Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kar zarar hesabı

İyi akşamlar arkadaşlar.Benim bir sorum olacaktı.Ufak bir mevduat hesabım var.Bir devlet bankasında hesap açtırmıştım.Vadesiz dolar hesabı.Ama para yatırmaya gittiğimde özel işletim vergisi adı altında para kesildiğini görüyorum.Bu beni rahatsız ediyor.Arkadaşlarım Bank asya ya yatırmamı tavsiye ettiler.Ama orada da kar zarar hesabı var.Bu da bir çeşit faize girmiyor mu.Aslında benim amacım paramın sabit kalmasını sağlamak yani kar adıyla para yatsada kullanmayıp işletim vergisinin oradan kesilmesi...Bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.. ???

Çok ince bir çizgi kardeşim sizin ki.sizden alınan kesinti masrafını almayan banka yok(henüz raslamadım).dediğiniz şey sizden kesilenin yine banka tarafından size verilen karla ödenmesi.bankadan alınan(miktarı önemsiz) her türlü haksız karlar faizdir ve haramdır.ama dediğiniz kar-zarar nasıl bir işleyiş içinde bilmiyorum.

Bu tür soruların cevabını vermek,islam hukuku ile ilgili yorumlar haddim değil.ama konu çok tanıdık geldiği için yazma gereği duydum.kazandığım paranın şüpheli olmasından dolayı bankada çalışmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra istifa ettim...yani şüphe varsa uzak durmak lazım bence.sizi aydınlatacak çok değerli insanlar var burda.mutlaka cevap gelecektir...selam ve dua ile...

Arkadaşım sağol faizssiz bankacılık şeklinde anılan bankalardan sözetmek istemiştim.

ben faizsiz bankacılığın olmadığını biliyorum arkadaşım.banka demek faiz demektir.bankayı açanın kimliğinin bir önemi yok...

Allah razı olsun arkadaşım,bende sizin gibi düşünüyorum.O zaman banka değiştirmenin pek anlamı yok galiba...Peki dolar yatırımı yapmak da haksız kazanç mı sayılır bu durumda???

öncelikle şu konuyu netleştirelim; eğer bankadan paranız üzerine(hiç kaybetme riski olmadan)para konuyorsa bunun adı faizdir.ama döviz almak zararınıda kabullemek olduğu için haram diyemeyiz.(Altın madenini düşünün.altında iner çıkar) sonuçta.para bir değer birimidir.ama tekrar yineleyim para birimi ne olursa olsun elinizdeki paraya hakkınız olmayan bir lira bile faizdir buda haramdır...

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com