Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Peygamberimiz(s.a.v)sünnetlerini yaşatalım

-İnsanların en hayırlıları,bir de tefekkür edenlerdir,şerlileri ise hakk’ı batıldan ayırmayanlardır,bunu davranışı iyi biliniz.Perşembe gününden cumaya hazırlanmanız gerekir,bunun içinde önce tırnaklarınızı kesmeli,gusül abdestini almalı,güzel temiz elbiselerinizi giymeli,hevesle,iştiyak ile severek sevabını bilerek,isteyerek camilere gidelim,sevabını elde edelim.
-Önemli bir eksik de Kur’an’ı Kerim öğretilecek Kur’an kursu verilecek yerler tesis ve inşa edilmeli,önem verilmeli çünkü sonucunda hayır var,sevap var bunu asla unutmayınız.Bu toplumun bilinçlenmesi,korunması,arındırılması ve doğruların,hakikatın ve Cenab-ı Hakk’ın emrini tutup,cümle müslümanlara da öğretmeliyiz.
-Allah’a kulluk edecek,kulların şefkatle muamele eden ne güzel kişidir.Ramazan senenin her ayında rastlanır,bu Allah’ın takdiridir.Bizleri sınamak,denemek için böyle bir dönüşüm olabilir.Cenab-ı Hakk’ın emrini uymak bize bildiğimiz,bilmediğimiz bir çok faziletlere,selamete,huzura ve kurtuluşumuza imkan ve olanak sağlar.Bunu iyi değerlendiriniz.Kötü kişilere alkış tutmayın,onlara sakın pirim vermeyiniz.

-Müslüman nasıl olmalı?Müslümanları Rabbim!uyandırsın,günahlara,küfre dalalete saptırmasın.Kusurlarımızdan kurtulmayı Yüce Rabbim!nasip ve müesser eylesin.Cenab-ı Hak dergahı üluhiyyetinden mahrum etmesin.Sevdiği razı olduğu mü’min kullarından eylesin.Şükür Rabbime ki,yeryüzünü bize mescid kılmış,namazımızı her halukarda,vaktinde rahatça kılabiliyoruz.Ne güzel bir din,ne rahat kolaylık var.İnsanın aklı başında,iken namazdan yana kurtuluşu yok.Peygamber Efendimiz(s.a.v)diyor ki,en hayırlı ümmet bizim ümmetimizdir.ALLAH bizi bu imandan,bu irfandan mahrum edip,ayırmasın;rahmet Peygamberi,şefaat hakkı verilmiş ümmetin kullarıyız;ne mutlu bize şükürler olsun,tüm dünya insanlığına İslâm’ı tebliğ etmeli,irşad etmeliyiz ki,insanlığın kurtuluşu da,hidayeti de,selameti de İslâm’dadır.İhtiyacınız kadar mal ve mülk edininiz,lükse ve israfa kaçmayınız.Ulema yetiştiriniz,eğer yetiştirmezseniz bu toplumun sonu helak olur.Bunu da iyice biliniz.
-Peygamber(s.a.v)bildiriyor ki,insanlar bazen üzücü duruma düşebilir.Mesela hastalanabilir.Bu durumda sabretmesi gerekir.Mü’min kişi şu dört şeyi yaparlarsa,ahirette selamete çıkarlar.Bir şeyi müptela kılınırsa,onu o zaman sabırla ile karşılayacak,kendisine verilen nimetler karşısında da şükrederse,kendisine bir haksızlık yapılırsa,o kişi,hakkını arayacak.Karşı tarafı da affederse,büyük mükafat kazanır.Bir Müslüman canı ve malına birileri gasp ederse,onun karşısında mücadele edecek.Hatta bu mücadele de canını kaybederse şehit muamelesi görür.İnsanoğlu başkasına zülum ederse bu zülumden dolayı vazgeçecek tövbe,istiğfar edecek,karşı taraftan özür dileyip kul hakkını kaldıysa helalleşecek ve barışacaklar.

