Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hadis oyunu

Ravi : Enes r.a.
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sadır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey Ademoğlu! Bana arz doluşu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz doluşu mağfiretimle karşılarım."

kabir hayatı hakkında..

Kabir Hakkındaki Hadisler
* Hâni Mevlâ Osmân İbnu Affân radıyu anh anlatıyor: "Hz. Osman radıyu anh, bir kabrin üzerinde durunca sakalı ıslanıncaya kadar ağlardı. Kendisine: "Cenneti ve cehennemi hatırladığın vakit ağlamıyorsun, fakat kabri hatırlayınca ağlıyorsun!" dediler. Bunun üzerine: "Çünkü Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim: "Kabir, ahiret menzillerinin birinci menzilidir. Kişi ondan kurtulabilirse, ondan sonrakiler daha kolaydır. Ondan kurtulamazsa ondan sonrakiler bundan daha zordur, daha şediddir."

Hz. Osman devamla Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şu sözünü de nakletti: "(Ahiret âleminden gördüğüm) manzaraların hiçbiri kabir kadar korkutucu ve ürkütücü değildi!" Rezin şu ziyadeyi kaydetti: "Hâni der ki: "Hz. Osman radıyu anh'ın şu beyti irşad ettiğini işittim: "Eğer ondan necat buldunsa, büyük musibetten kurtuldun, Aksi halde senin kurtulacağını hayal etmem."

medine hakkın da olsun

Sahiheyn'in bir rivayetinde anlatıldığına göre, Resulullah (sav) (Medine'nin dışına doğru) yürüdü, önünde Uhud görünmüştü: "Bu dağ var ya, o bizi çok seviyor, bizde onu seviyoruz" buyurdular. Medine'ye yönelince de: "Ey Allahım! Hz. İbrahim Mekke'yi haram kıldığı gibi, ben de [Medinciyi] iki dağı arasıyla haram kılıyorum. Allahım, (Medine halkını) müdd ve sa'larınla mübarek kıl" buyurdular.

NAMAZ HAKKINDA OLSUN

Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini tutar."

tovbe ile ilgili olsun...

Konu : Tevbe

Ravi : Ebu Hüreyre

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim güneş batıdan doğmazdan evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder."

HadisNo : 951

ALAH,A[C.C] SIGINMAK
EY KAF,HA,YA,AYN,SAD>ya rabi.intikamını gerektiren günahlardan sana sıgınırım.
[Şahı Nakşıbendi]
her ne olursa olsun,karşınıza ne güçlük çıkarsa çıksın,ilmi ve onunla amel etmeyi
asla terk etmeyin.[Seyyid Emir külal k.s]

Hizmette edep hakında olsun.

ŞUAN O KADAR DUYGULAN YAZILARLNINIZDAN ALLAH RAZI OLSUN FAKAT GRİP OLDUM ÇOK ŞÜKÜR ZİHNİM AÇILIR BEDEN TEMİZLİĞİ DİNLENMEM LAZIM BEN ACEMİ YOLCUYUM EGER DOST BAĞINDA YOL ALIRSAN YOL SENİ YORMAZ HAK HİMMETİ KALBİNE VERSİN MERHAMETİ AMİN.

teşekkürler çok güzel hadisler

veren el ,alan elden daha hayırlıdır

ZEKATLA BİR HADİS

Ezzekatü gantaratül islam

Zekat islamın kantarıdır.

İlim ile ilgili hadis-i şerif

Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır"
Kaynak: Tirmizi, İlm 2, (2649); İbnu Mace, Mukaddime 17, (227)

zikrullah ile ilğili hadisi şerif

haydi arkadaşlar bekliyorum

Zikrullahi şifeul glüüb

Allah'ı zikir kalplere şifadır.

sadaka ile ilgili olsun

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com