Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hadi Arkadaşlar Peygamber Efendimizin Unutulmuş Sünnetlerini Yazalım!!!

arkadaşlar bir de oturarak elbiseleri çıkarıp giymek de unutulmuş bi sünnettir.

yer sofrasın da yemek yemek.oturuken sağ dazini yukarı dikip sol diz üzerine oturmak..malesef masalar çıktıktan sonra çoğumuz yer sofralarını tarkettik..
konu çok güzel Allah razı olsun kardeşim..

Allah razı olsun kardeşim.. :)

soğanı soyduktan sonra yıkamak ..ve sirkeyi su ve tuz katarak ekmeğe batırarak yemek diye duymuştum.

Yemek yerken düşen lokmayı yerden alıp yemek.

Günde iki öğün yemek

sanki böyle bi tane daha konu vardı yada ben aynı konuya ikinci kez bakıyorum :)

giyinirken sağdan başlamak da unutulmuş sünnetlerden biridir..

Misvak kullanmak.Efendimize misvak kullanmak farz kılınmıştı,ümmetine sünnet,ama tam unutulmuş sayılmaz kardeşlerim.

yer sofrasın da yemek yemek.oturuken sağ dazini yukarı dikip sol diz üzerine oturmak..malesef masalar çıktıktan sonra çoğumuz yer sofralarını tarkettik..
konu çok güzel Allah razı olsun kardeşim..

Hadi Arkadaşlar Peygamber Efendimizin unutulmuş Sünnetlerini Yazmaya devam edelim... [u]Bir düşünün kabirdesiniz sevdikleriniz sizi ne ziyarete geliyor, nede dua ediyor; nasıl düşünür sünüz?[u] O zaman kabir ziyaretlerini ihmal etmeyelim. insanı tefekküre sevk ediyor, insanı huzurlu kılıyor. Kabristana girince şöyle selam verelim: [b]Esselâmü aleyküm dâra kavmin mü'minine ve innâ inşâellâhü biküm lâhıkûn. Es'elüllâhe li ve lekümül âfiyeh. Kabirleri ziyaret eden kimselerin, Yasin-i Şerif okuması müstehaptır. ([b]Müstehap: Sevaplı olan, Peygamberimiz (s.a.v.)in bazan yapıp bazan terkettiği şeylerdir. )Ziyaret anında kabirleri çiğnememelidir. Ayakta ziyaret edilmelidir. durmak,bunun böyle olması sünnettir.

Konu çok güzel devam edersek baya faideli olacak inşaallah

yemekten sonra ekmek kırıntılarını toplayıp yemek

kardeşlerim çok güzel olmuş bu konuyu başlatmanız.
peygamber efendimizin sünnetlerine uymak hem madden hemde manen şifa bulmamıza vesiledir.

banyodan veye hamamdan çıkarken ayaklarına soğuk su dökmek.

MİSVAK GÜNÜMÜZDE UNUTULMAYA YÜZ TUTAN BİR SÜNNET
“Ümmetimin fesadı zamanında kim sünnetime temessük ederse (yapışırsa ), ona yüz şehid ecri vardır.”

Ebu Hureyre R.A.'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah s.a.v. şöyle buyurmuştur."Şayet ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım her namaz ile ...beraber misvak kullanmalarını elbette onlara emrederdim." Diğer bir rivayet ise "Her abdestle birlikte misvak kullanmalarını emrederdim" Buhari, Müslim, Ebu Davud, İbni Mace, Tirmizi, Nesai, Ahmed İbni hanbel

İbni Abbas r.a. rivayetine göre Rasulüllah s.a.v. şöyle buyurmuştur." Misvakla o kadar emrolundum ki bu husuta bana Kur'an veya vahiy indirileceğini sandım" Ahmed İbni Hanbel.

Abdullah İbni Yezid el-Hatmi r.a. rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulüllah s.a.v. şöyle buyurmuştur" Beş şey peygamberlerin sünnetlerindendir. Utanmak, acele etmemek, kan aldırmak, misvak kullanmak ve koku sürünmek" Buhari, Taberani, Beyhaki

Hassan İbni Atıyye r.a. rivayet ediliyor Rasulüllah s.a.v. şöyle buyurmuştur; Abdest imanın yarısıdır. Misvak da abdestin yarısıdır. Şayet ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım her namaz (ın abdesti) ile beraber misvak kullanmalarını elbette onlara emrederdim.
Kulun misvak kullanarak kıldığı iki rekat namaz, kendilerinde misvak kullanmadığı yetmiş rekattan üstündür.

Hazreti Ali r.a. rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah s.a.v. şöyle buyurmuştur." Şüphesiz ki kul, misvak kullanıpta namaza kalktığı zaman melek de onun arkasında durup onu dinler ve ona yaklaşarak ağzını onun ağzına dayar, onun ağzından Kur'an'dan ne çıkarsa mutlaka meleğin ağzının içine girer, öyleyse ağızlarınızı Kur'an için temizleyin"

Aişe R.anha şöyle demiştir; Peygamber s.a.v. evine girdiğinde misvakkullanmakla işe başlardı"

Cuma günü gusletmek,tırnak kesmek,güzel koku sürünmek,misvak kullanmak,yürüken önüne bakmak,bir yerden bir yere gittiğinde tatlı götürüp ikram etmek,bir şehre varınca yemekte ilk olarak soğan yemek,kabirleri ziyaret etmek,söze başlamadan se4lam vermek,hastaları ziyaret etmek,gıybet etmememek,dua etmek,devamlı abdestli bulunmak,sevdiğini Allah için sevmek yanlışım varsa düzeltin!!!!!!!

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com