-Peygamberimiz(s.a.v)bir mecliste otururlarken edep hakkında şöyle buyurmuşlardır.Bir kulun edepli,haya sahibi olması ne güzel bir huy,kişinin eğer gücü yetiyorsa evlenmeli;çünkü evlilik önemli bir müsesesedir,aile toplumun mihenk taşıdır.”Rabbımın huzuruna bekar gitmekten utanıyorum.”diye söylemiştir.Ailenin düzelmesi demek,toplumun düzelmesidir.Huzurun,mutluluğun,saadetin,afiyetin salahı,felahı kurtuluşu bundadır.
-Cenab-ı ALLAH bir kulunun yüzünü güzelleştirirse,ona bir çok hayır sevap hasenat vermiştir.O kul eğer bu nuru ile diğer kişileri de aydınlatır;maddi ve manevi anlamda bir çok mükafatlarla da ödüllendirir.Başkaları duyup nakledenlerde bir çok sevaplar kazanır.Yaptığınız işler ALLAH’ın rızasına uygun olsun.Mutlaka bir ayete veya bir hadise dayansın.Sadece kendiniz için değil başkaları içinde dinimizin emirlerini öğreneceğiz.İşte fakihlik bu bildiğini diğer insanlara da aktaracaksınız.Şu üç şeye dikkat edeniz.
1-Amelinizi halishane,ALLAH rızası için yapmak,
2-Müslümanların imamlarına karşı bağlı olun,onlardan kopmayınız;Onlara karşı da dua etmeniz müstehaptır;sakın siz cemaatten kopmayınız;”İlahi ente maksudi ve rıdake matlubi”Ya Rabbim!Maksadım rızam Sen’sin sen;amacım gayem niyetim sağlam has,muhlis ALLAH’ın rızasını kazanmaktır.
3-Hadis alimlerinden ALLAH Razı olsun.Ne mutlu ki,her koşulda bizlere Resûlüllah(s.a.v)hadislerini bize sundular.Ameli ihlaslı yapmak,amelde katık olmayacak;saf duru olmalıdır;yani karşılığında bir meded ummayacak.
-Verdiğiniz sadakayı da gizlice veriniz.Hedefiniz gayeniz,amacınız daima ALLAH’ın rızasını kazanmaktır.İnsanın itaati ALLAH’a olmalı;Burada Resûlüllah(s.a.v)bize İslam dinini tebliğ ederek,öğreterek yardımcı olduğu için ona da olan sevgimiz ve muhabbetimiz bağlılığımız vardır.

-Diğer ümmetler,müslümanlar hakkında çok ilgileniyor,araştırıyor,bilgi,belge,doküman topluyor.Bizim yükselmemizde ancak bilgi toplumu başarabilirsek o zaman değeri artacaktır.Sizlerde işinizin aslını,hukukunu iyi öğrenin,en mükemmelini yapınız.Peygamberimiz(s.a.v)işine ciddiyetle eğilir,zamanını boşa geçirmezdi.Güldüğü zaman tebessüm ederdi.Gülüşünüzü çok dikkat ediniz.Aşırılıktan uzak durunuz,Yaptığınız şakanın dozunu kaçırmayınız.Esasında Müslüman kişi vakur,emniyetli,güvenilir bir şekilde sağlam durmalı;ömrünün her anını verimli kullanmalıdır.
-Peygamberimiz(s.a.v)çoğu zaman sükut ederdi,tefekkür halinde olurdu.Evine gece vakti geldiğinde kapıyı çalmazdı,hane halkını rahatsız etmezdi;Müslüman kişi daha değerlidir;Resulüllah’ın sünnetini öğrenmeyi ve onun her halini örnek alıp uygulamayı ve şehit sevabı kazanmayı nasip eylesin:Amin.
-Allah Müslümanların birbirlerini sevmelerini istiyor ve arkadaşına da,hem maddi,hem ed manevi konuda destek verilmeli;yardım edilmelidir,sana vermeyene dahi sen vereceksin,yoksa kazancının bereketi gider.Yunus ne güzel söylemiş;Mal da yalan,Mülk de yalan gel biraz da sen oyalan demiş;ne mutlu bundan ders alabilenlere!
-Mü’min kişi,emredilenlere karşı,yasaklara karşı,mukadderata karşı sabırlı olmalı ki,arif olabilsin,ne güzel bir sıfat,ne güzel bir haslet sabırla Hakk’ın rızasını kazanmak.

