Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

cenet ve cehennem

herkese selam ve saygılar allah yolunda çalışan herkese hayırlara vesile olmasını canabı hakkan dilerim

benim bir tane sorum olacak
sorum : kuran-ı kerimde şoyle buyurur: yalnız ebedi ve ezeli olan herşey ALLAH a mahsusutur. ama biz sunuda biliyoruzki cennet ve cehennemde ebedi ve ezelidir. bu nu iki nusha arasında guzel bi yorumu alan versa lutfen cvb yollasın. teşekurler.
herşey gonlunuzce olsun

"Ebedî" ve "Ezelî" olan yalnızca Cenab-ı Hakk'tır. Cennet ve Cehennem ise Ezelî olmayıp Ebedîdir. Çünkü Rabbimiz Cennet ve Cehennemi sonradan yarattı. Hiçbir varlık, zaman, mekân yokken Allah vardı.

azra kardeşim farukaktaş kardeşim sorunuza çok açık bir şekilde cevab vermiş bende acizane şunları eklemek istiyorum.cennet ve cehennem sonradan yaratılmıştır.Zira yaratılan her şey hadistir (sonradan olmuştur), fanidir (varlığının bir sonu vardır) ve bütün sıfatları sınırlıdır.cennet ve cehennemin ebedi olması ise cenabı Allahın rahmeti ve adaletini gösterir.

soruma çok güzel bi yanıt geldi şukranlarımı sunarım. ALLAH yardımcınız olsun.

cevaplar için kardeşlerime teşekkürler...

cevaplar için kardeşlerime teşekkürler... katılıyorum

konuya degisik bir acidan da bakabiliriz
canlilar icin ezel vardir ama ebed yoktur

Ama insan ebed için yaratıldığı gibi ebediyetede namzettir deyilmi kardeşim

ebed'e giden hazirligin ezel'den yapilmasiydi anlatmak istedigim

evet kardeşim teşekkürler.

azra kardeşim sorunuzla bizde faydalanmış olduk saol
bu degerli bilgileri paylaşan tüm kardeşlerime tek tek teşekkür ederim allah razı olsun

evt bencede senin sayende bizde bilgi edindik tesekür ederim..

bişey sormak istiyorum,öteki dünyada karı kocalar yaptıkları hataları ile yüzleşceklermi birbirleriyle
teşekkürler

bişey sormak istiyorum,öteki dünyada karı kocalar yaptıkları hataları ile yüzleşceklermi birbirleriyle
teşekkürler

Soruya bir yanıt olabilir diye düşünüyorum:

Hafız Ebu Nuaym'ın Abdurrahman bin Hürmüz el-A'rac'dan (r.a) rivayet ettiğ hadiste Abdurrahman şöyle demiştir.
Bize ulaştı ki(kıyamet gününde):

-Ey şöyle(ve böyle) günah işleyen asi ahali,kalkınız,denildiği zaman isyan fiili işleyenler muhakkak isyankarlarla beraber kalkacak ve (günahkar) kul (onlardan) geri kalmaya muktedir olamayacak.Ey(cemaat) o günde bizim gibilerin kötülükleri önlerine serilmiş vaziyette(herkes) bütün günah sahipleriyle beraber kalkarak insanların-mahşer ahalisinin-bizlere doğru bakıp(hallerimizi) görmeleri halindeki rezil ve rüzvay olmamızdan sakınınız.
Ebu Hazım der ki:
-Bir gün aksak adam(yani Hürmüz)'ün yanına girdim.O kendi kendisine:
-O bağırıp çağrışma gününde halin nice olur? Münadilerin:
''Ey şöyle ve şöyle günah ahalisi kalkınız!'' diye nida edeceği günde(ey nefsim) sen onlarla beraber kalkarsın.Sonra yine.
-Ey şöyle ve şöyle günah işleyen insanlar,kalkını,diye nida edince sen tekrar onlarla beraber kalkarsın.Ben de seni her günah işleyen ahaliden her fırka ,ile beraber kalkmak istediğini görürüm,diyerek hitap ediyordu.
Bütün sırların yoklanıp ortaya çıkarılacağı ve bütün gizlenmiş şeylerin açığa çıkarılacağı günde gizli ayıp ve kusurlarımızın örtülmesini yüce Allah'ın fazlından isteriz.Amin.(Ölüm-Kıyamet-Ahiret ve Ahirzaman Alametleri,İmam Şa'rani Üçüncü Bab)

Dini Sorular ve Cevaplar

MollaCami.Com