamadığını duyunca;öyLesine gözümüzde ßüyüttük ve gururLandık ki şimdi ise resmen hayaL kırıkLığı..
YapaßiLeceğimiz tek şey ; UyaraßiLiriz en ßasit yoLdan..Eş,dost,akraßa....ßirşey Kayßetmeyiz..Küçücük ßeyinLere o zehri akıtmamaLarı için uğraşmazsak,göreceğimiz göçLer sadece ßeyin göçüyLe KaLmayacak(ALLAH(c.c) korusun)

YoLunuz Açık oLsun fuadesra,MevLam ßaşarıLarınızı daim kıLsın..SeLametLe..

kardelen ve efsun kardeşim Allah ikinizindende razı olsun inşalah.ben aslında bu konunun deneme olup olmadığını bilmeden serbest kürsü bölümünde paylaşmıştım.ama buraya taşınmış.aslında bakmakla görmek hatta hissetmek apayrı şeyler.sadece gülmek için yada hoşuma gittiği için birşeye sahip çıkamam.yanlış görüldüğünde kimin yaptığının bir önemi olmamalı.bunu söylemeliyiz.ben bunu yapmaya niyetlendim Allah utandırmasın.

sende yaz kardeşim ne düşünüyorsan ne hissediyorsan paylaş bizimle.bu ülke elimizden kayıp giderken birşeyler yapmadan durmak istemiyorum.bir amaç için buradayız hepimiz.adım adım vatansızlığa,kültür yozlaşmasına,İslamsızlaştırılmaya kendimizden uzaklaşmaya gittiğimiz şu günlerde farkında olalım,artık uyumayalım diyorum.tekrar teşekkür ediyorum iki kardeşimede.Allah yardımcınız olsun...

Sadece bunlar değil,
Filmlerde şiddet çok ağırlıklı olarak ,kullanılıyor,
Etki olarak ...
Şiddete eğilimli ,gençlik,ve insanlarla karşımıza çıkıyor,
Bunlar bilinçli yapılan şeyler olabilir,
Şiddet içerikli filmlerden kaçınmamız kendi menfaatimize olur,
Ayrıca şiddet olaylarında artışın,
Medyanın da rolü büyük ,
Sürekli şiddet haberleri yayınlanıyor,
Toplum ,şiddeti ,olağan bir durum gibi ,
Algılamaya yönlendiriliyor,
Buda bir çeşit beyinleri koşullandırma oluyor,

bunun örnekleri çoktur. büyük haksızlık yapılıyor. hepimiz bunlara tabiki sinirleniyoruz.malesef bir filmde de hoca kekemeydi ve müthiş dalga geçiliyordu. bu zihniyet medreseler kapatılırken milletin aklına sokulan zihniyettin devamıdır. bunların zamanla kalmayacağını düşünüyorum.

Deneme Yazılarınız

MollaCami.Com