allah razı olsun kardeşim

-Eskiden insanların abdest alması bile zor olduğu halde insanlar suyun temizliğine mescidlerin temizliğine üst baş temizliğine önem verirlerdi.Şimdi Müslüman kardeşlerimiz temizliğe gereken önemi vermiyorlar.Aslında ilmin temeli biz de Osmanlıdadır.Bu milletin özünde olan imanına dokunmayacaksın.Kim dinin inceliklerini öğrenip tahsil ederse Allah(c.c)onun tasasını üzüntüsünü giderir.Onu ummadığı yerden rızıklandırır.Bolluğu berekete,afiyete kavuşturur.
-Kim Müslümanı kötülerse cehennemin dibini boylar.Kim de bir Müslümanda olmayan şeyleri isnad ederse,överse hata eder.Gıybet çok kötü bir alışkanlaktır.Dilinize sahip çıkınız.
- Kim ilim öğrenmek için hakkı savunmak için batılı bilip hakkı seçip onu da diğer insanlara öğretirse büyük ecir ve sevaplar kazanır. 40 yıl abid’in sevabını alır. Dine hizmet etmek için hidayet yolunu bulmak için ilim öğrenirse de büyük ecir ve sevap vardır. Ancak niyetiniz aleminiz sağlam olacak.
- Ramazanda ve diğer zamanlarda diğer zamanlarda dahil haramlardan, yasaklardan insanoğlu kaçmalıdır. Allah'ın emrine uygun işlerle meşgul olunuz. Resullulah’ı ziyaret ettiğinizde günahlarınız silinip tertemiz olacaksınız. Müslümanların her daim kardeş olması lazım’bu kardeşliği hiçbir olay ve hadise bozmamalıdır. İçkinin zerresi bile haramdır. Azı da çoğuda haramdır. Faiz almada vermekte İslam dininde haramdır. Allah bizi hertürlü haram ve yasaklara uymaktan kurtarsın namazlarınızı ve ibadetlerini zamanında yapanlardan eylesin.Gözlerinizi harama bakmaktan uzak tutun hem kadına hem erkeğe yasaktır. Gözlerinize sahip çıkınız. Allah bizi bu dünyada mü'min-i kamil olarak dünyada iken cennetini kazanan bahtiyar kullardan eylesin. Amin.

-Cenab-ı Hak’tan sağlık sıhhat ve afiyet isteyiniz!Cenab-ı Hak bizi dinimizi akidemizi saptırtmasın,şeytana,cinlere,Mesih-i deccale,nefsimize uydurtmasın!amin.Allah(c.c)yolundan izinden istikametinden ayırmasın!istikameti sağlam olan kullarından eylesin!amin.Duaların kabul olunduğu vakitler vardır.Bunların vakitleri ezanla kamet arası;seher vakitleri,kandil geceleri,cuma günleri özellikle de ikindi ile akşam arası dualarınız geri çevrilmeyecektir.Bir vakit de güneşin doğuşu ile işrak vakti arasında ki,vakit de dua etmek güzel bir alışkanlıktır;bol sevaplıdır,bereketlidir,faziletlidir.Bir de güneşin batışına yakın zaman,bir de uykunun tatlı olduğu vakit de kalkıp teheccüd namazı kılmak ve dua ve niyazda bulunmak çok sevaplıdır.Sizlere bir çok yarar ve fayda sağlayacaktır.
-Resûlüllah(s.a.v)söylemediği bir şeyi söylemek ne büyük bir günah ve o kişi için bir azaptır.Hadis ilmi çok hashas bir konudur;söyleyen kişinin yani ravinin sağlamlığı incelenir ve o nisbette tanzim ve tasvir edilirek belirtilir;doğruluğu tesbit edilmiş olur.Bu hadis ilmini öğrenmekte bir çok ecir ve sevap vardır.
-Ayet:Onlar(gece namazı için)yataklarından kalkarlar,korkarak ve umarak Rablerine yalvarırlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan da(hayır yolunda)harcarlar.Secde süre:16

