Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

8 rekatlik teravih namazı olur mu?

arkadaşlar bana teravih namazı 8 rekat olarak kılınabiliyormuş bi bilginiz varmı hocam diye soruldu.
Ancak ben bu konuda daha önce hiç birşey duymadım bir bilgisi olan varmı acaba? ??? ??? ???

evet ekmel kardeşim
Efendimiz(sav) teravih namazını 8 rekat kılarmıs. bilindiği gibi ümmete zor olmasın farz olmasın diye her gece de kılmazmış. cemaat halinde de kılmazlarmış
Hz Ömer(ra) halifelik doneminde ilk defa herkesi cemaat halinde toplamış ve 20 rekat kıldırmış. bu gelenek oradan geliyor."Benden sonra benim sünnetimden ve raşit halifelerin sünnetinden ayrılmayın" (Tirmizî, İlim, 16; İbn Hanbel, IV, 126). bu hadisi şerifi baz alarak bizlerde hanefi mezhebi olarak teravih namazını 20 rekat kılıyoruz.
hatta ismini tam hatırlayamadığım bi zat da 36 rekat kılarmış.

yani 8 rekat oluyor buna tam bi delil ya da ne bileyim kaynak varmıydı?
hani sende çok oldun demezseniz :)

Soru tam anlasilamiyor.

toplam 8 rekat mi yoksa 8'er rekat kilinir mi? hangisini sormak istiyorsunuz

8er kilinacaksa 8+8+4 olur

istersen tek seferde 20 rekat kilabilirsin...

nasil bir delil istiyorsun?

sorduklari teravih namazi toplam 8 rekat kilinirmis.benim bildigim 20 rekattir.

Soru tam anlasilamiyor.

toplam 8 rekat mi yoksa 8'er rekat kilinir mi? hangisini sormak istiyorsunuz

8er kilinacaksa 8+8+4 olur

istersen tek seferde 20 rekat kilabilirsin...

nasil bir delil istiyorsun?
benim sorduğum toplamda 8 rekat olarak kılındığı...

Peygamber Efendimizin teravihi sekiz rek'at kıldığı sabittir. Buharı ve Müslim'in naklettiğine göre Âişe (r.a.), şöyle söylemiştir:

"Rasûlullah ne ramazanda ve ne de başka zaman on bir rek'attan fazla kılmazdı." Üç rek'atlı vitir namazı da bunun içindir. Rasûlullah (s.a.v.) vefat edince bu uygulama, Ebû Bekir (r.a.)'in zamanına aynen intikal etti. Sonra Ömer (r.a.) zamanında bu uygulamaya bir miktar ilâve yapıldı ve Hz. Ömer insanları, Übeyy b. Kâ'b'm yanında topladı, ramazan ayında kalkıp birlikte cemaatla yirmi rek'at kıldılar ve artık teravih bu şekilde kılınır oldu.

Rasûlullah (r.a.) şöyle buyurmuştur:

"Benim sünnetime ve benden sonra da hulefâ-i Râşidîn'in sünnetine sımsıkı sarılınız."

(Nurulizah tercümesine ait bir dipnottan)

Übeyy b. Kâ’b Hz. Peygamber’e gelerek

“Ey Allah’ın Rasûlü! Ben bu gece bir şey yaptım. Fakat nasıl olduğunu bilemiyorum” dedi. Hz. Peygamber

“O nedir, ey Übeyy!” dedi. Übeyy

“Benim evimde bazı kadınlar vardır. Dediler ki,

“Biz Kur’an okumasını bilmiyoruz. Sen namaz kıl, biz de seni takib edelim!” Ben onların önünde sekiz rekât namaz kıldırdım ve vitir yaptım!” dedi. Onun bu yaptığı Rasûlullahın râzı olduğu bir sünnet oldu. Bunun için ona razı sünneti denildi.

(Heysemi, II/74 (Ebu Ya’la, Cabir’den) Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 3/425-426)

teşekkür ederim allah razi olsun...

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com