Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Makyajla gelen günahlar

Makyajla gelen günahlar

Kadının dışarıda süslü ve koku sürünmüş halde bulunması, beraberinde bazı günahlara yol açar:

Birincisi, başkalarını kendisine baktırarak günaha sokma,

İkincisi, olduğundan başka görünerek insanları aldatma,

Üçüncüsü, Allah'ın verdiği sureti ve vücudu beğenmeme manasına gelen şekil değişikliklerine girme.

Evet, İslam, süslenip güzel görünmeye karşı değildir. Sadece insandaki bu duyguyu, günah işlemeye, duyguların bulanmasına ve insanlar arası kargaşaya sebebiyet vermeyecek şekilde sınırlandırmıştır. İslamiyet'in hoş görmediği nokta, keyfe kâfi olan meşru dairenin dışına çıkarak sadece kendisini değil başka insanları da günaha sevk edecek ve onların içerisinde bazı olumsuz fikirleri harekete geçirecek şekilde süslenmektir.

Asrı saadette bu konuda bazı tedbirler alınmış ve namaz gibi önemli bir ibadette dahi süslenme ve koku sürünme, bir engel olarak görülmüştür. Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: Kendisine buhur (koku) değen kadın sakın bizimle yatsı namazına katılmasın." (Müslim, Salat, 143; Ebu Davud, Tereccül, 7)

Bir kadının kokular sürünerek dışarıya çıkmasının ne manaya geleceğini şu ikaz edici beyanlarıyla Peygamber Efendimiz'den (sallallahu aleyhi ve sellem) öğreniyoruz: "Her göz zina eder. Kadın koku sürünür, sonra da erkeklerin bulunduğu bir topluluğa uğrarsa o da zina işlemiş olur." (Tirmizi, Edeb, 35; Ebu Davud, Tereccül, 7)

Bu konuda insan, "Başkasının benim yüzümden günaha girmesi beni ilgilendirmez. Ben güzel görünmeyi seviyorum ve süsleniyorum. Herkesin günahı kendine" diyemez. Zira, bir günaha sebep olan, o günahı işlemiş gibi olur.

Bugün, yapılan masraflı süslemelere göre insanlara değer verilebilmektedir. İnsanlık adına çok acı olan bu durum, insanı insan yapan vasıfların bir tarafa bırakılmasına ve neticede değerlerin alt üst olmasına sebebiyet vermiştir. İnsanların şehevi duygularını tahrik etmek, haram olan usullerle insanların teveccühünü kazanmaya çalışmak, kendini güzel bir vasıfla ve fikirle değil de şekille ifade etmeye çalışmak, insanların bizi sağlıklı şekilde değerlendirmelerine mani olmak yani onları aldatmak vs. hepsi başlı başına birer günahtır ve işte makyaj bu tür günahları içinde barındırmaktadır. Bu arada, makyajda kullanılan boyaların, parfümlerin ne içerdiği de ayrı bir mesele. Maalesef, çoğunun hangi maddeden ve nasıl yapıldığını, içinde ne gibi katkılar barındırdığını bilmiyoruz. Fakat bilmediğimiz şeyleri kullanmakta da mahzur görmüyoruz!

Aslında Kur'an'ı rehber edinen ve O'nun emrine amade olan cennete talip kadınlar için şu ayet ne kadar güzel bir uyarıcı ve mürşiddir:"Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle. Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklar dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar! Ey müminler! Hepiniz toptan Allah'a tövbe ediniz ki felaha eresiniz! " (Nur Suresi, 24/31)

Bu ayet-i kerime bir Müslüman bayanın Allah'ın kendisine vermiş olduğu ziynetleri ve ziynet takılan yerleri, hangi sınırlar içerisinde ve kimlere karşı muhafaza etmesi gerektiğini açık ve seçik olarak belirtmiştir.
(yazı bu siteye ait değil, bir başka yerden aldım; ama kaynağını bulamadım)

Bir kadının kokular sürünerek dışarıya çıkmasının ne manaya geleceğini şu ikaz edici beyanlarıyla Peygamber Efendimiz'den (sallallahu aleyhi ve sellem) öğreniyoruz: "Her göz zina eder. Kadın koku sürünür, sonra da erkeklerin bulunduğu bir topluluğa uğrarsa o da zina işlemiş olur." (Tirmizi, Edeb, 35; Ebu Davud, Tereccül, 7)

Ne yazık ki bu hadisi söylüyor fakat bir türlü inandırıcı olamıyoruz. Bir boşvermişlik var.
Ben kokuları seviyorum diye bir cvp alıyoruz.

EEE bizde seviyoruz sevmeyen varmı ki? Her sevdiğimizi hoşumuza gideni yapamıyoruz malum.
İslami çerçeve de evinde sür sürüştür. Dışarıya çıkamazsın! Bu kadar basit.

Rabbim böyle dünyalık sevdiklerimizden feragat edebilecek kadar bizde ki [color=red]İSLAM SEVGİSİ
ni arttırsın. Amin...

Bu hadisi gördükten sonra varmı gerisi
[/color]

Eline, emeğine sağlık kardeşim.
Allah razı olsun.

Hanım kardeşleimize önemle duyrulur.

Allah razı olsun

herşeyin aşırısı israf amma onun da bir ölçüsü var demi...