-Peygamber Efendimiz(s.a.v)hem eşlerine,hem cariyelerine karşı ölçülü,seviyeli,hoşgörülü,sevecen bir şekilde muamele ederdi;daima yumuşak halli bir tutum içinde hareket ederdi;onların ev işlerinde yardımcı olurlardı.Siz erkeklerde eşlerinize yardımcı olunuz.Nereye bağlanırsanız oranın kulu kölesi olursunuz;eğer kargaya tabi olursanız o sizi leşlerin olduğu yere götürür;bu yüzden kimin yolunda yürüyorsanız ona göre dikkat ediniz;adımlarınızı dikkatli ve sağlam atınız;insanoğlunun her zaman ikinci bir şansı olmayabilir;geriye dönemezsiniz,ileriye de gidemezsiniz;bir yol gösteren olmayınca,şaşırır kalırsınız;bu yüzden dünyada hareket ederken her işinizin İslâmi ölçüler içinde olmasını çalışınız;gayret gösteriniz.Günahtan,haramdan,hatadan hemen acilen dönmenin çaresine bakınız;fani olan bu alem bazen hataları kabul etmez;nefislerinizi terbiye ekmenin yolunu tutunuz.Gözünüzü,aklınızın dimağını iyice açın gerçekleri iyi görün;doğru yolu bulmak daima mücadele ediniz.Başkası sizin sorumluluğunuzu almaz ve size her zaman yardımcı da olmaz.
-Elif,Lâm,Ra.Bu(Kur’an,öyle)bir Kitab’dır ki,onu sana;insanları Rablerinin izniyle(her türlü kişisel ve toplumsal)karanlıklardan aydınlığa;eşsiz galip ve övgüye layık olan(Allah’)ın yoluna çıkarman için indirdik.
-O Allah ki,göklerde olan ve yerde olan şeyler(in hepsi)ancak O’nundur.(Uğrayacakları)şiddetli azaptan dolayı vay küfre sapanların haline! İbrahim;14/1-2

-Cenab-ı Hak’tan sağlık sıhhat ve afiyet isteyiniz!Cenab-ı Hak bizi dinimizi akidemizi saptırtmasın,şeytana,cinlere,Mesih-i deccale,nefsimize uydurtmasın!amin.Allah(c.c)yolundan izinden istikametinden ayırmasın!istikameti sağlam olan kullarından eylesin!amin.Duaların kabul olunduğu vakitler vardır.Bunların vakitleri ezanla kamet arası;seher vakitleri,kandil geceleri,cuma günleri özellikle de ikindi ile akşam arası dualarınız geri çevrilmeyecektir.Bir vakit de güneşin doğuşu ile işrak vakti arasında ki,vakit de dua etmek güzel bir alışkanlıktır;bol sevaplıdır,bereketlidir,faziletlidir.Bir de güneşin batışına yakın zaman,bir de uykunun tatlı olduğu vakit de kalkıp teheccüd namazı kılmak ve dua ve niyazda bulunmak çok sevaplıdır.Sizlere bir çok yarar ve fayda sağlayacaktır.
-Resûlüllah(s.a.v)söylemediği bir şeyi söylemek ne büyük bir günah ve o kişi için bir azaptır.Hadis ilmi çok hashas bir konudur;söyleyen kişinin yani ravinin sağlamlığı incelenir ve o nisbette tanzim ve tasvir edilirek belirtilir;doğruluğu tesbit edilmiş olur.Bu hadis ilmini öğrenmekte bir çok ecir ve sevap vardır.
-Ayet:Onlar(gece namazı için)yataklarından kalkarlar,korkarak ve umarak Rablerine yalvarırlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan da(hayır yolunda)harcarlar.Secde süre:16

