Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dertlerimizi Sevelim....

Dertlisiniz, belki dağlar kadar yük var omzunuzda... Sanıyorsunuz ki tek dertli benim, sadece ben kalkmaya çalışıyorum bu yükün altından...O yüzden herkese anlatasınız gelir kazanmaya çaıştığınız hayatı.” benim başıma şu geldi,ben şu haldeyim”aslında siz sadece konuşmak dertleşmek istersiniz çünkü sandığınız kadar güçlü değilsinizdir....
Burada şunu yapmak lazım, dertlerinizi sevin onların Hz Alah'ın bir hediyesi olduğunu düşünüp sevin....En sevdiğinizden bir hediye aldığınız zaman böylemi yaparsınız? Verdiğini beğenmeyip herkese “bana bunu mu layık görmüş” dersiniz? Yoksa sevdiğinizden gelen çalı olsa size gül gibi mi gelir?Bunu sorun kendinize..
Mesela yalnızsınız,sevdiğiniz aileniz uzakta..Bir evin içinde dört duvar size eşlik ediyor.Sessizlik daima bir sessizlik..Evde bir nefes bir hareket arıyorsunuz ama her defasında sadece dört duvar..Ürkütücü değil mi? Bu durumla yaşamaya alışmak, en azından alışmaya çalışmak ne kadarda zor görünüyor...Ama yapabilirsiniz..
Düşünseniz hiç de yalnız değilsiniz,en azından manen..Bir kere sevdiğinizin yüreği sizinle,ailenizin duası,arkadaşlarınızın iyi temennileri..Bakın bunlar sadece sizin dünyada ki yakınlarınız..Düşünün ki siz bu yalnızlığınızda Kur'a-nı Kerimi dost edinmişsiniz,gece ve gündüzde elinizden düşürmediğiniz,dertleşip ağlaştığınız , en vefalı yegane dostunuz olmuş,Ne mutlu size artık dünyada yalnız değilsiniz.

Ebu Umame el-Bahili(ra) Rasulullah(sav)'i şöyle derken işittiğini rivayet
etmiştir:

" Kur'an'ı okuyunuz, zira Kur'an Kıyamet Günü Kur'an ehline
şefaatçi olarak gelir. İki çiçek olan Bakara ve Al-i İmran Sureleri'ni
deokuyunuz, zira bu ikisi Kıyamet Günü bulut gibi veya saf halinde iki kuş
fırkası olarak Ashabını savunmak için gelir. Bakara Suresi'ni okuyunuz, zira
bunun elde edilmesi berekettir, terkedilmesi zarardır. O'na sihirbazlar da
güç yetiremez. "
(Müslim).

Abdullah b. Amr b. el-As(ra) Rasulullah(sav)'in şöyle dedi ini rivayet
etmiştir:
" Kur'an Ashabına " Oku yüksel, dünyada düzgünce okuduğun gibi oku,
senin makamın en son okuduğun ayete kadardır denilir. "
(Tirmizi, Ebu Davud,
İbn-i Mace, İbn-i Hibban).

Hadis-i Şeriflerde buyrulduğu üzere artık ahirette dahi yalnız değilsiniz...Acaba hangi sevdiğinizin Ya da dostunuzun ahirette hatta kabirde sizi yalnız bırakmayacağından eminsiniz?
Şimdi bir daha düşünün bakalım yalnızlık gerçekten çok mu kötü,yoksa Hz Allah'a yakınlaşmak,ona dayanmak için bir vesile,bir yol mu?

Dertlerimizi sevelim inanın bana o zaman daha sevimli gelecekler ve onların getirdiği hediyeler yalnızlık,hastalık daha tatlı olacak canımızı yakmayacak...

H.z Allah'ı sevelim...Sevelim ki ondan gelenleri isyan etmeden kabul edelim...

Baki selam...

:'( yine çok samimi bır yazınızı bızlerle paylaşmıssınız..

Keşke dertlerımız geldıgınde dedıgınız gıbı bunları bır ödül olarak görebilsek..

inş. Kendımıze Kıtabullahı dost edınenlerden oluruz.

bu yazı bızler ıcın bır vesıle olacak inş... teişekkurler anıse kardeşim :'(

Yorumunuz için çok teşekkürler zambak kardeşim..Yüreklendirdiniz.. :-[

Duanıza en içten amin.. ::)

Dertlerini sevebilen kullarından eylesin Rabbim... ::)

sanki bnm için yazılmış.bunları bi yapabilsem .... :'( :'( :'(
tşkkrlr...

Okuyan gözlerinize sağlık kardeşim..

Hepimizin kendine göre derdi kederi var..Keşke hepimiz uygulayabilsek..

Yine çok güzeldi,yine çok anlamlıydı..Allah c.c razı olsun Anise kardeşim..
Hani insan bişeyi çok düşünür ve düşündükçede o düşünce her ne ise devamlı karşısına çıkar ya;işte bu yazıda benim için öyle oldu..Bende konuyla ilgili birkaç söz eklemek istiyorum,Mevlam inşaallah kalbimize göre verir,bizi samimi ve sabreden güzel kullarından eyler inşaallah..

***Dosttan gelen belâ seni temizler. O’nun ilmi senin tedbirinden üstündür. (Mesnevî, IV:91-107)

***Sen burnunu kanatmak istemezsin ama burnun kanar. Bu kanayış sana sağlık verir. (Mesnevî, III:3438)

***Ağrı, sızı ve hastalık hazinedir. Rahmetler ondadır. Deri yırtıldı mı iç tazelenir. (Mesnevî, II: 2282)

çok güzel,çok içten tşkrlr,böylesi hatırlatmalara, böylesi temenniler duymaya,ihtiyacımız var,inancımızı ,heyecanımızı taze tutmaya ihtiyacımız var,Rabbimize ve dinimize olan inancımız hiç eksilmeden sarsılmadan çoğalsın inşlh,kalpleri dünya hüznüyle,sorularıyla,endişesiyle çalkalanan her kim varsa Rabbim hidayet nasip etsin,yolundan ayırmasın,kalplerini açık tutsun inşlh, amin.

''O'nu bulan neyi kaybetmiş,O'nu kaybeden neyi bulmuş!''

Allah razı olsun Anise kardesim cok güzel bi paylasim

Katılımlarınızdan ve yorumlarınızdan ötürü çok teşekkürler..

Dualarınıza ise en içten amin...

Cok guzel bi yazi olmus. Konusu da cok onemli. Insallah bundan sonra hatirlayacagim.Cok tesekkurler...

Sabrın cennet bahçelerinden bir bahçe olduğunu unutmayarak, dertlerimizi sabırla karşılarsak; sanırım onları sevebiliriz ::)
Değerli yazı için teşekkür ederim. Emeğine, yüreğine sağlık Anise kardeşim ;)

çok güzel bir yazı. emeğinize sağlık.. teşekkürler

harika bir yazı teşekkürler :'(

Sizin Makaleleriniz

MollaCami.Com