çarşıya çıktım mı bi bayan yanımdan geçmesin diye dua ediyorum neden mi? öyle çok koku parfüm vs sürüyolar ki insanı tiksindiriyorlar resmen...

paylaşım için teşekkürler....

paylaşim için teşekkürler ama niyet önemli bence koku bazanda icab edebiliyor hele yaz günleri :D :D

paylaşim için teşekkürler ama niyet önemli bence koku bazanda icab edebiliyor hele yaz günleri :D :D
aliemin kardeşimizin cevabı,yazısı gayet açık sevgili kardeşim.biz halis niyetle olabiliriz ama,karşımızdaki insanlar bize bu gözle bakmayabilirler öyle degilmi.yazın elbetteki kullanılıyor.burdakinden maksat,yanndan geçtiginde kokunun etrafa yayılması.aşırı derece,insanların burnuna gidecek şekilde olması. ;) ;) ;)yani insanlarda bir takım hisler uyandırması.
çok önmli bir yazıydı kardeşim.emeginize saglık.

tabiki gidecegin ortam ve niyet çok önemli herşeyin azı karar çogu zarar çok tşkkürler ederim

kardeşlerim bu mereti süren bilmez.hemcinslerinde fazla dikkatini çekmez fakaaaat siz hiçbir zaman erkek olamayacağınız için hiçbir zamanda bunu anlayamayacaksınız.pantolon giymektede böyle.sen bakmazsın ama bakan erkeklerden yine erkekler duyar başını kapatmış ama tüm vücut azaları ortaya çıkmış diye lafını ederler.hatta bazıları şöyle bile derler,benim hanımım açık gezer ama vücut hatlarını şu kapalılar kadar sergilemez birde dinciler ve kapalılar utanmadan giyimlerine bak derler.bizde kapalıları savunanlar olarak onlara diyecek bir lafımız olmuyor utanıp başımızı yere eğiyoruz.pantolon giyen kardeş sen yalnızca kendini günaha sokmuyor seni savunan kardeşlerinide 7 kat yerin altına sokup çıkarıyorsunuz....bizleride çıkmaza sokuyorsunuz...sözüm böyle giyinenlere.hakkınızı helal edin kardeşlerim...

emeğine sağlık kardeşim Allah razı olsun

kardeşlerim bu mereti süren bilmez.hemcinslerinde fazla dikkatini çekmez fakaaaat siz hiçbir zaman erkek olamayacağınız için hiçbir zamanda bunu anlayamayacaksınız.pantolon giymektede böyle.sen bakmazsın ama bakan erkeklerden yine erkekler duyar başını kapatmış ama tüm vücut azaları ortaya çıkmış diye lafını ederler.hatta bazıları şöyle bile derler,benim hanımım açık gezer ama vücut hatlarını şu kapalılar kadar sergilemez birde dinciler ve kapalılar utanmadan giyimlerine bak derler.bizde kapalıları savunanlar olarak onlara diyecek bir lafımız olmuyor utanıp başımızı yere eğiyoruz.pantolon giyen kardeş sen yalnızca kendini günaha sokmuyor seni savunan kardeşlerinide 7 kat yerin altına sokup çıkarıyorsunuz....bizleride çıkmaza sokuyorsunuz...sözüm böyle giyinenlere.hakkınızı helal edin kardeşlerim...

Kardeşim bu yorumunuza katılmamak mümkün değil.
Okurken çokta üzüldüm, dinimize laf getiren insanlar acaba Rabbimize nasıl hesap verecekler.
Rabbim bizleri o insanlar gibi olmaktan korusun.

Amin...

gerçekler herzaman acı olur.kullandığımız hangi ilaçlar acı değilki...okuyan gözlerinize sağlık

üstü cami altı kilise yada üstü medrese altı katedral şeklinde terimler kullanılır genelde....
ama daha ziyade üstü camii altı kilise tabiri kullanılır....

elbette tasvip edilesi bir durum değil...
ama dindarım diye ortalarda coşan birtakım erkek kardeşlerimizde
eş olarak eleştirip yerden yere vurdukları bu tarz kızlarımızı seçiyorlar...
bilinçleşmemiş bazı kızlarımızda şekil bu diyerek yozlaşmaya ayak uyduruyorlar...hülasa...birazda erkeklerimizde bu konuda kabahat var...

elbette tasvip edilesi bir durum değil...
ama dindarım diye ortalarda coşan birtakım erkek kardeşlerimizde
eş olarak eleştirip yerden yere vurdukları bu tarz kızlarımızı seçiyorlar...
bilinçleşmemiş bazı kızlarımızda şekil bu diyerek yozlaşmaya ayak uyduruyorlar...hülasa...birazda erkeklerimizde bu konuda kabahat var...

yukarıdaki görüşlere katılmamla beraber,neyzen.lal'ın dediği gibi aslında bu konu hakkında çok söylenmesi gereken şeyler var.adamın eşi normal kapalı ama karşıdaki ya açık hanımlara bakıyor ya da gayet şık giyimli kapalı bayanlara eeee hanımlar ikilemde kalıp kırılıyorlar..

üstü cami altı kilise yada üstü medrese altı katedral şeklinde terimler kullanılır genelde....
ama daha ziyade üstü camii altı kilise tabiri kullanılır....
burda çok fazla görüyoruz bu tip insanları,başlar kapalı tırnaklar ojeli,makyaj son sistem.biz onlara üstü mekke altı paris,üstü sögüt altı kavak diyoruz.
Rabbim cümlesine bilinçli bir şekilde kapanmayı nasip etsin inşllh.

amin....
mekke-paris i biliyorum... ;D

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com