-Kim bir ayıplı,kusurlu olan malın kusurunu söylemeden satarsa;daima Allah’ın kızgınlığına mazhar olur;melekler de o kişiyi durmadan rahatsız eder.Cenab-ı Hak bizleri iyi ve sağlam Müslüman yapsın.Peygamberimiz döneminde ki,insanların iradesi,ahlakı daha sağlam idi.Allah(c.c)bizi vermiş olduğu malın evladın kıymetini iyi bilelim;Allah’ın emrine uygun yaşayalım.o güzel cennetini dünyada iken kazanmış olalım.Allah(c.c)hepimizi Hak için çalışan halim,selim kullarından eylesin.Amin.Cenab-ı Hak bizleri nefsimizin şerrinden uzak eylesin.Amin madden manen işlerimiz tutarken güçlü ve kuvvetli eylesin.Amin.
-Peygamberimiz(s.a.v)bazen öyle bir hale bürünürdü ki,herkes bu durumdan etkilenir;O’nun şahsiyetinde toplanan sağlam bir duruş,muhabbetli bir yaklaşım;halim ve selimli yumuşak davranış sergilerdi;ama düşmanlarının karşısında da,heybetli bir arslan gibi,cesaretli yürekli olurdu;ümmetini vaaz ve nasihat ederken sesini yükseltir,gözleri kızarır onu dinleyen kişiler O’nun bu durumundan etkilenir korkar;öbür dünyada nasıl hesap vereceğim diye kendine çeki düzen verirdi.Bizler de,Peygamberimiz döneminde ki,sanki bize sesleniyor gibi muamele etmeliyiz;kendimize çeki düzen vermeli;Allah(c.c) emrine uygun hareket etmeliyiz;ahlakımızı da güzelleştirmeliyiz;Müslümanlar olarak daima güçlü olmalıyız;zalimlerin karşısında sağlam durmalıyız.İmanımızı korumalı,kollamalıyız.Korku ve ümit dengesini bünyemiz de iyi tesis etmeliyiz.Allah’ın sevdiği iyi ve hayırlı işlerle meşgul olmalıyız.Allah’ın rızasını kazanacak işlerle meşgul olmalıyız mü’min kardeşlerim!
-(Resûlüm!Kullarım sana beni soracak olurlarsa(bilsinler ki)ben,şüphesiz onlara çok yakınım.(İsterse gönlünden geçirsin)Bana dua edenin duasına icabet eder(kabul eder)im.O halde onlar da benim davetimi kabul ed(ip bana sebat)etsinler.Ta ki,bu sayede doğru yola(kurtuluşa)ulaşmış olsunlar. Bakara 2/186

-Zikirden gafil olmayınız;mümkün olduğunca Allah(c.c)ismini zikretmeye gayret gösteriniz.İnsanoğlu kulplu bir kulptur;boş kaldı mı,şeytan durmadan insanı Allah’ın sevmediği işlerle meşgul eyler;zamanınızı çok iyi değerlendiriniz;faydalı yararlı ilim dalları ile meşgul olunuz.İslâm’ın emir ve yasaklarını doğru kaynaklardan öğreniniz.Sizlere cemaat olmayı tavsiye ederim.Mesleğiniz de, ve diğer alanlar da yardım alınız;yapacağınız işin çok iyi araştırınız.Gelişmeleri çok iyi takip ediniz.O alanda ki,dergi makale ve kitapları değerlendiriniz.İbadet ederken de,topluluk oluşturunuz,cemaat olmaya bakınız;ev de ki ibadetlerinizde de,cemaat oluşturunuz;üzerinize Allah’ın rahmeti bol sevabı çok olacaktır;ayrıca aranız da muhabbet ve sevgi artacaktır.Allah’ın sevdiği mescidleri,camileri fırsat buldukça ziyaret ediniz.İbadetlerinizi orada ifa ediniz;hem sohbet hem de vaaz ve dini ilimleri oralarda tahsil edebilirsiniz.Bir Müslüman’ın bilmesi gereken dini ilmi çok iyi öğreniniz.Allah’ın beğendiği de siz de uyun ve uygulayınız.Allah’ın hükmüne karşı gelmeyiniz.Cenab-ı Hak güçlüdür,hüküm ve hikmet sahibidir.Bilmediğiniz her konu da konuşup da imanınızı tehlikeye sokmayınız;şirke düşmeyiniz;sözlerinizi seçerken çok dikkatli olunuz.Ya Rabbi!Bana hem dünya da,hem de ahirette senin rıza-i barini kazanan bahtiyar ve mesut kullarından eyle!Her zaman sabırlı azimli olmayı;verdiğin nimetler karşısında şükretmeyi nasip eyle!Günahlardan,haramlardan kaçmayı nasip ve müesser eyle!Amin.
-Ayet:(Onlar ki)Allah anıldığı zaman kalpleri titreyen,başlarına gelen(sıkıntı)lara sabreden,namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden(hayır için)harcayanlardır. Hac süre:35

