Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İ n c i D a n e l e r i

Resûlullah (aleyissalâtu vesselâm) buyurdular ki ;

Allah'ü Teala'yı zikir, kalblerin şifasıdır.

ameller her perşembe ve pazartesi günü arzedilir. Aziz ve Celil olan Allah o gün, Allah'a hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sadece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki: "Bu ikisini barışıncaya kadar terkedin.

Müslim, Birr 36, (2565); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 17, (2, 908); Ebu Davud, Edeb 55, (4916)

Kişi dostunun dini üzeredir.
Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.

Ebu Davud, Edeb 19, (4833); Tirmizi, Zühd 45, (2379)

İmanın tadını,

Rabb olarak Allah'ı,
din olarak İslam'ı,
peygamber olarak Muhammed'i
seçip razı olanlar duyar

Müslim, İman 56, (34); Tirmizi, İman 10, (2625)

Allah'ım!
Senden Seni sevmeyi,
Seni sevenleri sevmeyi
ve Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim.

Allah'ım! Senin sevgini,
bana canımdan,
ailemden
ve soğuk sudan daha sevgili kıl.

Tirmizî, "Deavât", 73

AMİİİİN kardeşim AMİİİİN ellerinizesağlık :)

EMEĞİNİZE SAĞLIK KARDEŞİM.
RABBİM HAFIZAMIZA VE RUHUMUZA DA NAKŞEDEBİLMEYİ NASİB EYLESİN...

Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder.

Tirmizi, Birr 75, (2023)

(Müslüman elinden ve dilinden müslümanların emin olduğu kimsedir.)

[Buhari]

(Mümin akıllı basiretli uyanıktır. Her işte Allah’ın rızasını gözetir. Acele etmez ilim sahibidir haramlardan kaçar.)

[Deylemi]

Resûlullah (aleyissalâtu vesselâm) buyurdular ki

(Mümin koku satan kimse gibidir. Yanında otursan için açılır. Onunla gezsen veya ortak iş yapsan faydasını görürsün. Onun her işi faydalıdır.)

[Taberani]

(Müminler birbirine karşı sevgi ve merhamette bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca bütün vücut huzursuz olup onun tedavisi ile meşgul olunduğu gibi müslümanlar da böyle birbirine yardıma koşmalıdır.)

[Buhari]

Allah razı olsu elhamdulillah
hayırlı cumalar gerçekten hakkıyla tane tane anlatılmış kendisi zaten inciden daha değerli

Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav): "Kalbinde zerre miktar kibir bulunan kimse asla cennete girmeyecektir!" buyurmuştu. Bir adam: "Kişi elbisesinin güzel olmasını, ayakkabısının güzel olmasını sever!" dedi. Aleyhissalatu vesselam da: "Allah Teala hazretleri güzeldir, güzelliği sever! Kibir ise hakkın ibtali, insanların tahkiridir" buyurdular.

Kaynak: Müslim, İman 147; Ebu Davud, Edeb 29, (4091); Tirmizi, Birr 61, (1999)

Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Yakışıklı bir adam Resulullah (sav)'a gelerek: "Ben güzelliği seviyorum. Gördüğünüz gibi bana güzellik de verilmiş. Kimsenin beni, ayakkabı bağı bile olsa bu hususta geçmesinden hoşlanmıyorum. Ey Allah'ın Resulü! Bu (haram olan) kibre girer mi?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Hayır! buyurdular. Ancak kibr, hakkı ibtal, halkı tahkirdir!"

Kaynak: Ebu Davud, Libas 29, (4092)

Ravi: Amr İbnu Şuayb an ebihi an ceddihi
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: Kıyamet günü, mütekebbirler küçük karıncalar gibi haşrolunurlar. Onları her yönden zillet bürümüştür. Cehennemde Büles denen bir hapishaneye sevkedilirler. Ateşlerin ateşi onları bürür. Cehennem ehlinin irinleri kendilerine içecek olarak verilir. Bu içeceğe tinetu'l-habal denir."

Kaynak: Tirmizi, Kıyamet 48, (2494)

Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir adam, nefsinin hoşuna giden bir takım elbise içinde saçları da yapılmış olarak giderken yürüme sırasında kibre düşmüştü ki, birden yere battı. Kıyamet kopuncaya kadar orada zorlukla batmaya devam edecek."

Kaynak: Buhari, Libas 5; Müslim, Libas 49, (2088)

alıntıdır

"Sizden birisi namaz kıldığında hakikatte Rabbiyle konuşmaktadır.
Öyleyse nasıl konuştuğuna dikkat etsin."

(Hakim)

TEŞEKKÜRLER DEGERLİ MURADD

Çok teşekkür ederim,
şifaotu ALLAH c.c razı olsun

Hadis ve Sünnet

MollaCami.Com