-Eskiden insanların abdest alması bile zor olduğu halde insanlar suyun temizliğine mescidlerin temizliğine üst baş temizliğine önem verirlerdi.Şimdi Müslüman kardeşlerimiz temizliğe gereken önemi vermiyorlar.Aslında ilmin temeli biz de Osmanlıdadır.Bu milletin özünde olan imanına dokunmayacaksın.Kim dinin inceliklerini öğrenip tahsil ederse Allah(c.c)onun tasasını üzüntüsünü giderir.Onu ummadığı yerden rızıklandırır.Bolluğu berekete,afiyete kavuşturur.
-Kim Müslümanı kötülerse cehennemin dibini boylar.Kim de bir Müslümanda olmayan şeyleri isnad ederse,överse hata eder.Gıybet çok kötü bir alışkanlaktır.Dilinize sahip çıkınız.
- Kim ilim öğrenmek için hakkı savunmak için batılı bilip hakkı seçip onu da diğer insanlara öğretirse büyük ecir ve sevaplar kazanır. 40 yıl abid’in sevabını alır. Dine hizmet etmek için hidayet yolunu bulmak için ilim öğrenirse de büyük ecir ve sevap vardır. Ancak niyetiniz aleminiz sağlam olacak.
- Ramazanda ve diğer zamanlarda diğer zamanlarda dahil haramlardan, yasaklardan insanoğlu kaçmalıdır. Allah'ın emrine uygun işlerle meşgul olunuz. Resullulah’ı ziyaret ettiğinizde günahlarınız silinip tertemiz olacaksınız. Müslümanların her daim kardeş olması lazım’bu kardeşliği hiçbir olay ve hadise bozmamalıdır. İçkinin zerresi bile haramdır. Azı da çoğuda haramdır. Faiz almada vermekte İslam dininde haramdır. Allah bizi hertürlü haram ve yasaklara uymaktan kurtarsın namazlarınızı ve ibadetlerini zamanında yapanlardan eylesin.Gözlerinizi harama bakmaktan uzak tutun hem kadına hem erkeğe yasaktır. Gözlerinize sahip çıkınız. Allah bizi bu dünyada mü'min-i kamil olarak dünyada iken cennetini kazanan bahtiyar kullardan eylesin. Amin.

-İslâm’ın emrini her zaman yerine getirmeye çalışalım ki,bildiğimiz veya bilmediğimiz daha nice kötü huy ve alışkanlıklardan kolayca kurtulabilelim.İnsanoğlu eğer kötü huy ve alışkanlıklarını bırakmazsa iyi huylara bezenemez.Ancak Allah’ın ismini çokça zikrederek O’nun sevgisini ve muhabbetini kazanırız.Zikrullah şifadır;en güzel ibadetlerden biridir;nimetlerin en büyüğüdür;aklın başı insanlarla iyi geçim sürdürmek en iyisidir.Allah’ın hazineleri nimetleri sonsuzdur;insanın gücü yetmediği halde iyi niyet ve dürüstlüğü sayesinde bir çok hayır ve hasenata kavuşur.Bir çok ecir ve sevaplar kazanır.Cenab-ı Hak yaptığın bir kötülüğü yalnızca bir olarak yazarken;yapmadığın halde bir hayır ve iyiliğin sevabını hemen ertelemeden yazar;hatta bazen kat ve kat fazlasıyla verir.Bir de Cenab-ı Hak sevmediği şeylerden birisi de,makam ve mevkisi için dalkavukluk yapanları sevmez;gösteriş ve makam hırsı insanları tehlikeli yerlere götürür;günaha bulaştırır;kötü söz söylettirir;şeytanın esiri yapar.Bu yüzden sözlerinize sahip çıkınız;içiniz ve dışınız bir olsun sevgili dostlarım!
-Allah,iman edenlerin dostu ve yardımcısıdır;onları(küfür,şirk,materyalizm ve her türlü batıl yaşantı ve zihniyetin)karanlıklarından aydınlığa çıkarır.Kafirlerin dostları da tağut(Allah’tan uzaklaştıran ve emirlerini yapmaktan men edenler)dir ki,onlar da onları aydınlıktan(nurlu yoldan)çıkarır karanlıklara(sokar).Onlar,ateş ehli(cehennemlik)tirler;onlar orada ebedi olarak kalacaklardır. Bakara süre:2/257
- İslâm,gerçekçi bir dindir;hayal ve sadece vehimden ibaret olan idealler alemine iltifat etmez.Aksine insanlarla beraber gerçeğin ve gerçekliğin sağlam zemininde durur.Öte yandan insanlara kanatlı meleklermiş gibi muamele etmez;bilakis onları,fıtri ihtiyaçları olan ve sosyal hayat içinde yer alan bir beşer olarak değerlendirir ve onlara buna uygun olarak muamele eder.
-Ey iman edenler!Hepiniz(çekişmeyi bırakıp Kur’an’ın prensiplerin de toplanarak İslâm ile,toplumsal ve evrensel)barışa/güvenliğe(tam anlamıyla İslâm’a)girin,şeytanın(ve benzerlerinin)izinden gitmeyin.Çünkü o,size apaçık bir düşmandır. Bakara süre:2/208

-Mü’min kişi hasta olduğu zaman aslında bir çok ecir ve sevaplara nail olur.Cenab- Hak gelen hastalığından dolayı şaşarım şikayet ettiği için;bilseydi bu hastalık onun için günahlaraına kefaret olacaktı.İnsanoğlu bu dünya hayatında bir çok sıkıntı ve acılara,dertlere müzdarip olur;bize düşen ancak bunlar için sabretmek,boyun eğmek düşer.Çünkü sonunda kurtuluş vardır.Cenab-ı Hak bizlerin halini çok iyi bildiği için hayrımız için hastalık gönderiyor;bunu iyi biliniz!Aslında eğer sabredersek ve O’nun emirlerine uygun yaşar isek bir çok maddi ve manevi rahatsızlıklarımızın sona ereceği gün gibi aşikardır.İslâm insanın bir tarafını gedik bırakmıyor;insan-ı kamil yapıyor,istenilen kıvama getiriyor,nizama,hayata,tanzim ve teşekkül noktasında yardımcı oluyor.Cenab-ı Hak bu dünyayı bizim için tanzim ve takdir eylemiş;biz aciz kullarına ancak emir ve yasaklarına uygun yaşamak düşer.Bu dünya hayatının bir imtihan olduğunu asla unutmayınız!Bu sınav iyi not almaya bakınız!Allah’a tam anlamıyla teslimiyet ve din-i mübine hizmet etmek,ibadet amel ve daha bir çok konu da,islâm’ın öngördüğü şekilde hareket etmemiz lazımdır.Bütün bunları yapmak için cesaretinizi,sağlığınızı,ahlakınızı,metanetinizi,azminizi yitirmeyiniz.Cenab-ı Hak’tan af ve afiyet isteyiniz.

-Görmenin insanoğlunda basit bir durum olarak sakın görme;eğer görmek insanın gözünden mi,yoksa Allah(c.c)gelen nurdan mı diye hele bir düşün!Demek ki,hem içinin,hem de dış yüzünün güneş gibi aydınlık olmalı ki;kal gözün açık ve aydınlık olsun.Namaz da,yapılması gerekenleri sırası ile tadil-i erkan’a uyarak eğer yaparsanız;secdelerinizi yaparken alnınızı koyduğunuz yerin katılığını hissedecek kadar olmalı;namaz içersinde yapmanız gerekenleri zamanında ve istenildiği gibi yapmağa gayret gösteriniz.Sahip olduğunuz hayvanların da,yükü çekecek bir yük hatti vardır.Onlara hattinden fazla yormayın;ağır yükler vurmayınız;ölçülü davranınız!Herkes uykuya dalmış iken;siz o zaman sıkıntı ve dertlerinizinden kurtulmak için Allah(c.c)yardım isteyiniz;çünkü gece vakti o saatte yapılan dualar geri çevrilmeyecektir;o saatte çokca tevbe ve istiğfar güzelce yapınız.Allah(c.c)tam teslim olunuz!Resûlüllah(s.a.v)ahlâk’ı ile ahlâklanınız.
-Namaz da,iken davranışlarınıza hal ve hareketlerinizi iyi kontrol etmeliyiz.Namazda iken Allah(c.c)nurundan feyizleniyoruz,aydınlanıyoruz diğerleri de,faydalanıyor.Makbul olan lisan ile kalbin birliği lâzım ve bir de sözü ameline uygun olmalı;bir tutmalıdır.Allah(c.c)istediği gibi davranmalı ve bir de,komşusu O’ndan razı ve hoşnut olmalıdır;komşusunun kusuru ve ayıbı ile meşgul olmamalı;insanların ıslah ve terbiyeli kendi kendine olmaz.Cenab-ı Hak bizlere bir peygamber gönderdi;onları takip eden Allah dostlarını,ariflerin,mürşidlerin,alimlerin yolunu izler ise işte o zaman doğruluğun,iyiliğin,güzelliğin,hayrın her türlüsüne kavuşur;sonunda da,cennetin yolunu bulmuş olur.Allah(c.c)yar ve yardımcımız olsun.Amin.


Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com